tour de france 131 vrijwillig de pijngrens op Jens Voigt tweede alpenrit Broers Schleck rijden maandag in Boxmeer Cadel Evans gaat een dokter raadplegen Vrachtwagen Astana bij de grens doorzocht Drie boetes voor ploegleider Kemna woensdag 22 juli 2009 door Patrick Delait BOURG-SAINT-MAURICE - Volledig uitgewoond rolde Laurens ten Dam gistermiddag als 28e over de streep in Bourg-Saint-Maurice. Ge havend door twee valpartijen had de Rabo-renner in deze Tour al veel geleden, maar dat belette hem niet om in de tweede Alpenrit vrij willig de pijngrens op te zoeken. Ten Dam maakte lange tijd deel uit van een omvangrijke kopgroep, maar de beklimming van de Col du Petit-Saint-Bernard, de tweede col van de dag, was voor hem te veel gevraagd. Terwijl zijn metge zellen van het eerste uur streden om de dagzege, kwam hij in de fi nale zichzelf tegen. Nadat hij voor in werd gelost, moest Ten Dam in de afdaling ook de groep met de fa- BOXMEER De organisatie van 'Daags na de Tour' heeft voor het Boxmeerse wielercriterium van aanstaande maandag de broers Frank en Andy Schleck vastgelegd. De twee Luxem burgse wielrenners hebben nog kansen op ereplaatsen in de Tour de France, Andy is de beste jonge re. Ook de Italiaan Ivan Basso komt naar Boxmeer. Basso, niet actief in de Ronde van Frankrijk, zal na zijn optreden in het criterium een deel van het parkoers van de Ronde van Spanje verkennen. De Vuelta be gint dit jaar in Assen. Eerder wer den eerder al onder anderen Ken ny van Hummel, Koos Moerenhout en Lars Boom gecontracteerd. vorieten laten gaan. „Voor de start voelde ik me niet geweldig. Toen ze meteen gingen aanvallen, dacht ik: 'what the fuck', laat ik het pro beren. Op de Col du Grand- Saint-Bernard moest ik lossen op het steilste stuk, maar in de afda ling kon ik nog terugkomen. Op de laatste klim moest ik de anderen la ten gaan. Op dit moment kan ik al leen mijn eigen tempo rijden. Als BOURG-SAINT-MAURICE Cadel Evans gaat bij een dokter te rade om uit te vinden wat er met hem aan de hand is. De Australi sche klassementsrenner van Silen- ce-Lotto eindigde in de twee laat ste edities van de Ronde van Frank rijk op de tweede plaats, maar in de huidige Tour is hij al ruim schoots uitgeschakeld voor de eind zege. „Ik ben duidelijk niet op mijn gebruikelijke niveau", vertelde hij gisteren. Evans, die ook de Ronde van Spanje wil rijden verloor bijna drie minuten op zijn concurren ten. Hij heeft geen idee waar zijn slechte rijden in deze Tour van daan komt. „Om dat te ontdekken, ga ik nu een dokter bezoeken." MARTIGNY De douane bij de Zwitsers-Franse grens heeft gisteren een vrachtwa gen van de wielerploeg Astana doorzocht. Er werd volgens Asta- na-woordvoerder Philippe Maer- tens niets bijzonders aangetroffen in de truck van de ploeg van Lance Armstrong en geletruidrager Alber to Contador. Philippe Maertens meldde verder dat de douaniers hun werk gron dig uitvoerden. De hele operatie nam zo'n drie uur in beslag. De zestiende etappe van de Ronde van Frankrijk leidde gisteren van de Zwitserse plaats Martigny, via Italië, naar Bourg-Saint-Maurice in Frankrijk. de anderen er drie tandjes bij doen, gaan ze er zo overheen", be rustte Ten Dam, die in de afdaling geen enkel risico had genomen. „Ik zat met samengeknepen billen op de fiets. Nog een keer vallen, was het laatste wat ik wilde", vertelde hij bij de dopingcontrole, waar Ten Dam lang moest wachten voor het hem lukte te plassen. „Ik was on derweg al uitgewrongen." Een week geleden dacht hij in de verste verte niet aan aanvallen. In de Pyreneeënrit naar Arcalis kwam de 28-jarige renner zo zwaar ten val dat hij dagenlang als een mum mie op de fiets zat. Met een zwaar geschaafde rug en een ingepakte el leboog en knie probeerde Ten Dam toch nog wat van zijn Tour te maken. „Je moet sterk zijn in je hoofd, heb ik tegen mezelf gezegd. Maar één keer houdt het op. Ik heb het maximale eruit gehaald." De vechtlust van de 28-jarige Maas trichtenaar steekt schril af tegen de ontluisterende manier waarop De- nis Mentjsov zich in deze Tour naar de slachtbank laat leiden. Na zijn desastreuze prestatie op Ver bier hoorde de Rus ook gisteren weer bij de eerste geloste renners. Mentsjov verloor uiteindelijk 16.40 minuten op ritwinnaar Mikel