zeeland naz mer festival :eeland 127 Nu bellen bedrijven mij opeens Ik wil absoluut in Zeeland blijven Ik krijg geen kans ervaring op te doen Rijkswaterstaat alert op effect slakken in natuur E Zeeland wil bij Oranjeroute horen Vakantie voor kinderen Amares en Ithaka dit jaar extra feestelijk 25 I 08 t/m 05 I 09 theater op locatie festivalhart Middelburg Jan Decleir speelt Onder het Melkwoud van Dylan Thomas nazomenfestival.nl T G90Ü - 33 000 333 donderdag 23 juli 2009 De krant volgt deze zomer drie pas afgestudeerde jongeren bij hun zoektocht naar een baan. Loopbaanadviseur Corry Verpalen uit 's-Heer Hendrikskinderen geeft hun weke lijks een tip voor het vinden van een baan. TIP VAN DE WEEK: „Om vacatures te vinden waarvoor niet extern wordt geworven, moet je je netwerk in kaart brengen. Maak een zo uitgebreid mogelijke lijst van mensen die jij kent, en van mensen die je vrienden en familie kennen. Ca na wie van al die mensen jou zou kunnen helpen." Heidi van der Heijden Heidi van der Heijden (20) uit Lewedorp Opleiding: mbo ondernemer de tailhandel (niveau 4) Zoekt werk als vertegenwoordi ger of assistent-filiaalmanager Op de dag dat Heidi als werkzoekende in de krant stond, hingen er ge lijk drie bedrijven aan de telefoon die een baan voor haar hadden. „Dat was heel vreemd. Ik ben al maanden aan het zoeken, en nu bellen ze mij opeens." Een van de bellers viel al direct af omdat het niet het type werk was dat ze zocht. Een ander was een cosmeticabedrijf, maar had alleen werk op provisiebasis. „Ik wil wel graag een vast inkomen, want ik wil de zekerheid hebben dat ik de huur kan betalen." Bij het derde bedrijf ging ze op ge sprek. Daar kan ze, als een tweede gesprek ook goed verloopt, verte genwoordiger worden in toilethy- giënische producten. „Dan ga ik bij hotels langs om de hotellijn te verkopen. Zeephouders, dispen sers, toiletrolhouders. Het is een supermooi design, ik ben heel en thousiast over het product, dus ik hoop dat het doorgaat. Ik was voor het gesprek wel superzenuw- achtig, want in principe kan na tuurlijk iedere gek bellen en zeg gen dat-ie een baan voor me heeft. Maar ik heb er een heel goed ge voel over." Donna de Jonge (22) uit 's-Gra- venpolder Opleiding: mbo medewerker maatschappelijke zorg (niveau 3) Zoekt werk in een kleinschalige woonvorm voor ouderen Ze had al bij veel zorginstel lingen gesolliciteerd, en daar is nu een open sollici tatie bij Arduin aan toegevoegd. „Daar heb ik deze week contact over gehad, maar ook daar kan ik alleen eventueel op niveau 2 aan de slag, als gastvrouw. Dan zoek ik liever nog even verder, maar als ik in september nog niets heb, zal ik toch iets onder mijn niveau moe ten accepteren." Donna deed een nieuwe oplei ding, die deels gericht is op wel zijn en deels op zorg. „Dat bete kent dat ik basiszorg kan verlenen, maar voor echte verpleegtechni- sche handelingen een collega moet inschakelen. Dat is ideaal voor kleinschalige woonvormen, waar ze mensen nodig hebben die bei de kunnen, maar ik heb het gevoel dat mijn opleiding in Zeeland ge woon niet erkend wordt. Er is nau welijks werk en de vacatures die er zijn, worden intern ingevuld. Bij Arduin zeiden ze dat ik maar in de Randstad moest zoeken, maar ik wil absoluut in Zeeland blijven. Ik heb hier mijn familie en ik vind het een fijne plek om te wonen. De Randstad vind ik veel te druk." Donna de Jonge Lucinda Roose Lucinda Roose (23), Sas van Gent Opleiding: mbo SPW Zoekt werk in de kinderopvang, bso, of een peuterspeelzaal Zaterdag gaat Lucinda met haar ouders elf dagen op vakantie naar het Griekse Kos. Lekker even aan het strand nadenken over wat ik nog kan doen om werk te vinden", zegt ze. Lucinda zoekt al sinds ze in okto ber 2008 haar diploma ontving naar een geschikte