221 zeeland Dreigen met huisuitzettingen heeft Dijkstra wil speciaal hulpproject voor jongeren Trage grondverkoop verontrust niet Piet Voskamp OPENING (jjZuiterhuis Slachthuis gaat tegen de vlakte vrijdag 24 juli 2009 W SAMENSCHOLINGSVERBOD Maatregelen gemeente Vlissingen lijken nu al te werken Burgemeester Wim Dijkstra ziet nu al lichte veranderingen in de wijk Bossenburgh en het gebied rondom de Scheldestraat. Het sa menscholingsverbod, twee we ken terug afgekondigd, heeft daar snel effect. door Emile Calon Resoluut: „Ze gaan hun huis uit." Burgemees ter Wim Dijkstra heeft het over een aan tal gezinnen in de Vlis- singse wijk Bossenburgh. Ze zijn deze week persoonlijk door hem gewaarschuwd dat ze uit hun huis worden gezet als ze overlast blij ven veroorzaken. Over een even tuele zorgplicht na die uitzetting wil de burgemeester niet veel kwijt, want hij wil hen niet het idee geven dat hij hen alleen maar zal verplaatsen naar iets anders. Cynisch: „We zullen zorgen dat ze niet van honger omkomen." De Vlissingse burgemeester heeft het idee dat die persoonlijke waar schuwingen wel werken en dat die gezinnen voor wat minder over last in de buurt zorgen. Dijkstra riep twee weken terug een samenscholingsverbod uit voor de Bossenburgh. Het geldt ook voor De Scheldestraat en direc te omgeving en de Hercules Segh- erslaan en omliggende straten. Ondanks dat verbod ging het don derdagavond 16 juli toch mis op de hoek van de President Roosevelt- laan en Bloemenlaan. Een veertig jarige man raakte zwaar gewond na een schermutseling en overleed later die nacht. De politie heeft het onderzoek naar de dood van die man nog niet afgerond, zodat de burgemeester nog niet in de tails kan treden. Wel geeft hij aan dat hij het geweld in die buurt spuugzat is. „De overlast, de crimi naliteit daar moet weg." Hij wil alle wettelijke middelen uit de kast halen om dat doel te berei ken. Tegelijkertijd stelt hij dat de overheid niet alleen voor een om slag kan zorgen. „De buurt moet ook wat doen." Dus niet alleen vra- Een dergelijke waarschuwing heeft ook een uitbater van een café aan de Nieuwendijk gekregen. Als zijn zaak voor overlast blijft zorgen, trekt de gemeente de vergunning in en volgt sluiting. Dat dat geen loos dreigement is, ondervond nog niet zo lang gele den de exploitant van SamSam in Oost-Souburg. Dat café werd geslo ten nadat duidelijk was geworden dat in die zaak mensen samenkwa men die vervolgens op rooftocht gingen. Voor het Openbaar Minis terie was dat genoeg reden om aan te dringen op sluiting, waarna de gemeente de vergunning introk. De burgemeester zorgde enkele da gen terug zelf voor een overtre- „In contact blijven. Luisteren wat ze willen, maar ook zeggen wat wel en niet kan." gen om bijvoorbeeld een sleutel werkplaats, maar ook zelf met plannen komen en de bereidheid tonen zelf de handen uit de mou wen te steken. De Scheldestraat is een ander pro bleemgebied. Deze week infor meerden medewerkers van de ge meente huis-aan-huis wie daar op welk adres woont. Binnenkort heeft Dijkstra ook een gesprek met de grootste verhuurder in die straat. Die man krijgt dan te horen dat hij serieus werk moet maken van zijn nering, omdat hij anders in conflict komt met de gemeente. ding van het samenscholingsver bod in de Hercules Segherslaan en kan daar nu wel om glimlachen. Al fietsend zag hij daar drie jonge ren bij elkaar staan. Hij stapte af en ging met ze in gesprek. Binnen de kortste keren stonden zo'n vijf tien jongeren rondom hem. Jonge ren die volgens Dijkstra van goede wil zijn. Hij heeft ze uitgenodigd om verder te praten op het stad huis. „Als ze komen, maak ik tijd voor ze vrij." Hij vindt dat belang rijk. „In contact blijven. Luisteren wat ze willen, maar ook zeggen wat wel en niet kan." Dijkstra in overleg de korpschef Brekelmans en officier van justitie Valente. Café SamSam, gesloten in opdracht van de burgemeester. foto's Lex de