binnenland 15 bejaarden zijn veel te duur?' PW wil prijskaartje hangen aan allochtonen KORTING GRATIS] SANI-DUMP Z0MWTIE! mmmmmmt PE GEHELE l/UUIIP Ml AUGUSTUS 299,1 WWW.SANIDUMP.COM aar Cr i I RUJ li Duizenden zwijnen op Veluwe moeten dood Bejaarde man (82) mogelijk aangerand Aart Zeeman krijgt steun van leden NCRV A- merken sanitair tegen bodemprijzen donderdag 23 juli 2009 De PW wil prijskaartjes plakken op allochtonen. Die kos ten de samenleving meer geld dan dat ze opbrengen, zo vermoedt de partij van Wilders. Maar chronisch zieken, ouderen en kinderen zijn ook duur. 'Dat mag toch niet?', reageren men- sen steevast als ze horen dat eco noom Pieter Lakeman een kos- ten-batenanalyse heeft gemaakt van immigranten in Nederland. Op mensen kun je geen prijskaart je plakken, oordelen zij. De econoom denkt daar anders over. „Iedereen vertegenwoordigt een waarde." In zijn boek Binnen zonder kloppen kwam Lakeman in 1999 tot de conclusie dat Turken en Marokkanen de schatkist 70 miljard gulden hadden gekost. De PVV vermoedt dat allochtonen een (te) grote kostenpost zijn. Daarom wil de partij van twaalf ministeries uitgesplitst zien hoe veel geld wordt uitgegeven aan al lochtonen en hoeveel geld het Rijk daarvan terugziet. Al eerder beten verschillende onderzoekers hun tanden stuk op de kosten van immigranten. Zo onderzocht het Centraal Planbureau (CPB) een aantal jaar geleden de kosten van immigratie in Nederland. Die stu dies krijgen altijd veel kritiek, zegt de Rotterdamse hoogleraar migra tie- en immigratiestudies Han Ent- zinger. „Tel je alleen de eerste of ook de tweede generatie mee? En wanneer is iemand een alloch toon? Als één of allebei je ouders in het buitenland zijn geboren?" Iedereen kost geld, stelt Entzinger. In de levensloop van mensen - al lochtoon of niet - zit een economi sche curve. Grofweg tot het twin tigste jaar wordt gestudeerd en kost iemand meer dan hij op brengt. Daarna volgt een periode waarbij iemand meer opbrengt. Hoe hoger de genoten opleiding, hoe meer. Rond het 65ste jaar slaat dit weer om en gaan mensen meer kosten. Vooral de laatste le vensfase is duur. Entzinger wijst er op dat andere bevolkingsgroepen ook duur zijn: chronisch zieken, ouderen, kinderen. „Zeggen we straks dan: alle bejaarden de zee in, want die zijn véél te duur?" So cioloog en hoogleraar interculture le communicatie David Pinto is blij dat eindelijk eens wordt uitge zocht hoeveel allochtonen opbren gen. „Ik heb daar twintig jaar gele den al eens om gevraagd." Pinto vindt dat de overheid 'veel te veel' geld uitgeeft aan allochtonen. „Als een Turks gezin 50 procent kor ting krijgt op de sportschool, ter wijl de buurman het volle pond moet betalen, gaat de samenleving morren." DEN HAAG - De PW wil dat twaalf ministeries een kosten-batenanaly- se maken over de aanwezigheid van allochtonen in Nederland. Ka merlid Sietse Fritsma wil weten hoeveel geld de verschillende de partementen aan niet-westerse al lochtonen uitgeven én hoeveel die opbrengen. Ambtenaren zullen de komende weken hun handen vol hebben aan hét beantwoorden van de stortvloed aan vragen van de PW-politicus. Zo is Fritsma be nieuwd hoeveel belasting allochto nen opbrengen 'gelet op de lage ar beidsparticipatie en slechte inko menspositie'. Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegen heid moet onder andere nagaan welk deel van de uitkeringen, volksverzekeringen en bijstand 'aangewend wordt voor niet-wes terse allochtonen'. Volgens het ministerie worden de vragen volgens de gewone, gebrui kelijke procedure behandeld. Dat betekent dat ze binnen drie weken beantwoord moeten worden. Als dat niet lukt, is er nog eens een ter mijn van drie weken. „De vraag blijft natuurlijk wel in hoeverre een en ander uit te zoe ken valt. Een deel van de gegevens is bij gemeenten en uitkeringsin stanties opgeslagen. Bovendien is het de vraag of overal geregistreerd staat wat de etniciteit van betrok kenen is. Het is aan de ambtena ren om dat nu uit te zoeken." Binnenlandse Zaken is gevraagd uit te zoeken welk deel van de in zet van de politie en de inlichtin gendienst wordt aangewend voor niet-westerse allochtonen, en wat dat kost. „Dat lijkt mij tamelijk on mogelijk", schat een woordvoerder in. „Dat soort gegevens is bijzon der lastig na te gaan." Want dat zou betekenen dat de politie bij ie der incident moet noteren of ie mand van niet-allochtone afkomst is, en dat gebeurt lang niet altijd. Fritsma wil van het ministerie van Verkeer en Waterstaat weten 