PZC Cavendish laat niks liggen U p* Kenny-mania ^Co\umbv 43 Ook Col de l'Escrinet krijgt de 'Man from Man' niet klein 35 44 en 45 Demy de Zeeuw alsnog van AZ naar Ajax Zaterdag 25 juli 2009 Hockeyers Goes gaan op avontuur in Zuid-Afrika Tip? sport@pzc.nl Mark Cavendish heeft gisteren -zijn vijfde ritzege geboekt in de ze editie van de Ronde van Frankrijk. De coureur van Team Columbia klopte in de sprint van een groep van ongeveer dertig man de Noor Thor Hushovd en Gerald Ciolek uit Duitsland. door Ad Pertijs aubenas - Emotie en berusting, die twee gevoelens gingen gisteren hand in hand nadat het voorste ge deelte van het Tourpeloton in het broeierige Aubenas de finishlijn was gepasseerd. Mark Cavendish had weer eens gewonnen en zelfs hij stond daar van te kijken. „Het was nogal emotioneel", zei de 'Man from Man'. Hij doelde vooral op de steun, die had gekre gen van zijn team bij het binnen halen van zijn vijfde ritzege. On danks de pittige klim vlak voor de finish, gingen Hincapie, Martin en Montfort er nog een keertje voor. „Ze reden het gat dicht naar de twee vluchters (Ballan en Lefevre, red.) en in de finale namen ze ook nog eens ieder een stuk tempo- werk voor hun rekening. Als je de dag voor de Mont Ventoux bereid bent om dat te doen, zie je dat je niet te maken hebt met ego's." De verslagen concurrentie stond niet zozeer te kijken van dit nieu we staaltje van teamwork, maar wel van het feit dat Cavendish in het voorste deel van het uitgedun de peloton de Col de l'Escrinet overkwam. „Dit is frustrerend. Vo rig jaar zou hij op zo'n klim gelost zijn", zei Rabobankploegleider Erik Breukink. Niet alleen voor zijn team was de rit naar Aubenas de laatste kans om nog een rit te winnen. Er wa Mark Cavendish wint met machtsvertoon zijn vijfde etappe in de Tour de France. Croenetruidrager Thor Hushovd is verslagen. foto Laurent Rebours ren er die gokten op een ontsnap ping en Rabobank mikte op een sprint voor Freire. Net als Cervélo (Hushovd) en Milram (Ciolek). Maar dan wel zonder Cavendish. Alle hoop was wat dat betreft ge vestigd op de Col de l'Escrinet. Ook die kon de geblokte Brit ech ter niet klein krijgen. „Hij is een beduidend betere klimmer gewor den", weet Breukink sinds giste ren. Cavendish zelf weet dat nu ook. „Ik heb gereden alsof mijn fi nishlijn bovenop die berg lag. De rest was bonus." Oscar Freire, die in volle finale rechtdoor over een rotonde reed, straalde de berusting van de versla gen concurrentie uit. „Hij (Caven dish) is een betere sprinter dan hij vorig jaar al was. Hij heeft meer er varing en hij heeft een goed team", zei de Spanjaard. Cavendish snoepte gisteren velen een laatste kans op een ritzege af „Voor mij is het bijna onmogelijk om in Parijs te winnen", zegt Frei re. „Dat ligt echter niet aan Mark. -Ook vandaag niet. Het lag ook niet aan die rotonde. Het enige pro bleem ben ik zelf. Ik had de kracht niet om hier te winnen. Jammer genoeg had ik mijn beste dagen op de momenten dat ik geen geluk had. In de rit over de Tourmalet en in Barcelona." Ook in de strijd om de groene trui kon Freire zich dit jaar niet men gen. Het was geen eenvoudige Tour voor de Spanjaard, beaamt hij schouderophalend. „Het team was helemaal gemaakt voor het al gemeen klassement. Niet voor de sprint." Een winnende sprint van Oscar Freire had de Tour van Rabobank echter gisteren moeten redden nu de beste klassementsman Mentsjov op bijna een uur van lei der Contador staat. Breukink had zijn ploeg hard laten werken voor die ene laatste kans die gisteren lag te wachten in de Ardèche. „Complimenten voor de ploeg dat het een sprint werd." Is Cavendish dan het verschil tussen winst en verlies? „Nee, Oscar werd niet al leen geklopt door Cavendish. Ik denk dat we ook te maken hebben met een wisseling van de wacht." Kent u Eric Moussambani nog? In de zomer van 2000 dook 'Eric de Aal' het olympische zwembad van Sydney in voor de 100 meter vrije slag. Een kleine twee minuten spartelen ver ijl der moest de inwoner van Equatoriaal-Gui- nea uit het water gevist worden. Toch werd Eric een held, gehyped door media over de hele wereld, want dit had nog nooit iemand gezien tijdens de Olympische Spelen. Ter wijl zijn optreden vooral zielig aandeed. Afgelopen week moest ik even aan Eric Moussambani denken, toen het hoofd van Kenny van Hummel na een middagje hulpe loos spartelen weer eens voor een camera opdook. Kenny is nu een cultheld, omdat hij dagenlang de nummer laatst van het klasse- ment in de Tour de France was. Zodra het startschot voor een bergetappe was gegeven, reed Kenny al op achterstand. Vervolgens door Barry van der Hooft knokte hij om in koers te blijven en daar slaagde Kenny ook een paar keer in. Dat was best knap, maar daar ben je toch geen top sporter voor geworden? Zijn inzet leverde hem wel complimenten op van Lance Armstrong. Wat wil je nog meer als anonie me sprinter! Toch moet hij de opmerkingen van The Boss niet al te serieus nemen. Ze kwamen vooral voort uit medelijden. In het peloton zullen ongetwijfeld ook grappen over hem zijn gemaakt. Kenny van Hummel, dat is toch die jongen met licht op zijn fiets rijdt omdat hij na het donker binnenkomt...? Ik werd een beetje moe van de Kenny-mania. Woensdag kwam hij ten val en werd hij uit zijn lijden verlost. Want eigenlijk hoort Ken ny niet in de Tour thuis. Misschien wint hij over een paar jaar een keer een sprint, maar nu niet. Hij mag nog niet eens in de scha duw fietsen van krachtpatsers als Mark Ca vendish en Thor Hushovd. Kenny baalde dat hij Parijs niet zou halen, maar wilde in eerste instantie toch als toe rist mee naar de Franse hoofdstad. Weer als toerist dus, alleen niet meer op de fiets.... Donderdag besloot hij toch maar naar huis te gaan om aan zijn herstel te werken. Bij de headlines van de NOS werd Kenny die och tend op de radio 'de enige Nederlandse smaakmaker' genoemd. Het was een bela chelijke opmerking, waarmee bijvoorbeeld Laurens ten Dam zwaar tekort werd gedaan. Het 'hoogtepunt' van de headlines volgde echter luttele seconden later. De vriendin van Kenny mocht ook nog even*haar kijk op de gebeurtenissen van haar held geven. Ze vond het jammer dat hij Parijs niet had ge haald. En daarna zei ze: 'Maar ftick de Tour! Ik ben blij dat hij nog gezond is'. Dit week einde mag ze af en toe eens voorzichtig naar de gehechte knie van Kenny kijken. Samen zullen ze ook de dvd met alle hoogtepunten van de Tour 2009 een paar keer afdraaien. Och, wat is ze blij dat Kenny weer thuis is! Ze is niet de enige.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 37