221 zeeland Hf m jpjj JU 'Misschien gaan mensen zo Orgelkas weg uit Koorkerk 7= "SS'""-'"- modema RECYCLING PLASTIC FLESSEN Schouwen-Duiveland is drie weken geleden begonnen met de inzameling van plastic; in 2010 is En dan? d W op rubberboten.^^^^ liillilïïfmimui OPENING t(^uWhuis PZC vrijdag 24 juli 2009 MIDDELBURG - De middeleeuwse orgelkas in de Koorkerk in Middel burg wordt in Utrecht verenigd met het binnenwerk, dat sinds 1886 lag opgeslagen bij het Rijks museum in Amsterdam. Pogingen om de kas te behouden voor de Middelburgse Koorkerk zijn ver geefs geweest. De gemeente Mid delburg heeft geen juridische mo gelijkheden om de Peter Gerritsz- orgelkas voor de Koorkerk te be houden. Gerritsz bouwde het orgel in 1479 voor de Nicolaïkerk in Utrecht. Het werd in de loop der eeuwen uitgebreid tot het eind negentien de eeuw plaats moest maken voor een ander orgel. Het orgel, met de gotische orgelkas, werd in 1886 het naar het Rijksmuseum te Amster dam overgebracht. In 1956 werd de kas met frontpijpen in de Koor kerk geplaatst en werden de overi ge delen opgeslagen in een rijks bunker. Middelburg kreeg de kas in bruikleen vanwege de wederop bouw van het Abdijcomplex dat door het bombardement van 17 mei 1940 zwaar was beschadigd. De stichting Peter Gerritsz orgel en het Rijksmuseum wilden de kas enkele jaren geleden herenigen met de orgelpijpen (het binnen werk) op de plek waar het werd ge bouwd: de Nicolaïkerk. Om de or gelkas te verwijderen is een monu mentenvergunning nodig van de gemeente Middelburg. Tegen ver plaatsing van de orgelkas waren ze ventien bezwaren uit binnen- en buitenland ingediend. Die kan de gemeente niet honoreren nu zo wel de minister van Cultuur als de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed met de verplaatsing instemmen. Ter vervanging wordt de orgelkas van Harenkarspel geplaatst. Bij de recycling van plastic flessen komt nog heel wat kijken. Hoe ziet dat proces er eigenlijk uit? Lege fles Ophaaldienst Balenpers of: Lege fles kan op 2 manieren ter verwerking aangeboden worden. Plasticbak OOmm/Qi Sorteer- fabriek Verwerkir fabriek ?777fo QOmmtn Flessen worden in Goes tot balen geperst. In Duitsland wordt afval gefilterd en gescheiden naar soort. Materiaal wo klaargemaakl voor verwerk Plastic Hero rukt op. Ondanks twijfels over het scheidingstra ject en gemor over extra rom mel doen veel inwoners van Schouwen-Duiveland sinds 3 we ken vol overtuiging mee. door Esme Soesman Een 'super-milieufreak' is Nathalie van der Spek uit Dreischor niet. „Ik ga niet over alles lopen mutsen, maar pak de kleine dingetjes wel zoveel moge lijk mee." Eén zo'n 'klein dingetje' in de ogen van Van der Spek is de inza meling van plastic afval. Sinds wet houder Gilles Houtekamer op i juli het startsein heeft gegeven voor het gescheiden inzamelen van plastic op Schouwen-Duive land, plukt ze keurig het plastic (naast het al ingeburgerde glas, pa pier en gft) tussen haar restafval vandaan. „Goede actie hoor. Ik zou het alleen handig vinden als je voor plastic een aparte bak thuis zou krijgen. Dan hoef ik niet steeds mijn auto vol te stampen." Jos van Burg uit Zierikzee daaren tegen is blij de boel niet thuis op te hoeven slaan. Op weg naar sportschool of supermarkt stopt hij zijn papieren, glazen en sinds kort ook plastic afval in de contai ners. „Om het milieu een beetje te sparen. Dan blijkt trouwens met een hoeveel plastic je eigenlijk tus sen je afval hebt. Het heeft ook een enorm volume." Veel volume en het weegt niks, zegt jan-Wil- lem Scheele van de afdeling Reini ging van de gemeente Schou wen-Duiveland ook. Flessen sham