zeeland 121 Zenuwen weg in de sluiskolk opruiming te|co Nieuw nummer van Anita en Ed is 'te Zeeuws' Acteerlessen in een Oostkapels strandpaviljoen Wandelen langs protestants erfgoed in Middelburg met heel veel keus lange vorststraat - goes dinsdag 21 juli 2009 ZANDKREEKSLUIS Stewards wijzen schippers de weg KEUKENS Rijkswaterstaat zet deze zo mer weer stewards in om de recreatie- en beroepsvaart bij de Zandkreeksluis en Grevelingensluis in goede banen te leiden. Limburgers Hans Hoefhamer en Rinse Smits heten bij Kats het wa terverkeer elke dag welkom. door Raymond de Frel Goede vaart, schipper Neptunus! De stuur man van de Neptu nus kijkt eens vreemd opzij en dan snel weer strak vooruit. Zoveel vriendelijkheid aan de wal, daar heeft hij geen antwoord op. Een volgend bootje heeft jovialere passagiers aan boord. Bijna syn chroon gaan de handen de lucht in om Sittardse Hans (67) en Weertse Rinse (44) te bedanken voor een kwartiertje wachten. De sluiskolk is in vijf minuten leeg, maar nog geen tien minuten later ligt-ie alweer vol. „Goed zo, vaart u maar door, vooraan mag u stuurboord aanmeren", roept Smits. Dienen en sturen, als een verleng stuk van de sluismeester, dat is wat een bekwame sluissteward doet. De sluismeester bestuurt op af stand, de steward regeert op locatie met de knijpstok. Anders gezegd, een bezemsteel met een wasknij per om de passanten een folder over veiligheid aan te reiken. „Wij zijn een soort verzorgers, dat helpt in tijden dat het even wat moei zaam gaat", zegt Rinse Smits. Hij is eigenlijk hovenier, maar in de zomermaanden hoeft hij niet zoveel tuinwerk te doen. Daarom combineert hij zijn passie voor wa tersport met een extra zakcentje. Zijn collega is een gepensioneerde stuurman op de grote handels vaart. Smits: „Op deze manier blijf ik betrokken bij het leven op wa-' ter. Daar heb ik best een flinke reis voor over. In onze eigen omgeving waren er geen stewards meer no dig, dus zijn wij gevraagd om hier te werken", vertelt Hoefhamer. Smits: „Het geeft aan dat Rijkswa terstaat er best wat voor over heeft om de goede mensen op de juiste plaatsen te hebben." In de drukke zomermaanden ba nen plezierboten zich een weg tus sen de beroepsvaart. Dat vraagt om begeleiding, vooral omdat het verschil in ervaring erg groot is. „Het is vooral bedoeld om de door stroming te verbeteren en de onze kerheid van schippers tijdens een sluispassage wat weg te nemen", zegt adviseur Ilonka Bouwknecht van het Scheepvaartcentrum. „Uit onderzoek is gebleken dat er op zestien sluizen in Nederland be hoefte was aan stewards. Bijvoor beeld om te voorkomen dat er over bodig wordt geschut. Als de sluis kolk vol is, gaan de deuren open. Niet eerder. Gemiddeld is dat eens in de twintig minuten", zegt ze. Hoefhamer vult haar aan. „Nou ja, behalve als er een stuntel aar tussenzit. Dan duurt het alle maal wat langer. De beroepsjon gens willen hun schroef wel eens even laten doordraaien, als het hun niet zint. Zodat het water nog even wat meer gaat klotsen. En dan heb je ook nog de piraten, de waaghalzen, die voor ergernis zor gen. Maar goed, als ze ons zien, is het meestal snel gedaan met de capriolen." Smits en Hoefhamer moeten dat soort wrijvingen voor zijn. „Maar natuurlijk horen we soms toch ruziënde echtparen voorbijkomen. Als er veel wind in de sluis is, gaat het er aan boord weieens heftig aan toe. Zie