een feuilleton geregisseerd 35 Doping een climax Volgend jaar keert Voigt terug in de Tour Contador rijdt dinsdag criterium van Stiphout Clement besluit voluit te gaan na sms'jes Succes voor Langeveld in de Sachsen Tour vrijdag 24 juli 2009 foto Wessel van Keuk/GPD in onze mogelijkheden ligt om on gelukken te voorkomen." Nog een laatste vraag. Heeft u al ge hoord van Kenny van Hummel? „Ik vind het jammer dat hij de Tour heeft moeten verlaten. Hij is geen grote klimmer, maar met zijn moedige strijd heeft hij een nieu we dimensie gegeven aan het be grip 'rode lantaarn'. In de Tour draait het niet alleen om winnen. Het mooiste voorbeeld is Ray mond Poulidor. Hij heeft de Tour nooit gewonnen, maar is nog al tijd waanzinnig populair." Armstrong tegen Contador in de Tour: het zijn de krenten in de pap." Wie is eigenlijk de echte baas in de Tour: u of de renners? In de rit naar Issoudun, die zonder oortjes werd verreden, nam het peloton uit protest een snipperdag. „Soms zijn de renners de baas. Daar valt niet aan te tornen. Dat bleek niet alleen in de etappe naar Issoudun, maar ook in de Vogezen- rit. Dat was een prachtige rit met een heleboel uitdagende beklim mingen, maar er gebeurde niks. Toch ben ik ervan overtuigd dat de balans op het einde van de Tour altijd in evenwicht is. De ploegen zien onderweg alleen maar hun eigen kleine belangen, maar in Parijs telt maar één ding: de legende van de Tour. Het is mijn verantwoordelijkheid om die in stand te houden." Oscar Freire en Julian Dean werden in de dertiende etappe beschoten. Een dag later werd een vrouw overre den door een Franse gendarme. Wat kunt u nog meer doen om de veilig heid te garanderen? „Over het schietincident met Frei re wil ik niks zeggen. Dat heeft niks te maken met de beveiliging van de Tour. Die overleden vrouw is een ander verhaal. Dat heeft ons allemaal diep geraakt. We doen er alles aan om de veiligheid op het parkoers te garanderen. Met twaalf miljoen mensen die elk jaar naar de Tour komen, is het thema veilig heid voor ons bijna een obsessie. Elke dag roepen we de mensen via de radio op om voorzichtig te zijn. We vragen ouders om op hun kin deren te letten en om niet de weg over te steken. We doen alles wat niet mee eens dat er in de eerste twee weken weinig is gebeurd. Elke etappe schrijft zijn eigen verhaal." GRENOBLE Jens Voigt keert volgend jaar terug in de Ronde van Frankrijk. Dat zei de renner van Team Saxo Bank van uit het ziekenhuis in Grenoble, waar hij herstelt van de zware val in de etappe van dinsdag. „Zo kan ik geen afscheid nemen van de Tour", zei Voigt, die in een afdaling hard tegen het asfalt ging. „Ik wil volgend jaar zeker de Tour weer rij den." Voigt, die een jukbeen brak bij zijn onfortuinlijke duikeling, hoopt morgen het hospitaal te ver laten. „Ze moeten nog een keer een scan van mijn hoofd maken", zei de Duitser, „omdat er nog een klein bloedstolsel zit." Voigt liep ook een hersenschudding op. STIPHOUT De Spaanse wielrenner Alberto Contador neemt volgende week dinsdag deel aan het profcriterium in Stiphout. De organisatie van de profronde in Stiphout verzekerde zich eerder van de deelname van de broers Andy en Frank Schleck, de smaakmakers van Team Saxo Bank. Geletruidrager Contador ver schijnt later in de week ook aan de start in Heerlen (31 juli) en Roosen daal (3 augustus). De organisatie van het criterium in Heerlen heeft er voor gezorgd dat Contador met een na de ronde in het vliegtuig kan stappen richting Spanje, waar hij zaterdag 1 augustus van start gaat in de Classica San Sebastian. ANNECY Stef Clement