poo, wasmiddel. „En vooral heel veel flesjes water. Dat valt me wel op. Maar mensen werken goed mee. Ik heb nog maar weinig ver ontreiniging gezien." Er zijn legio manieren van inzame len, bevestigt hij. Op Schouwen- Duiveland is met de plaatsing van achttien containers verspreid over tien kernen een eerste aanzet gege ven. Meer containers volgen. „Het is een wettelijke verplichting voor gemeenten. Dan moet je mensen vervolgens niet ontmoedigen door maar een paar containers neer te zetten, zodat ze steeds kilometers moeten rijden." Dat is zo'n beetje het verhaal van Johan Kivits uit Kerkwerve, die keurig glas in de glascontainer de poneert en zijn oud papier stee vast dumpt bij de voetbal. „Komt er bij ons een container voor plas tic te staan, dan zal ik zeker mee doen. Ik vind het milieu belang rijk, maar ga er niet het hele ei land voor rondfietsen." „Heeft het wel zin?", verwoordt El len de Oude uit Dreischor de twij fel van velen. Het verhaal dat het met bloed, zweet en tranen ge- De inhoud van de oranje contai ners gaat naar Goes, waar het in balen wordt geperst. Die gaan op transport naar verwerkingsfabrie ken in Duitsland of België. Voor elke ton plastic krijgt de ge meente 400 euro. Geld dat hard nodig is om de inzameling en ver werking te bekostigen. Van het gerecyclede plastic wor den onder meer fleecekleding en verkeerspaaltjes gemaakt. Ook de wieltjes van onze rolcontainers zijn van hergebruikt kunststof. scheiden afval uiteindelijk weer op één hoop belandt, is hardnekkig. „Zou ik zeker weten dat dat niet zo is, dan zou ik sneller meedoen." Scheele kent de scepsis. Er zal vast wel eens iets 'gesmeerlapt' zijn en er wordt ook weieens een fout ge maakt in de zin dat een vrachtwa genchauffeur zijn vrachtje per on geluk op de verkeerde plek lost, reageert hij. Maar de boel uit zicht van de consument weer door el kaar husselen? „Ik zit zelf 22 jaar in het vak (eerst bij een afval- inzamelaar, later bij gemeenten, red.) en heb dat echt nooit meege maakt. Weet je wat het is: aan het eind van de rit ben je zelf de du pe." GFT-afval kost de gemeente 75 euro per ton, voor restafval moet 130 euro betaald worden. Of wel: „Scheid je niet, dan kost je dat klauwen met geld." Los van het eindresultaat hoopt Nathalie van der Spek dat nóg een container erbij mensen ook sim pelweg bewuster maakt. „Als je ziet hoeveel troep ik in de berm te genkom als ik ga paardrijden. Raakt dit ingeburgerd, dan gaan mensen misschien ook een tikje meer hun hersenen gebruiken." Scheele: „Willen we het een beetje leefbaar houden voor onze kinde ren, dan moeten we dit wel doen." Brede school Vandaag op internet: artist impres sions van de brede school Noorder polder in Zierikzee. TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Kijk op www.pzc.nl/schouwen-duiv land Johan Kivits uit Kerkwerve: „Ik ga niet het hele eiland rondfietsen voor m'n afval." Dagmar Hergarden uit Duitsland: „Wij doen het al ergens tussen de 5 en 10 jaar." Nathalie van der Spek uit Dreischor: „Ik ben geen super-milieufreak, maar pak kleine dingen wel mee." 4 fZWwM boten S voor meer plezier op het water! Tel: 01 18 61 36 59 Uijterschootweg 22 Middelburg www.zeelandboten.nl Bezoek ook onze complete watersport shop! Uw advertentie in the picture in de Modebijlagen van september? Neem dan contact op met: Verkoopteam Zeeland, telefoon (0118) 434 070 E-mail: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Jos van Burg uit Zierikzee: „Nu blijkt ook meteen dat je ontzet tend veel plastic in je afval hebt." Daniëlsweg 44 - Heinkenszand Tel. 0113-568491

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 66