zeeland 123 Meer veiligheid door samenwerking 'Wraakexercitie van justitie' best deal! gratis CRIMINALITEIT Regionaal Informatie en Expertise Centrum gaat informatie van gemeenten analyseren Jeugdzorg dreigt geld te derven Taxichauffeur nog in hospitaal telecom duidelijk t ComputerPlusBus helpt senioren de digitale wereld in Duidelijk jouw dinsdag 21 juli 2009 Gemeenten, politie en het Open baar Ministerie gaan veel nau wer samenwerken om er samen voor te zorgen dat het veiliger wordt. Dat doen ze vooral door samen te werken in een Regio naal Informatie en Expertise Cen trum. door Emile Calon MIDDELBURG - De Zeeuwse gemeen ten, politie en Openbaar Ministe rie gaan samenwerken in een Re- door Lilian Dominicus WISSENKERKE - Een razzia, zo noemt vader P. L. de actie van de Nationale Recherche. Die -betrad gistermorgen rond kwart over ze ven met dertien man in kogelvrije vesten en een stormram de wo ning van zijn dochter N. L. (30) in Wissenkerke. De huiszoeking stond in verband met de zaak van Vegan streaker' Peter Janssen, zo bevestigde gisteravond de Nationa le Recherche. Sinds enkele maanden is zijn doch ter 'bevriend' met Peter Janssen, de 24-jarige dierenrechtenactivist uit Vught die onder'meer vervolgd wordt voor de vrijlating van 2500 nertsen in Stavenisse. Gisteravond gionaal Informatie en Expertise Centrum. Ze voorzien vanaf sep tember dat RIEC van zoveel moge lijk gegevens waarna de medewer kers voor de analyse zorgen. Aan de hand van die gegevens kunnen ze zien of criminele netwerken in vesteren in bijvoorbeeld vastgoed of op een andere manier verweven zijn met de lokale bovenwereld. Nog niet zo lang geleden waren er in Zeeland nog tal van gemeenten die niets zagen in het grondig door lichten van aspirant-kopers en -ex ploitanten van bijvoorbeeld een ca fé. Die tijd is voorbij, aldus burge- kwamen daar nieuwe verdenkin gen bij: beraming van een aanslag en vuurwapenbezit. Een prille, ont luikende liefde. „Ze heeft niets met de zaak te maken", aldus de vader, net als Janssen en zijn dochter een 'dierenrechtenstrijder'. Uit priva- cy-overwegingen wil de vader niet met zijn naam in de krant. P. L. overweegt een aanklacht in te dienen tegen 'de stichter van de huiszoeking'. „Het hele huis is over hoop gehaald. Eén grote chaos was het. Mijn dochter werd gedwongen met haar twee hondjes de tuin in te gaan. Ze mocht niemand bellen. Tien jaar geleden was ze slachtof fer van zinloos geweld en ze lijdt nog steeds aan posttraumatische stress, zowel fysiek als psychisch. meester Wim Dijkstra (Vlissin- gen), plaatsvervangend-korpschef Els Brekelmans en plaatsvervan gend -hoofdofficier Jo Valente. Projectmanager Henny Schilders van het RIEC Zeeland/Noord-Bra bant waarschuwde onlangs de Zeeuwse bestuurders over de ver wevenheid tussen onder- en bo venwereld. Hij benadrukte ook dat bestijding van criminele netwer ken niet een exclusieve zaak is van politie en OM. Een overheid kan met zijn vergunningbeleid een net werk namelijk ondersteunen of te genhouden. Dat laatste kan door Ze reageert slecht op stress-situa ties. Dat wéten ze bij de recherche, want ik kan bewijzen dat onze tele foons worden afgetapt." P. L. ziet in de actie 'een wraakexer- citie' van justitie. „Omdat hij tijde lijk op vrije voeten was. Omdat ze mensen die zich vrijwillig inzetten voor de rechten van de dieren wil len frustreren. Het was niet nodig om huiszoeking te doen: het dos sier van Peter Janssen is al meer dan vuistdik. Ze