Vierdaagse sterker 41 binnenland Journalisten blij met verbod op afluisteren Werkgevers: gemeenten knijpen thuishulp af Koolmonoxide velde jongen in zeecontainer Bloemenzaad helpt bijen de winter door Mexicaanse griep Het kon bijna niet uitblijven, de Mexicaanse griep heeft een deelnemer van de Nijmeegse Vierdaagse getroffen. Niettemin gaan de lopers vandaag gewoon op weg naar de Via Gladiola. MET ONS ASSORTIMENT ZOUDEN WE DEZE HELE KRANT KUNNEN VULLEN... Jeremiasse Waterstofperoxide helpt tegen blauwalg vrijdag 24 juli 2009 den haag - Een belangrijke dag voor de persvrijheid, vindt advo caat Victor Koppe. Een overwin ning van de journalistiek op de staat, meent Telegraaf-hoofdredac- teur Sjuul Paradijs. Een terechte uitspraak, aldus Aren- do Joustra, voorzitter van het Ne derlands Genootschap van Hoofd redacteuren. Journalisten en hun belangenver enigingen reageerden gisteren una niem opgelucht op de uitspraak van de rechtbank in Amsterdam. Die bepaalde dat de inlichtingen dienst AIVD onmiddellijk moet stoppen met het afluisteren van te lefoongesprekken van de hoofdre dactie van de Telegraaf en Jolande van der Graaf, verslaggeefster bij deze krant. De geheime dienst had Van der Graaf maandenlang bespied om een lek in de eigen organisatie bo ven water krijgen. Een medewerk ster van de AIVD speelde staatsge heimen aan de journaliste door. De rechters verboden de AIVD om de Telegraaf-medewerkers nog langer te tappen. Het recht op jour nalistieke bronbescherming weegt zwaarder dan het belang van de apeldoorn - Tano Jansen (16) uit Apeldoorn, die op 23 juni in zijn woonplaats levenloos werd aange troffen in een zeecontainer, blijkt te zijn gestorven door koolmonoxi devergiftiging. Dat meldt de poli tie. De vier jongeren die vastzit ten, worden verdacht van weder rechtelijke vrijheidsberoving met de dood tot gevolg. Ze ontkennen de brand in de container veroor zaakt te hebben, aldus de politie. Enkele van hen hebben ook verkla ringen afgelegd over strafbare fei ten gepleegd voorafgaand aan hun aanhouding. Ze zijn verdacht van diefstallen en brandstichtingen. staat om het lek zo spoedig moge lijk op te sporen, aldus de uit spraak. De AIVD gaat tegen de uitspraak in beroep. De dienst vindt het 'op merkelijk' dat de rechter heeft geoordeeld zonder het achterlig gende geheime dossier in te zien, zegt zij in een reactie. Koppe wijst erop dat minister Guusje ter Horst (Binnenlandse Zaken) tot viermaal toe toestem ming gaf voor de afluisterpraktij ken. „De commissie van toezicht op de inlichtingen- en veiligheidsdien sten heeft eerder gesteld dat jour nalisten hooguit bij een dreiging van bijvoorbeeld een aanslag mo gen worden afgeluisterd. Die bepa ling heeft de minister naast zich neergelegd." De rechtbank in Haarlem bepaal de gisteren dat de huiszoeking bij Van der Graaf wél terecht was. Een onderzoeksrechter had de huiszoeking gelast, omdat de jour naliste staatsgeheime stukken in huis had. Volgens raadsman Kop pe valt deze uitspraak niet te rij men met het vonnis in Amster dam. utrecht - Om bijenvolken van de ondergang te redden, deelt Stich ting Natuur en Milieu de komen de weken 40.000 zakjes bij-vrien delijk bloemenzaad uit. Wie dit uitstrooit in de tuin, helpt bijen om de wintervoorraad aan te leg gen. De zakjes zaad zijn te bestel len op de site natuurenmi- lieu.nl/bijen. „Bijen zijn onmisbaar bij de bestuiving van bloemen en gewassen, maar ze hebben het moeilijk. Overal op de wereld, ook in Nederland, sterven steeds meer bijenvolken", aldus Natuur en Mi lieu. Het zaad geeft bijen een bete re kans de winter door te komen. den haag - Veel gemeenten knij pen aanbieders van thuishulp af met te lage tarieven. Die beschuldi ging komt van de werkgeverskoe pel ActiZ. „Steeds meer betrouw bare bedrijven haken af. Nieuwe bedrijven, waarvan we absoluut niet weten hoe de kwaliteit gega randeerd is, springen in die gaten. De ondersteuning voor kwetsbare mensen komt almaar meer in het gedrang", zegt