sport i 33 Kwartet gaat voor Grand Slam piehTn voor" Real Madrid raakt overbodige pak van textiel Nederlanders maar niet kwijt Waterpolosters op WK naar tussenronde Vier in plaats van acht cilinders in Formule 1 Webber blijft voor Red Buil racen Jol laat Atouba nog buiten Ajax-selectie PSV in Europa League tegen Tsjerno More NAC wint ook return in tweede voorronde vrijdag 24 juli 2009 V; K ZWEMi Estafetteploeg heeft in Rome toptijd nodig voor goud Femke Heemskerk heeft zin in de 4x100 meter van zon dag. Niet gek ook. Met een gouden plak schrijft het Oranje-viertal immers ge schiedenis. Voor de Nederlandse esta fettezwemsters staat er zondag bij de wereld kampioenschappen in Rome meer op het spel dan alleen de wereldtitel. Het oranje-kwartet hoopt in het Foro Italico-complex de ontbrekende gouden medaille aan hun collectie toe te voegen. „We gaan voor de Grand Slam", zegt Femke Heemskerk (21) in aan loop naar de WK. De Nederlandse estafettezwem sters toonden zich op de 4x100 me ter vrije slag reeds de sterkste op de Europese kampioenschappen, de wereldtitelstrijd kortebaan en de Olympische Spelen. In Rome kan de equipe rond kopvrouw Mar leen Veldhuis die erelijst complete ren met de wereldtitel langebaan. „En volgens mij heeft geen ander team dat ooit gepresteerd", aldus Heemskerk. Alhoewel de concurrentie de laat ste maanden absoluut niet heeft stilgezeten, staat het kwartet vol vertrouwen op het startblok: „Ik wil de druk niet opvoeren, maar we zijn allemaal beter dan op de Spelen", vertelt Heemskerk. „Dus een wereldrecord is mogelijk." Volgens technisch directeur Jacco Verhaeren is een nieuwe mondiale toptijd een vereiste om bij de titel strijd het goud te veroveren. Sinds de introductie van de 'supersnelle' pakken zwemt iedereen peroonlij- ke records bij de vleet. Daarom wordt bij de WK een stortvloed aan wereldrecords verwacht. „Het is jammer dat er zoveel ophef over die pakken is ontstaan", zegt Heemskerk. „Maar goed, dat komt ook door de zwembond Fina, die heel laf heeft gereageerd. Ze had den veel eerder regels moeten ma ken." Het individuele programma van de Amsterdamse, die zelf Speedo LZR Racer draagt, blijft in Rome be perkt tot één nummer, de 200 me ter vrije slag. Haar meest favoriete afstand. Na 'Peking' besloot ze zich nog meer op die discipline te con centreren en trainde ze meer om vang dan voorheen. In plaats van tien keer 100 meter zwemmen, deed ze bijvoorbeeld vijf keer 200 meter. „Maar natuurlijk vind ik het jammer dat ik niet op de 100 vrij mag uitkomen", zegt Heemskerk, die werd afgetroefd door Ranomi Kromowidjojo. Het allereerste richtpunt in Rome is de 4x100m. Zowel de series als de finale wordt zondag afgewerkt. In de voorwedstrijd heeft coach Verhaeren Heemskerk aangewezen als startster, in de finale is de opstel ling van Nederland nog niet be kend. Wel is duidelijk dat alleen Veldhuis wordt vrijgesteld van deel name aan de series. De topzwemster kan zondag haar vijftigste medaille op een interna tionaal toernooi halen. Aan die mijlpaal wil Heemskerk zeker graag aan meewerken. Vooral om dat de ploeg dan de erelijst com pleet heeft. „Bij de estafette komt bij mij altijd iets extra's los", zegt ze met fonkelende ogen. „Bij het overnemen vlieg je echt het water in. Ja, echt gaaf" ROME De Nederlandse waterpolosters zijn op WK in Rome als tweede geëin digd in groep D na een 8-6-zege op Duitsland. Oranje moet zich daar door morgen via een tussenronde plaatsen voor de kwartfinale. Het team vond het niet vervelend om een tussenronde te moeten spe len. Op die manier wordt waar schijnlijk de sterke Amerikaanse ploeg in de kwartfinale gemeden. BOEDAPEST De Formule 1 staat voor een revolu tionaire verandering op het gebied van de motoren. Een werkgroep be reidt de overstap voor naar een krachtbron met vier in plaats van acht cilinders. Deze ingrijpende 're volutie' moet in 2013 plaatsvinden. De overstap naar een lichtere mo tor is volgens BMW-sportdirecteur Mario Theissen onder meer ingege ven door kostenbesparingen. Marleen Veldhuis, Femke