Actie moeders voor zwemonderwijs Gevelsteen bij toeval op goede plek 'Vlasmuseum Eede is ^gedoemd te mislukken' Man valt vrouwen lastig in Nieuwvliet en Cadzand 25 Ralf Crossert brengt pastoraal team O-Z-Vlaanderen op sterkte La Place opent deuren op ZEP Mosselen zijn goedkoper Orgelfestival start in kerk in IJzendijke donderdag 23 juli 2009 De gevelsteen waarop het silhouet van de stad Aardenburg staat afgebeeld. door René Hoonhorst aardenburc - De historische ge velsteen waarop het silhouet van de stad Aardenburg staat afge beeld, is in 2000 door puur toeval op de goede plek terechtgekomen. De voorhal van Het Lam, Doopsge zinde Kerk in de Weststraat, is de aangewezen plek, omdat de fami lie Van Eeghen, opdrachtgever voor vervaardiging van de gevel steen, naar Aardenburg trok van wege de aanwezigheid van een Doopsgezinde gemeente. Die ont dekking deed doctorandus Dirk de Vries toen hij naar geheel andere historische feiten speurde. De deskundigen gingen er ruim tien jaar geleden, de gemeente Sluis-Aardenburg kocht de gevel steen in 1998, vanuit dat het reliëf eind zeventiende eeuw was ge maakt. Het bijschrift 'Aardenburg Anno 1662' rechtvaardigde die aan name. Oostburger De Vries kwam er na naarstig zoeken achter dat de bankier Anne Willem van Eeghen bij de bouw van zijn Amsterdamse villa in 1867-1868 opdracht gaf voor het maken van de gevelsteen. Het getal 1662 had niets te maken met de berenning van Aardenburg in 1872, maar stond voor het jaar dat voorvader Jacob van Eeghen vanuit Aardenburg naar Amster dam verhuisde. Anne Willem woonde slechts een jaar of twintig in zijn prachtige herenhuis aan de Amstel. Na diverse andere eigena ren te hebben geherbergd, werd het pand in de jaren zestig van de vorige eeuw gesloopt. Mevrouw Hogervorst-Roodenburgh redde de gevelsteen door slopers twee foto Camile Schelstraete honderd gulden te geven en liet - na met familieleden een halfjaar elk weekeind de steen met een tan denborstel te hebben opgepoetst - de steen inmetselen boven de schoorsteenmantel. Haar dochter verkocht de steen uiteindelijk aan de gemeente Sluis-Aardenburg, waarna het reliëf - naar nu blijkt - precies op de goede plaats terecht kwam. De geschiedenis van de steen is na te lezen in de Doopsge zinde Bijdragen, nieuwe reeks 34, 2008, pagina 21-32. ISSN0167-0441, ISBN978-9087041090. door Sheila van Doorsselaer HULST - Drie 'bezorgde moeders' uit Hulst zijn op basisscholen in de stad een handtekeningenactie begonnen tegen de dreigende ver schraling van het aanbod van zwemopleidingen in Hulst. In zwembad Reynaertland is het tot nu toe mogelijk, naast het zwem-ABC, ook op te gaan voor snorkelen 1, 2 en 3, zwemvaardig- heid 1, 2 en 3 en survival 1, 2 en 3. Een paar weken geleden zijn de laatste zwemopleidingen afgerond en in september zouden weer nieuwe cursussen van start gaan. „Wij hebben begrepen dat Reynae rtland mogelijk enkel verdergaat met lessen voor het zwem-ABC en niet met de andere cursussen in verband met gebrek aan belang stelling. Voor de aanvullende diplo ma's moeten de kinderen uit Hulst en omstreken dan naar Ter- neuzen. Dat zou heel jammer zijn", zegt Monique Elegeert, een van de drie initiatiefneemsters van de handtekeningenactie. De handtekeningenactie wordt breed ondersteund, maar de lijst wordt voorlopig niet ingeleverd bij Reynaertland. „De actie is opgezet in een opwelling. We hebben be grepen dat het aanbod cursussen mogelijk toch in stand blijft. Dus dan