Spiaii PZC Aanpak zwerfafval op snoeproute - M I Wethouder vraagt Aardenburgers 'In 2014 viering 200 om bescherming kwetsbare beelden jaar Zeeuws-Vlaanderen' 7EEUWS-V1 AANDEREN 18 en 19 17 18 Als voorlichting en waarschuwingen niet helpen worden er uiteindelijk boetes uitgedeeld Jaarmarkt in Breskens opmaat voor viering 500 jaar marktrechten in 2010 Standwerker is artiest en cabaretier Sluis kan best toe met minder sportvelden Dinsdag 21 juli 2009 Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Na de zomervakantie stopt Ter- neuzen extra energie in het aan pakken van zwerfafval. Een speerpunt is de snoeproute van de verschillende scholen naar winkelcentrum St. Anna en Mc Donalds. door Eugène Verstraeten terneuzen - De gemeente Terneu- in ii i i i i i "i iimnMiniimiiP' zen wil de hoeveelheid zwerfafval op de looproute van de scholen aan de Zeldenrustlaan en Vliet- straat naar winkelcentrum St. An na en McDonalds fors terugdrin gen. Deze zogenoemde 'snoeprou te' is een aanlooproute van en naar de school die door leerlingen wordt gelopen in de pauzes voor de aankoop van etenswaren. Het gebied heeft een hoge vervuilings graad, omdat veel scholieren onder weg papiertjes en ander verpak kingsmateriaal op straat gooien. Volgens de gemeente liggen de be weegredenen van de scholieren voor het veroorzaken van zwerfaf val vooral in het afzetten tegen de norm. „Het is 'stoer' om het afval niet in de afvalbak maar op straat te gooien", wordt gesteld in het Plan van Aanpak Zwerfafval. De ge meente gaat de scholieren wijzen op hun gedrag en op de mogelijk heid dat ze anders kans lopen op een boete. Een idee om de jongeren te infor meren en beter te betrekken bij de zwefafvalaanpak is het organiseren van een 'zwerfafvalprijsvraag' on der scholieren. Ze kunnen daarbij uitgedaagd wor den om een afvalbak te ontwerpen of een aanpak te verzinnen voor de aanpak van de rommel op de snoeproute. Hierdoor, zo is het idee, krijgen de jongeren een stuk betrokkenheid bij het gebied. De campagne start in oktober en wordt over een jaar geëvalueerd. „Hoewel het niet terecht is om te veronderstellen dat alleen scholie ren verantwoordelijk zijn voor het zwerfafvalprobleem, is het zeker die een groep die een grote bijdra ge levert aan de hoeveelheid zwer fafval op straat", stelt de gemeente. Als voorlichting en waarschuwin gen uiteindelijk niet helpen, krij gen scholieren die op heterdaad be trapt worden een boete. BRESKENS - Het vissersdorp Breskens staat in het hoogseizoen eigenlijk altijd wel in de gunst van de toeristen, maar gisteren was er in het dorp met de traditionele Jaarmarkt in juli toch sprake van echte topdrukte. Niet al leen op het Oranjeplein stonden de kramen, maar ook in de omliggende straten en - voor het eerst - op een deel van het nieuwe Spui- plein. Natuurlijk was er op de markt spreek woordelijk voor elk wat wils, inclusief vele 'toeristische' aanbiedingen. Volgend jaar zal de jaarmarkt vermoedelijk nog groter wor den. Het dorp viert dan het vijfhonderdjarig bestaan en die respectabele leeftijd geldt ook voor de marktrechten. foto Camile Schelstraete AARDENBURG - Wethouder Maria le Roy roept Aardenburgers op in actie te komen tegen 'zinloos ge weld'. Het gaat in dit geval niet om geweld tegen personen, maar om het vernielen van beelden. Vorige maand deed de gemeente aangifte van de vernieling van twee beel den. Bruun de Beer, die deel uit maakte van een Reynaertkwartet bij het Castellum, en Cantecleer, die samen met Reynaert op de hoek Wandeldreef/ Hennequin- straat prijkt, zijn vernield door on verlaten. Bruun is helemaal in gru zelementen en Cantecleer is zijn kop kwijt. Voorzitter Jan Pleijte van de Stichting Cultureel Aarden burg kan er met-zijn verstand niet bij. „Wat bezielt mensen om zo'n beeld te vernielen. Wij proberen Aardenburg als cultuurstad te pro moten en kunnen dit soort vernie lingen missen als kiespijn." Wet houder Le Roy sluit zich bij Pleijte aan. „We deden aangifte, omdat we hopen dat de daders worden ge pakt. We vragen Aardenburgers op te komen voor hun kwetsbare, cul turele schatten." Een woordvoerster van de politie bevestigt dat aangifte is gedaan is van de vernielingen. OOSTBURG - Zeeuws-Vlaanderen heeft maandag ter gelegenheid van het 195-jarig bestaan weliswaar niet massaal gevlagd, Oostburger Guus Langeraert is toch een tevre den mens. Op verschillende plaat sen in de regio wapperde de Zeeuws-Vlaamse vlag, onder meer hoog op de Terneuzense woonto ren Waterfront. „Een eerste stap naar de viering van het 200-jarig bestaan in 2014", concludeert hij na zijn oproep om op 20 juli te vlaggen. Op die dag in 1814 werd Staats-Vlaanderen op last van ko ning Willem I deel van de provin cie Zeeland. Langeraert spreekt van een 'bewustwordingsproces richting 2014'. „De oproep om te vlaggen was een grapje, maar wel met een serieuze ondertoon. Laten we dit als een beginnetje zien."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 47