reed gisteren een pui ke tijdrit. De Raborenner eindigde als zeventiende, terwijl hij een dag eerder bij de finish in Le Grand Bornand nog zei dat hij er geen mo raal voor had. „Dat klopt. Maar ver volgens kreeg ik zoveel sms'jes waarin stond dat het mijn dag zou worden. Dat ik er een lap op moest geven en meer van die teksten. Als je dan in de bus zit op weg naar het hotel, ga je er toch nog eens over denken. Ik heb een reputatie als tïjdrijder, dan kun je hier ook niet zomaar wat rond gaan rijden." Met bondscoach Leo van Vliet in de volgwagen reed hij vervolgens een sterke tijdrit. EIBENSTOCK Sébastian Langeveld heeft gisteren de tweede etappe in de Sachsen Tour gewonnen. De Nederlandse wielrenner van Rabobank hield na bijna 200 kilometer zijn Duitse teamgenoot Paul Martens in de sprint achter zich. Dirk Müller, ook een Duitser, eindigde in Eibens- tock als derde. Langeveld nam door zijn zege de leiderstrui over van de Duitser André Greipel, die gisteren in de slotfase moest lossen. De Ne derlandse Rabocoureur demarreer de op de korte slotklim naar de' fi nish in Eibenstock en kwam als eerste over de streep. Ploeggenoot Martens maakte het succes voor de bankiersploeg compleet. door Mart Smeets Neen, tot op het moment van schrijven is er geen douche aan schandalen boven deze Tour open gezet. Of iedereen is keurig en braaf, of de laboratoria staan nog te schudden bij het testen van gifti ge urine die met óf cera óf (zoals ik mocht vernemen uit de onderbuik van de wielersport) ook al vierde generatie epo bevuild is. Wat dat betreft is het dus weer een wedloop tussen de vals spelende renners en de mensen van de goe de laboratoria. En er bestaat een axioma: de renners (of andere spor ters) hebben meestal twee jaar voorsprong op hun jagers. De vierde generatie zal dus mis schien in de Tour van 2011 gevon den worden. Tot die tijd hebben valsspelers ruimte om hun getruc- te wijze van sportbeoefening uit te voeren. Zo was het ook met Danilo de Lu- ca. Twee maanden geleden nog werd hij toegejuicht in Italië. Niet lang daarvoor reed hij in vele klas siekers de stenen uit de straat. Hij was een vedette, een ietwat ver wende, soms over het paard getil de, Italiaanse toprenner die rijk was en kracht en macht uitstraal de. Nu is Di Luca betrapt. Hij schreeuwt het uit: ik heb niets ge daan, ik heb nooit iets verbodens genomen. Liegen zit vast in het wielrennen, zoals Saskia bij Serge past en de Dikke bij de Dunne. Liegen zit in het basispakket voor startende ren ners, liegen is niet erg, liegen is een zijstraat kennen als er te veel poli tie op de hoofdweg staat. Jarenlang heeft de organisatie van de Tour mooi weer gespeeld; de potjes pies werden gewoon achter de dopingcaravans in het grasland leeggegooid: wat niet was, kon ook nooit positief zijn. Ooit werd er gezegd dat de flacons met urine van Bernard Hinault en Joop Zoetemelk in 1979 wekenlang in het postkantoor van Grenoble op een schapje in de zon hebben gestaan. Een postbode heeft de dingen op een goed moment maar weg gekie perd: Hinault en Zoetemelk waren dus schoon, dat is de mores van al les. De vroegere Nederlandse sprinter Jeroen Blijlevens had een prachtig antwoord als iemand hem vroeg of hij wel eens doping had gebruikt. Met een stalen smoel zei hij dan: „Ik ben nooit positief uit een test gekomen." Als hem het kromme in die redena tie werd voorgehouden, lachte hij schamper; buiten de wielerwereld snapte niemand hem. Nogmaals: het is nog steeds zeer rustig op het dopingfront. Angstig stil zelfs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 81