41 binnenland Werken in deeltijd steeds populairder Fout belastingdienst bij voorlopige aanslag Auschwitz-overlevende zonder haat SCHOORE AAA In Meitiorïam 1922 - 2009 Elf aangiften tegen Bossche zwemleraar Afpersers knippen teen gijzelaar af SPRINTPHOTO SERVICES WF W donderdag 23 juli 2009 Nederland loopt voorop in deel tijdwerk. Vooral vrouwen wer ken parttime, maar liefst drie kwart van hen heeft een kortere werkweek. Ook managers kun nen steeds vaker in deeltijd wer ken. Werkgevers zijn daar min der terughoudend in. den haag - Nederland is in Euro pa de onbetwiste kampioen deel tijdarbeid. Bijna de helft van de be roepsbevolking (47 procent) heeft een parttime baan. „Dit is vooral iets om blij mee te zijn", reageert Lans Bovenberg, hoogleraar econo mie aan de Universiteit van Til burg. „Maar het verplicht ons ook om, met het oog op de toekomst, maatregelen te nemen." De leidende positie van Neder land, gisteren door het Centraal Bureau voor de Statistiek bekend gemaakt, is vooral te danken aan vrouwelijke werknemers: drie kwart van hen heeft - qua uren - een kleine baan. Van de Neder landse mannen werkt 22 procent parttime. Wie minder dan 35 uur per week werkt, staat te boek als parttimer. In de EU steeg het aan tal werknemers dat parttime werkt van 1988 tot 2008 van 13 naar 18 procent. In Nederland groeide die van 30 procent naar 47 procent. Daar kleeft wel een na deel aan. „Door de vergrijzing be staat er in het onderwijs en de ge zondheidszorg een groeiende be hoefte aan personeel. Dus vooral in sectoren waarin veel vrouwen werkzaam zijn. We moeten alles op alles zetten om hen - als de kin deren zijn uitgevlogen - wat meer uren te laten werken", aldus de hoogleraar. Steeds meer managers zijn ook toe aan parttimewerk. Waar werkge vers eerst nog terughoudend wa ren, staan ze nu meer open voor parttimers in een management functie. Dat stelt bestuurder Eddy Haket van de vakcentrale MHP. „De cultuur dat je in een manage mentfunctie niet parttime kunt werken, verandert langzaam", al dus Haket. Vooral vrouwen heb ben jarenlang tegen het vooroor deel gevochten. „Zij kwamen maar niet aan de top omdat ze parttime wilden werken. Ze moesten dat glazen plafond doorbreken." den haag - De belastingdienst heeft een grote fout gemaakt bij het automatisch berekenen van de voorlopige aanslag. De heffingskor ting bij gezinnen waar één partner thuis is en de andere werkt, is niet goed ingesteld. De fiscus bekijkt hoeveel huishou dens getroffen zijn en om welk be drag het gaat. Per individu kan de fout enkele tientjes tot mogelijk een paar honderd euro belopen. Een woordvoerder van de belas tingdienst benadrukt dat het al leen om gezinnen gaat met één werkende partner, die een automa- den bosch - De politie heeft tot en met gisteren elf aangiften opge nomen van ouders die de Bossche zwemschoolhouder Benno L. ver denken van ontucht met hun kind of kinderen. De aangiften komen voort uit 31 gesprekken die recher cheurs met ouders hebben gehad. In totaal hebben zich 659 bezorg de ouders gemeld. De zwemschoolhouder werd op 8 juni aangehouden. Op de grote hoeveelheid beeldmateriaal dat bij de 59-jarige thuis is aangetroffen, staan tot op heden uitsluitend op namen van seksuele handelingen of poses met meisjes, aldus Justi tie. Justitie gaat nog steeds uit van 98 slachtoffertjes tussen 6 en 16 jaar, aldus een woordvoerster. De politie werkt nog met 34 men sen aan het onderzoek, dat ver moedelijk nog zeker drie maanden duurt. De eerste pro-formazitting staat ge pland op 18 september. tische voorlopige aangifte ontvan gen. Anderhalf jaar geleden had de belastingdienst ook al te kampen met grote problemen. Toen kon den ruim 700.000 aangiften niet