zeeland j 19 de sluiskolk alle zenuwen weg Circustijd in Haamstede Koor zoekt figuranten Lindessa li vera OPRUIMING TOT 50% KORTING BAD STRANDKLEDING: nog veel keuze met minimaal 25% korting of meerü live life love livera dinsdag 21 juli 2009 'Wij zijn een soort verzorgers, dat helpt in tijden dat het even wat 'Het mooie is dat bijna iedereen je bedankt. Waarvoor, zeg ik dan. Ik fTïOgiZflflftl gflflt Rinse Smits, sluissteward heb nietS gedaan! Hans Hoefhamer, sluissteward ziënde echtparen voorbijkomen. Als er veel wind in de sluis is, gaat hetw er aan boord weieens heftig aan toe. Zie je man op zijn vrouw mopperen, omdat ze het touw niet goed vastknoopt. En niet veel later hoor je haar nog even een snauw teruggeven in de trant van 'als je nou je mond niet houdt, dan...' Ach, dan lopen we maar verder. Hoewel, als het echt te gek wordt, moet je ingrijpen. Ik heb eens ie mand zo tegen een passagier horen schelden, dat ik er wat van heb ge zegd." Het zijn uitzonderingen, Hoefha mer en Smits hebben het vooral druk met aanwijzingen geven, uit bundig groeten en folders uitdelen. Of, zoals Ilonka Bouwknecht het wat officiëler verwoordt: op een in formele manier de veiligheid in de sluis vergroten. Het zal Hoefhamer en Smits worst wezen hoe je het omschrijft. Zij beleven een paar topmaanden. Smits eerst met een knipoog: „We zien hier continu weer nieuwe bikini's voorbijko men!" En dan serieus: „Het mooi ste is dat bijna iedereen je bedankt. Waarvoor, zeg ik dan. Ik heb niets gedaan! Dat is het 'm juist. Alleen al dat er een steward aanwezig is, geeft mensen een gerust gevoel." video op www.pzc.nl In de zomermaanden is het in de Zandkreeksluis bij Kats een komen en gaan van plezierboten. foto Willem Mieras Rijkswaterstaat zet deze zo mer weer stewards in om de recreatie- en beroepsvaart bij de Zandkreeksluis en Grevelingensluis in goede banen te leiden. Limburgers Hans Hoefhamer en Rinse Smits heten bij Kats het wa terverkeer elke dag welkom. door Raymond de Frel ren", roept Smits. Dienen en sturen, als een verleng stuk van de sluismeester, dat is wat een bekwame sluissteward doet. De sluismeester bestuurt op af stand, de steward regeert op locatie met de knijpstok. Anders gezegd, een bezemsteel met een wasknij per om de passanten een folder over veiligheid aan te reiken. „Wij zijn een soort verzorgers, dat helpt in tijden dat het even wat moei zaam gaat", zegt Rinse Smits. Hij is eigenlijk hovenier, maar in de zomermaanden hoeft hij niet zoveel tuinwerk te doen. Daarom combineert hij zijn passie voor wa- om begeleiding, vooral omdat het verschil in ervaring erg groot is. „Het is vooral bedoeld om de door stroming te verbeteren en de onze kerheid van schippers tijdens een sluispassage wat weg te nemen", zegt adviseur Ilonka Bouwknecht van het Scheepvaartcentrum. „Uit onderzoek is gebleken dat er op zestien sluizen in Nederland be hoefte was aan stewards. Bijvoor beeld om te voorkomen dat er over bodig wordt geschut. Als de sluis kolk vol is, gaan de deuren open. Niet eerder. Gemiddeld is dat eens in de twintig minuten", zegt ze. Hoefhamer vult haar aan. „Nou ja, 'Als er veel wind in de sluis is, gaat het er aan boord soms heftig aan toe' Hans Hoefhamer, sluissteward Goede vaart, schipper Neptunus! De stuur man van de Neptu nus kijkt eens vreemd opzij en dan snel weer strak vooruit. Zoveel vriendelijkheid aan de wal, daar heeft hij geen antwoord op. Een volgend bootje heeft jovialere pas sagiers aan boord. Bijna synchroon gaan de handen de lucht in om Sit- tardse Hans (67) en Weertse Rinse (44) te bedanken voor een kwar tiertje wachten. De sluiskolk is in vijf minuten leeg, maar nog geen tien minuten later ligt-ie alweer vol. „Goed zo, vaart u maar door, vooraan mag u stuurboord aanme- tersport met een extra zakcentje. Zijn collega is een gepensioneerde stuurman op de grote handels vaart. „In onze eigen omgeving wa ren er geen stewards meer nodig, dus zijn wij gevraagd om hier te werken", vertelt Hoefhamer. Smits: „Het geeft aan dat Rijkswa terstaat er best wat voor over heeft om de goede