39 wonen Een verre buur is zo gek niet wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 25 juli 2009 Een zwemvijver is een natuurlijk alternatief voor een zwembad. foto's CPD huis ontspannen is de trend. „Steeds meer mensen willen niet meer naar volle stran den, maar creëren een oase van rust rondom hun eigen woning. Een zwembad wordt niet zozeer gekocht om baantjes te trek ken, maar om heerlijk op het terras te ge nieten van spelende kinderen in het wa ter", zegt Tom Veldhuizen, directeur van Starline, leverancier van luxe zwembaden en whirlpools en sauna's. Zoals bij vrijwel alles, bepalen de financi ën de keuze voor het zwembad. „Ook met een beperkt budget kunnen mensen zich de luxe van een eigen zwembad veroorlo ven", vindt Veldhuizen. Zo zijn er ook goedkopere modellen te vin den in de categorieën zwembaden met een houten rand, stalen bak, glasfiberbe- ton of kunststof folie. Foliezwembaden zijn ook geschikt om in te graven. Ze kunnen geheel of gedeeltelijk boven de grond worden geplaatst. De ultieme en dus ook duurste telg uit de buitenbadenfamilie, is het bouwkundige zwembad. Dit maatwerkbad kan elke ge wenste vorm krijgen en is geïntegreerd in het tuinontwerp. Eventueel te voorzien van een mozaïekvloer. Wie het duurzaam aan wil pakken, kiest bijvoorbeeld voor een bad van vinylester uit één stuk. Voor deel van vinylester is dat het zwembad sterk is, geen naden heeft en algen er wei nig grip op krijgen. Een andere mogelijkheid is een keramisch zwembad of een zwembad uit één stuk. Deze baden zijn bestand tegen uv-straling, kunnen een hoge watertemperatuur aan en zijn krasbestendig. Bovendien zijn kera mische baden leverbaar in 3D-kleuren. Dit geeft een glittereffect in het water. De meest gebruikte zelfbouwzwembaden zijn foliezwembaden met een stalen wand en de zwembaden met een ombouw van hout. Voor je begint te graven, is het ver- standig een bouwvergunning aan te. vra gen. Doorgaans wordt die gemakkelijk ver strekt, omdat de meeste zwembaden am per boven de grond uitkomen. Daardoor raakt de infrastructuur nauwelijks beïn vloed. Voor mobiele zwembaden die tijde lijk staan, is geen bouwvergunning nodig. Zwembaden kleiner dan twee vierkante meter kunnen ook vergunningvrij worden gebouwd. En hoe onwaarschijnlijk ook, zelfs dat formaat is mogelijk, want niet ie dereen heeft een royale tuin. „Hoe klein je tuin ook is, er is altijd wel een geschikt zwembad", weet Veldhuizen. Kies een gunstige plek in de tuin voor de locatie van het bad, liefst zoveel mogelijk in de zon en uit de wind. Een zwembad onder een boom is minder slim. Dat vraagt om veel onderhoud vanwege vallen de bladeren. Het is praktisch in de buurt van het bad een blokhut, schuur of garage te hebben, voor een pomp, stroom en een afvoer. Bij het plaatsen van alle zwemba den moet de ondergrond vlak, schoon en waterpas zijn. Dit voorkomt lekkage als het bad eenmaal vol water staat. Is het bad klaar, dan kan het water erin. Met bacterie- werende middelen, zoals chloor, zout, su perzuurstof (O3), ozon, UV of ionen. Goed zwemwater is eigenlijk gewoon drinkwater: schoon, bacterievrij en glashel der. Een eigen zwembad betekent niet alleen waterpret. Het vraagt ook onderhoud. Om het water schoon en op de juiste PH-waar- de (tussen 7,0 en 7,4) te houden, zijn een goede zuiveringsunit met bijvoorbeeld een filterinstallatie en circulatiepomp en de juiste schoonmaakmiddelen nodig. Een skimmer, een opvangbakje voor haren, blaadjes en dergelijke, vangt het zichtbare afval op. Daarna gaat het water naar de pomp en via een filter terug in het bad. Met een zwembadstofzuiger wordt de bo dem schoongehouden. Een overkapping of afdekking van het bad kan vuil buiten hou den. Een hoofdstuk apart is de temperatuur van het water. Zwembadwater kan op ver schillende manieren opgewarmd worden. Bijvoorbeeld met een boiler en gasverwar- mer, warmtewisselaar, zonnecollectoren of een warmtepomp. Er zijn ook speciale la mellenafdekkingen die de warmte in het bad houden, terwijl ze zonnewarmte door laten. Veel verwarmingsmethoden verlen gen het zwemseizoen behoorlijk. Als de zwembadtijd dan toch echt is afgelopen, moet het zwembad gevuld blijven, net als in de zomer. Op naar het volgende zwem seizoen! Hl www.starline.nl www.zwembad.startpagina.nl www.dutchtub.nl www.zwembadplein.nl www.checklijst.nl/zwembad U Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Frederike Krommendijk, journaliste, hobbytuinier en tuinboekschrijfster, geeft haar kijk op het buitenleven. Een goede buur is be ter dan een verre vriend. Maar in de zomer is een verre buur ook zo gek nog niet. Heb je net je tuinstoel in standje Zen gezet, knalt ineens André Ha- zes uit de speakers. De hele fa milie komt op bezoek, inclu sief hardhorende omes en blè rende kinderen. De barbecue veroorzaakt dikke rookwolken, die nopen tot het sluiten van ramen en deuren. En als ieder een weg is, kan de buurman nog nét even de kantjes trim men voor het slapengaan. Hoe zo Dolce Vita op het terras? Rode vlekken in je nek van er gernis, zal je bedoelen. Gelukkig is het in onze stads tuin een oase, op een ronken de brommer en wat kin- dergedruis na. Als de bu ren barbe cuen, doen ze dat bij ons, of wij bij hen, want het zijn kar schatten. De K - buurvrouw bakt appeltaarten van de ap pels die uit haar boom vallen en ik sleep sla en courgettes die kant op, want die hebben toch veel te veel in de moes tuin. We zijn gezegend, want het kan veel gekker. Je hoeft maar naar De Rijdende Rechter te kijken om te begrijpen hoe veel buren met elkaar in on min leven. Ga eerst eens pra ten, is een leuk bedacht advies, maar als 's nachts de stereo op 10 gaat, ben je waarschijnlijk gauw uitgepraat. Bovendien riskeren nachtelijke herrie schoppers hooguit een boete van 90 euro, op het totaalbud get van een tuinfeest is dat ook nog wel te overzien. In de stadstuin zit je bovenop eikaars lip, of je dat nou leuk vindt of niet. Wij hebben een prima manier gevonden om geen last te hebben van buren. Het terras verplaatst naar een andere hoek, en een murme lend waterstroompje over een molensteen geïnstalleerd. Zo kun je in elk geval niet meer elk gesprek woordelijk ver staan. Of heel effectief: huur een volkstuin. Zodra je buren de slingers ophangen, fiets je met je schop en hark weg. Ook al zou je er geen aardap pel verbouwen, het idee dat je ergens een Klein Avondrust hebt waar je nog vogels hoort fluiten, is die paar tientjes huur dubbel en dwars waard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 129