'Ik zal knokkend ten onder gaan' Blijf in de race zeelar 27 Emergis en RGC ruimen slechte gewoonten op LAATSTE WENS Danielle Boogers uit Vlissingen geeft een spetterend afscheidsfeest Zeven jaar cel voor smokkelen van cocaïne zaterdag 25 juli 2009 Morgenavond gaat de laatste wens van Danielle Boogers in vervulling: een groot feest in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Op de achtergond haar man Alex Boogers. foto Lex de Meester Daniëlle Boogers heeft niet lang meer te leven. De Dream Foundation vervult zondag haar laatste wens: een groots afscheidsfeest. door David Duijnmayer Zeven weken geleden is ze 'opgegeven'. De agressieve vorm van eierstokkanker, die in november 2008 bij Daniëlle Boogers uit Vlissingen werd geconstateerd, is niet te gene zen. „Het is uitgezaaid richting lon gen, hart en lymfeklieren, het zit overal. Het kan elk moment ge beurd zijn." Morgen viert Daniëlle haar eenen dertigste verjaardag. De stichting Dream Foundation, die wensen vervult van mensen die minder dan een jaar te leven hebben, heeft voor haar een spetterend feest georganiseerd in het Arsenaal theater, met DJ, een zanger, drank en heel veel mensen. Daniëlle wil dat graag, vooral om haar dochters Yasmina (11) en Rachma (8) een mooie herinne ring mee te geven. „Die hebben de afgelopen periode een hoop ellen de meegemaakt. Doktoren over de vloer, een zieke moeder die alleen maar sliep en spuugde. Het moet zo zijn dat ze ook nog iets leuks met mama hebben gedaan." Daniëlle maakt enkele da gen voor het feest, thuis op de bank in Vlissingen, een opgewekte indruk. Ze is net met haar man Alex bij een schoon heidsspecialiste geweest, die haar zondag voor het feest mooi op zal maken. En ze laat de pruik zien, die de Dream Foundation voor haar op maat heeft laten maken in haar eigen haarkleur. „Ik ben wel een beetje een 'meisjes-meisje'. Ik ging vaak naar de kapper, liet er kleurtjes inzetten. Dus toen ik mijn haar kwijtraakte, vond ik dat heel erg. Ik droeg daarom soms DEN HAAG - De hoofdverdachte (44 van een cocaïnesmokkel van 20,5 kilo via de haven van Vlissin gen is door de Rotterdamse recht bank veroordeeld tot een gevange nisstraf van zeven jaar. Zijn drie jaar oudere broer kreeg zes jaar cel opgelegd. De twee broers uit Ouder-Amstel zijn eveneens schul dig bevonden aan twee cocaïne transporten via Schiphol. Een 35-jarige Hagenaar kreeg een gevangenisstraf opgelegd van drie jaar voor zijn hulp bij de cocaïne smokkel in Vlissingen in decem ber 2007. De man nam volgens de rechtbank de cocaïne in ont vangst, zorgde voor de betaling en telefoneerde met de hoofdverdach ten. Een 62-jarige Hagenaar, die het geld regelde en de kwaliteit van de cocaïne testte, is veroor deeld tot twee jaar gevangenis straf een bontmuts. Een keer hoorde ik een vrouw daar opmerkingen over maken tegen een vriendin, zo van: 'die heeft het zeker koud'. Na een tijdje was ik dat zo zat dat ik mijn muts afzette en tegen die vrouw zei: 'ik heb het niet koud hoor, ik heb alleen maar kanker'." Daniëlle schiet in de lach bij de herinnering. „Ik probeer zo posi tief mogelijk te blijven", zegt ze. „Ik lach altijd, probeer grapjes te maken. Ik had zelfs bedacht om nog een tatoeage te laten zetten van een streepjescode met een ui terste houdbaarheidsdatum eron der", gniffelt ze. Het is moeilijk voor te stellen dat door Claudia Sondervan GOES - Het gaat bij Emergis en RCG niet vaker mis met de zorg dan bij andere instellingen voor geestelijke gezondheidszorg. Ernsti ge zaken als zelfmoord en onge wenste relaties tussen cliënten en hulpverleners komen zelfs minder voor dan op grond van de Neder landse praktijk te verwachten is. Maar het kan op vele fronten be ter. Die conclusies trekken psychiater Ruud van Beest en onderzoeksbu reau PriceWaterhouseCoopers na onderzorg naar de zorg en organi satie van Emergis en RGC. De on derzoeken zijn ingesteld naar aan leiding van recente incidenten; on der meer ontslagen van vier behan delaars