maken zo zijn he le sociale netwerk kapot." Volgens een woordvoerder is de re cherche 'zorgvuldig het huis bin nengegaan'. „Er was een huiszoe kingsbevel en er is aangebeld. Had de vrouw niet opengedaan dan mochten ze de deur forceren." steeds heel kritisch te kijken naar wie wat vraagt, aldus Brekelmans. Volgens Dijkstra gaan gemeenten nu ook echt samenwerken om er voor te zorgen dat het leefbaarder en veiliger wordt in Zeeland. „Ie dereen is er diep van doordrongen dat samenwerken moet." Dat besef is volgens de Vlissingse burgemeester vooral te danken aan dreigingen die op Zeeland afko men. „Als er niet wordt samenge werkt, bestaat het risico dat crimi nelen hun werkterrein verleggen naar lokaties waar geen controles plaatsvinden." De terrrein waarop ze vooral samen optrekken hebben te maken met sociale veiligheid. Sa men pakken ze de georganiseerde (hennep)criminaliteit aan en sa men met ketenpartners gaan ze ook op het gebied van jeugd optre den. De aanpak van drugscriminaliteit heeft volgens Brekelmans alles te maken met de leefbaardheid en vei ligheid van wijken. „Want drugscri minaliteit zorgt voor verloedering. Door de grote winsten die er met de handel in hennep gemaakt wordt, vestigt de onderwereld zich in de bovenwereld." MIDDELBURG - De nieuwe manier om het rijksgeld voor de jeugdzorg over de provincies te verdelen kan de Zeeuwse jeugdzorg 250.000 eu ro per jaar kosten. Dat antwoorden Gedeputeerde Staten op vragen van CDA-Statenlid Annemiek Kop- pejan. Het verdeelmodel scheelt Zeeland een paar procentpunten: 2,11 procent in plaats van 2,13 pro cent nu. Het Zeeuwse budget voor 2009 is ruim 21,5 miljoen euro. Een voorstel van de provincies om het budget voor 2010 half via het oude en half naar het nieuwe model te verdelen beperkt de derving voor Zeeland tot een ton. VLISSINGEN - De taxichauffeur die in de nacht van zaterdag op zon dag gewond raakte bij een overval, ligt nog steeds in het ziekenhuis. Volgens de politie raakte de dertig jarige Vlissinger bij die overval op de Kromwegesingel langs de Rijks weg bij Oost-Souburg 'behoorlijk gewond'. De politie heeft nog geen spoor van de vermoedelijke daders. Een woordvoerder hoopt dat getuigen zich melden zodat de politie, aan de hand van die verklaringen, ver der onderzoek kan doen. Tot giste ren hadden nog geen getuigen zich gemeld bij de politie. MIDDELBURG - Ouderen die graag eens willen ken nismaken met de computer, internet en e-mail kunnen binnenwippen bij de ComputerPlusBus. Niemand hoeft zich er te oud voor te voelen, want in Apeldoorn stapte er zelfs nog een me vrouw van 107 binnen, vertelt één van de vrijwilli gers die ouderen op weg helpen. In 2008 zetten ruim 5000 senioren zo hun eerste stappen in de digitale wereld. Bij Wooncentrum Gerbrandijlaan in Middelburg waren gistermorgen al meer dan dertig klanten geweest. De bus doet de komende weken tussen 10 en 16 uur nog aan: zorgcentrum Nieuw Bach- tenpoorte, Oost-Souburg (21 juli); Grote Markt, Goes (22 juli); Erasmusflat, Goes (27 juli); Ter Reede, Vredehoflaan, Vlissingen (28 juli) en zorg centrum De Wieken, Zierikzee (29 juli). foto Ruben Oreel Deze aanbieding is geldig t/m 30 augustus 2009 'Deze aanbieding geldt UITSLUITEND i.c m- energie direct Vraag in de winkel naar de voorwaarden i.c.m. abonnement Samsung S8000 Jét gratis i.c.m. 2-jarig Telfort Belbundel 200 minuten abonnement Surf Mail Unlimited 90,- cash*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25