reizen r m Spookverhalen Loek en IPanie op klussafari m T Zomerse spullen zijn er in alle soorten en maten. Deze zomer zetten we er een aantal naast elkaar en onderzoeken hoe zomerproof ze zijn. Deze week: ontharingsartikelen (ook geschikt voor andere jaargetijden). Zaterdag 25 juli 2009 reizen@wegener.nl 024-3650360 1.V "emon legt zich neer naast zijn bruid, tilt haar sluier op en... Hij slaakt een met angst vervulde schreeuw. Voor zich ziet hij het gezicht van Oi- >.wa, zijn vrouw die hij had vergiftigd zodat hij het rijke buurmeisje kon trouwen. Oiwa is dood en nu is ze hier? In zijn huis? In zijn bed? Iemon draait zich om, grijpt een mes en snijdt haar de keel door. Wat hij ziet, brengt hem in ademsnood. Vanuit een plas bloed staren hem de dode ogen van zijn jonge bruid aan." Het is midzomer in Japan. Op die zwoele, donkere avonden zit de hele familie onder lampionnenlicht bij elkaar om spookverhalen te vertellen. Dat is zomerva kantie. Grootouders, ouders, broers en zussen, tantes en ooms, neven en nichten komen vaak van ver in hun jika, hun 'huis' samen. Preciezer gezegd, op de plek waar het familiegraf is. Midden augustus, van 13 tot 16 augustus, wordt in Japan o-bon gevierd. O-bon is een boeddhistisch gebruik om de geesten van de overledenen te herdenken. Een soort allerzielen dus, maar dan wat vrolijker. Het huis is gepoetst, het huisaltaar is versierd met lam pionnen en er is eten en veel wierook. Voor het huis wordt een lokvuurtje gemaakt, met speciaal hout op een speciale schaal. Ook het graf is gepoetst en ver sierd. De familie verzamelt zich voor het graf om de zie len af te halen, die op 13 augustus naar huis willen ko men. Met lampionnen begeven ze zich naar huis. Het vuur voor het huis, extra met water besprenkeld zodat er veel rook opstijgt, moet de doden de weg wijzen. Is de hele familie weer thuis, de doden en de levenden, dan wordt voor het huisaltaar gebeden. Een priester bidt voor. Ook de volgende dagen wordt af en toe gebe den. Maar vooral wordt er gegeten en gedronken. Dan wordt in het dorp of de stadswijk het o-bon- festival gevierd. Mannen, vrouwen en kinderen kleden zich in katoenen kimono's en gaan met lampionnen naar het feestplein. Op traditionele drum- en fluitmu- ziek wordt gedanst, gedronken en verbroederd. O-bon is een waar volksfeest. Op 16 augustus, tenslot te, worden de geesten van de overledenen weer naar hun graf uitgeleide gedaan. Voor het huis wordt nu het afscheidsvuur gestookt. In Kyoto wijzen gigantische vu ren in de vorm van Chinese karakters de doden de weg terug. In Tokyo is het een reuzenvuurwerk. Plattelan ders laten aangestoken lampionnen op papie ren bootjes de rivier afgaan. O-bon is geen officiële feestdag. Ver uit de meeste Japanners sluiten zich bij de o-bon-volksverhuizing aan, uit verplichting, nostalgie of puur plezier. Het is de tijd om de overledenen respect te betonen én van tradi ties als het vertellen van spookverhalen. Het ver haal van Iemon en Oi wa is de beroemdste vertelling. De koude ril lingen die je erbij krijgt, zorgen op de he te zomeravonden voor de nodige verkoeling. Judith Stalpers door Johan Bosveld foto's CPD liever behaard f wat een gedoe l/mwah, 't gaat doen we vaker als babybilleties Scheermes en schuim Beschrijf het eens Een bus waarin scheerschuim zit en een scheer mes met extra lange steel. Wat kost het? 2 euro voor 5 weg- werpscheermesjes. Bus scheer schuim voor 1 euro. Waar te koop? Drogist en super markt. Hoe werkt het? Maak het been nat met warm water, breng het scheer schuim aan en scheren maar. Doet het pijn? Nee, tenzij je je snijdt of als je vantevoren met het mesje verf hebt afgekrabt. Ruikt het lekker? Scheerschuim is er in alle soorten en dus ook lucht jes. Voor elk wat wils. Wanneer alweer stoppels? Na een dag. Wie mooi glad wil zijn, heeft een zevendaagse werkweek. Maar wie het elke dag doet, kan onder de douche meestal volstaan met een beetje krabben zonder schuim. Ook voor mannen? Een echte vent scheert zich nat. IXvee benen kun nen er dan ook wel bij. Voor ande re lichaamsdelen moet je wel geoe fend zijn. Waardering vvV rp-z Reageren? featureredactie@wegener.nl /neet de hoogte van de inlaatopening van de regenton vanaf de grond zaag dan een stuk van 5 centimeter uit de regenpijp een vulautomaat laat wat er in de ton lopen tot hij vol is V teken deze hoogte af op de regenpijp schuif een vulautomaat tussen de u/teinden lijm nog niks vast /net een pijpje verbind je de vulauto/naat /net de regenton als alle verbindingen passen, lijm je ze vast met pvc-lijm en klaar is de regenton

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 116