'welk deel van de aan Verkeer en Water staat gerelateerde kosten toe te re kenen is aan niet-westerse allochto nen'. Een woordvoerster 'ziet niet direct een niet-westerse compo nent' in haar werkzaamheden. „Al lochtonen maken ook gewoon ge bruik van het openbaar vervoer. En een brommerhelm past ge woon over een hoofddoekje heen." De ministeries vellen 'uiteraard geen moreel oordeel' over de vra gen. Financiën wil 'vanwege de po litieke gevoeligheid' helemaal niets zeggen over de Kamervragen. En de woordvoerster van Sociale Za ken: „Kamervragen moeten ge woon worden beantwoord. Dat zijn de regels." In de Tweede Ka mer is de berekening waar de PW om vraagt wel veroordeeld. Alleen de WD ziet geen principiële be zwaren. Waarom de PW'er de vra gen heeft gesteld en wat hij met de antwoorden gaat doen, is on duidelijk. Sietse Fritsma weigerde gisteren een nadere toelichting te geven op de vragenpakketjes voor de twaalf ministeries. Windows Vista- S I Laptop specificaties Windows Vista Nederlands 15 4" TFT DVD-brander 160GB opslagruimte vodafone Icm 2-jarig Vodafone 27.50 abonnement (inclusief 200 min 400 sms) Goes Vlissingen Middelburg Terneuzen Dordrecht Breda Etten-Leur Roosendaal Bergen op Zoom Oosterhout Tilburg fè T kpn T (H) lel fort. ARNHEM Op de Veluwe moeten in het nu lo pende jachtseizoen ruim 3.500 wil de zwijnen doodgeschoten wor den. Dat zegt de provincie Gelder land. In juli en augustus moeten meer dan 2100 zwijnen worden gedood. Zo wordt voorkomen dat later in het jaar problemen ontstaan om dat de zwijnen niet meer te vinden zijn. Er mogen er maximaal 873 rondlopen. AMSTERDAM Woonzorgcentrum De Kastanjehof in Amsterdam heeft bij de politie aangifte gedaan van aanranding van een 82-jarige bewoner. De poli tie heeft de verdachte, een buurtbe woner, op het oog. Op 14 juli rond twee uur 's middags ontdekten ver pleegkundigen van het verzorgings huis tijdens hun ronde dat bij de bejaarde man seksuele handelin gen werden verricht. HILVERSUM Het gedwongen vertrek van Aart Zeeman als presentator van de ac tualiteitenrubriek Netwerk maakt veel los bij de achterban van de NCRV. Leden zeggen niet te begrijpen waarom Zeeman weg moet. Een aantal van hen heeft het lidmaat schap opgezegd. „Wij hebben enige tientallen reac ties ontvangen", bevestigt een NCRV-woordvoerster. Zomerakties gelden niet voor de netto aanbiedingen. Vraag naar de voatóaarden in onze showroom. Villerov a Bocti Wandcloset (wit) GroHe Rapld-Sl inUouwreservoir Zitting Gratie aldekplaat BU ONS BESTAAT DE AKT1ESET WEL f- .UITSLUITEND UIT ■l A-MERKEN "uii-iaai go/- Hoogwaardige A-merken voor Bodemprijzen dat is Sani-Dump - Geen dump/aak voor sanitair 'mei een foutje', maar hoogvaardige A-merken tegen bodem-prijzen, dal is Sani-Dump. Merken zoals onder meer Sphinx. Ucosan, Grohe, Dnravit (Philippe Slarck). Novcllini, Dornbracht. j Hüppeen Mllorox Boch geven al aan om wat voor kwaliteit hel gaal Maar. vanwaar die hoge koningen'1 Die kan Sani-Dump geven door een nieuwe formule kijken, kopen en zelf meenemen (eventueel op een later tijdstip)1 Daarbij koopt Sani-Dump in het groot in bij de leveranciers en dal zorgt voor hek- lage prijzen. Vaak denken de mensen dat het bij ons om restpartijen of B-keuzen gaat, maar niets is nunder waar Uw sanitair wordt speciaal voor u besteld Verder kijken is vaak overbodig, want in onze showroom.vindt u een enorm assortiment, waaronder: 90 baden, 85 badmeubels en 80 douchecabines Daar naast het gehele assortiment kranen van Grohc, verschillende merken tegels, al het keramisch sanitair van Spin* en Villeroy Boch, kortom, u kijkt uw ogen uit' Gelukkig wordt kiezen makkelijk omdat nu alle producten onder éen dak staan in al onze winkels Waar u anders verschillende sanitairzaken moet bezoeken om een keuze te kunnen maken voor uw badkamer ziet u bij ons in cèn oogopslag wat er allemaal te koop is. Tel daarbij op dat de A-merken sanitair een fabrieksgarantie van I tot 5 jaar geven en in de meeste gevallen ook nog een nalevergaranlie voor onderdelen san 5 tot 10 jaar. dan bcgnjpi u dat Sani-Dump de juiste keuze is. Wij zeggen altijd tegen de mensen: "Ga gerust ox cral kijken, onthoud de pnjzen goed en dan zien we u vanzelf wel weer bij Sani-Dump terug.' Bergen op Zoom van Konijnenburgweg 7 Tel.: 0164 - 210 740 Breda - Noord Huifakkerstraat 10 Tel.: 076 - 593 71 00 FsrFNn Ti|burg Bosscheweg 253a Tel.: 013 - 582 13 91 Veghel Poort van Veghel 4996 Tel.: 0413 - 36 62 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5