krulbollen mag niet teloor gaan zeeland 123 UITVERKOOP DELSCHER. Studiebol Demonstratie volksspelen moet tot enthousiasme voor behoud leiden Van Leeuwen Zeeuws kampioen donderdag 23 juli 2009 'Rivierzand staat er garant voor dat krulbollers na een buitje de 'Bij de loting krijgt elk team ook een dame toebedeeld. Aparte wedstrijd gewoon kunnen hervatten organisator Andy de schipper wedstrijden zijn niet meer van deze tijd' organisator Andy de schipper door Harold de Puysseleijr GOES - Guus van Leeuwen uit Friesland is uitgeroepen tot Zeeuws kampioen standwerken 2009. Van Leeuwen veroverde eer der deze week een plaatsje in de fi nale tijdens de voorronde van het kampioenschap op de weekmarkt in Hulst. De Fries met zijn Gin seng zalf werd overigens ook vorig jaar Zeeuws kampioen standwer ken. Van Leeuwen versloeg op de finaledag op de weekmarkt in Goes slechts met een half puntje verschil B. de Regt uit Vlissingen met zijn bijzondere groenten- schaaf Rudy Delaere eindigde met zijn spekken en bonbons uit Bel gië op de derde plaats. Die uitslag haalde hij ook tijdens de voorron de op de weekmarkt in Hulst. Zeeuws kampioen Van Leeuwen mag eind september meedoen aan het Nederlands kampioenschap standwerken in Brielle. Grote Markt 11-13 4461 AG Goes Tel. 0113-227607 www.delscher.nl Chris de Witte uit Hulst heeft in vijfjaar tijd twee universitaire - en twee HBO-studies afgerond aan de universiteit van Tilburg. Hij is bachelor in de bedrijfs- en in de fiscale economie. Daarnaast mag hij zich master noemen in strategie management en in finan cial management. Als de eerste Mauritsboiling aanslaat, hoeft IJzendijke geen vier jaar op een nieuw internationaal krülbolfestival te wachten, hoopt fameus boller Andy de Schipper. door René Hoonhorst Zestien keer koning van Krulbolclub Molenzicht in IJzendijke, elf keer kei zer tijdens open Zeeuws-Vlaamse kampioenschap pen. De palmares van Andy de Schipper, die nog even in Koe wacht woont voor hij terugkeert naar 'zijn' IJzendijke, is ongeëve naard in de regio. Maar De Schip per klopt zich niet op de borst over zijn reeks titels. Liever zet hij zijn geliefde krulbolsport in de schijnwerpers. De Schipper is dé man om de bols- port te promoten. Als slechts 36 ja ren tellende recordkampioen laat hij jongeren zien dat niet alleen 'bejaarden' lol hebben in het bol- spel. Ook bij het eerste internatio nale krulboltoernooi om de Mau- ritstrofee is De Schipper één van de voortrekkers. Hij bagatelliseert zijn rol door te benadrukken dat de buitenbanen zijn aangelegd door 'vier krasse zeventig-plus sers'. De droom om er een perma nente baan van te maken laat hij nog even rusten, omdat het er nu eerst om gaat om een perfect bol- weekeind op touw te zetten. En daar voor moeten de tij delijke banen nog wel een keer van gras worden ont daan. De grote Mauritsboiling is zondag, maar de Stadhoudersbolling op za terdag moet nauwelijks voor die topwedstrijd onder gaan doen, ho pen de organisatoren. De Schipper heeft een aardige ge nerale repetitie achter de rug. Hij bereikte dinsdag tijdens het 'we reldkampioenschap' in het Vlaam se Ursel de kwartfinales. Er kwa men 266 boilers naar het WK, van wie 28 vrouwen. „Voor zo'n aantal tekenen wij", zegt De Schipper la chend. Met tweehonderd deelne mers zou hij al meer dan tevreden zijn. En aan een splitsing van da mes- en herenteams doen de Zeeuws-Vlaamse boilers niet. „Dat is niet meer van deze tijd", vindt De Schipper. En van deze tijd wil len de krulbollers juist wel zijn. Dus worden de deelnemende da mes verdeeld over de strijdende boltrio's. Bij het betwisten van een konings- of keizerstitel strijden de boilers in dividueel. Maar bij veel andere bol- kampioenschappen worden teams van drie door loting bepaald. De beste boilers winnen niet altijd als het om 'maats loten' gaat, weet Erik Dooghe uit Watervliet. Doog- he, lid van de vereniging Molen- zicht, komt de banen alvast even uitproberen voor het weekeind. Dat Andy nooit wereldkampioen werd, ligt volgens zijn bijna dertig jaar oudere clubgenoot minder aan zijn capaciteiten dan aan de maats die hij lootte. Andy is, stelt Dooghe, één van die zeldzame spe lers die zowel binnen als buiten uit de voeten kan. De meeste Nederlanders zijn bin nen beter, gewoon omdat ze wei nig buiten spelen. De Schipper legt uit dat het rulle zand buiten een heel andere techniek vereist dan de aangestampte, harde bolba nen binnen. Hij ziet bij het maats loten direct of zijn gelegenheidsteam genoten die ken nis ook hebben. „Komt er iemand met een bol, die alleen geschikt is voor binnenba nen dan weet je al dat het moeilijk wordt een rol van betekenis te spe len." Hoewel Andy nog steeds graag wint, krijgt hij niet de pest in zijn lijf als hij geen kampioen wordt. „Het gaat in de eerste plaats om de lol. Krulbollen is een oud volksspel dat mensen bij el kaar brengt. Het is ook een gezelli ge, Bourgondische sport, die ge woon niet mag verdwijnen." Krulbolkampioen Andy de Schepper wint maar houdt meer van 'bourgondische gezeïlighei Op het schaakbord op de IJzendijkse Markt is Maurits de witte koning. Drie Mauritsbeeldjes zijn voor de winnende 'bolmaats'. foto Camile Schelstraete Liefhebbers van oude volksspelen kunnen za terdag en zondag in en om het clubgebouw van Krulbolvereniging Mo lenzicht in IJzendijke niet alleen genieten van spannende krulbol- wedstrijden. Ze kunnen ook kij ken naar demonstraties gaaibolleiT, boogschieten zonder vizier op de liggende wip en jeu de boules. En er zijn korte duivenvluchten. Hoewel gaaibollen - net als jeu de boules, koersballen en petanque - raakvlakken heeft met krulbollen is het een 'totaal andere sport', be toogt krulbolkampioen Andy de Schipper. „Bij krulbollen rol of schiet je de bol van de ene staak naar de zeven meter verder staan de andere staak. Bij gaaibollen gooi je een bol over een twintig meter lange baan, die aan het eind een beetje omhoog loopt, tegen een aantal plankjes. Ieder plankje is een aantal punten bewaard." Bezoekers die een poging willen wagen, mogen zelf bol, boog of bal ter hand nemen. Samen met plaat selijke horeca-ondernemers zorg den de organisatoren er voor dat de 'Bourgondische inborst', die De Schipper de meeste spelers toe dicht, op bezoekers kan overslaan in een uitnodigende tent. Bij regen heeft de bolclub geen nieuw Wimbledondak', maar bol- gebouw en feesttent bieden schuil- gelegenheid genoeg. De wedstrij den hoeven er niet onder te lijden. Andy de Schipper: „De banen zijn aangelegd met rivierzand. Regen loopt er zo langs en zorgt niet voor modderige banen. Als het 24 uur achter elkaar regent, vallen de wedstrijden in het water. Maar bij een buitje gaan we na een korte pauze gewoon verder." foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 75