vader Johnny gezien? ce 35 ongewone broers Frank en Andy Schleck Positieve tests van Valhelm redde het Danilo Di Luca in Giro leven van Jens Voigt Mentsjov is nu al vier keer gevallen Duurste plek bij start Tour 2010: 370 euro donderdag 23 juli 2009 door Mart Smeets De Fransman met rug nummer één bezocht gisteren de Tour. De kleine regeringsleider genoot ten volle, groette naar links en naar rechts en wist heel goed waar de televisiecamera's (en mi crofoons) opgesteld stonden. Als een echte zonnekoning liep hij rond, zijn glimlach groter dan die van de broertjes Schleck samen. En hij pakte de gelegenheid aan om eens even flink uit te pakken toen hij 'live' in het Franse televi sieprogramma na afloop van de etappe kon verschijnen. Hij begon met het wassen van de oren van vele van zijn landgeno ten. Zonder dralen riep hij op om wat meer eerbied te hebben voor de renner Lance Armstrong. In re cordtempo nam hij het leven van de Amerikaan door, roemde zijn prestaties en zei toen dat de Franse toeschouwer van dit mooie sport- spektakel gewoon respect diende te tonen voor een man van bijna 38 die deed wat hij hier deed. Sarkozy, die gelooft in de groot heid van wereldvedetten, ging door. In plaats van de man uit te fluiten en zwart te maken, ware het beter te klappen voor zijn door zettingsvermogen en inzet. Letterlijk: „Hij is een voorbeeld voor velen, vergeet dat niet." Frank rijk zweeg bedremmeld. In een volgend onderwerp liet de stralende president niet na Frank rijk te roemen als mooiste land ter wereld, de Tour als grootste sportie ve wereldspektakel neer te zetten en dat de Fransen zich dat eens goed moesten inprenten. In juli kijkt de hele wereld naar Frankrijk, of we dat niet wilden vergeten. Ja, hij wist dat er valsspelers waren in de wielersport, maar die nam hij op de koop toe. Die waren er overal en altijd; niet alleen in de Tour, maar in het hele leven. In plaats van kritiek te leveren, in plaats van de dreiging van een boy cot, in plaats van bijtende, cyni sche en overdreven kritiek, zo zei de kleine man, was het beter de grootheid van de Tour en de presta ties van alle renners met meer posi tivisme te begroeten. De wereld leefde in een tijd van cri sis, zei hij en datgene wat de we reldbevolking vanuit Frankrijk da gelijks te zien kreeg, was een opste ker in deze moeilijke tijden. Sarkozy had het goed begrepen: hier stond de Franse nummer één en hij liet ons dat weten. Weg met het negatieve denken en doen: Vi ve le vélo, vive le Tour. En hij glim lachte en was uiterst tevreden met zichzelf. Hij droeg het eeuwige :ijn juichende broer Andy op de achtergrond mag Frank Schleck de finish in Le Grand-Bornand als eerste passeren. foto Christophe Karaba ROME GRENOBLE Wielrenner Danilo Di Luca is in de Ronde van Italië betrapt op cera, een variant van epo. De Italiaan eindigde in de Giro als tweede ach ter D.enis Mentsjov. De internatio nale wielerunie UCI meldde giste ren dat hij voorlopig is geschorst. Volgens de UCI is Di Luca op 20 en 28 mei positief getest. De bloed monsters zijn in een laboratorium in Parijs onderzocht. De contro leurs hadden de Italiaan op de kor rel op basis van informatie uit zijn bloedpaspoort, eerdere testresulta ten en zijn raceschema. Di Luca (33) doet niet mee aan de Tour de France. In de Giro d'Italia won de Italiaan twee etappes en droeg hij acht dagen de roze leider strui. Dat lens Voigt nog leeft, heeft hij te danken aan zijn helm. Dat zei dokter Xavier Roy, een van de art sen in de Ronde van Frankrijk, gis teren over de zware crash van de Duitse wielrenner in de zestiende etappe. Voigt brak dinsdag een juk been en liep een hersenschudding op. Mogelijk wacht hem nog een operatie, er volgen nog wat scans en onderzoeken. Zijn ouders zagen het dinsdag thuis op televisie live gebeuren. „Jens heeft veel te danken gehad aan zijn helm", zei ook zijn vader Egon. „Het gaat best goed met lens, maar hij vindt het vervelend dat hij zijn familie zo heeft laten schrikken. Hij heeft dus al weer last van een slecht geweten." LE GRAND-BORNAND In de Tour die voor Rabobank al vrijwel niet meer te redden is, deed Denis Mentsjov gisteren een vergeefse poging een rol te spelen in de zwaarste bergrit. „Je voelt dat hij iets goed wil maken ten opzich te van de ploeg", vertelde ploeglei der Erik Breukink na de rit in Le Grand-Bornand. De ontsnapping - een groep van 21 renners - slaagde niet. „Sandy Casar was mee, die stond te kort in het klassement Het gat kwam nooit boven de vijf minuten" analyseerde Breukink. Pijnlijker, letterlijk en figuurlijk, was dat Mentsjov liefst twee keer onderuit ging. Breukink: „Hoe komt dat? Eerlijk gezegd weet ik het ook niet." Mentsjov viel deze Tour nu al vier keer. ROTTERDAM Een mooi plekje om volgend jaar de start van de Tour de France in Rotterdam te volgen kan wel 370 euro per persoon kosten. De toe schouwer wordt dan wel voorzien van dure hapjes en drank. De orga nisatoren van de Tourstart van 2010 hebben arrangementen (voor ten minste tien personen) samen gesteld voor ondernemers die per soneel of klanten op de eerste rang willen laten zitten. Zij kunnen dan de proloog op de Willemsburg, van af de Boompjes bij de Erasmus- brug of bij sportpaleis Ahoy vol gen. Ongeveer zesduizend wieler- liefhebbers krijgen op die manier een bevoorrechte plaats. Volgens de organisatie is de belangstelling voor de arrangementen redelijk. uniek in de wielergeschiedenis. Angst dat zijn zonen nu gaan zwe ven, zal Johnny Schleck niet heb ben. Frank en Andy houden niet van snelle auto's, dure kleding en een protserige villa. Veel liever gaan ze vissen en jagen in de Luxemburgse natuur. Ook dat doen ze doorgaans samen, Andy en Frank Schleck. Welke vader heeft twee zonen die samen gaan vissen én samen de show stelen in de Tour de France? Alleen Johnny Schleck. Gisteren na de finish zal hij zijn zonen zo snel mogelijk hebben opgebeld. Dat doet Johnny Schleck altijd als hij in de buurt is. Hij kan niet zon der Andy en Frank en Andy en Frank kunnen niet zonder hem. In het hotel van Saxo Bank in An- necy zal Johnny zijn zonen gistera vond omhelsd hebben. Hij zal hen moed hebben ingesproken voor de tijdrit van vandaag, want in die discipline zijn ze niet zo goed, de helden van Mondorf-Les-Bains. Dat ze de schade moeten beper ken om dan nog een keer toe te slaan op de Mont Ventoux, zoiets zal Johnny Schleck zijn zonen gis teravond hebben toegefluisterd. Wat zou het mooi zijn als ze zon dag in Parijs allebei op het podium staan. De broertjes Schleck die sa men staan te stralen op de Cham ps Elysées. Nee, daar durft vader Johnny nog niet aan te denken. Ook in Luxemburg geldt dat je de huid niet mag verkopen voordat de beer geschoten is. Maar dromen zal hij zeker, vader Schleck. Sinds gistermiddag meer dan ooit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 69