hebben we ons doel eigenlijk al bereikt en hoeven we de handte keningen niet in te dienen." Directeur Frans Lievens benadrukt dat in september gewoon weer al le zwemcursussen van start gaan. „We willen alle zwemopleidingen heel graag blijven aanbieden. We gaan dan ook extra reclame maken om ons aanbod onder de aandacht te brengen. Hoewel de handteke ningen dan niet worden inge diend, vind ik het een heel sympa thieke actie van die ouders. Op de ze manier worden wellicht alleen maar meer kinderen gestimuleerd de zwemlessen te volgen." door Frank van Cooten eede - Het is voor de op de rand van de financiële afgrond balance rende gemeente Sluis volstrekt on verantwoord een plan te ontwikke len voor de voormalige vlasroterij aan de Brieversweg in Eede. Dat vindt de fractie van Gemeente belangen. Het college van burge meester en wethouders wil in prin cipe medewerking verlenen aan het plan een horecabedrijf, gekop peld aan een vlasmuseum, te reali seren in de bouwval van de voor malige vlasroterij. De gebouwen dateren van net na de Tweede Wereldoorlog. Van de opstallen is in feite niets meer dan een ruïne overgebleven. Meer dan veertig jaar is er geen onderhoud gepleegd aan de gebouwen en de 25 meter hoge schoorsteen is een gevaar voor de omgeving. Om hier horeca in onder te breng en is volgens Gemeentebelangen verloren moeite, niet interessant en financieel onhaalbaar. „Ge doemd om te mislukken", stelt fractievoorzitter William Gijsel. „In een tijd dat het voor de ge meentelijke musea bijna onmoge lijk is om het hoofd boven water te houden, overwegen burgemees ter en wethouders van Sluis mee te werken aan plannen voor de rea lisatie van een nieuw museum. Als er overheidsgeld is gemoeid met de plannen, dan vinden we dat on- acceptabel."Horecazaken uit de omgeving krijgen concurrentie van een met overheidsgeld gesubsi dieerde onderneming en dat moet worden vermeden, vindt Gijsel. Al leen de Slechte financiële positie van Sluis is een dergelijk project maakt het volgens Gijsel al onmo gelijk en onverantwoord om mee te werken. „We dachten dat het college onderhand zijn les wel had geleerd van dergelijke projecten. Niet dus." Gemeentebelangen vraagt het college op zijn schreden terug te keren en niet mee te wer ken aan de plannen voor de voor malige vlasroterij. NIEUWVLIET - De politie is op zoek naar een man die in de nacht van zaterdag 18 juli op zondag 19 juli twee meisjes van 14 en 16 jaar heeft bedreigd op de Sint Jansdijk in Nieuwvliet. Dat gebeurde tus sen 23.55 uur en 00.20 uur. De man vroeg de meisjes in het Engels seksuele handelingen bij hem te verrichten en bedreigde ze met een op een vuurwapen gelij kend voorwerp. De meisjes zijn weggerend. Op de Vlamingpolderseweg in Cadzand werden zondag 19 juli twee jonge vrouwen van 19 en 21 jaar tussen 22.30 uur en 23.00 uur eveneens door de man bedreigd. Deze vrouwen begonnen hard te gillen en renden weg. Het signalement van de man luidt als volgt: blanke huidskleur, 25 a 30 jaar oud, donkerblond haar, aan de zijkant kort, en een smal postuur. De man was gekleed in een lange wijde broek, donkere lange jas en hij sprak de meisjes en vrouwen aan in het Engels. De politie verzoekt getuigen en een ieder die meer weet over deze man zich te melden bij een politie bureau of te bellen naar 0900-8844. middelburg - Het Zeeuws Evene menten Podium in Middelburg krijgt op 1 augustus opnieuw wat verder vorm met de opening van een nieuw restaurant. La Place