Tibetanen worstelen met koers dalai lama 'Twintig dagen spectrum 18 Kerst in juli Zaterdag 25 juli 2009 "W" achen toch?!", roept mijn altijd enthousiaste vriendin Andrea tegen me. „Ja, eh, zeker", ant- m J woord ik aarzelend. Het was vandaag nog heerlijk zonnig, 20 graden, geen slechte winterdag voor Australische begrippen. En daar sta ik dan, met een kerstmuts op mijn kop. Nu gebeurt dit al niet vaak, maar zeker niet in de maand juli. Naast me staat een heuse kerstman en er is zelfs een complete kerstboom opge tuigd. Ik bevind me op een 'Christmas in July'-Party. Juist ja, kerst in juli. Toen Andrea het idee opperde naar dit unieke kerstfeest te gaan, stond ik niet echt te springen. Nu ben ik al geen groot fan van kerst en om het dan nog eens te gaan vieren in juli, leek me wel heel erg overdreven. Maar onder het motto 'hoe meer zielen, hoe meer vreugd' heb ik me laten overhalen. Aangekomen bij de kroeg blijkt dat aantal zielen ruim honderd man te zijn. Wat bezielt die mensen toch, vraag ik me af. In de rij voor de deur staan vrouwen verkleed als Santa's hulpjes, een rendier en zelfs een kgrstboom. „Merry Christmas", zegt de uitsmij ter als ik naar binnen loop. Wow, een uitsmijter die eens aardig is, mis schien is dit kerstfeest toch nog niet zo gek. Binnen schalt Jingle Bells uit de boxen en onder enkele kerstbo men liggen stapels cadeautjes. Aan de gasten is vooraf gevraagd voor on geveer 5 euro aan geinige cadeautjes te kopen, die in een tombola worden ver loot. Aan de opkomst is duidelijk te zien dat het (verkleed)feest een kolfje naar de hand van Australiërs is. In dit land is een feest pas écht geslaagd als je er een leuk thema aan vastplakt, waarbij je je kunt verkleden. Moe word je ervan iedere keer weer na te moeten denken over een outfit als je naar een verjaardag gaat. Gelukkig is de com mercie inmiddels ook op het 'Christmas in July'-thema gedoken en was in hartje zomer een kerstmuts zo gevonden. Het is verwarrend voor een Hollander. Aangezien het hier in december zomer is, vier je kerst op het strand. Barbecue, 30 gra den, biertje in de hand. Er zijn mindere da gen te bedenken. Toch hunker ik wel eens naar een goede winterdag voor de open haard, terwijl buiten de sneeuw uit de he mel komt. Dat gevoel hadden enkele Ierse toeristen ook toen ze in 1980 in een hotel in de Blue Mountains verbleven. Het was een extre me winterdag en er kwam zelfs wat sneeuw uit de hemel. De Ieren vroegen uit baldadigheid of de hoteleigenaar geen kerstfeest kon organiseren'en 'Christmas in July' was geboren. Bijna dertig jaar later is het een ware rage geworden. Vanavond heeft kroegeigenaar Mitch al weer voor de zesde keer zijn kerstparty ge organiseerd. Zwetend in zijn kerstmannen pak overhandigt hij mij tijdens de tombola een drinkbeker met daarop Santa en zijn hulpjes. „Het is voor veel mensen weer een reden voor een feestje. Maar het wordt iedere jaar drukker en serieuzer. Ei genlijk hoort kerst natuurlijk ook gewoon een winterfeest te zijn." Eigenlijk heeft Mitch helemaal gelijk en uit eindelijk blijkt het best grappig net te doen alsof het kerst is. Als ik na een paar uur de kerstsfeer achter me laat en de don kere Australische winteravond instap, lijkt het net echt. Jammer dat een klok op een gebouw de buitentemperatuur aangeeft: 12 graden. Een witte kerst zit er niet in. Het is 'Koninginne dag' in McLeod Ganj. De dalai la ma is jarig en in en om het Tsuglagkhang-tempelcomplex is van alles te doen. Hindoes, sikhs, Tibetanen en buitenland se toeristen slenteren ontspan nen langs kraampjes en winkel tjes aan de Tempelstraat van McLeod Ganj, het dorp - op zo'n 10 kilometer van Dharamsala - waar de dalai lama en zijn rege ring in ballingschap hun hoofd kwartier hebben. Witte wolken drijven voorbij aan een strak blauwe lucht. Op de achter grond tekenen zich de uitlopers af van de Himalaya. Vanaf de groene bergruggen lijken de den nen- en loofbomen zich naar be neden te storten. Daarachter de hogere toppen, deels bedekt met sneeuw. Achter deze idylle gaat groot leed schuil. Veel van de Tibetaan se vluchtelingen zouden hier he lemaal niet willen zijn. Voor de jongeren die hier geboren zijn, is de situatie weinig rooskleurig. Ze zijn