zeeland 123 nog geldschieter nodig Lindessa livera Mmmmm. Eerste, tweede of derdelijns bio-ethanolinstallatie? Als moderne pelgrims te voet naar Rome OPRUIMING TOT 50% KORTING Poort op glastuinbouwcomplex bij Rilland Kapelle trekt bovengrens voor startersleningen op op rubberboten...^^ BAD STRANDKLEDING: nog veel keuze met minimaal 25% korting of meerü live life love livera vrijdag 24 juli 2009 Het project Groene Poort, een bio-energiecentrale in de Bathpolder bij Rilland, wordt steeds concreter. De initiatiefnemers hopen be gin 2010 met de opbouw te kunnen beginnen. door Luc Oggel Vijftien hectare toma- tenkassen volledig op biogas laten draaien en een alternatief bie den om reststromen op een andere manier te gebrui ken. Dat is het doel van het pro ject De Groene Poort, een samen werkingsverband tussen zes Zeeuwse agrariërs en tomatenkwe- ker Lans in Rilland. Al sinds 2006 wordt door de initiatiefnemers ge werkt aan de ontwikkeling van een bio-energiecentrale in de Eer ste Bathpolder. Inmiddels zijn de plannen, op wat kleine haken en ogen na, rond. Ook gemeente en provincie zijn bereid mee te wer ken, zodat de noodzakelijke proce dures kunnen worden opgestart. „Als het meezit, kunnen we begin volgend jaar van start", zegt Wilko Wisse, die zich vanuit Lans met De Groene Poort bezig houdt. Er moet nog wel even 40 miljoen eu ro worden gevonden. „Geïnteres seerde investeerders mogen zich melden." Het project is wat betreft schaalgrootte nog nergens anders in Nederland te vinden. De instal laties (een biogascentrale, bio-etha- nolfabriek voor biobrandstof en waterzuiveringsinstallatie) zullen 2,2 hectare beslaan, het totale ge bied - inclusief landschappelijke in passing - vijf hectare. De centrale biedt volgens Wisse werkgelegen heid voor zes tot acht personen. Doordat de centrale geen fossiele brandstoffen gebruikt en geen af val wordt geproduceerd doordat al le processen aan elkaar gekoppeld zijn, is sprake van een zeer milieu vriendelijke 'kringloop'; de etha- nolinstallatie wordt 'gevoed' met 'Cft-afval uit omringende gemeenten kan ook prima worden vergist' graan. Het tarwegistconcentraat dat overblijft, kan, samen met rest stromen (zoals plantenresten van gewassen) weer in de biogascentra le worden vergist. Die zal het glas tuinbouwbedrijf onder meer voor zien van 'groen gas' voor de warm- tekrachtkopelingsinstallaties (wkk's). Wisse: „Behalve die rest stromen willen we bekijken of we straks ook gft-afval uit omliggende gemeenten kunnen vergisten." Overigens was aanvankelijk ook ge rekend op de reststromen van aard appelverwerker Lamb Weston/ Meijer, maar dat lijkt onzeker nu dat bedrijf plannen heeft om zelf een biogasinstallatie neer te zet ten. De kassen volledig verwarmen met biogas, levert een besparing van zo'n 14 miljoen kuub aardgas per jaar op. „In de zomer hebben wij minder gas nodig, maar wat overblijft, kan worden teruggele verd op het net. Dat verkopen we dus", legt Wisse uit. „Er zijn altijd wel bedrijven die warmte nodig hebben, zoals Philip Morris bij voorbeeld. Vernietigen is gewoon zonde." Behalve alle goede kanten zijn er ook nog wel wat open eindjes. Aandachtspunt is bijvoorbeeld de aan- en afvoer van de stoffen die nodig zijn voor de werking van de installatie en het materiaal dat de centrale oplevert. De vracht- en tankwagens gaan gebruikmaken van een nog aan te leggen rotonde bij de afslag van de A58, de Mid denhof en Bathpolderweg. Per dag zou het gaan om zo'n 122 verkeers bewegingen. De rotonde kan dat wel aan, maar het liefst wil de Groene Poort een directe ontslui ting richting de Oude Rijksweg, daar waar de huidige ontsluiting ook zit. Ook is er wellicht sprake van geur- en geluidhinder. De mo gelijke geurhinder wil de gemeen te zoveel mogelijk beperken door niet toe te staan dat goederen in de open lucht worden opgeslagen. door Luc Oggel De Reimerswaalse gemeenteraad toonde zich onlangs redelijk positief over het project van de Groene Poort, maar de ethische kwestie rond het gebruik van graan in de bio-ethanolinstallatie kwam ook bovendrijven. Met name het feit dat De Groene Poort kiest voor een zogeheten eerstelijns bio-installatie riep vragen op. Met name christelijke partijen hebben er moeite mee dat voedingsmidde len worden gebruikt voor het verkrijgen van bio-etha- nol terwijl er honger is in de wereld. Leefbaar Reimerswaal ziet het probleem niet. In de ogen van raadslid Wim Dieleman