81 buitenland Öcalan regeert PKK al tien jaar vanuit zijn cel Taalstrijd laait op over het Slowaaks KRAS.NL Verdachte van dreigbrieven koningin Fabiola opgepakt Rechters eisen meer tempo in Karadzic-proces Gevangenen ontsnapt met helikopter Groepje ratten bijt baby dood in wiegje 2-/3-/4-/5-daagse autovakanties Frankrijk BOEK ONLINE of bel 0900-9697 vrijdag 24 juli 2009 BRUSSEL door Carel Coseling De Hongaren en Slo- waken leven op voet van oorlog, nu per september een nieu we taalwet in wer king treedt. Hongaars komt op de tweede plaats. Het doet absurd aan. Vanaf sep tember moet er bij culturele activi teiten van de Hongaarse minder heid in Slowakije in eerste instan tie Slowaaks worden gesproken. Pas daarna kan er een vertaling in het Hongaars volgen. Wie zich daar niet aan houdt kan een boete van 5000 euro tegemoet zien. „Zelfs onder de Oostenrijks-Hon gaarse monarchie bestond zo'n wet niet", weet Pal Csaky, voorzit ter van de Hongaarse partij in Slo wakije, de SMK. „Deze wet kent elementen van een nationaal com plex, van kwaadaardigheid. Het komt neer op taalimperialisme en -racisme." De buurlanden Slowakije (5,5 mil joen inwoners) en Hongarije (10 miljoen inwoners) staan op voet van oorlog met elkaar. De pre miers van beide EU-lidstaten, de Slowaak Robert Fico en de Hon gaar Gordon Bajnai, gaan elkaar be wust uit de weg. Aanleiding vormt een Slowaakse taalwet die op 1 sep tember in werking treedt. De posi tie van het Slowaaks als nationale taal wordt daarin vastgelegd. In Slowakije wonen zo'n 550.000 Hongaren langs de grens met Hon garije. De Hongaarse regering heeft zich nu tot de EU gewend. In Bratislava zijn ze niet onder de indruk. Fico: „De Hongaarse politi ci hebben niet begrepen dat het Oostenrijks-Hongaarse koninkrijk al lang niet meer bestaat." De enige verdachte van de dreig brieven aan de Belgische koningin Fabiola is dinsdag door de politie opgepakt. De 63-jarige man werd de hele dag vastgehouden op het politiebureau en na het militaire défilé op de Belgische nationale feestdag weer vrijgelaten. Dat meld de de Vlaamse krant Het Nieuws- DEN HAAG De aanklagers in het proces tegen Radovan Karadzic (64) moeten on der druk van de rechters van het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag hun aanklacht vereenvoudigen. Zo moet de zaak sneller afgehandeld kunnen worden. De VN-rechters hebben bevolen dat de aanklagers blad gisteren. In een brief werd ge dreigd dat Fabiola op de nationale feestdag met een kruisboog zou worden gedood. Eerder deze week meldden Belgische media dat de ko ningin daarom dinsdag een kogel vrij vest onder haar jurk droeg, maar het is onduidelijk of die be richten klopten. op papier moeten zetten hoe ze er voor willen zorgen dat het proces in een hoger tempo verloopt. De rechters willen voorkomen dat het proces tegen Karadzic net zo'n voortslepende zaak wordt als het proces tegen de ex-president van Joegoslavië, Slobodan Milosevic. BRUGGE Uit de gevangenis in het Belgische Brugge zijn gisteren drie gevange nen ontsnapt met een gestolen heli kopter. De piloot werd gedwongen op de binnenplaats te landen op een moment dat de gedetineerden werden gelucht. De drie wisten zo weg te komen. De ontsnapte gevan genen en hun helpers verdwenen later met een gestolen auto, waar na een massale zoekactie begon. NEW ORLEANS Een groep ratten heeft in New Or leans een baby doodgebeten. Het drie maanden oude meisje Natalie werd in een plas bloed in haar wieg ontdekt. Over het lichaampje verspreid zou ze honderden beet- wondjes hebben. De ouders zeiden dat er een rattenplaag rond hun huis was. Maar ze troffen nog nooit een knaagdier binnen aan. door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Als Abdullah Öcalan spreekt, luistert nog steeds heel Turkije. Al tien jaar zit de leider van de Koerdische guerrillabewe ging PKK gevangen op het eilandje Imrali. En al die jaren slaagt hij er in greep te houden op de bewe ging die hij ooit met een ijzeren