binnenland 17 Organisaties alert op virus 6.- Sla vandaag j e sl a g 1 Nu bij Digitenne van KPN korting op je jaarabonnement W Zonnesteekweken kpi 1 Vegan Streaker zocht koningin op in Makkum JU w 0 0 fM kpn winkel primafoon Voorrangslijst voor intensive care Ministerie gooit het over andere boeg na floppen rampencampagne donderdag 23 juli 2009 MEXICAANSE GRIEP Geval bij Nijmeegse Vierdaagse blijkt vals alarm Britse militair tijdelijk in qua rantaine op Nijmeegse wandel vierdaagse. Korenfestival Utrecht meldt geval van Mexicaanse griep. GGD gaat bij Lowlands stren ger dan anders toezien op hy giëne. NIJMEGEN - Organisaties van grote evenementen blijven alert op de uitbraak van de Mexicaanse griep. Gisteren bleek een griepgeval bij de Nijmeegse wandelvierdaagse vals alarm. Een Britse militair die meeliep, moest gisterochtend de tocht staken wegens griepver- schijnselen. Hij bleef de hele dag in quarantaine totdat bleek dat hij niet het gevreesde virus onder de leden had. Toch blijven de eerder opgezette voorzorgsmaatregelen rond de griep van kracht. Handen wassen lijkt deze Vierdaagse het devies. Tijdens het popfestival Lowlands in Biddinghuizen (van 21 tot en met 23 augustus) zal GGD Flevo land strenger dan anders toezien op de hygiëne. Het festival trekt dit jaar zo'n 55.000 bezoekers. Mocht iemand besmet zijn dan be staat de kans dat in korte tijd vele anderen de griep krijgen. Al is de kans groter dat de Mexi caanse griep zich verspreidt in een kroeg, relativeert een woordvoer ster van de GGD. „Het evenement speelt zich voornamelijk buiten af" Op het terrein komt een spe ciale ruimte waar mogelijke griep gevallen worden afgezonderd. Ver der moeten er genoeg plekken zijn waar bezoekers de handen kun nen wassen. Bij een Nederlandse militair die onlangs uit Afghanistan is terugge keerd, is de Mexicaanse griep vast gesteld. Dat heeft het ministerie van Defensie woensdag bekendge maakt. De militair is nu thuis voor herstel en is al koorts- en klachten- vrij. Volgens het ministerie zijn al meer gevallen van het griepvirus H1N1 vastgesteld onder de interna tionale militaire troepenmacht in Afghanistan, maar is voor het eerst een Nederlander getroffen. De mi litair heeft het virus waarschijnlijk in Kandahar opgelopen, aldus een woordvoerster. Er zijn in Uruzgan nog geen gevallen vastgesteld. In Uruzgan zijn de meeste Neder landse militairen gelegerd. Ook bij een deelnemer van het ko renfestival Europa Cantat in Utrecht is Mexicaanse griep gecon stateerd. Dat heeft de gemeente Utrecht gisteren bekendgemaakt. De zieke vrouw komt uit Oost-Eu ropa. Zij is behandeld volgens de landelijke richtlijnen en heeft de virusremmer Tamiflu gekregen. Tijdens het internationale koren festival Europa Cantat zingen bijna drieduizend amateurzangers tien dagen lang op diverse locaties in de Utrechtse binnenstad. De tachtig koren die deelnemen aan het festival, komen uit 43 verschil lende landen. Europa Cantat ein digt komende zondag. Er zijn geen aanwijzingen dat er meer mensen op het festival besmet zijn. Deelnemers van de Nijmeegse Vierdaagse krijgen in verband met de Mexicaanse griep het advies van de organisa tie vaak de handen te wassen. Over het kussen van publiek bestaat (nog) geen protocol. foto William Moore De festivaldirectie heeft haar mede werkers opgeroepen extra alert te zijn op mensen met griepverschijn- selen. Moslims in Nederland die dit jaar op bedevaart naar Mekka willen gaan, maken zich zorgen over mo