oermoeder van de kippen' livera 19 poii Lindessa OPRUIMING TOT 50% KORTING zelfs te oud voor soep' Thuis in..,. Kweker wil arbeiders laten slapen bij kassen 1 Vijf jaar kunstroute Midden Walcheren Wandeling door historisch stadje BAD STRANDKLEDING: nog veel keuze met minimaal 25% korting of meerü live life love livera Orgelconcert in de Nieuwe Kerk Circus Bongo doet dagje Oostkapelle dinsdag 21 juli 2009 verliefd op haar 'Mevrouw'. „Ik heb haar gekocht als showkip op een pluimveeshow. Ze was toen net een jaar oud en viel buiten de prijzen. Mijn dochter en ik wilden haar eerst Buurvrouw Caljouw noemen. We hadden toen een buurvrouw die praatte als een kip. Als ze iets vertelde, fluisterden mijn dochter en ik altijd 'tok, tok, tok' naar elkaar. Maar toen we de kip eenmaal in de tuin zagen lo pen, was ze zo statig dat we deze naam hebben gekozen." „Ze is mijn eerste kip. Ik weet nog goed dat de man van de woning bouwvereniging die ons het huis verhuurde zei: 'Die tuin, daar moet je eigenlijk kippetjes in laten lo pen.' Ik had zoiets van: 'Dat zie ik het konijn in de buitenren en over dag kunnen ze vrij rondstappen in de tuin. Behalve het konijn natuur lijk, dat zijn energie stopt in het graven van enorme holen in de ren. Marianne vond het diertje ove rigens ergens op een weg. „Ik dacht dat het een jong egeltje was, eenmaal thuis bleek het een klein konijn. Ik heb overal briefjes opge hangen, maar niemand heeft het tot nu toe opgehaald en nu voelt 'ie zich helemaal thuis." Om dat te onderstrepen klimt het jongste, gitzwarte katje Mitzi in de ren en begint met het konijn te spe len. Beide dieren beleven er ogen schijnlijk plezier aan. „Het konijn is ook altijd blij als de kippen 's avonds weer in de ren komen. Hij 'Ik verbaas me erover dat ze gewoon op haar gemakje zo oud is geworden' Marianne Menheere niet zitten. Loop ik straks over tien jaar met van die groene klompen en vieze kippen in de tuin'. Maar ja... We zijn toch een keer naar zo'n pluimveeshow gegaan, ge woon om te kijken. En van het een kwam het ander." Mevrouw Austra moet haar resi dentie delen met haar dochter Twietie, kip Hennie, een konijn en de katten Droppie, Lola en Mitzi. Droppie, een kruising tussen een Perzische en een cyperse kat, be hoort met zijn vijftien jaar ook niet meer tot de allerjongste. Het dierenspul kan wonderbaarlijk goed met elkaar overweg. De kip pen zitten 's avonds samen met gaat er dan gelijk op af." De oude 'dameskip' trekt zich af en toe ook overdag terug in de ren. „Dan gaat ze voor het deurtje staan zo van 'joehoe, ik wil even rusten' en doet ze een middagslaapje. Als ze uitge rust is, geeft ze het aan en gaat weer de tuin in." „Ze is de oermoeder van alle kippe tjes hier. Ze ontfermt zich over el ke nieuwe kip die komt." Ze kijkt nog eens liefdevol naar haar Mevrouw en zegt: „Ik verbaas me er nog steeds over dat ze zo op haar gemakje zo oud is geworden. Ik zal haar ontzettend missen als ze er niet meer is. Ik weet niet of ik dan een andere kip neem." zou me niets verbazen. Het is echt oud hoor. Ik weet niet beter dan dat ze zo'n zeven jaar worden. Het zijn leuke kippen omdat ze heel rustig zijn en mooi om te zien. Ze ker de zwarte, die hebben een prachtige glans. Er ligt een zweem kevergroen overheen." Volgens Glas telt Nederland inmid dels een behoorlijk aantal fokkers. De kip is hier voornamelijk een hobbydier. „Maar", zo zegt hij, „het vlees is erg lekker. Nee, die oude zou ik echt niet meer eten. Zelfs niet in de soep. Als zij dood gaat, moet ze met ere begraven worden." De Australorp is een middelzware kip; de haan weegt zo'n vier kilo, de hen drie. Ze worden gefokt in de kleuren zwart, wit of