binnenland 15 dan griep Pandemie zet arts voor lastige keuzes Fitness voor peuters in strijd tegen overgewicht Meeste besmettingen in Engeland Burgemeester De Graaf Dronken chauffeur vast in tunnel Skimmers dagenlang actief in Hema Falende arts duur voor slaapcentrum Eenzame mensen gaan samen eten Politie wil herkomst dode vos achterhalen vrijdag 24 juli 2009 henk inqrid van der kooij Symptomen vermoeidheid, gebrek aan eetlust loopneus, keelpijn, droge hoest hoesten misselijkheid, braken, diarree koude rillingen, koorts, spierpijn Het influenzavirus veroorzaakt een snel optredende ziekte aan de luchtwegen, die ernstige vormen kan aannemen. De meeste klachten verdwijnen tussen de twee en zeven dagen, het hoesten kan veel langer aanhouden. De incubatietijd is meestal twee tot vier dagen, maximaal een week. Maatregelen Wie ziek wordt moet wegblijven van werk of school en contact met anderen beperken. Bedek neus en mond. Gebruik een schone papieren zakdoek bij hoesten of niezen, gooi die na gebruik bij het afval. Was de handen vaak met water en zeep, in hetbijzonder na hoest- of niesbui. Handenwasmiddel op alcoholbasis is ook effectief. Niet wrijven in ogen, neus of mond. Virus kan zo ook verspreid worden. Vermijd contacten, zoals handenschudden; drukke plaatsen zoals openbaar vervoer; bezoek geen ziekenhuizen, tenzij in geval van nood. infographic: BF, CRW/bron: CN Wie krijgt voorrang als de grieppandemie toeslaat? Jacqueline Steenwijk Leeftijd, maatschappelijk belang en de zorg voor kinderen kunnen in het ergste scenario van de grieppandemie criteria zijn waarmee een arts moet bepa len wie hij wel of niet gaat helpen. „Het is de meest tragische beslis sing die een arts ooit moet ma ken", zegt universitair docent me dische ethiek Norbert Steinkamp van de Radboud Universiteit. Artsen proberen altijd sterfte te voorkomen. Maar als er niet ge noeg handen of bedden meer over zijn om alle patiënten te kunnen helpen, dan moeten ze een keuze maken. „Normaal gesproken ge beurt dat op medisch-ethische gronden. De patiënt die het hardst behandeling nodig heeft, wordt het eerst geholpen." Wanneer de kansen bij alle patiën ten gelijk zijn, gaan ook maat schappelijke overwegingen een rol gaan spelen. Daarvoor stelt minis ter Klink van Volksgezondheid nu criteria op. Want de kans bestaat dat het aantal ernstige zieke patiën ten tijdens de pandemie het aantal beschikbare bedden op de intensi ve care overstijgt. Een moeilijke zaak, zegt Stein kamp. „Heeft een alleenstaande al coholist minder rechten dan een vader van drie kinderen?" Me disch gezien gaan zwangere vrou wen voor. Dit omdat artsen ook de zorg hebben voor het ongebo ren kind. Maar wat als drie zwan gere vrouwen vechten om een plekje op de intensive care? „Dan is de keuze moeilijker. Moet ie mand die nog drie andere kinde ren heeft voorrang krijgen?" Dat de minister voorrangscriteria gaat opstellen, is volgens Stein kamp overigens wel goed. Het schept duidelijkheid. Maar het moet wel in de openbaarheid ge beuren. „Iedere burger moet mee kunnen praten. Anders krijg je gro te verontwaardiging." door Mayke Calis DEN HAAG - Peuterfitness op kin derdagverblijven is het nieuwste middel tegen overgewicht bij kin deren. Tenminste, dat denkt Kees Koelewijn, eigenaar van kinderdag verblijf het Jumpertje in Bever wijk. Hij wil de obesitas-epidemie onder kinderen bestrijden. Moeten peuters niet gewoon lekker buiten ravotten in plaats van binnen op een lopende band staan? „Natuurlijk moeten ze dat ook. Het één sluit het ander niet uit. Als het buiten regent kunnen ze lekker binnen fitnessen. Of bin nen hutten bouwen." Is