zeeland 127 Proef duurzaam rundvlees pSTn'r uw Stijl Tips en suggesties voor toekomst onderwijs Zeeland Schimmel vreet aan platanen Agrimarkt-supermarkten vervangt twintig procent van het vlees door granen www.interieur-paauwe.nl PvZ: minister Bos moet fiscus terugfluiten vrijdag 24 juli 2009 %8gS382<§3&g$jSs Het Coese bedrijf Meatless zal in hamburgers, rundersaucijzen en mager rundergehakt vlees vervangen door granen. Het gaat om een proef. Het ministe rie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij is geïnteresseerd en stelt subsidie beschikbaar. door Ben Jansen middelburg - Vanaf medio volgen de maand ligt een nieuw soort vleesproducten in het koelvak van de Agrimarkt-supermarkten. Het gaat om magere hamburgers, ma gere rundersaucijzen en mager rundergehakt, waarin 20 procent van het vlees is vervangen door granen van Zeeuwse bodem. Dat graan is bij Meatless in Goes ver werkt tot vezels die^net zo sappig zijn als vlees, maar veel minder vet bevatten. De vleesproducten zijn daardoor niet alleen gezonder, ze zijn ook duurzamer, omdat de teelt van graan en de verwerking ervan tot Meatless-vezels minder belastend is voor het milieu dan de produc tie van dezelfde hoeveelheid vlees. Naast hamburgers, saucijzen en rundergehakt introduceert de Agri- markt onder de naam Meatless ook drie vleesvrije diepvriespro ducten die als bestanddeel van de maaltijd kunnen worden gebruikt, bijvoorbeeld in roerbakgerechten. De uitbreiding van het assorti ment geldt als proef waarin de Agrimarkt, Van der Pelt Meat- group uit Middelburg, Meatless en ontwikkelingsbedrijf Economische Impuls Zeeland de afgelopen maanden hebben samengewerkt. Het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij (LNV) is zeer geïnteresseerd in de proef en heeft subsidie verstrekt en het Landbouw Economisch Instituut opdracht gegeven consumentenon derzoek te doen onder het winke lend publiek van de Agrimarkt. Mi nister Gerda Verburg brengt eind augustus een bezoek aan Meatless en de Agrimarkt in Goes. Voor Economische Impuls is Meat- less-vlees een onderdeel van een reeks projecten met het doel over te schakelen van dierlijke eiwitten naar plantaardige. Het is van be lang in verband met de wereld wijd sterk stijgende vraag naar ei witten. De Zeeuwse akkerbouw en de opkomende aquacultuur kunnen daar mogelijk op inspelen. goes - Maandag wordt bekend wat de meest verrommelde plek in het Zeeuwse landschap is. Dat kon digt de Zeeuwse Milieu Federatie aan. Van begin mei tot begin juli konden mensen via de website www.verkniptlandschap.nl laten weten wat zij de irritantste aantas tingen van landschap vonden door slordige omgang met ruimte lijk ordeningsbeleid. Milieuorgani saties in alle twaalf provincies doen mee. De verkiezing resul teert dit najaar in een opruimactie van de meest verrommelde plek per provincie en de presentatie van de plaats die in Nederland het meest te lijden heeft gehad. De zes locaties in Zeeland die tot nog toe de meeste stemmen kregen is het recreatieterrein aan de Helleweg/ Rampweg in Renesse, waar de be loofde inpassing van het land schap uitblijft; de plaatsing van borden in akkers, zoals de 'Stop de Groene Leugen'-campagne; de ho ge netten rond de afslag bij Golf baan de Mortiere bij de entree in Middelburg; bedrijventerrein De Vlaschaard in Aardenburg; en de 'verloodsing' van het Zeeuwse landschap door agrarische onder nemers die oude schuren vervan gen door ruimbemeten hallen. Ontdek welke meubelen in de opruimingcollectie zitten op: Zuidv/eê^e \re Vraag naar de uoorwaarden in de winkel. n-i 11 1 O In de opruiming: 3B, Baan, Bench, Bylsma, Leolux, Montis, Rolf Benz, Schuitema, Van Rossum, Wade enz. middelburg - Platanen in Zeeland hebben te lijden onder de ziekte Massaria, een schimmel die de tak ken van de bomen aanvreet. De schimmel is afkomstig uit Zuid-Eu ropa, maar komt steeds vaker in noordelijker gebieden voor, door dat het daar steeds warmer wordt. Alleen platanen worden door de ziekte aangetast. „De schimmel is dit voorjaar voor het eerst in Zeeland geconsta teerd", zegt Danielle Steijn-Laing van Waterschap Zeeuwse