blauwge- zoomd. De hennen leggen gemid deld zo'n 200 tot 260 lichtbruine ei eren per jaar. Zowel de hen als de haan hebben een enkele opstaande kam. De snavel is vrij hard, iets ge bogen en zwart van kleur. De kip heeft grote ogen, zonder wenkbrau wen, bruin zwart van kleur en de pupil is bijna niet zichtbaar. De vleugels zijn middellang. De poten van de Australorp zijn zwart en middellang, met witte voetzolen. Mevrouw Austra trekt zich inmid dels nergens wat van aan en doet een dutje in de schaduw. Hypotheken Pensioenen RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg Tel.: 0118-615151 www.donrisicobeheer.nl KAPELLE - Tomaten en -paprika kweker Seasun in Kapelle wil bui tenlandse seizoensarbeiders in de toekomst op het eigen terrein laten overnachten. De gemeente wil daaraan meewerken, maar de pro vincie is minder enthousiast. Volgens wethouder Giel-Jan Bur ger heeft het kassenbedrijf moeite om geschikte huisvesting te vin den voor zijn buitenlandse werkne mers. Ze zitten tot in Zeeuws- Vlaanderen. Daar komt bij dat er steeds meer weerstand bestaat te gen de huisvesting in woonwijken. Het college wil Seasun tegemoetko men en heeft de kwestie bij de pro vincie aangekaart. Die heeft de no dige reserves bij het huisvesten van seizoensarbeiders op het eigen ter rein van bedrijven. „Toch is de pro vincie bereid in te stemmen met een proef', zegt Burger. De seizoensarbeiders zouden ge huisvest worden in een soort nood- units. De wethouder stelt verder dat de gemeente werk gaat maken van de problematiek op vakantie park De Oesterbaai in Wemeldin- ge. Daar klagen eigenaren van huis jes over het steeds groter worden de aantal Polen. Burger: „Wellicht kunnen we een uitsterfconstructie toepassen om de huisvesting van seizoensarbeiders te beëindigen." SEROOSKERKE Bijna veertig kunstenaars expose ren donderdag 30 juli, vrijdag 31 juli en zaterdag 1 augustus hun wer ken tijdens de vijfde editie van de kunst- en cultuurroute Midden Walcheren. De kunstenaars zijn van tien tot vijf uur te bezoeken op verschillende locaties in Seroosker- ke en Grijpskerke. www.kcrmw.nl VEERE Een gids staat deze zomermaanden elke dinsdag om 13.30 uur klaar bij de VW aan de Oudestraat in Veere, om belangstellenden te la ten proeven van het historische stadje. Volwassenen betalen vijf eu ro, kinderen de helft, voor een wan deling van anderhalf uur. Bij die prijs is een bezoek aan museum De Schotse Huizen inbegrepen. In de serie zomerconcerten van de Middelburgse kerken zit vanavond Elmar Lehnen achter het orgel van de Nieuwe Kerk in het Middelburg se Adbijcomplex. De Duitse Basili- ka-organist is verbonden aan de Pauselijke Maria Basiliek in Keve- laer. Het concert begint om 20.00 uur. Volgende week is het de beurt aan Fleix Pachlatko uit Basel. Voor één dag zet Circus Bongo zijn authentieke tent op in Oostkapelle, en wel vandaag! Het 'ouwerwesse' circus is op cam ping Pekelinge te bezoeken voor een tientje per persoon. Kaarten zijn tussen 11.00 en 12.00 uur ver krijgbaar aan de kassa, die ook een half uur voor aanvang open is. Q www.circusbongo.nl MEEST GELEZEN 1Vliegeraar botst op strandhokje 2. Relletje na overtreding samenscho lingsverbod 3. Weer 2 winkeliers minder TIPS NAAR walcheren@pzc.nl laaaiiwaiw OPRIL GROTE MARKT 11 GOES o.a. lingerie van 'marlies dekkers' bij lindessa 'sapph lingerie' bij livera GOES - MIDDELBURG De kip is goede maatjes met het konijn. Mevrouw Austra met Marianne Menheere op de achtergrond. Kat Droppie kan de kip ook goed MIDDELBURG OOSTKAPELLE Voor video's van de voorstelling van Circus Bongo, gisteravond in Baar land, zie www.pzc.nl. CIRCUS BONGO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 21