Hunebedden en Drentse nuchterheid Wie in eigen land wandelt, komt vaak nauwelijks iemand tegen. Het lijkt wel of alle Nederlanders fietsen. Niet John Jansen van Galen. Hij loopt liever. Vandaag van Zuidlaren naar Gieten. ï3 reizen@wegener.nl reizen |j3 024-3650360 i»""i Zaterdag 25 juli 2009 y-S Het hunebed bij het Kniphorstbosch. foto's Cor Leenhouts De wandeling Groningen Anloo Assen GRONINGEN Zuidlaren Gieten Gasselte Snuffelmarkt rond de Magnuskerk in Anloo. Zuidlaren - Gieten (21 kilometer) ROUTEBESCHRIJVING Het Drenthepad is een traject van 324 kilometer door de hele provincie. De route is met geelrode tekens gemarkeerd en staat, voorzien van kaarten en toelichtingen, beschreven in de Nivongids: ISBN 9789070601966. De beschreven wandeling begint op de Grote Brink in Zuidlaren. De brink heeft ruime parkeergelegenheid en is gemakkelijk met openbaar vervoer bereikbaar vanuit Assen en Groningen. Met buslijnen 59 en 318 komt u vanuit Gieten of Gasselte terug in Zuidlaren. Na 10 kilometer te Anloo en na 16 kilometer bij de Schaapdijk. Camping De Vledders en herberg De Drentsche Aa bij Schipborg, diverse gelegenheden te Anloo, daarna niet eerder dan in Gieten. Het informatiecentrum De Homanshof van Staatsbosbeheer in Anloo, het pinetum op landgoed Terborgh (gratis toegankelijk) en op 15 augustus in en bij de Magnuskerk in Anloo de jaarlijkse etstoel, een nabootsing van een 17e eeuwse rechtszitting. Mag mee, mits soms aangelijnd. Aan een van de brinken in Zuidlaren liggen schapenkoppen uitge stald, met een veldkei als schapenlijf Ze zijn te koop, prijst-de man aan die ze maakt. „Als hobby", zegt hij. Veel pretenties heeft hij niet. We wij zen op onze rugzak. „Ja", beaamt hij, ,,'t zijn smerige dingen." Sme rig is kennelijk Drents voor zwaar. Niet veel later, in het Kniphorst bosch, zien we het eerste hunebed en daarmee is het beeld van Drenthe compleet: schapen, hune bedden en nuchterheid. Het Drenthepad is onlangs ver nieuwd en daar moesten we het onze van hebben. Een van de ver nieuwingen is dat je door de Strub- ben en het Kniphorstbosch mag. Er wordt minder ouderwets oor log gevoerd, waardoor steeds meer militaire oefenterreinen worden opgedoekt. Wandelaars krijgen toe gang tot die terreinen. Ze zijn rijk aan natuur, omdat er nooit een mens liep en er alleen tanks reden. De bunkers zijn al bemost, maar een schietbaan ligt er nog. Ook is er, bedekt door het in de zon op lichtende, jonge gras, een grafheu vel. De aan de drukke handelsweg over de Hondsrug gelegen heuvel was later een galgenberg. Reizigers zagen de lijken als afschrikwek kend voorbeeld bungelen. De weiden zien geel van paarden- bloemen, salomonszegel bloeit nog, Japanse kers naast de hoeves heeft zijn uitbundig roze inmid dels afgeschud. Het traptorentje van Anloo komt in zicht. Rond de voet en ook binnen, tussen de tuf stenen muren, is een snuffelmarkt gaande. Iemand wil ons voor een prikje tennisrackets aansmeren, maar die passen, evenals de scha penkoppen, niet in de rugzak. Wel scoren we twee Paddington-mok- ken voor euro. Non clamor sed amor sonat in aure dei lezen we op een oude wandschildering: 'niet het lawaai maar de liefde vindt ge hoor bij God'. Verderop gaan we door het welrie kende pinetum (een naaldbomen- tuin) op het landgoed Terborgh waar wel vierhonderd verschillen de coniferen staan te pronken. Sier lijke levensbomen, zevenbomen, moerascypressen en lorken. We lo pen langs het zwanenmeer bij Gie ten: een diepgelegen, door ge boomte omhulde plas in een grilli ge groeve. Het weer is zo puik dat we, na Gieten doorlopen naar Gas selte. We gaan door een klein ra vijn, waar tot voor dertig jaar de trein van Assen naar Stadskanaal de Hondsrug doorkliefde, maar waar het nu doodstil is. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl HET SOUVENIR: Bergschoen met daarin edelweiss, alles uit hout gesneden. EIGENAAR: Connie Boudens uit Goes. WAARVANDAAN: Elbigenalp in Tirol. WANNEER GEKOCHT: Cadeau gekregen in 2009. PRIJS: 83 euro. WAAROM SPECIAAL: Sinds 1944 is on ze familie bevriend met een Duitse fami lie. In dat jaar was de Duitse soldaat Hell- muth ingekwartierd bij mijn grootou ders. Mijn moeder en Hellmuth bleven bevriend tot mijn moeder in 2006 over leed. Ik heb vriendschap met Hellmuth voortgezet. Die bestaat dus al drie gene raties. Mijn grootouders, mijn ouders en ik. In Duitsland zelfs vier generaties, want Hellmuth is al twee keer 'Uropa', overgrootvader. Dit jaar hebben we met de kinderen van Hellmuth een reisje naar Oostenrijk gemaakt. We logeerden bij een man die 'Holzschnitzer' is, hout snijder. Hellmuth, inmiddels 87 jaar oud, gaf me toen de houten bergschoen ca deau. Dus niet alleen het souvenir is bij zonder, ook degene van wie ik het kreeg. De schoen staat op de salontafel zodat ik iedere keer aan mijn lieve vrien den en onze mooie vakanties kan terug denken. Ik heb veel souvenirs uit ver schillende landen, maar de bergschoen met edelweiss is het dierbaarst. Ook een leuk souvenir of vakantieaan denken? souvenir@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 123