Eilan den (WZE). „Alle platanen in ons werkgebied hebben het in lichte vorm. Er hoeven nog geen bomen gerooid te worden, maar we gaan het wel in de gaten houden. Als er niets gedaan wordt, kunnen tak ken afbreken." Voor de verkeersvei ligheid en om de bomen te be schermen, zullen WZE en Water schap Zeeuws-Vlaanderen alle pla tanen drie keer per jaar op de schimmel controleren en waar no dig snoeien. Veel platanen staan er overigens niet in Zeeland. Boven de Wester- schelde staan alleen platanen tus sen Driewegen en Ovezande en aan de Eversdijkseweg in Kapelle. in Zeeuws-Vlaanderen komen ze iets vaker voor; bij Philippine, Zuiddorpe, Biervliet en Heikant zijn zieke bomen geconstateerd. middelburg - De provincie Zee land moet minister Wouter Bos van Financiën aanschrijven. Bos dient de Belastingdienst Regio Zuidwest op te dragen te stoppen met het najagen van mensen die fruit en bloemen aanbieden in kleine' stalletjes langs de weg. Dat wil de Statenfractie Partij voor Zeeland. Het geneus van de fiscus naar de omzetten die plattelands bewoners halen via de kratjes met eigen teelt en begeleidende geld- busjes noemt de partij 'onsympa thiek' en schadelijk voor de leef baarheid van het platteland en het toerisme in Zeeland. De oud-burgemeester van Nijmegen, Ed d'Hondt, gaat een taskforce leiden die de gevolgen van de vergrijzing voor het Zeeuwse onderwijs onderzoekt. Hij krijgt vanuit het Zeeuwse onderwijs enkele tips en suggesties. door René Schrier Henny van Meerkerk, voorzitter van de Raad van Bestuur van het ROC Zeeland: „Iets waar hij beslist naar moet kij ken is de bestuurlijke dichtheid in Zeeland. In een gebied met zo wei nig inwoners zijn er behoorlijk veel scholen voor vmbo en mbo. Als je dan ook nog eens naar het aantal gemeenten kijkt, dan kom je elkaar in de praktijk op elke plek wel weer tegen. Zo wordt veel énergie verspild en het komt de be sluitvorming niet ten goede." Adri de Buck, voorzitter van de Raad van Bestuur van de Hoge school Zeeland: „Ik zou aandacht willen vragen voor het bekostigingssysteem dat rurale gebieden als Zeeland ernstig tekort doet als je toch een breed scala aan opleidingen wil aanbie den. Verder is mijn tip om eens te kijken naar samenwerkingsvor men in het onderwijs in zuid-west Nederland. Hij moet zoeken naar goede duurzame oplossingen." Hans Adriaansens, dean van de Roosevelt Academy in Middelburg: „Wij hebben niet zo veel last van de vergrijzing. We hebben maar een beperkt aantal studenten uit Zeeland, de rest komt op ons af Verder roep ik voortdurend dat er een eind moet komen aan dat ge doe met die licenties. Je moet nu voor een smalle studierichting een aparte licentie hebben, terwijl het veel handiger zou zijn om één li centie aan te vragen voor een bun del studies, zoals bijvoorbeeld tech nische opleidingen. De koepels houden zelf het huidige licentiesys teem in stand, het lijkt een beetje op kartelvorming. In de Randstad is dat niet zo'n probleem, maar als je aan een kritische massa wil ko men kan het lastig zijn. Verder is mijn suggestie natuurlijk goed op de kwaliteit te letten. Zeeland heeft hele goede scholen voor voortgezet onderwijs met wat daar verder nog bijkomt is Zeeland dus een hele goede onderwijspro- vincie." Rijk van de Lagemaat, directeur Openbaar Onderwijs Borsele met 6 scholen op 10 vestigingen: „Je hebt te maken met het gegeven dat de kinderen er niet zijn. Slui ting van scholen is een onont koombaar gegeven, alleen de ouders en inwoners van de dor pen zijn nog niet zo ver. De bevol king zal gemotiveerd moeten wor den om zich daar bij neer te leg gen." George van Heukelom, gedeputeerde met onderwijs in portefeuille: „Hij moet er natuurlijk wel kennis van nemen dat er in Zeeland heel wat kwaliteit aanwezig is. En we moeten bestendigen wat we in Zeeland aan goede dingen heb- ben.Verder moet het bekostigings systeem aan de orde komen. Een andere tip is het onderwerp van de allianties, maar wel met be houd van de Zeeuwse instellingen. Verder is het ook niet onbelangrijk om mee te nemen wat het bedrijfs leven vraagt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29