'Vandaag heeft m'n zoon de allerbeste 22 zeeland Mosselen zijn veel goedkoper, maar Aanhanger weg Onderscheiding voor Vogelaar donderdag 23 juli 2009 B De mannen turen allemaal nieuwsgierig naar het grote bord in de mosselveiling in Yerseke. Wie voert vandaag de beste en de duurste aan, is dé vraag. door Harmen van der Werf Het is dinsdagmiddag. Ze ventien mosselkotters hebben zich gemeld met lading uit de Oos- terschelde. Twee 'porties' uit de Waddenzee zijn per as, per vracht wagen, aangevoerd. De meeste mosselen komen in deze tijd nog van 'Zeeland', zoals dat heet. Ze zijn beter dan die van de kweek- percelen in de Waddenzee. Die ko men later wel. Pieter Geijsen loopt met een zak boekje rond. „Ik houd alles goed bij." Hij moet straks mosselen in kopen voor de Roem van Yerseke. De verkoop is om drie uur, maar het is zaak veel eerder in de veiling te zijn. Vaste rituelen spelen zich er af In alle stilte. Elke lading mosselen wordt bemonsterd; 2,5 kilo per kot ter. Ze worden in speciale zinken emmers de veiling binnenge bracht, waarna de schelpen wor den gemeten, de mosselen worden gekookt en - uit de schelp - ook worden gewogen. Het is een tijdrovend karweitje, wat veel bekijks trekt. Mosselinko pers als Pieter Geijsen lopen nieuwsgierig rond, maar er zijn ook veel mosselkwekers, oud-mos- selkwekers en enkele verdwaalde toeristen. De grootste attractie in de mos selveiling is het scorebord 'S-HEER ARENDSKERKE - Aan de Lan ge Achterweg in 's-Heer Arends- kerke is in de nacht van maandag op dinsdag een aanhanger met spullen van een vereniging gesto len. Het kenteken is SF-BH-16. Boekhoudcursussen starten weer in September: MBA en SPD mondeling/schriftelijk www. degroot-adviesentips. nl 0111 671828//06 51218126 waarop alle gegevens van bemon sterde mosselen staan. Een Bra bantse vakantieganger wandelt binnen. Het scorebord is geheim taal voor hem. De Brabander durft daarvoor uit te komen. Hij vraagt honderduit. Oud-mosselkweker Kees Sinke (80) staat hem gedien stig te woord. Het blijkt niet eens zo moeilijk. De grootte van de mosselen en het vleesgewicht per mossel zijn voor inkopers en dus ook de mossel kwekers de belangrijkste feiten. Sinke - 'ik kom hier vaak, er is al tijd wat te beleven' - is tevreden over de score van zijn zoon Flip van de Yerseke 62. Hij heeft zelf zestig jaar gevaren. „Van m'n 13de tot m'n 73ste. Mijn vader bracht de mosselen zelf nog per schip tot in Noord-Frankrijk, tot in Roubaix en Rijssel, Lille. De leurvaart heet te dat." Alle negentien aangevoerde la dingen zijn om kwart voor drie bemonsterd. De veiling kan beginnen, maar het wachten is tot klokslag drie uur. En geen minuut later. In de mijnzaal rinkelt een belletje. De eerste prijs verschijnt op het scorebord: 95 euro voor honderd kilo mosselen. Dat is goedkoop. Schelpdierconcern Prins en Dinge- manse is de koper. „Die zijn van een eigen kweekbedrijf', verklaart Sinke de lage prijs. Die is dus fic tief. Dat blijkt al snel, als de lading van de Yerseke 62 over de mijnklok gaat. Een inkoper van Krijn Ver wijs drukt af op 169,15 euro voor honderd kilo. Het blijft de hoogste prijs. De veiling duurt twintig mi nuten. Pieter Geijsen heeft voor de Roem van Yerseke vijf ladingen op de kop getikt. Het gelukkigst is Sin ke. „Mijn zoon heeft vandaag de beste mosselen van Zeeland." KORTGENE - Hans Vogelaar (70) is gisteravond in café Graaf van Bu ren in Kortgene koninklijk onder scheiden voor zijn verdiensten op sportgebied. Vogelaar was van 1979 tot 2004 voorzitter en tot op he den penningmeester van het wie- Iercomité, dat de jaarlijkse wieler ronde in Kortgene organiseert. Sinds 1989 is hij voorzitter van de toerclub in Kortgene. Ook is hij al twintig jaar suppoost en verkeers regelaar bij wielerkoersen. door Harmen van der Werf Mosselen zijn dit jaar veel goedko per dan vorig jaar. Op de mossel veiling in Yerseke is dat goed te merken. „Het scheelt wel dertig a veertig procent", schat inkoper Pie ter Geijsen van de Roem van Yerse ke. In euro's betekent dat nogal wat. In 2008 gingen de beste par tijen in de eerste weken van het seizoen voor zo'n 260 euro per honderd kilo weg. Nu liggen de hoogste prijzen rond de 160 euro. Met de kwaliteit heeft dat niets te maken, integendeel. Vriend en vij and beweren juist dat die prima is. Mosselkwekers staan te kijken van de matige prijsontwikkeling. An- dré de Ronde van de Bruinisse 27 wacht in de mosselveiling op de verkoop van zijn lading mosselen. Het mosselseizoen is'dit jaar ex treem vroeg begonnen, al op 2 juli, terwijl half juli normaal is. „De handel heeft een slechte start ge maakt", zoekt De Ronde een oor zaak. „Bij het begin van het mos selseizoen waren de vakanties ook nog niet begonnen." Volgens hem is ook jarenlang te weinig promo tie gemaakt voor de Zeeuwse mos selen. „Vroeger vertrok bij het be gin van het seizoen een grote kara vaan vrachtwagens met mosselen uit Yerseke. Dat gaf veel publici teit. Die missen we nu." De handel wil niet terug naar één grote seizoensstart. „Dat is nu veel MEEST GELEZEN 1. Bouwhonger goed voor Marsaki 2. Belg wil turbines tegen de vlakte 3. File door hevige regenval THOOLSE TIPS NAAR tholen@pzc.nl Zet uw foto in het album op www.pzc.nl Hans Vogelaar wordt gefeliciteerd met zijn onderscheiding. foto Ronald den Dekker Vaste rituelen in de mosselveiling in Yerseke: mosselen schoonmaken, koken en wegen. Schelpgrootte van mosselen wordt opgemeten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 82