buitenland [9 Spanje vreest nieuwe rampzomer Twee onbekende werken van Mozart ontdekt McDonald's in de fout met foto koe uit Oostenrijk Belgische agent doodt ex en zichzelf Leren acteren of regisseren, masterclasses, audities, casting en meer! Ég| 1 vrijdag 24 juli 2009 BOSBRANDEN Onbegonnen strijd tegen vuurzee De strijd tegen bosbranden lijkt onbegonnen werk, zelfs vanuit de lucht wordt het blussen bemoeilijkt door de harde wind. foto Jaume Sellart/EPA Terwijl de bosbrand in het Fran se Marseille onder controle is, staan duizenden goedgetrainde brandweermannen machteloos tegenover de aanhoudende bos branden in Spanje. Al 33.000 hectare natuur is deze zomer verloren gegaan. door Henk van den Boom BARCELONA - Spanje vreest dezelf de tragiek als in 2005, het jaar waarin 14.000 bosbranden 53.000 hectare bos in de as legden en acht brandweerlieden het leven verlo WENEN - De Stichting Mozarteum Salzburg heeft twee tot nu toe on bekende pianostukken van de componist Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) ontdekt. De werken worden op 2 augustus voor de eerste keer in het open baar gespeeld op een oude vleugel van de kunstenaar in het Mozart- huis in het Oostenrijkse Salzburg. Dat maakte de stichting gisteren bekend. Bij de pianostukken com poneert de pianist Robert D. Le vin de ontbrekende orkestbegelei ding. Mozart gold al vroeg als ge nie. Hij speelde als kind voor Euro pese vorsten'. Tot zijn bekendste werken horen Die Zauberjlöte en Die Hochzeit des Figaro. ren. Als de hitte en de wind aan houden zoals nu het geval is, vre zen de experts een nieuw ramp jaar voor de natuur. Terwijl de zo mer nog maar net is begonnen staat de teller al op 8000 bosbran den, die 33.000 hectare natuur heb ben verwoest. Elke dag zijn er 25 tot 30 nieuwe vuurhaarden, waar van de meeste gelukkig snel wor den geblust of vanzelf doven. Een natuurbrand aan de rand van de Zuid-Franse havenstad Marseil le is inmiddels onder controle. Dat heeft de brandweer gisterochtend laten weten. De brand ontstond woensdag tijdens een militaire oe fening waarbij werd geschoten. 1 ongedateerd portret van compo- t Mozart. foto Christie's/EPA Tientallen huizen in buitenwijken van Marseille werden verwoest. Honderden inwoners zijn geëvacu eerd. Ook een verzorgingshuis moest worden ontruimd. Onge veer 1200 hectare natuurgebied is in vlammen opgegaan. In Spanje brandde het gisteren op minstens twintig plaatsen, waarbij opnieuw een dode viel te betreu ren. Behalve een brand ten westen van Tarragona is het vooral raak in het centrale bergachtige deel van Spanje, rond de steden Cuenca en Teruel. Ook in de noordelijke pro vincie Navarra bij Pamplona ont stonden kritieke situaties. De inwo ners van vijf dorpen moesten hun WENEN - McDonald's heeft een pijn lijke fout gemaakt in een nieuwe reclamecampagne in Zwitserland. De hamburgerketen prijst zijn pro ducten aan met de mededeling dat daarvoor '100 procent rundvlees uit Zwitserland' wordt gebruikt. Op de bijbehorende foto, staat ech ter overduidelijk een Oostenrijkse koe. Op het reusachtige McDo- nald's-afïïche staat de koe zo groot afgebeeld dat de cijfers en letters op de oorflappen te lezen zijn. Voor een attente waarnemer is daarop duidelijk AT te lezen, in de Europese landbouw de afkorting voor Oostenrijk. De foto zou eer der voor een campagne in Oosten rijk zijn gebruikt. huizen verlaten, een aantal boerde rijen brandde af en wegen moes ten worden afgesloten. Uit een va kantiedorp bij Teruel moesten 130 kinderen worden geëvacueerd. De duizenden brandweermannen, aangevuld met specialisten van het leger, staan in de meeste geval len machteloos. Ze kunnen vaak niet bij de brandhaarden komen en moeten zich beperken tot het beveiligen van dorpen en alleen staande boerderijen. Zelfs vanuit de lucht wordt het blussen be moeilijkt door de harde wind. Soms moeten helikopters en blus vliegtuigen aan de grond blijven. Bij de branden rond Cuenca is het grootste wapen van de Spaanse brandweer ingezet, de 'Supertan ker', een Boeing 747 die in één keer 76.000 liter water kan 'tan ken' en boven de vlammen kan uitstorten. Zoals in elke 'bosbrandzomer' barst ook nu weer een polemiek los over de vraag hoe de branden ontstaan en wie ze heeft aangesto ken. Uit technisch onderzoek blijkt dat de meeste van de 12.000 grotere en kleinere branden vorig jaar ontstonden door menselijk handelen. In bijna de helft; van de gevallen was er geen opzet in het spel, maar ging het om nalatigheid en onnadenkendheid. BRUSSEL - Een hoofdinspecteur van de lokale recherche in het Bel gische Halle heeft woensdag zijn ex-vriend in neergeschoten en ver volgens zelfmoord gepleegd. De vrouw kwam enkele spullen opha len bij de 47-jarige hoofdinspec teur. De man schoot zijn 44-jarige ex-vriendin dood en richtte daar na het dienstwapen op zichzelf Join the filmXperience www.filmbythesea.nl \m\ film., 1.1 "ssea OvSBfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9