verwerkt worden door it-proble- rnen bij de belastingdienst. De woordvoerder benadrukt dat het nu om een menselijke fout gaat. Huishoudens die een verkeerde aangifte binnenkrijgen hoeven zelf geen actie te ondernemen. De be lastingdienst stuurt hen begin vol gende week een brief Het onte recht geïnde of gestorte geld zal de fiscus weer terugstorten of innen. bussum - Een 38-jarige inwoner van Bussum is tijdens een twaalf uur durende gijzeling in Antwer pen gemarteld. De Bussumer raak te daarbij een teen kwijt. Een groep afpersers eiste enkele ton nen van de man en van een 37-jari- ge Amsterdammer. Ondanks de mishandelingen weigerden de twee te betalen. De slachtoffers vertrokken zondag naar Antwerpen in de veronder stelling een zakendeal te gaan slui ten. Maar al snel bleken ze in han den van een groep gewapende af persers te zijn gevallen. Ze werden opgesloten, bedreigd en afgetuigd. „Bij één man werd een teen afge knipt, maar hij kon nog wel lo pen", aldus een woordvoerster van de politie. De Amsterdammer liep een hoofdwond op. Twee 34-jarige Nederlandse ver dachten werden dinsdagavond in Houten in de val gelokt en gearres teerd. Een jonge allochtoon met zijn kind zoekt naar vacatures bij een uitzendbureau. Deze allochtoon kost de overheid nu waarschijnlijk nog geld, maar zodra hij een baan vindt, gaat hij bijdragen aan de kosten van de samenleving. foto John Schaffer/HH door Leo van Gelderen Auschwitz-overlevende Louis de Wijze (87) overleed afgelopen maandag in zijn woon plaats Berg en Dal, zo is gisteren bekend geworden. De Wijze kwam als enige van zijn familie te rug uit het vernietigingskamp. De Wijze gaat vooral de geschiede nis in als de bedenker van het ere- veld van de 102.000 steentjes die in Kamp Westerbork op de voor malige appèlplaats liggen. Op elk steentje staat een Davidsster, geen naam. „De joodse slachtoffers kwamen ook naamloos om. Elke steen is een mens geweest", vertelde hij ooit in een interview in deze krant. Hij had een uitgesproken mening over de manier waarop er met de omgeving van het kamp Wester bork werd omgesprongen. De enorme schotels van de sterren wacht Westerbork pal naast het kamp waren hem een doorn in het oog. Een belediging voor de slachtoffers, vond hij. Alsof men door de plaatsing van de schotels de functie van Westerbork als voorportaal van de dood zo snel mogelijk wilde vergeten. Over de verschrikkingen uit zijn verleden zei hij: „Met het stijgen van de jaren kom je dichter bij je eigen verleden te staan. Dat is goed. Ik zit ook niet vol haat, ter wijl ik genoeg aanleiding heb te ha ten. Maar het gif is in de loop der jaren dunner geworden." Wel schreef hij een boek over zijn erva ringen in het concentratiekamp. Het in zijn arm getatoeëerde kamp nummer 175564 was zijn eigen mo nument voor de kamptijd. Tot zijn pensionering was De Wijze direc teur van vleeswarenfabriek Hom burg in Cuijk. Hij was zeer actief in overkoepelende bestuursfunc ties. De Wijze was een groot voetbal liefhebber. Sinds het begin van de jaren dertig was hij lid van Sport vereniging Quick 1888 in Nijme gen. Op last van de Duitse bezet ters mocht hij vanaf het voorjaar van 1941 niet meer uitkomen voor het eerste elftal. Na de oorlog speelde hij opnieuw een aantal sei zoenen in het eerste. Eenmaal met pensioen werd hij zowel in binnen- als buitenland veelvuldig uitgenodigd om als uit gesproken bestrijder van het anti semitisme lezingen te geven. DIGITALE REFLEXCAMERA Beeldstabilisatie 6,9 cm LCD scherm j f 10 Megapixels normaal.469r- OBJECTIEF MET DIGITALE REFLEXCAMERl Beeldstabilisatie Kantelbaar 6,9 cm LCD scherm met Live View f J f 1 normaal j6S9^ x www.verschoore.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4