je man op zijn vrouw mopperen, omdat ze het touw niet goed vastknoopt. En niet veel later hoor je haar nog even een snauw teruggeven in de trant van 'als je nou je mond niet houdt, dan...' Ach, dan lopen we maar verder. Hoewel, als het echt te gek wordt, moet je ingrijpen. Ik heb eens iemand zo tegen een pas sagier horen schelden, dat ik er wat van heb gezegd. De andere bootjes hadden er ook last van." Het zijn uitzonderingen, Hoefhamer en Smits he- ben het vooral druk met aanwijzingen geven, uitbundig groeten en folders uitdelen. Of, zo als Ilonka Bouwknecht het wat offi ciëler verwoordt: op een informele manier de veiligheid in de sluis ver groten. Het zal Hoefhamer en Smits worst wezen hoe je het om schrijft. Zij beleven een paar top- maanden. Smits eerst met een knipoog: „We zien hier continu weer nieuwe bikini's voorbijko men!" En dan serieus: „Het mooi ste is dat bijna iedereen je bedankt. Waarvoor, zeg ik dan. Ik heb niets gedaan! Dat is het 'm juist. Alleen al dat er een steward aanwezig is, geeft mensen een gerust gevoel." video op www.pzc.nl Hoge kwaliteit voor de helft van de prijs! Showroom uitverkoop van circa 30 modellen! Onz'ë g!HPlf> De beste kwaliteit voor ieder budget! Als kwaliteit een naam mag hebben! THOLEN - De nieuwste hit van het Thoolse zangduo Anita en Ed, De boeren van de zee, wordt geboycot door RadioNL. De reden: het num mer is te Zeeuws. Anita is erg teleurgesteld. „De eige naar van de zender zegt dat hij het lied helemaal niet slecht vindt. Het gaat puur om dat Zeeuwse. Wij vinden dat kolder." Het nummer, over de mosselvisserij, kan zonder de airplay van RadioNL niet in de NL Top 30 komen. „En dan komen we ook niet op televisie", weet Ani ta. „Heel erg jammer." Omroep Zeeland draait De boeren van de zee overigens wel. MIDDELBURG - De laatste twee wan delingen in het kader van het Cal- vijnjaar 2009 langs protestants erf goed in Middelburg zijn op 3 en 17 augustus. De wandelingen beginnen steeds om 19.30 uur met een korte presen tatie in het Simpelhuys, aan de Simpelhuisstraat 12. De wandelingen eindigen met een orgelvesper in de Oostkerk. De wandelingen voeren langs een aan tal kenmerkende plaatsen voor het protestantse erfgoed in Middel burg. Deelname is gratis. Opgave vooraf is niet verplicht, maar wordt wel op prijs gesteld en kan via l.wullschleger@pkn.nl. OOSTKAPELLE - Altijd al eens letter lijk in de spotlights willen staan, in de echte filmwereld? De Zeeuwse stichting Cavak (centrum voor au diovisuele amateurkunst) houdt de ze week masterclasses Cinemaster bij strandpaviljoen Berkenbosch in Oostkapelle. Dat doet zij met dank aan een fi nanciële bijdrage van de Provincie Zeeland. Tijdens de masterclasses zijn er vijf workshops bij te wonen. Acteur Eg- bert-Jan Weeber neemt die van ac teren voor zijn rekening, Pietertje Schmidt verzorgt visagie, Franky Ribbens doet scenario, Jeroen de Bruin neemt het camerawerk op zich en dan is er nog de regie workshop, waarvan de begeleider nog niet bekend is. De workshops zijn nog tot en met vrijdag en duren dagelijks van 10.00 tot 14.00 uur en iedereen mag meedoen: zowel jong als oud. het is nog gratis ook. Aanmelden kan via de website: www.cavak.nl Alleen al de aanwezigheid van stewards Rinse Smits (rechts) en Hans Hoefhamer geeft de sluispassanten een gerust gevoel. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 23