baan. Ze wil dolgraag met kinderen werken. Maar steeds werd ze afgewezen, wegens gebrek aan ervaring. Vreemd, vindt ze, want ze heeft door Marcel Modde MIDDELBURG - Rijkswaterstaat houdt het effect in de gaten van het gebruik van fosfor- en staalslak- ken bij de vooroeverversterking van dijken langs de Westerschelde en de Oosterschelde. De instantie is zich bewust van ecologische schade door het werk, maar zij benadrukt dat de veilig heid in dit geval tot op zeker hoog te vóór de natuur gaat. Mochten er toch 'onaanvaardbare effecten' op treden, dan worden 'herstelmaatre- gelen' genomen, is toegezegd in overleg met belanghebbenden. Sportduikers, vissers en natuuror ganisaties maken zich zorgen over het gebruik van de slakken, een restproduct dat ontstaat bij de pro ductie van fosfor en staal. Ze vre zen natuurschade en verarming van de flora en fauna en geven de voorkeur aan alleen breuksteen, dat ook wordt gebruikt. De werkzaamheden beginnen 27 juli bij Ritthem en Borssele en zijn opgedeeld in twee clusters. De eer ste fase wordt volgend jaar afge rond, de tweede eind 2012. Het be storten van slakken en breuksteen onder water remt erosie van de dijkvoeten en versterkt de stabili teit. Het materiaal voldoet'aan de milieuwet. KLOETINGE - Het 'jarige' Fonds NutsOhra heeft de Zeeuwse instel lingen voor kinder- en jeugdpsy chiatrie Ithaka 8400 euro en Ama res 10.000 euro geschonken, met de opdracht dat te besteden aan feestelijke activiteiten in de zomer vakantie. Ithaka en Amares, geves tigd in Kloetinge, zijn onderdeel van Emergis. De kinderen die cliënt zijn van Ithaka en Amares, zijn 'klinisch opgenomen'. Zij kun nen de zomervakantie dus niet thuis doorbrengen. Zij moeten zich een groot deel van de tijd zien te vermaken op het terrein van de instellingen. Daar worden in de zomervakantie wel activitei ten georganiseerd, maar het bud get vormt een beperking. Met de gift kunnen ze een - mede door de kinderen bedacht - activiteitenpro gramma uitvoeren. Op 27 juli is het eerste 'feestje', een trip naar Bobbejaanland. Gedurende de we ken erna volgen meer uitstapjes. drie jaar stage-ervaring, onder meer bij een peuterspeelzaal. „De rest van de ervaring moet je op doen door te werken, maar ik krijg geen kans." Ondertussen is ze nog in afwach ting van de onbetaalde werkerva ringsplaats in een kinderopvang of bejaardentehuis die het CWI voor haar zou regelen. „Waarschijnlijk wordt dat een bejaardentehuis, omdat daar de kans wat groter is dat ik daarna kan blijven. Ik heb eerder een half jaar stage gelopen bij een bejaardentehuis, en dat vond ik ook heel leuk. Maar het is wel totaal anders dan met kinde ren werken, waar ik eigenlijk voor opgeleid ben." door David Duijnmayer MIDDELBURG - De provincie Zee land zal zich inzetten om Veere, Middelburg en Tholen toegevoegd te krijgen aan de Oranjeroute. Dat is een 2400 kilometer lange fiets- of autoroute door Nederland en Duitsland, langs steden en regio's die banden hebben met het Neder landse koningshuis. Ook in Zee land lieten de Oranjes hun sporen achter, maar de route gaat nu nog aan de provincie voorbij. Vanuit Den Haag loopt de route via Delft en Dordrecht naar Breda, om Zee land heen. De provincie heeft contact gehad met het Nederlands Bureau voor Toerisme en Congressen over het toevoegen van enkele Zeeuwse plaatsen. Veere en Middelburg heb ben nauwe banden met de Oran jes, en ook Sint-Maartensdijk op Tholen zou voor de route in aan merking komen. In het gesloopte kasteel Sint-Maartensdijk hebben veel Oranjes gewoond. „Maar de provincie is slechts de aanjager, de betreffende gemeen ten moeten als zij mee willen doen zelf een voorstel schrijven", zegt een provinciewoordvoerder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29