mensen op de juiste plaatsen te hebben." In de drukke zomermaanden ba nen plezierboten zich een weg tus sen de beroepsvaart. Dat vraagt behalve als er een stuntelaar tussen zit. Dan duurt het allemaal wat lan ger. De beroepsjongens willen hun schroef wel eens even laten door draaien, als het hun niet zint. Zo dat het water nog even wat meer gaat klotsen. En dan heb je ook nog de piraten, de waaghalzen, die voor ergernis zorgen. Maar goed, als ze ons zien, is het meestal snel gedaan met de capriolen." Smits en Hoefhamer moeten dat soort wrijvingen voor zijn. „Maar natuurlijk horen we soms toch ru- Tips voor de recreatievaart 1 Zorg a^n boord voor actuele vaarkaarten. Blijf op de hoogte van de weersver wachtingen en vaar niet bij slecht zicht. 2 Beroepsschippers kunnen u soms niet zien door de dode hoek voor hun schip. Die kan maar liefst 350 meter zijn. Pas uw koers en snelheid zo aan dat u buiten de dode hoek blijft. Als u de stuurhut van het schip kunt zien, kan de schipper u ook zien. 3 Laat met uw koers duidelijk zien wat u van plan bent. Steek het vaarwater of de vaargeul zo snel mogelijk over. Dat doet u door zo veel mogelijk in een rechte lijn van de ene naar de andere kant te varen. 4 Wanneer een schip een blauw bord met wit flikkerlicht voert, passeer dan bij voorkeur aan de zijde van het blauwe bord. 5 Zorg dat andere schepen geen last hebben van uw hek- en boeggolven. Minder vaart om een groot schip sneller te laten passeren. 6 Als u een marifoon hebt, bent u verplicht om die uit de luisteren. Vaar daarom met de marifoon aan (kanaal 10) en gebruik deze om gevaarlijke situaties te voorkomen. 7 Wijs andere schepen op gevaar door een lange stoot op de hoorn te geven. 8 Vaar zoveel mogelijk langs de oever en blijf uit de buurt van de beroepsvaart. Geef beroepsvaart vooral de ruimte bij bochten en havens. 9 Wees altijd goed zichtbaar en zorg dat u vrij om u heen kunt kijken en de geluidssignalen van andere vaartuigen goed kunt horen. foto Willem Mieras 10 Zorg dat u in een sluis aan bakboord en stuurboord kunt afmeren. Plaats stootkussens en voldoende landvasten aan weerszijden van uw vaartuig, voordat u een sluis in vaart. Sluit goed aan en leg aan bij een trap, als dat kan. ■BBBaaasMgga—i.i .iihmwi i. imni ii u imwm ists? nawni.ii' iiimni(>lir't..JMiM;LT...ijf.'wiWB':„.iwMiMï<.'... iwiuih—bw—mess «awes'■■•ar m 1 'wifiiiniNinu.iU jijhhiiiiiiu i vtmmmmaimmiBa&i BURGH-HAAMSTEDE - Circusliefheb- bers worden deze week op hun wenken bediend in Burgh-Haam- stede. Circus Belly Wien geeft voorstellin gen op woensdag tot en met zon dag. Circus Bongo is woensdag te vinden op camping De Duinhoe ve, eveneens in Haamstede. Circus Belly Wien - dat zichzelf afficheert als 'het dierenrijkste circus van Ne derland' strijkt neer op een wei land langs de Kraaijensteinweg. Bel ly Wien brengt een twee uur du rend klassiek circusprogramma met paarden, tijgers, apen, honden en de enige circusgiraffe. Aanvang: woensdag en donderdag 20.00, vrij dag en zaterdag 16.00 en 20.00 16.00 en zondag 14.00 uur. Circus Bongo brengt dierendres- suur en acrobatiek in een authen tieke theatertent. Aan de voorstel ling 'Happy Birthday' is een jaar voorbereiding vooraf gegaan. De voorstelling op het terrein van De Duinhoeve begint om 19.00 uur. ZIERIKZEE - Het Thomaskoor uit Zierikzee voert zaterdag 31 oktober in de Nieuwe Kerk in Zierikzee de len uit het oratorium Belsassar van Handel uit. Koor en solisten zingen, acteurs en figuranten beelden onder meer het verhaal van het uitbundige feest aan het hof van koning Belsassar uit. Voor de grote scènes is dirigent Mar van der Veer nog op zoek naar figuranten. Deze hoeven niet per se te kunnen zingen. Vanaf eind augustus wordt onder leiding van regisseur Lies Hanse el ke maandag gerepeteerd in de Tho- maskerk aan de Sint Domusstraat in Zierikzee. Wie meer wil weten kan bellen met Ingrid Oosterloo: 0111-420619. OPRIL GROTE MARKT 11 GOES o.a. lingerie van 'marlies dekkers' bij lindessa 'sapph lingerie' bij livera GOES - MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59