'Duizenden Saudiërs gemarteld' 9 Voorspoedig herstel Jaap de Hoop Scheffer Ex-hoofd veiligheidsdienst bekent moord op Gongadze RAPPORT Amnesty kraakt beleid koninkrijk Inval politie in kantoor van privé-arts Michael Jackson Internationale druk Weer melding dode Russische activist Algerije verplaatst het weekeinde Geen vervolging om Hitlergroet kabouter Gedenksteen in metro voor Braziliaan Westelijke Middellandse Zee va. 950,- Zwarte Zee Kerst cruise op de Middellandse Zee Boek op cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 s donderdag 23 juli 2009 zeer droog en warm. Of de bosbran den zijn aangestoken is nog niet be kend. foto Carlos Garcia/EPA HOUSTON - De politie en drugsbe strijders hebben gisteren een inval gedaan in het kantoor van Conrad Murray, de privé-arts van Michael Jackson. De inval vond plaats in de Texaanse stad Houston. Murray is al twee keer verhoord in verband met de dood van de pop ster. Er duiken steeds meer aanwij zingen op dat de zanger is overle den door een overdosis medicij nen. Murray probeerde Jackson in zijn huis nog te reanimeren voor dat die stierf en was de laatste die hem levend meemaakte. Justitie besloot tot de actie na de resultaten van een tweede autop sie, waarbij in het lichaam van de zanger sporen gevonden zouden zijn van het zeer krachtige verdo vingsmiddel Propofol. Dit medi cijn kan bij grotere hoeveelheden leiden tot de dood. Het wordt nor maliter uitsluitend door artsen in ziekenhuizen gebruikt en nooit aan patiënten voorgeschreven. Murray weigert te zeggen of hij Propofol aan Jackson heeft gege ven of toegediend. Hij wordt bin nenkort weer verhoord. Volgens Amnesty International treedt Saudi-Arabië de mensen rechten stelselmatig met voe ten. De internationale gemeen schap zegt echter niets over martelingen door de overheid, onrechtmatige opsluiting en moord op verdachte personen. CAÏRO - Saudi-Arabië houdt in het geheim ruim 3100 mensen vast die worden verdacht van betrokken heid bij of lidmaatschap van Al Qaida. Ook wordt er stelselmatig gebruikgemaakt van marteling om bekentenissen te ontlokken. Verder zijn er tal van verdachte personen vermoord of verdwenen. Dat zegt Amnesty International in een gisteren vrijgegeven rapport over het koninkrijk. Amnesty be kritiseert de internationale ge meenschap, die haar ogen zou slui ten voor de wantoestanden in de oliestaat. De Saudische autoritei ten traden de afgelopen jaren met harde hand op tegen verdachten van terreuraanslagen. „Die onge rechtvaardigde antiterreurmaatre gelen hebben een toch al armzali ge mensenrechtensituatie nog slechter gemaakt", zegt Malcolm Smart, hoofd van het programma voor Afrika en het Midden-Oos ten van Amnesty. Saudi-Arabië was sinds mei 2003 geregeld het to neel van aanslagen van Al Qaida, die vooral waren gericht tegen ap partementencomplexen voor bui tenlanders, olie-installaties en over heidsgebouwen. In februari 2006 vond de laatste bekende aanslag plaats, toen zelfmoordterroristen probeerden een installatie van de olieraffinaderij Abqaiq op te bla zen. Een zegsman van het Saudische ministerie van Binnenlandse Za ken, Abdulrahman Alhadlaq, zei gisteren in een reactie dat Amnes ty de beweringen hard moet ma ken. Volgens Alhadlaq is het Saudische beleid ten aanzien van mensen rechten 'glashelder' en worden ge vangenen met respect en overeen komstig internationale normen be handeld. De regering maakte twee weken geleden bekend dat ruim 300 per sonen schuldig waren bevonden aan lidmaatschap van 'een afwij kende organisatie', een verwijzing naar Al Qaida. Eén verdachte kreeg de doodstraf, de anderen kre gen celstraf, huisarrest, een boete of een reisverbod. Amnesty zegt dat Saudi-Arabië schuldig is aan 'geheime en buitengerechtelijke processen'. Bij marteling is niet zel den sprake van het slaan met stok ken, ophanging, stroomschokken en slaapontzegging. Veel verdach ten worden jarenlang in eenzame opsluiting vastgehouden, zonder toegang tot advocaat of rechtbank. De Verenigde Staten en andere lan den oefenden na