Beland 121 'Oermoeder van onze kippen' opruiming tetoo Bazar moet dicht op verdenking drugshandel Mogelijk oudste hen van Nederland woont in Middelburg met heel veel keus lange vorststraat - goes Seizoenskrachten Kapelle mogen als experiment slapen bij kassen Reimerswaal pakt verspilling energie aan Vijf gewonden bij twee ongevallen dinsdag 21 juli 2009 MIDDELBURG - M.O.M. Du Bazar aan de Varkensmarkt in Middel burg is voor drie maanden geslo ten. De gemeente heeft de sanctie opgelegd omdat er in de winkel softdrugs zouden zijn verhandeld. De eigenaar ontkent echter dat hij dat heeft gedaan. Hij vertelde giste ren dat hij alleen wat .softdrugs had weggegeven aan enkele beken den: „Maar ik heb beslist niet ge handeld." Volgens een Middelburgse beleids ambtenaar zou de Belastingdienst in februari hebben ontdekt dat er vanuit Du Bazar werd gehandeld in softdrugs. Bij een controle werd een hoeveelheid van iets meer dan zestig gram gevonden. Ook stapten ouders naar de politie omdat hun vijftienjarige zoon daar enkele malen voor telkens vijf euro softdrugs had gekocht. De eigenaar ontkent dat laatste en vertelde dat hij die jongen niet kent. De gemeente vindt echter dat er ge noeg bewijs is voor handel. Om die reden moet de zaak tot 9 okto ber dicht blijven. Eind vorig jaar wilde de gemeente Du Bazar ook al eens drie maan den sluiten voor een soortgelijk vergrijp. Toen bleek na tips en bij een inval dat de eigenaar in soft drugs zou handelen. De eigenaar vocht die sluiting toen met succes aan bij de Middelburgse voorzie- ningenrechter, waarna de gemeen te die sluiting omzette in een waar schuwing. Ditmaal vecht de eigenaar die slui ting niet aan. Hij vindt het onte recht maar schikt zich in zijn lot omdat hij hoopt dat hij straks, na afloop van de sluiting, in aanmer king komt voor een regeling waar door hij 'een gedoogde coffeeshop mag exploiteren. s Aan haar lellen kun je zien dat ze hoogbejaard is. De kip Mevrouw Austra is bijna twaalf jaar oud en dat is uniek voor een Australorp. door Annemarie Zevenbergen Een grote, statige en ietwat grijzige kip loopt door de stadstuin van Marianne Menheere in Middelburg. Ze heet Mevrouw Austra en is op een haar na twaalf jaar oud. Vol gens Marianne gaat het om de oudste kip van Nederland. De hoogbejaarde kip van het ras Australorp trekt zich weinig aan van de aandacht. Ze wandelt statig door de tuin en verdwijnt af en toe achter het deksel van de zandbak. Want een dame van stand trekt zich af en toe terug, even weg van het gepeupel. En de zon is vast niet goed voor haar teint... Marianne was van het begin af aan verliefd op haar 'Mevrouw'. „Ik heb haar gekocht op een pluimvee show. Ze was toen net een jaar oud en viel buiten de prijzen. Mijn dochter en ik wilde haar eerst Buurvrouw Caljouw noemen. We hadden toen een buurvrouw die praatte als een kip. Als ze iets ver telde, fluisterden mijn dochter en ik altijd 'tok, tok, tok' naar elkaar. Maar toen we de kip eenmaal in de tuin zagen lopen, was ze zo sta tig dat we het bij 'Mevrouw Au stra' hebben gelaten." „Ze is mijn eerste kip. Ik weet nog goed dat de man van de woning bouwvereniging die ons het huis verhuurde zei 'die tuin, daar moet je eigenlijk kippetjes in laten lo pen. Ik had zoiets van 'dat zie ik niet zitten. Loop ik straks over tien jaar met van die groene klompen Mevrouw Austra met Marianne Menheere op de achtergrond. foto Ruben Oreel en vieze kippen in de tuin'. Maar ja... We zijn toch een keer naar zo'n pluimveeshow gegaan. En van het een kwam het ander." Mevrouw Austra moet haar resi dentie delen haar dochter Twietie, kip Hennie, een konijn en de kat ten Droppie, Lola en Mitzi. Het die- renspul kan wonderbaarlijk goed met elkaar overweg. De kippen zit ten 's avonds samen met het ko nijn in de buitenren en overdag kunnen ze vrij rondstappen in de tuin. De oude 'dameskip' trekt zich af en toe ook overdag terug in de ren. „Dan gaat ze voor het deurtje staan zo van 'joehoe, ik wil even rusten' en doet ze een middagslaap je. Ze is de oermoeder van alle kip petjes hier. Ze ontfermt zich over iedere nieuweling." Marianne