Middelburg opent dan de deuren. La Place krijgt 240 zitplaatsen bin nen en tachtig op een terras. HULST - Het pastoraal team van de parochies in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren is eind dit jaar weer op volledi ge sterkte. Twee weken geleden is diaken Ste ven de Koning gepresenteerd als nieuw teamlid. Met zijn komst was er nog één vacature in het pas toraal team. De bisdomleiding is blijven zoe ken naar kandidaten voor die vaca ture en heeft in overleg met het pa rochiebestuur besloten per t no vember Ralf Grossert als pastoraal werker te benoemen. Grossert is 44 jaar oud en werkte de afgelopen dertien jaar als pasto raal werker in het pastoraal team van de regio Walcheren. Volgens het parochiebestuur is hij een ervaren beroepskracht met af finiteit voor liturgie en catechese. Grossert verhuist te zijner tijd naar Oost-Zeeuws-Vlaanderen. VANDAAG IN DE REGIO EVENEMENTEN DONDERDAG AXEL Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; 14.00 uur: Bieden; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; 14.00 uur: Solo dansen; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten; 14.30 uur: Zangkoor; BRESKENS Goedertijt, 13.00 uur: Biljarten; 14.00 uur: Sjoelen; CLINGE Malpertuus, 13.30 uur: Biljarten, gymnas tiek; GRAAUW Gemeenschapshuis, 13.00 uur: bieden; Café Van Grol, 19.00 avondwandelvier daagse; GROEDE Slijkstraat, 13.00 uur: Braderie en de monstraties; HEIKANT 't Heike, 13.15 uur: Kaarten, volksdan sen; HULST De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljarten; 13.00 uur: Biljarten; 19.00 uur: Bridge; De Korenmarkt, 14.00 Zomermiddag Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; - 9.30 uur: Kaartjes maken; 10.00 uur: Ge heugentraining; 14.00 uur: Zangclub; Den Dullaert, 13.30 uur: Kaarten; 19.00 uur: Yoga, bridge; KLOOSTERZANDE Café In den Dwaes, 19.45 uur: Bingo; Antonius, 10.30 uur: Viering in de kapel; 14.00 uur: Zangers van Toen; LAMSWAARDE Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting OOSTBURG Den Hoekzak, 13.30 uur: Koersbal; 14.00 uur: Sjoelen; PHILIPPINE De Schotse Hoek, 14.00 uur: Koersbal; SAS VAN GENT De Regenboog, 13.00 uur: Biljarten; SINT-JANSTEEN De Warande, 13.00 uur: Biljart, jeu de boules; TERNEUZEN De Veste, 13.30 uur: Handwerken; 14.00 uur: Sjoelen; 19.00 uur: Bridge; De Hoeve, 20.00 uur: Kaarten; VOGELWAARDE Café Ons Vermaak, 14.00 uur: Kaarten; WESTDORPE WZC Het Verlaet, 13.30 Sjoelen, hand werken; yerseke - Mosselen zijn dit jaar veel goedkoper dan vorig jaar. Op de mosselveiling in Yerseke is dat goed te merken. „Het scheelt wel dertig a veertig procent", schat in koper Pieter Geijsen van de Roem van Yerseke. In euro's betekent dat nogal wat. ijzendijke - De Stichting Histori sche Kerkorgels houdt op vier ach tereenvolgende vrijdagen weer het Zeeuws-Vlaams Orgelfestival op historische orgels van vier protes tantse kerken in West-Zeeuws- Vlaanderen. Organist Matthias Verniers trapt het festival af op de pedalen van de Nederlands Hervormde Kerk van IJzendijke op vrijdag 31 juli. los Vogel speelt een week later op het orgel van Cadzand; Stephan van de Wijgert op 14 augustus in de Sint Baafs van Aardenburg en Jaap Zwart sluit op 21 augustus het jaarlijkse festival af op het orgel van Sint Anna ter Muiden. Alle concerten beginnen om 20.00 uur en duren een uur tot vijf kwartier. Bij enkele concerten wordt de orga nist bijgestaan door dans en zang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 77