Iedereen lijdt onder de crisis Hls betaalt mee aan uw nieuwe TV! m economie 113 Delta en Scheuten gaan AcceMfloreTrt samen in zonne-energie recessie if CRISIS Maatschappelijke gevolgen zijn breed Akzo Nobel komt onder boete uit Woc qrtfcr dc TV, hgegjgerwvwrgfee/-' IN donderdag 23 juli 2009 3 OF 4 DAGEN GENIETEN IN DE ACHTERHOEK Fietsen in de Achterhoek Welkomst kopje koffie of thee 2 overnachtingen met ontbijtbuffet 2 avonden met een 3-gangen dinerbuffet Fietsroute langs landgoederen 119,00 P.P. Bij besteding van het diner op de 3de dag, krijgt u de 3de overnachting gratis! Prijs op basis van een 2-persoonskamer excl. Boekingskosten en Milieu en verblijfstocslag Bijna een jaar na de uit braak van de kredietcrisis, blikt econoom Sylvester Eijf- finger terug. Op de misère bij de banken, Neelie Kroes en de commissie-Maas. door Anita de Haas Zijn hypotheekrente heeft hij net vorige week voor tien jaar laten vastzetten. „Variabele rente lijkt nu aantrekkelijk, maar als de rente gaat stijgen ben je alweer te laat", doceert Sylvester Eijffinger, hoogle raar economie aan de Universiteit van Tilburg. De rente gaat volgend jaar onder druk van de oplopende inflatie omhoog, verwacht hij. Eijffinger deed onlangs onderzoek naar de voorspelbaarheid van infla tie bij de Europese Centrale Bank in Frankfurt. Hij bekleedde er de hoogste externe onderzoekspositie. Vanaf volgend jaar zal de inflatie oplopen, verwacht Eijffinger. Dat komt omdat centrale banken op grote schaal geld in hun kwakkelen de economieën hebben gepompt. Want als er meer geld is en er wordt niet meer geproduceerd, dan stijgen de prijzen. „Vooral de Verenigde Staten en Groot-Brittannië maken zich schul dig aan overmatige geldschepping. Daar zal de inflatie fors oplopen en daar krijgen wij hoe dan ook een tik van mee", voorspelt hij. Ook hier gaan de prijzen omhoog en worden daardoor de looneisen op geschroefd, verwacht hij. Hoe ziet het er voor Nederland uit? „We hebben lang niet alles in de hand: onze afhankelijkheid van de financiële dienstverlening, de eco nomische situatie in Duitsland of de invloed van de olieprijzen op onze gasrijkdom. Wat we wel in de hand hebben is het niveau van de lonen. We moeten ons niet uit de markt prijzen. Als 10 procent van de bevolking werkloos is, dan is dat erg. Maar als 15 procent van de jeugd geen baan heeft, is dat dra matisch en sociaal niet acceptabel." Hoe voorkom je dat? „Elk plan om de jeugdwerkloos heid te bestrijden is goed, maar slechts een druppel op een gloeien de plaat. We moeten, zoals minis ter Piet Hein Donner van Sociale Zaken wil, naar een flexibele ar beidsmarkt. Dus een goede maar kortere W W-uitkering tussen twee banen in. We moeten men sen beschermen, niet de banen. Dat vereist een andere instelling van werknemers en werkgevers." Eurocommissaris Neelie Kroes vindt dat banken teveel met zichzelf bezig zijn en te weinig met het oplossen van de maatschappelijke problemen. „Dat geldt niet voor alle banken. De afgelopen jaren is te veel ge koerst op aandeelhouderswaarde. Dat zou groei en welvaart brengen. Maar aandeelhouders hebben hun Sylvester Eijffinger verantwoordelijkheid niet geno men. Banken moeten waarde creë ren op de lange termijn door reke ning te houden met alle betrokke nen: spaarders, klanten, medewer kers, aandeelhouders." Minister Wouter Bos van Financiën vindt dat we alleen nog maar kleine banken moeten hebben. „Ie kunt zeggen dat als een bank te groot is om te laten vallen, hij ook te groot is om te bestaan. Toch gaat het niet zozeer om de grootte van de bank als wel om het risicobe heer. Je hebt kleine banken met grote risico's en grote, zoals de coö peratieve Rabo, met minder risico. ING behoort tot de grootste tien bedrijven ter wereld. Die bank is behoorlijk risicovol voor een klein land als Nederland en voor ons spaargarantiestelsel." Bos wil dat de banken voor de garan tieregeling zelf vooraf geld storten in een noodfonds. Goed idee? „Nee, want het duurt zeker twintig jaar voordat je een behoorlijke buf fer hebt opgebouwd. De Advies commissie Toekomst Banken (com missie-Maas red.), waar ik deel van uitmaakte, heeft dat ook niet gead viseerd. Wel moet het anders dan nu. Nederland is het enige land met een omslagsysteem: als een bank omvalt moeten de andere banken dat opvangen. Beter is dat de overheid betaalt en zich daar voor verzekert. Dan kan de over heid ook eisen stellen aan de ban ken die onder