PZC Beter leren in de frisse lucht opjnjirnina teloo Scholen praten in najaar met gemeenten Leeg briefje WALCHEREN 22-23 21 25 Walcherse scholen kampen massaal met gebrekkige ventilatie in klaslokalen Geheugenpoli met heel veel keus La Place opent deuren op ZEP almanak Knutselclub voor kinderen opent de deuren in Vlissingen Mosselen zijn goedkoper dan vorig jaar Donderdag 23 juli,2009 Tip? walcheren@pzc.nl Het kabinet trekt 100 miljoen euro uit om het klimaat in klaslo kalen te verbeteren. Gemeenten moeten meebetalen. Walcherse scholen zijn blij dat het pro bleem eindelijk wordt aange pakt. „Kinderen presteren veel beter in een fris lokaal." door Maurits Sep NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Te warm in de klas? Te weinig frisse lucht? Dan zet je toch een raam open! Probleem opgelost, kost niks. la ja, was het maar zo simpel. Neem de Lonneboot in Nieuw- en Sint Joosland. „Wij hebben boven- raampjes, maar die kunnen alleen helemaal open of dicht. En als de wind erop staat, hebben we weer een tochtprobleem", vertelt direc teur Frans Veijgen. „En in de win ter kun je wel het raam openzet ten, maar als je tegelijk de kachel laat branden, is dat toch ook niet erg slim." Zoals veel oudere schoolgebou wen, laat de ventilatie in De Lon neboot te wensen over. De school heeft de problemen met het kli maat in de lokalen zelf aangekaart bij het bestuur van de Archi pel-scholen. Een installatiebedrijf heeft metingen gedaan en ook de GGD heeft lokalen onderzocht. Conclusies: te veel CO2 in de lucht, ofwel: te weinig zuurstof De belangrijkste en simpelste tip had toch weer te maken met die bovenraampjes. Daar moet een mechanisme op komen, zodat ze ook een beetje open kunnen, of iets meer, of minder. Maar maat werk is duur hoor, waarschuwt Ve ijgen. „Twaalf van die mechanis men kosten samen 4000 euro. Dat is voldoende voor drie lokalen. En dan hebben we alleen de lokalen op het zuidwesten aangepakt." Intussen moeten de leerkrachten van de Lonneboot zich toch maar behelpen met af en toe een open raam. Veijgen begint er zelf de schooldag mee. Zodat er verse lucht binnenkomt voordat de kin deren aan de lesdag beginnen. „Want we weten uit onderzoek dat kinderen beter presteren als het klimaat goed is. Ze hebben echt voordeel bij een fris lokaal." door Maurits Sep Het raam open doen om frisse lucht in de klas te krijgen, is op De Lonneboot in Nieuw- en Sint zo weer op de tocht. and lang niet altijd mogelijk. Dan zitten kinderen ook foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Walcherse schoolbe sturen gaan dit najaar met de ge meenten praten over het slechte klimaat in klaslokalen. Nu het kabi net 100 miljoen euro over heeft om dit probleem op te lossen, wil len de scholen graag gebruikma ken van deze kans om jarenlange klachten aan te pakken. „Wij zijn blij met de aandacht en het geld", reageert Pietjan Reijnier- se van de Primas Scholengroep (protestants-christelijk basisonder wijs). „Dit is al een paar jaar onder werp van gesprek. De gemeente Veere onderkent het probleem ook wel. Maar de onderhoudsbud getten zijn zo krap, daar zit geen ruimte in voor dit probleem." Na klachten van personeel zijn op enkele Primas-scholen C02-metin- gen gedaan. Ook bij de Archipel scholen (openbaar basisonder wijs) zijn zulke onderzoeken ge daan. En vaak zijn de uitkomsten gelijk: oudere gebouwen hebben te weinig ventilatie, het is er te warm, er is te weinig frisse lucht en daardoor te weinig zuurstof. „Zelfs nieuwe gebouwen voldoen soms niet aan de normen, omdat er niet altijd genoeg geld is voor de nieuwste technologische ont wikkelingen", stelt Cor Kuijvenho- ven van de Archipel-scholen. Op vijftien van de 22 Archi pel-scholen is het klimaat onvol doende. „Dat wil niet zeggen dat kinderen in onaanvaardbare om standigheden les krijgen", nuan ceert Kuijvenhoven. „Er is niet al tijd te weinig frisse lucht, het zijn piekmomenten." De gemeente Middelburg wil de problemen per geval verder bestu deren om de beste oplossingen te kiezen en te beoordelen hoeveel geld nodig is. Veere gaat dit najaar in overleg met de schoolbesturen. Of gemeenten extra geld uittrek ken, zoals de staatssecretaris ver wacht, is nog maar de vraag. „We zullen als schoolbesturen en over heden prioriteiten moeten stel len", beseft Reijnierse. Boekhoudcursussen starten weer in September: MBA en SPD mondeling/schriftelijk www. degroot-adviesentips. nl 0111 671828//06 51218126 MIDDELBURG - Het Alzheimercafé houdt zaterdag vanaf 14.30 uur een bijeenkomst in 't Gasthuis in Middelburg. Els Verhage van Zie kenhuis Walcheren komt praten over Dementie- en geheugenpoli. lange vorststraat - goes MIDDELBURG - Het Zeeuws Evene menten Podium in Middelburg krijgt op 1 augustus opnieuw wat verder vorm met de opening van een nieuw restaurant. La Place Middelburg opent dan de deuren. La Place krijgt 240 zitplaatsen bin nen en tachtig op een terras. Het restaurant werkt vooral met biolo gische producten die zo veel moge lijk worden gekocht bij lokale leve ranciers. La Place is zeven dagen per week open van 09.00 tot 21.00 uur. Tip? redactie@pzc.nl Die Vlissingse meid van zestien jaar kreeg deze week post van het Ministerie van Onderwijs. Goed bericht, hoopte ze. Ze wil immers na de zomer met haar di ploma naar het middelbaar beroepson derwijs in Goes. Maar, hoe kom je daar elke dag? Tegen betaling van een smak geld. Of mis schien toch, net als haar medestudenten in het hoger beroepsonderwijs, met eèn ov-jaarkaart, dacht ze met de envelop in handen. De aanhef van de brief luidde: „Gefelici teerd! Je bent geslaagd voor het vmbo. Wij, de minister en staatssecretaris van onderwijs, zijn trots op je. Sta je al inge schreven voor een vervolgopleiding? Voor je toekomst is het namelijk erg be langrijk Geen woord over gratis studieboeken. Geen jota over reiskosten. Les 1 voor vmbo'ers met ambitie: de minister en de staatssecretaris brengen niets in dan le ge briefjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 23