kijkt nog eens liefdevol naar haar Mevrouw en zegt „Ik ver baas me er nog steeds over dat ze zo op haar gemakje zo oud is ge worden. Ik zal haar ontzettend mis sen als ze er niet meer is„" Het ras Australorp komt uit Austra lië en is ontstaan in de jaren twin tig van de vorige eeuw uit een krui sing tussen de Langshaan en de Or pington. En, hoe kan het ook an ders, ook dit ras heeft een eigen club in ons land; de Australorp- club. Secretaris Aad Glas van deze club toont zich zeer verbaasd over de hoge leeftijd van mevrouw Au stra. „Dat is absurd. Ik weet niet of het'de oudste is, maar het zou me niets verbazen. Ik weet niet beter dan dat ze zo'n zeven jaar wor- den."De kip is hier voornamelijk een hobbydier. „Maar," zo zegt Glas: „Het vlees is erg Jekker. Nee, die oude zou ik echt niet meer eten. Zelfs niet in de soep. Als zij dood gaat, moet ze met ere begra ven worden." REIMERSWAAL - Computers die dag en nacht aan staan, lampen die branden in ruimten waar niemand is; het kost bakken met geld én het is slecht voor het milieu. De ge meente Reimerswaal werkt daar om aan een actieplan om het (slui- mer)energieverbruik binnen de ei gen organisatie terug te dringen. Dat moet er uiteindelijk toe leiden dat het verbruik met anderhalf pro cent per jaar afneemt. Als onderdeel van de cursus Duur zaam Ondernemen heeft Reimers waal het sluimerverbruik in het ge meentehuis in kaart gebracht. Daar uit is gebleken dat er maar liefst 46.000 kilowattuur aan elektrici teit onnodig wordt verbruikt. Dat kost de gemeente per jaar een klei ne vierduizend euro exclusief btw. Computers die blijven draaien zijn veruit de grootste energieslurpers, gevolgd door water- en koffieauto- maten, printers en verlichting. Het plaatsen van 'standby-killers', be wegingsmelders en tijdschakelaars zou een besparing van zestien pro cent op het totaalverbruik kunnen opleveren. door Rob Paardekam KAPELLE - Volgens de Kapelse wet houder Giel-Jan Burger heeft het kassenbedrijf in de Willem Anna- polder heel veel moeite om ge schikte huisvesting te vinden voor zijn buitenlandse werknemers. Ze zitten tot in Zeeuws-Vlaanderen, maar moeten wel elke dag op en neer reizen. Daar komt bij dat er steeds meer maatschappelijk weer stand ontstaat tegen het huisves ten van onder meer Polen in woon wijken. Burgemeester en wethouders wil len Seasun tegemoet komen en hebben de kwestie bij de provincie aangekaart. Die heeft de nodige re serves bij het huisvesten van sei zoensarbeiders op het eigen terrein van bedrijven. „Toch is de provin cie bereid in te stemmen met het plan als het een proef wordt", zegt Burger. „Dat betekent dat wij met andere Bevelandse gemeenten een convenant moeten sluiten, waarin staat dat zij voorlopig geen toe stemming verlenen aan dergelijke plannen. Er komt alleen toestem ming als het voorlopig alleen in Ka pelle gebeurt." Burger moet overigens nog in con tact treden met die andere gemeen ten. „Ik moet dat convenant eerst nog maar eens zien te sluiten. Het zal daarom nog wel een tijdje du ren voor het zover is." De seizoens arbeiders zouden bij Seasun gehuis vest worden in een soon nood- units. Daar komen volgens Burger ook ruimtes voor recreatie bij. NOORDWELLE - Bij een frontale botsing op de Stoofweg bij Noordwelle zijn gisterochtend drie gewonden gevallen. Het ongeval gebeurde bij de krui sing met de Lokkershofweg (foto). Een Duitse automobilist wilde links af slaan naar Noordwelle en zag een tegemoetkomende auto over het hoofd. De bestuurster van deze auto raakte bekneld en moest door de brandweer uit haar auto worden geknipt. Ze is met onbekend letsel overgebracht naar het ziekenhuis. Ook twee passagiers van de Duitser (zijn vrouw en zoon) raakten gewond en zijn naar het ziekenhuis gebracht. Beide auto's zijn to taal vernield. Rond het middaguur vond opnieuw een ongeval plaats, nu in Zierikzee. Bij een kopstaartbotsing op de Grachtweg raakten twee mensen gewond. Bei de slachtoffers zijn naar het ziekenhuis gebracht met onbekend letsel. Een van de twee wagens moest worden weggesleept. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 61