na een seksuele relatie met cliënten en het oordeel van de In- deze jonge, lachende vrouw er over enkele weken niet meer zal zijn. Kan iemand die gaat sterven zich dat zelf eigenlijk voorstellen? „Op een bepaalde manier heb ik er vrede mee gekregen, voor me zelf. Maar als ik aan mijn twee dochters denk, krijg ik het wel heel moeilijk. Voor hen en Alex is het nog moeilijker", zegt ze. „Als ik er aan denk dat ik ze niet groot zal zien worden, dat ik niet mee zal maken dat ze trouwen, dat ze kinderen krijgen..." De lach op haar gezicht is nu ver dwenen. Ze vertelt hoe dat eerste bezoek aan de dokter haar leven, en dat van haar man en kinderen, spectie voor de Gezondheidszorg dat Emergis tekortschiet in de zorg voor mensen met schizofrenie en verslavingsproblemen. De instellin gen moeten hun gedragscodes scherper definiëren, stellen de on derzoekers. Het moet hulpverle ners net als cliënten helder zijn wat kan en wat niet kan, en wat sancties inhouden. De Emergis-medewerkers zijn ge dreven, maar kunnen soms slecht tegen kritiek. Op afdelingen heer sen vaak ingesleten gewoonten in de manieren van omgang tusgen medewerkers en met cliënten. Ie ders functioneren wordt niet naar behoren en niet vaak genoeg tegen het licht gehouden. Diverse werk groepen pakken de kritiekpunten aan, meldt de Raad van Bestuur in een brief aan het personeel en aan patiëntorganisaties. voorgoed veranderde. „Ik kreeg buikpijn, had een beetje urinever- lies. Na een kijkoperatie bleek dat het goed mis was, maar er was nauwelijks tijd om er bij stil te staan. Je wordt direct in die medi sche molen gestort. Ik kreeg 11 de cember mijn eerste chemokuur en ben toen gelijk ziek geworden." Sindsdien is er eigenlijk geen goed nieuws meer geweest. De chemo therapie sloeg niet aan. „Ik heb mijn hele leven moeten vechten", zegt Daniëlle, „en ik zal knokkend ten onder gaan. Maar het is wel heel moeilijk dat ik nu moet vech ten tegen iets waarvan ik niet kan winnen, terwijl het eigenlijk juist net goed ging in ons leven." Een jaar geleden, op 6 augustus 2008, trouwden Daniëlle en Alex. „We hadden mooie toekomstplannen samen", zegt Alex. „We zouden in Spanje een huisje kopen en daar met de kinderen gaan wonen. Door de ziekte van Daniëlle is ons leven helemaal op zijn kop gezet." Inmiddels is de familie min of meer voorbereid op de tijd dat Daniëlle er niet meer is. Alex is zeven weken geleden gestopt met werken. Hij gaat minimaal een jaar niet werken, om voor Yas mina en Rachma te zorgen, die een andere biologische vader heb ben. Dat Alex de voogdij krijgt, heeft Daniëlle in haar testament vast laten leggen. „Ik geef mijn toe komst op voor twee kinderen die niet van mij zijn, zeggen sommige mensen. Maar ik wil voor die twee meiden zorgen. We hebben ze al tijd gezien als onze dochters, en zij zien mij als hun vader." Ook de uitvaart is gepland. Daniëlle krijgt een witte kist, waar op iedereen met een markeerstift een boodschap kan zetten. „Ik wil geen bloemen", zegt Daniëlle reso luut. „Die verwelken toch maar. We vragen iedereen om een KIKA-knuffelbeer mee te nemen. Die kost 6,95 en dat geld gaat naar de bestrijding van kanker bij kinde ren. De beren schenken we daarna aan het Sophia kinderziekenhuis in Rotterdam." En dan is er nog het grote feest. „Het eerste jubileum van ons hu welijk halen we waarschijnlijk niet meer", zegt Alex. „Daarom vieren we dat ook zondag. Alles is door bedrijven en sponsoren beschik baar gesteld, maar eigenlijk moe ten die nog kosteloos gesteld wor den. Dus gaan we achteraf nog pro beren donateurs te vinden." „Tja, in feite is alles nu geregeld voor als Daniëlle er niet meer is", besluit Alex, „maar je bent er nooit echt klaar voor." Wie wil bijdragen aan de laatste wens van Daniëlle Boogers, kan contact opnemen met de Dream Foundation: www.dreamfoundation.nl Hulp en advies aan ondernemers Bel het KvK Schakelteam 0800 5432100 www.kvk.nl/schakelteam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29