het niet overdreven om kinderen vanaf hun tweede te leren fitnessen? „Nee hoor, kinderen leren het zo op prijs stellen. Vroeg geleerd is oud gedaan. Hoeveel volwassenen nemen niet een abonnement op een fitnesscentrum om er vervol gens nooit heen te gaan? Zij heb ben het nooit leren waarderen. De peuterfitness maakt deel uit van een opvoedkundig centrum, dus ook ouders die hier komen spor ten mogen er gebruik van maken." Zijn die gewichtsbankjes niet gevaar lijk voor die kleine armpjes? „Qua gewicht stelt het niet zo veel voor, hoor. Het is meer spelen dan sporten. Hun fijne motoriek wordt erdoor ontwikkeld, ze leren ervan tellen en op hun beurt wach ten. Heel leerzaam allemaal." Zullen ouders niet denken: het half uur fitness zit erop, nu hoef ik niet meer te voetballen met mijn kind? „Wij leggen ouders uit dat ze dat ook moeten doen. Veel mensen met overgewicht komen hier spor ten en wij vertellen hen over ge zonde voeding. Zo slaan we twee vliegen in een klap." Nederland telt inmiddels ruim 212 gevallen van Mexicaanse griep. Gis teren bleek dat een feestje van een studentenvereniging voor vrouwen in Utrecht een kleine virushaard was. Drie studentes liepen er de griep op. Ze zijn alweer aan de be terende hand. In Engeland gaat het heel hard. De Britse autoriteiten houden reke ning met 100.000 nieuwe gevallen per week. Er zijn 31 mensen overle den. Op één geval na betrof het mensen die ook aan andere kwa len leden. In Spanje overleden vier mensen aan de griep. Gisteren was nog geen enkel ander sterfgeval be kend in de rest van de Europese Unie. 'Nieuwe maatregelen zijn overbodig. Vandaag gewoon wandelen.' ROTTERDAM De eerste werkdag van een Bel gische vrachtwagenchauffeur is dramatisch verlopen. De 47-jarige man kwam gisteren met zijn tankauto vast te zitten in een tunnel in Rotterdam. Zijn vrachtwagen bleek 3.92 meter hoog, de tunnel slechts 3.60 meter. De politie nam bij de Belg een blaastest af. Daaruit bleek dat de chauffeur vier keer meer dan het toegestane alcoholpromillage in zijn bloed te hebben. EMMELOORD Skimapparatuur heeft een paar da gen ongemerkt bevestigd gezeten op pinautomaten bij de kassa's van de Hema in Emmeloord. Met came ra's in het plafond konden de skim mers meekijken bij het intoetsen van de pincode. Dat maakte de politie gisteren be kend. Volgens de bedrijfsleider zijn enke le tientallen klanten mogelijk slachtoffer geworden van de zwen del. HEEZE Centrum voor slaapgeneeskunde Kempenhaeghe in Heeze heeft 'en kele tonnen' schade geleden door een arts die sinds 2003 aan 490 pa tiënten ten onrechte ademhalings- apparatuur zou hebben voorge schreven. Een woordvoerster heeft dat giste ren gemeld. Het geld is terugbetaald aan de zorgverzekeraars. De kosten wor den niet verhaald op de arts. Hij is wel ontslagen. SCHEVENINGEN Een honderdtal eenzame mensen verzamelen zich vandaag voor een diner aan lange tafels op het strand van Scheveningen. Met de maaltijd willen de organisa toren aandacht vragen voor wat zij „het onzichtbare probleem van zo- mereenzaamheid" noemen. „Zelfs de buurtbingo houdt een zomerstop", zegt Ercan Ates, van Resto Van Harte. Het bedrijf Resto Van Harte zet sociale restaurants op. VLIELAND Een van de vossen die op Vlieland losliepen is woensdagavond dood geschoten. Het stoffelijk overschot is ingevro ren en gisterochtend overgedragen aan de politie. Die probeert via dna-onderzoek meer te weten te komen over de herkomst van het dier. Politie, gemeente en Staatsbosbe heer gaan ervan uit dat de dieren door mensen naar het eiland zijn gebracht. Mexicaanse griep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5