Heemskerk, Ranomi Kromowidjojo en Inge Dekker (vlnr) gaan na de Spelen in Peking ook op het WK in Rome voor goud. Een wereldrecordtijd behoort tot hun mogelijkheden. foto Robert Vos/ANP ROME - De coaches van de tien be langrijkste zwemnaties, waaronder Nederland, willen weer terug naar het 'oude' zwempak van textiel. Dat hebben de trainers gisteren duidelijk gemaakt aan de interna tionale zwembond Fina tijdens een overleg aan de vooravond van het WK. De coaches willen dat de mannen alleen broeken tot aan de knie mo gen dragen (met ontbloot boven lijf) en de vrouwen zouden geen pakken met ritsen mogen dragen, en qua lengte ook maximaal tot aan de knie. Op die manier hopen de coaches dat de invloed van het materiaal weer tot normale propor ties wordt teruggebracht. MADRID - Real Madrid heeft moei te om de overbodige spelers in de selectie kwijt te raken. De Spaanse topclub wil graag af van onder an deren de Nederlanders Klaas-Jan Huntelaar, Ruud van Nistelrooij en Royston Drenthe, maar kan voorlopig geen club vinden voor deze dure voetballers. Dat liet alge meen directeur Jorge Valdano gis teren, op de website van de club weten. Real Madrid gaf de voorbije maan den meer dan 200 miljoen euro uit aan spelers als Kaka, Cristiano Ronaldo en Karim Benzema. Trai ner Manuel Pellegrini werkt mo menteel met een selectie van bijna dertig man. „Maar we bevinden ons in een moeilijke markt en we zullen tot de laatste minuut van de transferperiode moeten werken om de spelers kwijt te raken die niet in de plannen van de coach voorkomen", aldus Valdano. Een transfer van Huntelaar naar VfB Stuttgart ketste gisteren af Ook de geplande overgang van Drenthe naar Fiorentina is voorlo pig nog niet rond. „In sommige ge vallen weigeren de spelers en in an dere gevallen hebben we geen aan biedingen ontvangen", verklaarde de algemeen directeur van Real. Pellegrini liet eerder al weten dat hij van de zes Nederlanders bij Real Madrid in ieder geval Wesley Sneijder graag wil behouden. Over de toekomst van Rafael van der Vaart en Arjen Robben heeft de clubleiding zich de voorbije weken niet uitgelaten. Internazionale heeft gisteren een akkoord bereikt met Samuel Eto'o. Een overgang van de Kame- roenees van FC Barcelona naar In- ter lijkt daarmee nabij. Zlatan Ibra- himovic gaat op zijn beurt van In- ter naar Barcelona. De Zweedse aanvaller moet nog een persoon lijk akkoord met de Spaanse club bereiken. In ruil voor Ibrahimovic krijgt Inter Eto'o en een bedrag van ongeveer-40-miljoen eufo. BOEDAPEST De Australische autocoureur Mark Webber rijdt ook komend seizoen voor het Formule i-team van Red Buil. De 32-jarige Webber won twee weken geleden op de Nürburgring voor het eerst in zijn lange carrière een race. Webber staat momenteel derde in de strijd om de wereldtitel in de Formule 1, net achter zijn teamge noot Sebastian Vettel. AMSTERDAM Thimothée Atouba debuteert van avond nog niet voor Ajax. Trainer Martin Jol heeft de van HSV overge komen linksback niet opgenomen in zijn selectie voor het eerste duel op het Amsterdam Tournament met Atlético Madrid. De Kameroe- nees arriveerde pas dinsdag bij Ajax omdat zijn werkvergunning nog niet in orde was. Hij heeft daar door een trainingsachterstand. EINDHOVEN PSV speelt in de derde voorronde van de Europa League tegen Tsjer no More uit Bulgarije. Die club re kende in de tweede ronde af met Is- kra-Stali. Na in eigen huis al met 1-0 te hebben gewonnen, was Tsjer no More gisteren in Moldavië met 3-0 te sterk voor Iskra-Stali. PSV speelt aanstaande donderdag eerst thuis. De return is op 6 augustus. JEREVAN NAC Breda heeft gisteren zoals ver wacht de derde voorronde van de Europa League bereikt. De ploeg won in Jerevan de return tegen Gandzasar Kapan met 2-0. Anthony Lurling en Edwin de Graaf scoor den. In eigen huis was NAC vorige week al met 6-0 te sterk geweest voor de Armeniërs. NAC speelt in de derde voorronde tegen Polonia Warschau uit Polen of Juvenes/Dogana uit San Marino.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 35