vuist leidde. Öcalan heeft via zijn advocaten laten weten dat hij ko mende maand met een 'democrati sche oplossing' komt voor het Koerdische probleem. Het is geen toeval dat Öcalan juist nu met zijn aankondiging komt, daags voor de verkiezingen in Noord-Irak. Morgen kiezen de Koerden een nieuwe president en parlement. In de Turkse media is een fel de bat losgebarsten over de vraag of de Koerdische kwestie wel zonder Öcalan kan worden opgelost. In vloedrijke columnisten stellen dat de Turkse staat niet om de Koerdi sche leider heen kan. Anderen zijn hier fel tegen en roepen de over heid juist op zelf met een plan van aanpak te komen voor de Koerdi sche kwestie. Woensdag zei premier Erdogan haast te maken met nieuwe plan nen. Maar niet alle politici binnen de regerende AK-partij denken er zo over. Ook binnen de partij gaan stemmen op om Öcalan en met hem de PKK te betrekken bij het oplossen van het slepende con flict. De PKK, die zowel door Turkije, Europa, als de VS als een terroris tische organisatie is bestempeld, vecht al sinds 1984 voor meer rech ten voor de Koerden. De gewapen de strijd heeft de afgelopen jaren aan meer dan dertigduizend men sen het leven gekost. Met de arrestatie van Öcalan in 1999 hoopte Turkije een einde te 'Een eenzijdige oplossing - zonder Öcalan - zal niet worden geaccepteerd' maken aan het bloedvergieten, maar tevergeefs. In de cel zijn Öcalans macht en aanzien nauwe lijks verminderd. „Zijn gevangenis schap heeft hem juist een cultsta- tus gegeven", zegt terreurexpert Ni- hat Ali Özcan. „De lijntjes tussen Imrali en de PKK zijn kort." Ook zijn invloed op de Koerdische Par tij voor een Democratische Samen leving (DTP), de politieke arm van de PKK, is enorm. „Zijn wens is be vel, kritische geluiden worden niet geduld. Om die reden is in al die ja ren nog geen nieuwe Koerdische leider opgestaan, dat staat Öcalan niet toe." „Wil de Koerdische kwestie wor den opgelost, dan moet de Turkse staat naar Öcalan luisteren", zegt ook DTP-parlementslid Osman Öz^elik. „Een eenzijdige oplossing - zonder Öcalan - zal niet worden geaccepteerd." Volgens expert Özcan is dat pre cies de boodschap die Öcalan wil overbrengen. Van het plan waar de Koerdische leider half augustus mee komt, verwacht hij niet veel. „Zijn wensen zijn bekend, hij wil dat Turken en Koerden dezelfde rechten krijgen en daarvoor moet de grondwet worden aangepast. En daar gaan de oppositie, het le ger en constitutioneel hof in het huidige klimaat nooit mee ak koord." Volgens Öczan wil de Koerdische leider met zijn plan vooral laten zien dat zijn rol nog lang niet is uitgespeeld. RESIDHOME PRESTIGE VAL D'EUROPE v.a. 134 Aankomstdata: ma., wo., vr., za. en zo. van 1/8 t/m 31/10 Ligging: op 1 metrohalte (ca. 5 min.) van de beide Disney Parken. Faciliteiten: o.a. een lift, bar, ontbijtruimte en restaurant. Inclusief: verblijf in een appartement o.b.v. logies. Tips: ga op ontdekkingstocht in Adventureland, wandel over Mainstreet U.S.A.® of ontdek de Magie in Fantasyland. Zie www.kras.nl/26098 HOTEL KYRIAD AT DISNEY® v.a. 139 Aankomstdata: dagelijks van 2/8 t/m 31/10 Ligging: op slechts 10 min. rijden van de Disney Parken. Faciliteiten: o.a. een restaurant, bars en gratis pendelbus. Inclusief: verblijf in een 4-persoonskamer met ontbijt. Tips: laat u verrassen door de magische wereld van televisie, film en animatie in Walt Disney Studios® Park. Zie www.kras.nl/50055 VIENNA INTERNATIONAL MAGIC CIRCUS v.a. 175 Aankomstdata: ma., wo. en vr. van 7/8 t/m 30/10 Ligging: op ca. 10 min. rijden van de beide Disney Parken. Faciliteiten: o.a. een restaurant, bar en binnenzwembad. Inclusief: verblijf in een 4-persoonskamer met ontbijt. Tips: ontdek het spannende Discoveryland of laat u verrassen in Frontierland. waarom zou je meer betalen Prijzen zijn per persoon, op basis van 4 personen. Reserveringskosten 17,50 per boeking (verplicht) Zie www.kras.nl/50716

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8