41 binnenland 'Natuur machtiger dan V«r^opvangwerkjozen $tj]te voor StOrm 2.300 mensen nodig Dronken man rijdt op agent in U2 in Amsterdam Man rijdt met auto politiebureau binnen Lot echtpaar in Jakarta nog onzeker Straffen vlotongeluk lager in hoger beroep Databank wegverkeer al snel stilgelegd WATEROVERLAST Camping Emmeloord blank dinsdag 21 juli 2009 door Hans Gertsen DEN HAAG - Uitkeringsinstantie UWV is naarstig op zoek naar 2.300 extra medewerkers om de aanzwellende stroom werklozen op te vangen. Het UWV verwacht dat de werk loosheid na de vakantie snel op loopt. „We zijn er tijdig bij omdat we niet alleen nieuwe medewer kers moeten binnenhalen maar ze ook moeten opleiden", zegt een woordvoerder. Hij benadrukt dat de werving van de tijdelijke krachten al flink op stoom is. Het UWV heeft vooral mensen no dig voor de beoordeling van uitke ringsaanvragen. Dat betreft circa 1.300 voltijdbanen. Daarnaast is er behoefte aan onge veer 800 'werkcoaches', die werklo zen begeleiden naar een nieuwe baan. De resterende extra mede werkers worden ingezet op het call- center of bij de beoordeling van ontslagaanvragen. Minister Piet Hein Donner (Socia le Zaken) stelde eerder 140 miljoen euro extra beschikbaar voor het UWV. Dat geld is vooral voor de oprichting van mobiliteitscentra, waarin werkgevers, bonden en uit keringsinstanties samenwerken om ontslagen werknemers zo snel mogelijk aan een nieuwe baan te helpen. Daarvan zijn er intussen 33 in het hele land. Het personeelsbestand van het UWV breidt door de komst van de extra krachten met 15 procent uit. Bij het UWV werkten medio 2008, voor de fusie met het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI), cir ca 16.000 mensen. BUNSCHOTEN - Een dronken man uit Bunschoten-Spakenburg reed maandagochtend in volle vaart op een agent in. Dat gebeurde nadat de man tijdens een achtervolging een stopteken van de politie ne geerde. De agent kon opzij sprin gen. Uiteindelijk is de man gepakt. AMSTERDAM - U2 trad gisteravond op in een uitverkochte Amsterdam Are na. Vanavond geeft de populaire Ierse band nog een tweede concert in de hoofdstad. foto Greetsia Tent/GPD ZAANDIJK Een 51-jarige inwoner van Zaan dam is gisteren in volle vaart met zijn auto het politiebureau in Zaan dijk binnengereden. Een agente, die vlak voor de balie stond kon nog net opzij springen. De verdach te liep zelf ook geen letsel op. De man wordt poging tot doodslag, zware mishandeling en vernieling ten laste gelegd, aldus de'politie. BADHOEVEDORP Het is nog steeds onduidelijk of een echtpaar uit Badhoevedorp eind vorige week is omgekomen bij de aanslagen op twee hotels in Jakarta. Rechercheurs hebben kort na de aanslagen in de Indonesische hoofdstad in hun woning naar DNA-materiaal voor hun identifica tie gezocht. Er is nog geen contact met familie geweest, aldus het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Wie zijn baan kwijtraakt, moet zo snel mogelijk weer aan de bak. Op het Werk- plein proberen uitkeringsin stantie UWV en de sociale diensten werklozen aan een baan te helpen. De spoeling is dun, maar kansen zijn er nog altijd. door Hans Gertsen en Ap van den Berg Op het Werkplein van het UWV-gebouw wijst weinig er op dat 'we' midden in de zwaarste economische crisis sinds de jaren dertig zitten. Slechts een handjevol werkzoekenden is in het ruime, modern ingerichte kantoor in gesprek met de hen toegewezen 'werkcoach'. „Veel mensen zijn nog op vakan tie", zegt adjunct-vestigingsmana ger Alexander Ouwerkerk. „Maar we vrezen dat het de stilte is voor de spreekwoordelijke storm." Nederland zucht onder de recessie en de Werkpleinen moeten ervoor zorgen dat de werkloosheid niet de pan uit rijst. „Vooral in regio's met veel maakindustrie is de toe loop van ontslagen werknemers al groot", zegt Ouwerkerk. In zijn ge bied - de regio Haaglanden - valt het nog mee, maar zullen er fors meer werklozen bijkomen, ver wacht hij. Het UWV rekent er op dat het aantal haanlozen tot 2010 bijna verdubbelt naar 725.000 men sen. Maar er is ook goed nieuws: vrijwel overal in het land staan nog vacatures open. De kunst is ze te vinden en vraag (werk) en aan bod (werknemer) bij elkaar te brengen. De werkpleinen spelen daarbij een cruciale rol. In de regio Haaglanden vinden elke week zo'n tweehonderd mensen er een baan. Het Werkplein - begin dit jaar inge