de garantie vallen." Hoe kijkt u nu tegen de ingewikkelde financiële producten aan die mede de oorzaak zijn geweest van de crisis? „Ik heb daar lang over nagedacht. Het is eigenlijk als met nanotech- nologie. Dat moet je ook niet af schaffen omdat je het niet begrijpt. Met alleen sparen en geld uitlenen kan een bank geen rendement ma ken. Maar die ingewikkelde finan ciële instrumenten hebben ertoe geleid dat grote risico's werden ge nomen. Sterker nog: ze zijn mis bruikt omdat ze niet te begrijpen waren. In die zin heeft iedereen bo ter op het hoofd gehad." En lijden we allemaal? „Dat staat buiten kijf. Ik spreek daarom liever van een maatschap pelijke crisis. Iedereen heeft er on der te lijden via pensioen, beleggin gen, baan of hypotheek." BRUSSEL - De Nederlandse multina tional Akzo Nobel is gisteren on der een boete van de Europese Commissie uitgekomen, omdat het bedrijf het kartel waarbij het zelf betrokken was, bij de commissie had onthuld. De negen andere pro ducenten van calciumcarbide en magnesium kregen van commissa ris Neelie Kroes een boete van meer dan 61 miljoen euro wegens concurrentievervalsing. Akzo Nobel is al verscheidene ke ren beboet voor kartelvorming. door Ben Jansen MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta en Scheuten Solar bundelen hun activiteiten op het gebied van zon ne-energie. De twee hebben deze week een intentieverklaring gete kend die per 1 oktober zal worden bekrachtigd. De twee ondernemingen spelen een vooraanstaande rol op verschil lende terreinen van zonne-energie. Delta is eigenaar van Solland So nar en Sunergy, en Scheuten Solar produceert in meer dan tien lan den silicium solarmodulen en sys teemhuizen. De activiteiten vullen elkaar aan en dat maakt de vor ming van een samenwerkingsver band zo interessant. In een geza menlijke verklaring melden Delta en Scheuten dat de be.oogde joint venture leidt tot een krachtig Ne derlandse onderneming die de he le keten van zonne-energie omvat. Een sterk punt is de combinatie van de afdelingen onderzoek en ontwikkeling van beide onderne mingen. Verondersteld wordt dat projectontwikkelaars en investeer ders in de zonne-energie sector het samenwerkingsverband zullen weten te vinden. Scheuten maakt totaaloplossingen in glas en zonne-energiesystemen. De hoofdzetel is Venlo. Bij de on derneming werken bijna 1600 men sen. De omzet in 2008 bedroeg 467 miljoen euro. Het speerpunt van de zonne-ener- gie-activiteiten van Delta ligt ook in Limburg. Solland is in Heerlen gevestigd. Scheuten werkt nauw samen met vooraanstaande universiteiten en onderzoeksinstituten om te ko men tot duurzame oplossingen in glas- en solartechnologie. HEERENVEEN - Fietsenfabrikant Ac- cell (onder meer Batavus en Koga Miyata) groeit tegen de recessie in. Het concern uit Heerenveen wist de omzet in het eerste halfjaar te verhogen met 9 procent en de net towinst met 15 procent. Accell profiteert van de stijgende vraag naar elektrische fietsen en de groei van de Duitse markt. Neder landers, Duitsers en Fransen ko pen vooral duurdere fietsen, bij voorbeeld de elektrische en sportie ve typen. De, gemiddelde prijs steeg van 413 naar 455 euro. Het aantal verkochte fietsen steeg met zesduizend stuks tot 579.000. Accell merkt dat een deel van de dealers minder draait en moeite heeft gekregep om de bedrijfsactivi teiten gefinancierd te krijgen. De fa brikant denkt de hoge winstgroei over de eerste zes maanden niet vast te kunnen houden, Accell ver wacht over heel 2009 uit te komen op een plus van 10 procent. mmmnmmiu 1 n 'wwasmsKsam Koopt u een 42" LCD TV? Bijvoorbeeld deze Philips 42PFL5604 Nu van 799- voor 631 Uw voordeel: 167.79 Bent u toe aan een nieuwe TV'? Dan is dit het moment om deze aan te schaffen! It's betaalt nu namelijk mee aan uw nieuwe TV! Hoe groter deTVdie u kiest, hoe groter het voordeel! Zo krijgt u bij een 52 inch TV maar liefst 26% GRATIS! Kom snel langs van donderdag 23-07 t/m zondag 26-07 en profiteer 4 dagen lang van deze superstunt! E3EGEHB 20" (51 cm) 10% 40" (102cm) 20% 22" (56cm) 11% 42" (107cm) 21% 26" (66cm) 13% 46" (11.7cm) 23% 32" (81 cm) 16% 47" (119cm) 23,5% 37" (94cm) 18,5% 52" 032cm) I 26% It's all about you Kijk voor uw dichtstbijzijnde f It's winkel op itsonline.nl Best Western Hotel Landgoed Ehzerwold - Ehzerallee 14 - 7218 BS Almen 0575 - 431143 - receptie@ehzerwold.nl - www.ehzerwold.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13