binnenland 17 Bomaanslag dreunt na in Oosterland Achterstandswijk in Enschede met inspraak bewoners herbouwd Navo-medewerker blijkt veiligheidsrisico Veel klachten over ov-chipkaart Amsterdam JAKARTA Schouws Bos van de Toekomst herbergt monument voor Nederlandse slachtoffers eerder extremistisch geweld vrijdag 24 juli 2009 De bomaanslagen in Indone sië vorige week zijn een déja vu voor Henk Freriks uit Oosterland, Hij verloor in 2002 zijn zoon bij de nog zwaardere aanslag op Bali. door Marcel Modde Met twee daverende klappen vorige week zag Henk Freriks de puinhoop weer leven dig voor zich. Een krater op de plek waar zijn zoon Norbert (34) kort daarvoor nog onbezorgd aan de bar had staan praten met een groep Australiërs. De zware bom maakte op 12 oktober 2002 abrupt een einde aan Norberts leven, en dat van 201 andere bezoekers van de discotheek in Kuta op het Indo nesische eiland Bali. De aanslagen afgelopen vrijdag in het Ritz-Carlton en het Marriott hotel in Jakarta roepen de donkere kant van het land, dat de inmid dels 81-jarige inwoner van Ooster land in zijn hart draagt, weer naar boven. Hij volgt het laatste nieuws op de voet, via de Jakarta Post op internet. „Weet je wat het is: dit past niet bij de oorspronkelijke aard. Vroeger had je er óók allerlei verschillende godsdiensten, maar leefden de mensen in pais en vree naast elkaar. Die samenleving wordt nu op een verschrikkelijke manier verscheurd door een stelle tje extremisten." Freriks voelt intens mee met de fa milie van een Nederlands echt paar, dat na de aanslag vermist raakte. Het ministerie van Buiten landse Zaken bevestigde gisteren dat een Nederlandse vrouw één van de zeven doden is. Over het lot van de man kon het departe ment nog niets zeggen. „Maar wij zijn erg bezorgd om hem", aldus een woordvoerder. De identificatie van lichamen verloopt moeizaam en de onzekerheid tot dat mo ment 'is een hel', vergeet de Oos- terlander nooit meer. Maar liefst 66 dagen duurde het tot de forme le bevestiging kwam dat Norbert in die Balinese discotheek de dood vond. Drie eiken in het Bos van de Toe komst in Schuddebeurs symbolise ren het verdriet om het extremis tisch geweld. 'Bomaanslag op Bali. Kuta, 12 oktober 2002', luidt de kil le tekst op het bordje bij de stam. Drie eiken als stille getuigenis van de Nederlandse slachtoffers: Nor bert, Sander (23) en het koppel Marjanne (27) en Mark (25). Fre riks nam in 2003 het initiatief voor de aanplant tussen de ruim 160 an dere bomen met een verhaal, op Drie jonge eiken in het Schouwse Bos van de Toekomst bij Schuddebeurs herinneren aan de Nederlandse slachtof fers van de bomaanslag op Bali. Onder hen Norbert, zoon van Henk Freriks uit Oosterland. foto Ronald den Dekker het landgoed Mon Plaisir. Als het weer het toelaat en het schelpen paadje dwars door het bos begaan baar is voor zijn scootmobiel, over peinst hij bij het bomenmonu- ment de situatie in het land waar zijn wortels liggen (Celebes) en hij twintig jaar woonde (Java). „Voor Indonesië is deze toestand ge woon een ramp! Ik vergeet nooit dat we een keer op Bali waren en daar op straat een prulletje koch ten van een vrouw. ,Dat mensje be gon te huilen. Ze zei: ik sta hier al de hele dag, u bent de eerste die iets koopt." De herdenkingsdienst eind 2002 op de onheilsplek in Ku ta was de laatste keer dat Freriks voet zette in Indonesië. „Ik ga er niet meer heen. Er is een Freriks geboren en er is er één gestorven." lllilMllli liHHHI I IIII lil III IIIWIII 'I iHMMBM HWI'I ii lllll lUI I'll I 'li 'ilUMWii'll Willi door Gert van Harskamp Robert van den Brand bouwt zijn eigen rijtjeswo ning in Enschede. Óm zijn droom waar te maken, heeft hij zelfs zijn baan opgezegd. Het huis van de buren is al klaar, Van den Brand mag er tegenaan bouwen. „Ik hoop dat voor de kerst het dak erop zit en dat het binnen een jaar echt klaar is." Roombeek in Enschede was een achterstandswijk, hoge werkloos heid en veel gezinnen met so ciaal-maatschappelijke problemen, die in mei 2000 ook nog eens ge troffen door de vuurwerkramp. Na negen jaar is Roombeek nage noeg herbouwd. Alle bewoners moesten terug kunnen. Zij kregen volledig inspraak bij de inrichting van het nieuwe Roombeek. Ongeveer de helft van de oor spronkelijke huurders is daadwerkelijk teruggekeerd, zegt programmamanager Ton van Snel lenberg. Roombeek is een voorbeeld van hoe volkshuisvesting in de toe komst