zich geen zorgen te maken cel 37 h- Afspraak zijn slechts een storm in een glas water Cavendish verbetert record van Hoban Contador nog niet zeker van zijn zaak Vos derde in tijdrit Ronde van Thüringen Sinkewitz nieuwe leider in Sachsen Tour waarschijnlijk dat er met de maximale zuurstofopname van Alberto Contador, hier tijdens de klim naar Verbier, iets aan de hand is. foto Nicolas Bouvy wegingswetenschapper Eric van Breda. De Limburger, adviseur van de Ne derlandse Hippische Bond, heeft de rekensom van Veyer uit curiosi teit nog een keer overgedaan. Zijn conclusie: de geschatte waarde van Contador is hoe dan ook overdre ven. „De berekening van Veyer is helemaal fout. Volgens mij ligt de Vo2max van Contador hooguit tus sen de 80 en 85. Dat lijkt me ook veel reëler. Alleen langlaufers sco ren hogere waarden. Bij Björn Dae- hlie is ooit een VÜ2max van 96 ge meten. Omdat ze gespierder zijn dan wielrenners gaan langlaufers efficiënter om met de zuurstof die ze opnemen", verklaart Van Bre da. De Vo2max wordt berekend door de maximale zuurstofopna me per minuut (berekend in milli liter) te delen door het lichaamsge wicht. Een hogere Vo2max impli ceert volgens Van Breda niet per definitie een hogere zuurstofopna- „Het zuurstofopnamevermogen van Lance Armstrong was in zijn beste jaren hoger dan dat van Con tador nu. Alleen was Armstrong wel tien kilo zwaarder, waardoor zijn Vo2max lager lag", aldus Van Breda, die de polemiek over Conta dor een hele hoop heisa noemt om niets. Ook Adrie van Diemen, de Neder landse trainer Van Garmin, relati veert de kwestie. Hoewel hij de bij Contador gemeten waarden van 99,5 extreem hoog noemt, weigert Van Diemen er conclusies aan te verbinden. „Praktijkmetingen zijn nooit nauwkeurig. Vandaar dat het ge vaarlijk is om er allerlei insinuaties op los te laten. Het gewicht van de fiets, de wind: het zijn allemaal fac toren die de Vo2max kunnen beïn vloeden. Je moet dus heel erg voor zichtig zijn voordat je allerlei uit spraken doet." AUBENAS Met zijn negende ritzege in de Ron de van Frankrijk heeft Mark Caven dish een Brits record gebroken. De coureur van Team Columbia, gebo ren op het eiland Man, nam giste ren met zijn zege in de negentien de etappe het record over over van Barry Hoban. Deze won in de jaren zestig en zeventig acht Tourritten. Cavendish heeft slechts twee jaar nodig gehad om het record van Ho ban te verbeteren. Vorig jaar was de sprinter vier keer succesvol, in de nog lopende Tour passeerde de troef van Team Columbia al vijf keer als eerste de finish. Morgen op de Champs Elysées in Parijs wil Cavendish dat nog een keer doen. AUBENAS Alberto Contador heeft gisteren aangekondigd op de Mont Ventoux verdedigend te gaan rijden. De klas sementsleider in de Tour voelt zich ondanks zijn voorsprong op nummer twee Andy Schleck (4.11 minuten) nog niet helemaal zeker van de eindzege. „Mijn eerste prio riteit wordt om het geel veilig naar Parijs te brengen", zei Contador. De beruchte beklimming naar de top van de Mont Ventoux is ruim 21 kilometer lang met een gemid deld stijgingspercentage van 7,6. In dien mogelijk wil Contador ook helpen om de derde plaats van zijn ploeggenoot Lance Amstrong vei lig te stellen. TRIEBES Marianne Vos is gisteren in de vier de etappe van de Ronde van Thüringen als derde geëindigd. De Nederlandse wielrenster legde de tijdrit van 23,1 kilometer in Triebes afin 34.45. De overwinning ging naar de Oos tenrijkse Christiane Soeder: 34.10. Trixi Worrack uit Duitsland werd op vijf seconden achterstand twee de. De Deense Linda Villumsen ver dedigde haar leiderstrui met suc ces. De 24-jarige wielrenster eindig de op een kleine minuut achter stand als vijfde en heeft in het alge meen klassement nog een voor sprong van 0.53 op Worrack en Vos. MEERANE Patrik Sinkewitz heeft gisteren de derde etappe in de Sachsen Tour ge wonnen. De Duitse renner was de snelste in de koninginnerit, een etappe over 176 kilometer van Aue naar Meerane. Sinkewitz, die in de zomer van 2007 werd betrapt op doping, nam door zijn zege de leiderstrui over van Sebastian Langeveld. Maarten Tjallingii won de sprint van het pe loton, dat bijna drie minuten na Sinkewitz in Meerane arriveerde. In het algemeen klassement heeft Sinkewitz 2.55 voorsprong op zijn landgenoot Marcus Burghardt. Lan geveld, die donderdag de tweede etappe won, is nu derde op 2.57. zaterdag 25 juli 2009 door Mart Smeets De strijd om de groene trui mag dan een bijpro gramma in de Tour zijn, toch zijn de heren Cavendish en Hushovd deze we ken bezig een echt gevecht van dit evenement te maken. Dit doet enigszins denken aan de strijd tussen de heren Hoste en Kel ly in 1984. De Ier was de slimme sprinter en Hoste was een Vlaams krachtmens dat goed kon sprokke len. Op het vlakke was hij er steeds bij en op drie dagen van Parijs was het ineens onduidelijk wie voor het definitieve groen kon gaan, de mannen stonden gelijk. Kelly, een coureur dus die zijn weg kende in het peloton nam het ini tiatief door een afspraak met de Belg te maken. De Ier wilde in het groen in Parijs staan en dat was hem heel wat waard. Hoste luisterde, overlegde, dacht nog eens na en bedacht zich dat hij beter met een volle portemonnee naar Gent kon afreizen dan met le ge handen. Hij was akkoord, hij zou zijn benen stilhouden en Kelly zou de groene trui winnen. Voor Kelly was een woord een woord, daar hoefde geen handteke ning of zelfs handdruk aan te pas te komen. Dat was de mores van het wielrennen van die tijd. Verde re discussie was niet nodig. Een vol peloton stormde in Parijs op de streep af en...tot zijn stomme ver bazing zag de Ier hoe de Belg, die al drie etappeszeges had binnenge haald, zich ineens naar voren wurmde en met mokerslagen van zijn sterke dijen mee ging doen in de sprint. Eric Vanderaerden won, voor Pas cal Jules en Hoste werd derde. Kel ly zelf werd vijfde en was kwaad, verdwaasd en verbijsterd. Kort rekenwerk leverde dit eindoor deel op: Hoste had vier punten meer dan de Ier en werd naar het podium geroepen. Een Vlaming in het groen. Kelly, zonder etappezege in die Tour van 1984, heeft jarenlang niet met Hoste willen spreken en de Belg moest zich in Parijs snel uit de voeten maken omdat Kelly en zijn maatjes op zoek waren naar deze man die openlijk woordbreuk had gepleegd. Zoiets deed je niet in het profpeloton. Hoste heeft altijd volgehouden dat hij, opgejut door het juichende pu bliek op de Champs-Élysées, zijn gevoelens volgde en toch mee ging sprinten. Hij was de afspraak in eens vergeten. Of hij er ooit spijt van had? Ja, ei genlijk wel een beetje, maar hij had toch maar mooi de groene trui. In het peloton van die dagen was zijn naam bevuild. Iedereen wist het en onthield dat ook. Jarenlang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 39