de aanslagen van 11 september 2001 in New York grote druk uit op de Saudische au toriteiten om op te treden tegen terreurverdachten. Vijftien van de negentien vliegtuig kapers bleken afkomstig te zijn uit Saudi-Arabië. In Saudi-Arabië wordt de doodstraf nog altijd gegeven voor veel straf bare feiten. De procedures bij rechtbanken voldoen vaak niet aan internationale standaarden en ver dachten hebben vaak geen toe gang tot verdediging. BRUSSEL - Secretaris-generaal Jaap de Hoop Scheffer van de Navo her stelt beter dan verwacht. Hij kan naar verwachting binnen enkele dagen het ziekenhuis weer verla ten. De Navo-chef werd dinsdag in het St. Elisabethziekenhuis in de Brus selse deelgemeente Ukkel opgeno men met een trombose. Volgens een woordvoerster van het zieken huis werd die veroorzaakt door een 'hartfalen'. In het ziekenhuis is een kleine bloedprop verwij derd die een ader blokkeerde. Ook het ziekenhuis vindt dat de toe stand van de 6i-jarige Nederlander zich gunstig ontwikkelt. MOSKOU In Rusland is weer de dood van een activist gemeld. Het lichaam van Andrej Koelagin, die al twee maanden vermist werd, zou in het noordwesten van Rusland zijn aan getroffen. Dat heeft de mensenrech tenorganisatie Spravedlivost giste ren laten weten. De politie heeft be vestigd dat er een lijk is gevonden, maar kon niet zeggen of het om de activist gaat. ALGIERS Algerije verplaatst zijn weekeinde. Vanaf 14 augustus hebben Algerij nen vrijdag en zaterdag vrij in plaats van donderdag en vrifdag. Dat heeft de regering in Algiers gis teren besloten. Ze hoopt zo meer economische groei te creëren. Het Noord-Afri kaanse land lijdt al jaren verliezen door het met het Westen vergele ken vroege weekeinde. KIEV NEURENBERG De Duitse kunstenaar Ottmar Hörl wordt niet vervolgd voor zijn tuin kabouter die de Hitlergroet brengt. De vergulde kabouter zorgde inter nationaal voor ophef. Iemand had aangifte gedaan wegens gebruik van verboden nazi-symbolen. Justi tie ziet af van vervolging omdat Hörl het nationaal-socialisme bela chelijk wilde maken en een beroep deed op vrijheid van de kunst. LONDEN In de Londense metro is gisteren een gedenksteen geplaatst voor Jean Charles de Menezes, die vier jaar geleden per ongeluk door de politie werd doodgeschoten. Agen ten hielden de 27-jarige Braziliaan voor een verdachte inzake de aan slagen die in de zomer van 2005 Londen opschrikten. Op de plek waar hij de dood- vond, staat nu een gedenksteen in mozaïektegels. Oleksi Poekasj, voormalig hoofd van de binnenlandse veiligheids dienst van Oekraïne heeft bekend dat hij de Oekraïense journalist Ge- orgi Gongadze in 2000 heeft ver moord. Dat heeft de geheime dienst van dat land, de SBU, giste ren bekendgemaakt. De toen 31-jarige Gongadze ver dween in september 2000. Twee maanden later werd zijn onthoof de lijk aangetroffen. „Volgens de dokter zal hij hele maal herstellen en zelfs beter zijn dan vroeger", aldus de woordvoer der van de Navo-chef die nog steeds op de intensive care ver blijft. Hij zou 'goed gestemd' zijn. De Hoop Scheffer werd dinsdag onwel toen hij in Brussel festivitei ten ter gelegenheid van een Bel gische nationale feestdag bijwoon de. Zijn woordvoerder- schreef de gezondheidsproblemen aanvanke lijk toe aan oververmoeidheid en de hitte. De voormalige CDA-leider en mi nister van Buitenlandse Zaken leidt de Navo sinds begin 2004. Volgende week neemt hij afscheid. MSC Cruises MSC Sinfonia**** Vertrek: 31 juli, 7, 14, 21, of 28 augustus Dagen: 9 Livorno (incl. 1 hotelovernachting), Monte Carlo, Valencia, Ibiza, Tunis, Catania, Napels, Livorno Norwegian Cruise Line va. 1.175,- Norwegian Jade* Vertrek: alleen 29 september Dagen: 11 Athene, Kreta, Rhodos, Izmir, Yalta, Odessa, Constanta, Varna, Istanbul a 1.295,- MSC Cruises MSC Splendida Vertrek: 19 december Dagen: 11 Genua, Katakolon, Athene, Rhodos, Alexandrië, Kreta, Messina, Rome, Genua Prijzen per persoon, inclusief vluchten, havengelden, o.b.v beschikbaarheid en wijzigingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9