moet worden geregeld, me nen deskundigen. De wijk is uitge groeid van probleemwijk tot voor beeldwij k. Het stratenpatroon van het oude Roombeek is teruggeko men, de variatie aan huizen is groot. „Het is allemaal te danken aan één pot geld, ongeveer 150 miljoen eu ro van het Rijk en een gemeente die vooral luistert en de bewoners keuzevrijheid geeft", zegt Peter van Rooy, onderzoeker gebiedsont- Adviezen van onderzoekers Gemeenten mogen financieel niet langer afhankelijk zijn van grondex ploitatie. Als compensatie krijgen ze een grotere bijdrage van het Rijk. De rijksoverheid steekt jaarlijks twee miljard euro in een fonds voor gebiedsontwikkeling. De bes te voorstellen worden gehono reerd. Ontwikkelaars luisteren naar de wensen van de bewoners voor zij werkelijk gaan bouwen. Woningcorporaties komen weer in wikkeling bij kenniscentrum Habi- forum en lid van de Commis sie-Dekker die voor het kabinet on derzoek doet naar de regelgeving in de woningbouw. De aanpak van het project lijkt op die van de jaren dertig toen de bevolking zelf het initia tief nam bij gebiedsontwikkeling. Een groot deel van de wijk is opge zet via het zogeheten particulier opdrachtgeverschap. Bewoners ko pen een perceel en mogen binnen vastgestelde kaders zelf bepalen overheidshanden en bouwen vraag- gestuurd. De corporaties dragen al leen verantwoordelijkheid voor huisvesting van de laagste inko mensgroepen. Koopwoningen worden gebouwd volgens particulier opdrachtgever schap. Geleidelijke afschaffing van hypo theekrenteaftrek, eigenwoningfor- fait, overdrachtsbelasting en huur- toeslag. Die werken prijsopdrijvend en belemmeren de doorstroming op de woningmarkt. wat voor woning zij bouwen, zo lang zij maar een architect in de arm nemen. Bouwen in particulier opdrachtge verschap is een beproefd recept, maar betreft meestal dure vrije-sec- torwoningen. In Roombeek bouwen ook gewo ne mensen hun eigen huis. Zelfs een woningcorporatie heeft die vrijheid gegeven. „Huurders moch ten kiezen of zij een hoog of laag raam wilden, een Frans balkon, de woonkamer aan de voor of achter kant", zegt Van Snellenberg. ZOETERMEER - De geheime dienst AIVD heeft de zogenoemde Nato security clearance van een Neder landse Navo-medewerker dit voor jaar ingetrokken. Dit betekent dat de inlichtingendienst de toestem ming voor een vertrouwensfunctie van deze persoon intrekt. Uit onderzoek is gebleken dat er ri sico's te verwachten zijn voor de internationale of nationale veilig heid in relatie tot de functie die de medewerker vervult. Een woordvoerster van de AIVD heeft dit gisteren gezegd. Ze kan verder niet ingaan op het hoe en waarom, omdat de dienst niet op individuele gevallen ingaat. Wanneer de AIVD een Nato securi ty clearance intrekt, heeft iemand het recht om de bezwaar- en be roepsprocedure te volgen. De rech ter toetst of het besluit van de in lichtingendienst rechtmatig is. Het bezwaarschrift van de betrokkene is volgens de woordvoerster inmid dels voor advies bij de onafhanke lijke Bezwarencommissie Veilig- heidsonderzoeken voorgelegd. „Het is niet zo dat de AIVD onder zoek doet naar de kwaliteit van ie mands functioneren", benadrukt de AIVD. „Waar het wel om gaat is het onderzoeken van kwetsbaar heden. De veiligheid staat daarbij voorop." WKmmmKmmmmmmmmmiBmBmmmmiKmHiatmmmmmmm AMSTERDAM - De invoering van de ov-chipkaart is in Amsterdam nog steeds een bron van problemen. Reizigers beklagen zich over de kwaliteit en de prijs van losse kaartjes, de enige kaartjes die in bus en tram zelf verkrijgbaar zijn. Bij reizigersvereniging Rover re gent het klachten sinds enkele maanden geleden de ov-kaart van kracht werd. Uit onderzoek blijkt dat slechts 39 procent van de Amsterdamse ge bruikers de kaart als een verbete ring ziet. De ov-chipkaart zal 27 augustus de finitief de strippenkaart vervan gen. Om reizigers al eerder aan te sporen over te stappen op de ov-chipkaart, worden bijna alle au tomatische metropoortjes begin augustus in werking gesteld. Reizigers die weinig reizen met het openbaar vervoer zijn in de toekomst aangewezen op de weg werp ov-chipkaart. Die kaartjes blijken vaak niet te werken of gaan na de aanschaf kapot. De prijs van het kaartje leidt tot veel onvrede. Het GVB heeft de prijs van een enkeltje verhoogd van 1,60 euro naar 2,60 euro. Somaanssag op B& Kuta. 12 oktoöe.- 2002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7