is er juist sprake van marktwerking. „Voor de agrarische sector is het een extra afzetmarkt, dat is alleen maar gunstig ge zien de lage tarweprijs." Dieleman voerde tevens het argument aan dat er in Zeeland voornamelijk voertar- we wordt verbouwd en maar weinig baktarwe. Ook voor het college van burgemeester en wethou ders is de ethische discussie rond het gebruik van voe dingsgewassen geen reden om het plan tegen te hou den, zei wethouder Jaap Sinke. Hoewel De Groene Poort het zelf ook liever anders zou zien, is het probleem volgens stafmedewerker Wilko Wisse van tomatenkweker Lans, dat installa ties die geen 'goed voedsel' gebruiken, de tweede en derde generatie, nog niet rendabel zijn. Wel wil De Groene Poort ervoor zorgen dat de bio-ethanolinstal latie die in de Bathpolder komt te staan, kan worden omgebouwd tot een tweede generatie. Wisse schat - antwoordde hij op de vraag vanuit de raad hoe lang hij denkt dat dat nog gaat duren - dat dat nog vier tot acht jaar zal zijn. De Christenunie was nog kritisch over de winst. Raadslid lacco van Damme verwees naar een onder zoek van de Universiteit Wageningen, waarin wordt gesteld dat de productie van bio-ethanol bijna net zo veel kost als het opbrengt. door Luc Oggel DRIEWEGEN - Cor Kuyverihoven en Evelien Apeldoorn uit Driewegen vertrekken zondag naar Rome. Niet met het vliegtuig of de auto, maar te voet. De tocht voert voor een groot deel over de eeuwenou de pelgrimsroute Via Francigena. Voor Cor (59) is het een langge koesterde wens om naar Rome te lopen. Evelien had zo haar beden kingen, maar haar scepsis maakte vrij snel plaats voor enthousiasme, vertelt het stel. De tweeduizend kilometer lange tocht vergde een flinke voorberei ding. Behalve oppas voor de huis dieren en verlof van het werk - Cor is voorzitter van Archipel Scholen Walcheren - moest er na tuurlijk ook worden getraind. „We zijn fanatieke langeafstandslo- pers", zegt Cor. „Maar we hebben ook rugzakken van elf en acht ki lo, dus een goede conditie is be langrijk." De reden om de pel grimstocht te maken, is de behoef te van Cor en Evelien om even uit de dagelijkse hectiek te stappen. „Het heeft meer een spirituele ach tergrond", verklaart Cor. „Wie ben ik, wat wil ik? Op die vragen pro beren we een antwoord te krijgen. De weg zeifis dan ook belangrij ker dan het doel." Het tweetal wil per dag zo'n 25 a 30 kilometer af leggen en hoopt half oktober het Sint Pietersplein op te lopen. De route mag dan eeuwenoud zijn, maar Cor en Evelien zijn niet van plan om hem op blote voeten of sandalen af te leggen. Cor en Evelien zijn moderne pelgrims. „We hebben een kompas, goede wandelschoenen, mobiele tele foon en digitale camera. Maar ver der laten we alle zekerheden los. Je loopt gewoon en aan het einde van de dag probeer je ergens een dak boven je hoofd te regelen", zegt Evelien. Per jaar maken zo'n dertig Neder landers de voettocht naar Rome. Daarmee is de route veel minder populair dan die naar Santiago de Compostela, bijna een commer cieel evenement. Cor en Evelien gruwen daarvan. „Zo'n Nijmeegse Vierdaagse bijvoorbeeld, vreselijk. Die drukte!" Nu zullen ze soms in niemandsland lopen, helemaal al leen zijn Cor en Evelien nooit. Fa milie en vrienden hebben name lijk een boekje volgeschreven met aanmoedigingen, elke dag een bladzijde. „Het weegt nu al twee keer zoveel als toen het nog leeg was. Elke gram telt in de rugzak!" Q De belevenissen van Cor en Evelien zijn te volgen via de website www.pel- grimstocht-naar-rome.reismee.nl Cor Kuyvenhoven en Evelien Apeldoorn vertrekken zondag te voet naar Ro me. foto Ronald den Dekker mmmBfflSttm KAPELLE - De gemeente Kapelle trekt de bovengrens van de koop som voor een starterslening op van 175.000 naar 190.00 euro. Star ters op de woningmarkt die een huis voor maximaal die prijs ko pen, kunnen een lening van ten hoogste 35.000 euro van de ge meente krijgen, waarover ze de eerste drie jaar geen rente hoeven te betalen. Kapelle trekt de grens op, omdat is gebleken dat project ontwikkelaars voor 175.000 euro nauwelijks goede grondgebonden woningen kunnen bouwen. voor meer plezier op het water! k Tel: 0118 61 36 59 Uijterschootweg 22 Middelburg f www.zeelandboten.nl Bezoek ook onze complete watersport shop! OPRIL GROTE MARKT 11 GOES o.a. lingerie van 'marlies dekkers' bij lindessa 'sapph lingerie' bij livera GOES - MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 77