Astarloza. Op de ochtend van de tweede rustdag in Martigny had hij nog het vertrouwen gevraagd van zijn ploegmaats. „Denis voelde zich goed. Hij dacht dat hij nog een etappe kon winnen. Of dat na vandaag nog zo is, weet ik niet. Ik heb hem nog niet gesproken", zei ploegleider Erik Breukink, die zich niet liet verleiden tot kritiek op zijn kopman. „Wij laten Dennis niet vallen. Dat laat ik over aan an dere teams. Ik ken genoeg ploeglei ders die de schuld altijd in de schoenen van hun renners schui ven als het niet draait. Peter Post deed dat vroeger al. Het is logisch dat Denis op dit moment onzeker is. Hij had ook veel meer verwacht van deze Tour. Renners zijn echter geen machines", aldus Breukink. Teammanager Harold Knebel voel de gisteren vooral mededogen met Mentsjov. „Ik beschouw Denis als een groot kampioen. Ik kan me niet voorstellen dat zo'n renner zich voor zijn plezier laat lossen. We praten elke avond met Denis, maar het is .soms lastig te peilen wat er in zijn hoofd omgaat. Mis schien kan hij woensdag (vandaag) nog iets laten zien. Daar moeten we ons aan vastklampen." BOURG-SAINT-MAURICE Voor Rudie Kemna was het een duur dagje in de Ronde van Frank rijk. De ploegleider van Skil-Shima- no werd voor liefst drie vergrijpen beboet en moet een kleine 400 eu ro overmaken naar de UCI. Kemna werd gisteren op weg naar Bourg- Saint-Maurice betrapt op het uitde len van bidons op een plaats waar dat niet mocht en liet zijn Franse renner Thierry Hupond te lang ach ter de auto stayeren. Bovendien ne geerde de ploegleider jury-instruc ties. Positief voor Skil was wel dat Kenny van Hummel opnieuw op tijd binnen kwam. De sprinter had 34.43 minuten achterstand op rit winnaar Mikel Astarloza. door Mart Smeets Zijn val deed pijn. Voor ie dereen die ernaar keek en vooral voor hemzelf Vallen hoort bij fietsen, maar dit was net een streepje te hard en te veel in beeld. Ja, sensationeel was het woord, maar ook iets om werkelijk onpas selijk van te worden. Kijken naar de herhaling vroeg om een sterke maag. Ik zag velen het hoofd afwenden, je hoorde men sen verwensingen roepen en kre ten als 'O noooooo' en 'neeeeeeen' schreeuwen. Ontsteltenis, handen voor de mond, ogen dicht. Gek,*maar je kunt als mens een he leboel aan; moord en doodslag zien we makkelijk op ons huis- scherm, de ophanging van een ti ran trekt miljoenen naar internet, maar deze vallende coureur.... Dat was net te veel. Verleden jaar 'ving' de Franse tele visie de Zuid-Afrikaan John Lee Augustyn die bijna ging vliegen. Dat was misschien wel een geluks treffer, maar die beelden gingen de hele wereld over. De schakeling tussen de camera op de motor en die uit de helikopter lukte wonderwel; het leek alsof al les gerepeteerd was. Een speelfilm bijna. Augustyn leek een doodval te ma ken, maar zijn glijpartij leverde slechts schaafwonden en zelfs lich te lachbuien op. De man leefde nog en was zelfs zichtbaar kwaad toen hij te laat een nieuwe fiets kreeg toen hij weer vaste grond on der de voeten had. Bij Jens Voigt was dat anders. Kwam het door de man? Een bonk mens, een stoere, knokige, brede, harde Duitser die een goede naam in de fietswereld heeft. Die man sloeg gisteren zijn kop dubbel op het hete asfalt omdat er iets in het stuur van zijn fiets leek te breken. De knakkende beweging van lichaam en de klap van het hoofd op de grond, het verwrongen staal van de fiets en daar overheen het in de knoop liggende lijf van de renner... Het was gewoon te veel. Die val zag er vreselijk uit. Bij het zien voelde je zelf pijn, je voelde de kleine, scherpe kiezelste nen, vermengd met heet teer, diep in het bezwete vlees scheuren. Maar de koers ging verder, geen renner keek om, ook de ploeggeno ten van de Duitser niet. Dat is de mores van topsport; ook deze Tour wacht op niemand. Als je valt, als je hard valt, dan ben je weg. Dan wacht een ziekenwagen en een operatiekamer en steriele ver banden. De Tour gaat verder, maar het beeld van de ineenklappende Voigt zal wielerliefhebbers lang bij blijven. Een beeld met ingepakte pijn. Zonder jodium nauwelijks te aan schouwen. wiel van Jose Angel Gomez Marchante. Inzetje: Laurens ten Dam. foto's Bas Czerwinski/AP en Koen van Weel/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 33