gelijke besmetting met de gevrees de griep. „Bij het boeken van de reis worden veel vragen over de griep gesteld", zei een medewerker van Mekkareizen in Rotterdam. De komende vijf maanden vertrek ken naar schatting twee miljoen moslims voor de grote (hadj) en kleine bedevaart naar de heilige steden Mekka en Medina in Sau- di-Arabië. Vanuit Nederland ma ken jaarlijks ongeveer 6500 mos lims de bedevaart. vandaag per maand DEN HAAG - Minister Ab Klink van Volksgezondheid gaat zo snel mo gelijk in overleg met de Nederland se Vereniging van Ziekenhuizen om te komen tot een voorrangslijst voor de intensive care (IC) tijdens een grieppandemie. Op het hoogtepunt van de griep- golf kan er een tekort aan IC-bed- den ontstaan doordat er te veel pa tiënten ernstig ziek worden. Art sen moeten dan beslissen wie ze als eerste gaan helpen. Dat meldt een woordvoerder van het ministe rie van Volksgezondheid. Eerder vroegen de artsen de minis ter al om duidelijkheid te geven over een eventueel voorrangsbe leid voor intensive cares tijdens een pandemie. Volgens de minister zijn medisch-inhoudelijke argu menten in principe leidend, ook bij grote aantallen patiënten. Dat wil zeggen dat de ernst van het ziektebeeld bepalend is voor een opname op de intensive care. Maar tijdens crisissituaties kunnen maatschappelijke overwegingen ook een rol gaan spelen. Het gaat dan bijvoorbeeld om personeel dat nodig is om de zorg door te kun nen laten gaan. DEN HAAG - Het ministerie van Bin nenlandse Zaken geeft de pogin gen op om Nederlanders een kant-en-klaar noodpakket te laten aanschaffen. De rampencampagne die in oktober begint, wijst men sen er dit keer juist op dat zij al veel noodspullen in huis hebben, zoals waxinelichtjes, dekens en voedsel. Dat staat in een brief die het minis terie aan de gemeenten heeft ge stuurd. Uit een evaluatie van be gin dit jaar bleek nog dat de crisis campagne Denk Vooruit, die be doeld was om mensen zich te la ten voorbereiden op een ramp, vol ledig dreigde te floppen. In die campagne was toen al 5,5 miljoen euro gestoken. Ondanks spotjes die sinds 2006 op tv en radio worden uitgezonden, vonden de meeste Nederlanders het niet nodig zich voor te berei den op een ramp. Van de aangepre zen noodpakketten, met onder meer een batterijloze radio, EH- BO-pakket, lucifers en dekens, worden er slechts enkele tot tien tallen per maand verkocht. Ze kos ten veertig tot tachtig euro en zijn via internet te bestellen. Kom naar de kpn winkel of Primafoon bij jou in de buurt MAKKUM - De Vegan Streaker, die is aangehouden omdat hij een aan slag op de koningin zou hebben beraamd, is vorig jaar op Koningin nedag ook al opgepakt in Mak kum. Beatrix en haar familie vier den daar die dag feest. De politie had toen aanwijzingen dat de activist Peter Janssen samen met een inwoner van Assen in zijn blootje de openbare orde wil de verstoren. De mannen zijn toen voorafgaand aan de festiviteiten aangehouden en naar het politiebureau in Sneek gebracht. Nadat de koninklijke fa milie was vertrokken, zijn ze weer op vrije voeten gesteld. Janssen schrijft op zijn website dat hij toen „aandacht wilde vragen voor die renleed, met in het bijzonder de plezierjacht waar het koninklijk huis maar al te graag aan mee doet." Het Openbaar Ministerie zegt nu over een vrij uitgebreide getuigen verklaring te beschikken dat Jans sen een aanslag op de - af en toe bont dragende - koningin wilde plegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7