overwegend hoogopge leid, maar de werkloosheid is hoog. De meesten hebben klei ne, minderwaardige baantjes. Hun optimisme dat ze op een dag naar Tibet (terug) kunnen, is echter groot. „Ongelooflijk hoezeer jongeren zich gepassio neerd inzetten voor de Tibetaan se zaak. Zelfs vanuit de Verenig de Staten en Canada komen ze naar Dharamsala. Ze geven hun makkelijke leventje ervoor op om hier te komen helpen", ver telt Konchok Yangphel (31) van het Tibetaanse Jeugd Congres (TYC), dat zich inzet voor de be vrijding van Tibet. Maar de manier waarop dat Vijftig jaar geleden volgden ze de dalai lama op zijn vlucht naar het Noord-Indiase Dharamsala. Maar de Tibetanen in ballingschap worstelen met de geweldloze koers van hun geestelijk leider. „Geweld of geen geweld? Alles hangt af van de situatie in Tibet zelf." tekst en foto's Joost Bosman moet gebeuren en het uiteinde lijke doel, dreigt de Tibetanen in ballingschap te verdelen. Steeds meer jongeren zouden niet lan ger de weg van de geweldloos heid willen bewandelen, die de dalai lama en de regering in bal lingschap prediken. Ze stellen dat die de dalai lama en het Tibe taanse volk weliswaar wereldwij de sympathie opleverden, maar dat het tot niets heeft geleid. Hoewel maar weinig Tibetanen de dalai lama openlijk zullen af vallen, kwam de dreigende twee spalt aan de oppervlakte toen vijf organisaties van ballingen be- gjn 2008 een (niet gewelddadi ge) mars van Dharamsala naar de grens met Tibet organiseer den. De dalai lama waarschuw de ervoor dat elk grensincident als gevolg van de manifestatie de Chinezen in de kaart zou spelen. „Maar ik ontbeer de autoriteit om tegen hen te zeggen: kop dicht! En dat wil ik ook niet", zei de geestelijk leider destijds. Yangphel erkent dat er tussen de TYC (die volledige onafhanke lijkheid van Tibet nastreeft) en de regering in ballingschap (die genoegen neemt met verregaan de autonomie) verschil van me ning bestaat. En dat het aantal Tibetaanse jongeren dat de ge weldloze weg wil verlaten, groeit. Staat de TYC daarachter? Yangphel diplomatiek: „De TYC heeft zich aan de geweldloze koers gecommitteerd. Maar het staat voor ons niet in steen gebei teld dat we in de toekomst geen geweld steunen. Alles hangt af van de situatie in Tibet zelf" Thubten Samphel, woordvoer der van de Tibetaanse regering in ballingschap, denkt dat het met de toenemende radicalise ring van de jongeren wel mee valt. „Dat wordt vaak gezegd, maar waar is het geweld? En waar zijn de cijfers over de groeiende bereidheid de wapens op te nemen?", vraagt Samphel zich retorisch af Volgens hem heeft de regering in ballingschap de afgelopen vijf tig jaar veel bereikt, al is het niet in Tibet zelf „Maar Tibet is meer dan alleen het land. In balling schap hebben we alle belangrij ke componenten van de Ti betaanse beschaving kunnen conserveren, zoals de religie en de taal. Vanuit de hele wereld komen studenten over het boed dhisme leren. En de Tibetanen zijn een hechte en productieve gemeenschap gebleven, in plaats van- 'weg te zinken' in India." Yangphel van de TYC wuift het beeld van een 'sterk Tibet b.uiten Tibet' echter weg. „Wat heb je daaraan als 98 procent van de Ti betanen nog altijd in een hel leeft?" Hij verwacht spoedig nieuwe opstand in Tibet. Zou de T sering (36) ontvluchtte Ti bet in 2006. Hij moest wel, want als voormalig politiek gevangene hadden de Chinezen hem in zijn vaderland .al zijn rechten ontnomen. De nachtmerrie voor de voorma lige monnik begon in maart 1995, toen hij naar de hoofdstad Lhasa reisde om te demonstre ren tegen de Chinese bezetting van Tibet. „Het duurde geen drie minuten of de Chinezen ar resteerden ons al", vertelt Tse- ring. „Twintig dagen lang wer den we in een detentiecentrum gemarteld en ondervraagd: wie zijn jullie leiders, waarom doen jullie dit?" Uiteindelijk werd Tsering tot vijfjaar cel veroordeeld. De mar telingen bleven doorgaan omdat Tsering weigerde te erkennen dat Tibet deel van China is. Gummiknuppels, elektroshocks, ophanging aan een touw: alles kreeg hij te verduren. „Nee, ik heb geen littekens, ze passen er KAZACHSTAN XINJIANG Dharamsala f QINGHAI INDIA TIBET 500 km infographic-RV/bron ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 106