ActiZ-directeur Aad Koster. De afgelopen jaren werden al ge kenmerkt door een hoop narig heid. Zorgaanbieders leden forse verliezen, moesten duizenden werknemers ontslaan en gingen failliet. Mensen wachtten soms tevergeefs op hulp. Dat kwam allemaal door dat gemeenten, die de thuishulp via aanbestedingen contracteren, fors onder de kostprijs waren gaan zitten. Of de situatie nu verder zal Een Britse militaire vierdaagseloopster is gisteren in het ziekenhuis opgenomen met Mexicaanse griep. De Vierdaagse gaat gewoon door. door Henk van Gelder en Jacqueline van Ginneken verslechteren is niet te zeggen om dat de nieuwe ronde van aanbeste dingen net is begonnen. In een recent rapport berekende adviesbureau PricewaterhouseCoo- pers de kosten per uur op ten min ste 24 euro (voor eenvoudige hulp, zoals bed opmaken) en 27 euro (voor extra zorg voor licht demen terenden). Volgens ActiZ liggen de bedragen die gemeenten nu voorstellen vaak beduidend lager. „Dan sta je als ondernemer voor een duivels dilemma. Meedoen en verlies lij den of niet meedoen en je perso neel ontslaan", aldus Koster. Volgens de Vereniging van Neder landse Gemeenten is de situatie in de thuishulp veel minder ernstig dan ActiZ die voorstelt. Uit een steekproef zou blijken dat allerlei gemeenten de tarieven hebben ver hoogd, omdat ze meer (kwaliteit) vragen van de thuishulp. Bij een 21-jarige Britse militair die deelneemt aan de Vierdaagse van Nijmegen is gisteren Mexicaanse griep gecon stateerd. De besmetting van de sol date is geen aanleiding de wandel- mars en de Zomerfeesten af te ge lasten. De wandelaars gaan vandaag, de slotdag, gewoon op weg naar de Via Gladiola, aldus burgemeester Thom de Graaf van Nijmegen. Eén geval van Mexicaanse griep kan volgens De Graaf het wandel evenement niet bedreigen. De kans op besmetting is volgens hem gering. Nieuwe maatregelen zijn volgens de burgemeester zelfs overbodig. Volgens luitenant-kolonel Ernst Wiersma, commandant van het militaire kamp Heumensoord, is er geen reden de circa 1.000 Britse militairen naar huis te sturen. „Zij zijn vandaag gewoon weer wel kom", voegt marsleider Johan Wil- lemstein daar aan toe. Wel roept hij wandelaars en feest gangers op attent te zijn. „Bespeur je griepverschijnselen, ga dan naar de dokter." Eerder deze week was er een verdenking van Mexicaanse griep bij een Britse militair. De man had slechts een zomer- griepje. De onfortuinlijke soldate wordt verpleegd in het UMC St. Radboud in Nijmegen. Zij voelde zich woensdagavond rond zeven uur niet goed, had last van hoge koorts, snelle ademhaling en een hoge hartslag. Na consultatie op het medisch cen trum van Heumensoord is de Niet het griepvirus, maar de regen was het gesprek van de dag tijdens de Vierdaagse in Nijmegen gisteren. Ruim negenhonderd wandelaars vielen uit. foto Bert Beelen vrouw direct overgebracht naar het ziekenhuis en in quarantaine geplaatst. Daar bleek ze inderdaad de nieuwe influenza A (H1N1) te hebben. Ze wordt behandeld met Tamiflu. De militairen met wie de Britse soldate in een slaapbarak verbleef, worden constant in de ga ten gehouden. Het risico van besmetting ontstaat Kom naar onze showroom om het zelf te ervaren! fiets fib iets www.fietsplezier.nl GOES VLISSINGEN r£r\ QBE volgens deskundigen alleen wan neer iemand minstens vier uur lang met een besmet persoon in een kleine ruimte verblijft. „In de buitenlucht, tijdens het wandelen of feesten, is er geen gevaar voor besmetting. Wandelaars hoeven op de laatste Vierdaagsedag niet met een grote boog om de Engel sen heen te lopen." AMSTERDAM Onderzoekers zijn er met behulp van waterstofperoxide in geslaagd recreatiepias Borgerswolde in Veen- dam te ontdoen van blauwalg. Zij onderzoeken nog of de nieuwe me thode, waarop octrooi is aange vraagd, ook in andere zwemwate ren bruikbaar is. Dat lieten de onderzoekers giste ren weten. Ook is het nog de vraag hoe lang het duurt voor de algen terugke-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4