Meester Burgemeester Wim Dijkstra wil dat het hulpverleningsprogramma Youth at Risk in Zeeland wordt op gezet. Dat programma is bedoeld voor probleemjongeren die voor grote overlast zorgen. Alleen al in Vlis singen zijn er volgens de burge meester tien jongeren te vinden die zeer veel baat zouden hebben bij dat programma. In de andere delen van Zeeland moeten volgens Dijkstra ook wel tien jongeren te vinden zijn die in aanmerking ko men voor een dergelijk program ma. Youth at Risk richt zich op het mo tiveren van jongeren en spreekt hen aan op hun eigen verantwoor delijkheid. Dijkstra kwam ermee in aanraking toen hij burgemees ter was in Oss. voor meer plezier op het water! Bk Tel: öl 18 61 36 59 jlPj^f, Uijterschootweg 22 Middelburg www.zeelandboten.nl Bezoek ook onze complete watersport shop! Het programma is volgens hem zeer intensief maar is ook 'de me thode om gedragsverandering te weeg te brengen'. In Oss loopt vol gens Dijkstra een man die ook dat programma volgde en hem nu heel dankbaar is. „Als ik hem te genkom zegt hij dat ik zijn leven heb gered." De Vlissingse burgemeester heeft inmiddels contact opgenomen met een Vlaamse organisatie die het programma ook uitvoert. Vol gens Dijkstra moet het mogelijk zijn om samen met die organisatie in Zeeland iets op te zetten. Volgens de burgemeester valt bij dat programma 75 procent van de betrokkenen niet in herhaling. Dat is een ongekend hoge score. Ter vergelijking: van de Nederland se gedetineerden valt tussen de ze goes - De noodklok die de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten onlangs luidde, hoeft niet te klin ken voor de Bevelandse gemeen ten en Tholen. Het probleem dat gemeenten met hun begroting in de knoei komen omdat de inkom sten uit grondverkoop dramatisch terugvallen, speelt hier niet. Weliswaar loopt het nergens storm voor de vrije bouwkavels, maar projectontwikkelaars nemen nog steeds grond af van de ge meenten. Waar het hapert, zoals bijvoor beeld in Reimerswaal, rekent het gemeentebestuur in principe al niet op de inkomsten uit het grondbedrijf Wethouder Hans de Kunder: „De reserves groeien hooguit niet zo rap als vroeger. We hoeven niet te bezuinigen. Zelfs de inkomsten uit ventig en tachtig procent, na hun celstraf, wel in herhaling. Het bewuste programma is be doeld voor jongeren die tussen de 16 en 26 jaar oud zijn. Bij dat pro gramma gaat het om verantwoor delijkheid nemen, je eigen moge lijkheden ontdekken, je zelfbe wustzijn ontwikkelen en zorg dat anderen je respecteren en accepte ren. bouwleges lopen in de pas met wat we begroot hébben." In Kapelle ligt dat anders. Met de bouwactiviteiten valt het volgens wethouder Jon Herselman eigen lijk nog wel mee, maar waar in de meerjarenbegroting vier ton aan bouwleges stond, is voor volgend jaar schielijk 175.000 euro afge- raamd. Herselman: „Misschien wat overdreven, maar zo nemen we het zekere voor het onzekere." De grondbedrijven van de gemeen ten kunnen, zo stellen de bestuur ders, best wat hebben. De Borselse wethouder Marga Vermue maakt zich er ook nog niet druk over. „Het zijn compleet aparte boek houdingen. Het zou wat zijn als we meteen zouden moeten bezui nigen, zodra de markt beweegt." Ook voor Goes en Tholen gelden die overwegingen. Daniëlsweg 44 - Heinkenszarid Tel. 0113-568491 vlissingen - Het slachthuis aan de Poortersweg in Vlissingen wordt gesloopt. De gemeente heeft de grond gekocht met het oog op een toekomstige uitbreiding van het bedrijfsterrein Souburg. Het ge.- bouw gaat nu al tegen de vlakte om verdere verpaupering en ille gaal gebruik tegen te gaan. In 2005 kwam het slachthuis in beeld als locatie voor de opvang van drugs gebruikers, maar dat plan viel af Handige producten voor een heerlijk zomerse fietstocht! Stationsstraat 52, Middelburg - [t] 0118 -6i 31 87 [e] info@pietvoskamp.nl - www.pietvoskamp.nl Fietsspecialist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 24