Toerist met geld blijft weg effeweg.nl economie I n IJsland hervormt banken Chipmachinefabrikant ASMI snijdt nog dieper Toerist geeft minder uit in Nederland EU: meer hulp aan melkveehouders Meatless Goes vindt nieuwe investeerders Duizenden klanten Agrimarkt naar bios supervoordelige busreizen Meer info? Brochure aanvragen? Boeken? www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 dinsdag 21 juli 2009 reykjavik - De regering van IJs land heeft gisteren plannen gepre senteerd om zijn bankensector nieuw leven in te blazen. Daartoe is een overeenkomst gesloten met buitenlandse schuldeisers van om gevallen banken. Ook wil de rege ring vers kapitaal steken in nieuwe banken. IJsland steekt waarschijnlijk 1,5 mil jard euro aan kapitaal in de twee nieuwe bankinstellingen Islands- banki en New Kaupthing. Minister van Financiën, Steingrimur Sigfus- son, stelde in een toelichting dat een belangrijke stap is gezet op de terugweg naar een sterke banken sector. De drie belangrijkste commerciële banken van IJsland vielen verleden jaar oktober binnen een week om als gevolg van de internationale fi nanciële crisis. Onder de getroffen instellingen be vond zich Landsbanki, het moeder bedrijf van Icesave. Deze internet- bank trok in Nederland in enkele maanden ruim 1,5 miljard euro aan spaargeld aan. Ook Nederlandse provincie- en gemeentebesturen hadden er veel geld uitstaan. In totaal hadden buitenlandse schuldeisers meer dan 40 miljard euro tegoed van de getroffen ban ken Glitnir, Kaupthing en Lands banki. den haag - In het eerste kwartaal van dit jaar hebben 15 procent min der toeristen Nederland bezocht. Dat blijkt uit voorlopige cijfers die het Nederlands Bureau voor Toeris me Congressen (NBTC) gisteren naar buiten bracht. Pasen viel dit jaar in het tweede kwartaal in plaats van in het eerste kwartaal, zoals vorig jaar het geval was. „Zonder het Pasen-effect daalde het aantal toeristen dat Nederland bezocht met 10 procent", aldus een woordvoerster van het NBTC. Het aantal overnachtingen van bui tenlanders in Nederland, daalde zelfs met 21 procent. Hiervan zijn geen cijfers voorhanden zonder het Pasen-effect. „We zien sinds vorig jaar al een fik se daling", aldus de woordvoerster. In 2007 kwamen er nog elf miljoen toeristen, vorig jaar was dat terug gelopen naar 10,1 miljoen. Voor Nederland zijn Duitsers de belangrijkste toeristen, gevolgd door Britten, Belgen en Amerika nen. „Vooral de Verenigde Staten en Groot-Brittannië zijn getroffen door de recessie, dus dat treft ons ook." Ook de wisselkoersen van het Britse pond en de Amerikaan se dollar werkten niet mee. „Men- almere - Chipmachinefabrikant ASMI heeft gisteren aangekondigd wereldwijd vierhonderd banen te schrappen. Dat is twee keer zoveel als eerder dit jaar werd aangekon digd. Daarnaast worden de kosten van de eerder aangekondigde reorgani satie opgevoerd van 25-30 miljoen tot 60-70 miljoen euro. Bovendien moet de onderneming extra af schrijven. ASMI heeft veel hinder van de da lende vraag naar halfgeleiders door de verslechterde economische om standigheden. In januari kondigde ASMI aan tweehonderd arbeids plaatsen te schrappen in Almere. Dat aantal wordt nu verdubbeld naar vierhonderd. ASMI wilde gis teren niet bekendmaken waar de extra arbeidsplaatsen worden ge schrapt. Wereldwijd werken bij ASMI ruim tienduizend mensen. Het bedrijf DEN HAAG Terwijl Nederlanders in het eerste kwartaal van 2009 meer uitgaven op buitenlandse vakanties, waren buitenlandse toeristen in ons land juist zuiniger, meldde gisteren het Centraal Bureau voor de Statistiek. Nederlanders gaven 1,7 miljard uit in het buitenland, 4 procent meer dan vorig jaar. Buitenlandse toeris ten in Nederland besteedden 1 mil jard, 17 procent minder. wil de beoogde besparingen een half jaar bereiken dan eerder werd aangekondigd. Dat betekent dat in de eerste helft van 2010 de kosten 40 procent minder moeten zijn dan in het vierde kwartaal van 2008. ASMI schrijft bovendien in het tweede kwartaal van dit jaar 20 tot 25 miljoen euro af op de voorra den. De reorganisatie bij ASMI heeft be trekking op één van de vier pro ductlijnen van de zogenoemde 'frond-endtak'. Die frondend-divi- sie, het zorgenkindje van de chip- machinefabrikan, wordt van Euro pa, Japan en de Verenigde Staten