voerd - moest vooral een einde ma ken aan de bureaucratische romp Werkzoekenden krijgen training op het Werkplein UWV. De Werkpleinen moeten ervoor zorgen dat de werkloosheid niet de pan uit rijst. foto GPD slomp voor werkzoekenden. Vroe ger moesten die zich eerst melden bij het Centrum voor Werk en In komen, daarna een uitkering aan vragen bij het UWV. Na verloop van tijd kwam dan vaak ook nog eens de sociale dienst in beeld. Nu is er één loket, zodat werkzoe kenden niet steeds opnieuw hun verhaal hoeven af te draaien. Het resultaat: in de eerste vier maanden van dit jaar vloeiden 47.500 mensen uit de WW na ar een baan. Tegelijkertijd kwamen er 135.000 werkzoekenden bij. Het aantal werklozen dat een baan vindt, is een stuk lager dan voorgaande ja ren, constateert Irmgard Borg- houts, wetenschappelijk onderzoe ker aan de Universiteit van Tilburg. „Natuurlijk is het nu crisis. Maar het dieptepunt is ook nog niet be reikt", waarschuwt ze. Toch ziet Borghouts een groot plus punt aan de nieuwe werkwijze. „Via de werkpleinen kan-worden voorkómen dat mensen die hun baan verliezen in de WW terecht komen, door ze meteen door te sluizen naar nieuw werk." Wordt met die 'doorstromers' reke ning gehouden, dan vonden in de eerste vier maanden van dit jaar 75.000 mensen dankzij het Werk plein een baan. Architect Michel (39) en bankbe diende Nel (52) - twee 'verse' werk lozen - hebben net een training van de 'Werkacademie' afgerond. De afgelopen maand zijn ze vier ochtenden per week in de weer ge weest met de kunst van het sollici teren. „Door de training schrijf ik ARNHEM Het gerechtshof in Arnhem heeft lagere straffen opgelegd voor het vlotongeluk op de Berkel, waarbij in 2007 twee Kruidvatmedewerk sters om het leven kwamen. Het hof veroordeelde het evenementen- bedrijf tot 5000 euro boete en een van de twee directeuren tot 120 uur werkstraf. Het OM eiste respec tievelijk 50.000 euro en 180 uur. DEN HAAG De Nationale Databank Wegver- keersgegevens (NDW) is twee we ken na de feestelijke start op 6 juli al weer stilgelegd. De stroom gege vens is niet stabiel genoeg en bo vendien wijkt informatie van de NDW te sterk af van de verkeersin formatie die Rijkswaterstaat ge woonlijk verstrekt. „Daar kunnen we niet veel mee", aldus de ANWB-verkeersdienst gisteren. Met afstand de natste plek van Nederland in deze toch al erg regenachtige maand: Emmeloord. De camping staat blank en de gewassen liggen plat. door Dick Hofland Nergens in Nederland kwam deze maand zo veel water naar bene den als in Emmeloord. Met wijken als Waterland, Boten- buurt en Espelervaart kan het ook niet missen dat hier het putje van Nederland ligt. Hier kwam onge looflijk veel water uit de hemel in een maand die tot nu toe al aan zienlijk natter is dan gebruikelijk. Gemiddeld valt er in juli 66 milli meter, nu is dat op veel plaatsen al meer dan honderd millimeter. In de hoofdplaats van de Noordoost polder kwam dit hoeveelheid er zondagnacht nog eens bij. In een half uurtje. „Ik vroeg me echt even af of de dijken het wel zouden hou den", zegt campingbeheerder Klaas van Benthem na het laatste noodweer. Hij kijkt uit over een ter rein waar de tenten nog net niet zijn weggedreven. „Zó heftig en in zulke grote hoeveelheden tegelijk als het hier naar beneden is geko men, heb ik nog nooit gezien." Wie in Emmeloord woont, huist in feite op de zeebodem. Voeg daar bij het warme IJsselmeer als ideale voeding voor buien en het is niet meer zo verrassend, dat de wolken hier zo graag hun last droppen. „Het water valt als het ware in de kelder", zegt Jaap Naaktgeboren van het Waterschap. „Dat krijg je alleen weg met pompen." In het weekend lag er een enorme bui bo ven het IJsselmeer en die heeft zich net over de dijk helemaal leeg gegooid, vertelt hij. De hele nacht zijn veel inwoners druk in de weer geweest. Volgens rekenmodellen valt zo'n bui eens in de tachtig jaar. „Maar in deze hoek van het land gebeurt het vaker. Wij passen gewoon niet in het systeem." Dat bleek al in 1998, toen vooral in het aanpalende Tollenbeek het water 'tot de lippen was gestegen'. De ko ningin kwam zelfs kijken. „Ze zeg gen dat hier nooit iets gebeurt. Nou, kijk eens om je heen, zou ik zeggen", lacht Robert de Vries van weerstation Emmeloord. „Zoiets zie je niet elke dag, dus ik vond het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4