verplaatst naar Singapore. De divisie maakt machines voor de eerste stappen in het productiepro ces van de chips. Het onderdeel, dat onder grote druk staat van kriti sche aandeelhouders, stapelt al ja ren verlies op verlies. BRUSSEL De Europese Commissie wil niet tornen aan de afspraken om het melkquotasysteem gefaseerd af te schaffen. Dat staat volgens een inge wijde in de concept-tekst van een rapport dat Commissaris Fischer Boel (Landbouw) morgen presen teert Ze zou wel bereid zijn het lid staten toe te staan individuele be drijven te steunen zonder dat dat als staatssteun wordt aangemerkt. sen uit de VS en Groot-Brittannië zijn doorgaans mensen die goed besteden", weet de woordvoerster. Het aantal Europeanen dat Neder land bezocht, daalde met 15 pro cent. Vooral Spanjaarden lieten Ne derland links liggen. Er kwamen in de eerste drie maanden van het jaar 32 procent minder Spanjaar den naar Nederland. Ook Spanje is hard getroffen door de economi sche recessie. Het aantal Britse be zoekers daalde met 22 procent. Van de toeristen buiten Europa ble ven Japanners in groten getale weg. Het aantal Japanners dat Ne derland bezocht, daalde vergeleken met het eerste kwartaal van vorig jaar met 23 procent. Er kwamen 16 procent minder Amerikanen naar Nederland. Uit cijfers van het CBS blijkt dat buitenlandse toeristen in het eer ste kwartaal veel minder uitgaven in Nederland. Dat is grotendeels toe te schrijven aan de daling van het aantal toeristen dat Nederland bezocht. De uitgaven van toeristen in Neder land daalden in de eerste drie maanden van dit jaar tot 1 miljard euro. Dat is 17 procent minder dan in het eerste kwartaal van 2008. jüaawewinruwinwiii goes - De Goese producent van vlees- en vetvervangende voedings vezels Meatless heeft twee nieuwe investeerders gevonden. De nieu we aandeelhouders zijn Lex van Hessen Holding BV en Fair Din- kum Investments BV. Beide ondernemingen komen uit de vleesindustrie. Zij zorgen naast de bestaande aandeelhouders, Pen dragon BV, Rabo Innovatiekapitaal- fonds BV en Forward Capital BV, voor een nieuwe financieringsron de. Volgens directeur Jos Hugense wil Meatless met de kapitaalinjec tie de afzetmarkt in Nederland ver der bewerken en uitbreiden naar het buitenland. Meatless BV ont wikkelt en maakt plantaardige ve zels die gebruikt worden in vlees producten, vleesvrije producten, maaltijden, spreads en tal van ande re voedingsmiddelen. Meatless wordt onder andere verwerkt in ge hakt, hamburgers, paté, kroketten, leverworst en vleesvrije producten. VLISSINGEN Agrimarkt supermarkten en Cineci- ty in Vlissingen houden een Harry Potter-actie. Morgen en zaterdag 25 juli bezoeken enkele duizenden Agrimarktklanten de bios voor de film Harry Potter and the Half Blood Prince. De gratis kaarten konden ge spaard worden bij de supers. De be drijven houden momenteel een een nieuwe spaaractie voor bio scoopkaartjes voor één euro. Hoogtepunten: Andorra, Heiligdom van Meritxell, stadswandelingen Burgos, Porto, Madrid en Barcelona o.l.v. een gids, Salamanca, Plaza Mayor, Viseu, Coimbra, boottocht over de Douro, Serra da Estrela, bedevaartsoord Fatima, Aveiro. 14 hotelovernachtingen, 14 maal ontbijt, 14 maal diner, Portugese muziekavond in het hotel in Viseu, stadswandelingen Burgos, Porto en Madrid o.l.v. een gids, vervoer per Comfort Class touringcar. Hoogtepunten: stadswandeling Erfurt o.l.v. een gids, Dom Severikerk, Kramerbrücke, tuinen van Erfurt, Thüripger Woud, Rudolstadt, Mariënglashöhle, Weimar, Buchenwald. 3-4 hotelovernachtingen, 3-4 maal ontbijtbuffet, 3-4 maal dinerbuffet, 1 drankje tijdens het dinerbuffet, stadswandeling Erfurt o.l.v. een gids, vervoer per Tourist Class Touringcar. Hoogtepunten: Florence, Duomo, Campanile, Baptisterium, Piazza della Signoria, Ponte Vecchio, San Gimignano, Volterra, toren van Pisa, marmer- groeven Carrara, Siena, Lucca, wijnchateau Aiola. 7 hotelovernachtingen, 7 maal ontbijt, 7 maal diner, vervoer per Comfort Class touringcar. Effe Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwteusen. ~éëL (ook groepsreizen mogelijk) yj Afwk Genoemde prijzen zijn per persoon, excl. reserveringskosten a €15, i^eurmerk entreegelden en eventuele toeslagen. Fouten voorbehouden. V bedrT??

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11