and 7 Noodweer eist tientallen levens Rookverbod horeca Turkije Mogelijk Nederlanders omgekomen in Jakarta Oudste man (113) overleden maandag 20 juli 2009 Weinig hoop voor overlevenden na de aardverschuiving in het Duitse Nachterstedt. NATUURGEWELD Landen in midden en zuiden van Europa geteisterd foto Jens Wolf/EPA Verschillende landen in het mid den en zuiden van Europa heb ben het afgelopen weekeinde te lijden gehad van zware regenval en stormachtige weersomstan digheden. In Pakistan kosten moessonregens het leven aan tientallen mensen. ROME - In Europa kwamen door noodweer en een rampzalig verlo pen dagje uit naar het strand in de Franse regio Normandië meer dan tien mensen om. Moessonregens kostten in het weekeinde in Paki stan zeker 26 mensen het leven. Vooral de havenstad Karachi in het zuiden van Pakistan moest het ont gelden. Door de zware neerslag, die zaterdagochtend begon, kwam volgens burgemeester Mustafa Ka- mal het openbare leven in grote de len in de stad van ruim twaalf mil joen inwoners stil te liggen. In Frankrijk liep een dagje uit van leden van een evangelische kerk in de buurt van Parijs op een drama uit. Drie vrouwen van 19, 20 en 24 jaar en een jongen van 15 jaar ver dronken vlakbij Trouville in Nor mandië. Ze werden verrast door het snel opkomende water. In Italië kwamen vijf mensen om. Bij de Noord-Italiaanse havenstad La Spezia stierf een 49-jarige vis ser. Hij werd in de nacht van vrij dag op zaterdag door golven het water ingesleurd. Bij Borca di Cado- re, ten noorden van Venetië, kwa men een vrouw en haar zoon om, door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - „Het is het stierenvech- ten in Spanje en de waterpijp in Turkije. Door de nieuwe regels van het moderne leven verdwijnt alle lokale kleur. De wereld wordt uni form", moppert Recep Ayyilidz (54). Hij trekt nog een keer diep aan zijn waterpijp, het water bor relt. Hij is een stamgast van Cina- ralti, één van de vele waterpijpca fés in Tophane, hartje Istanbul. Bui ten op het terras mag hij z'n water pijp nog aansteken, maar binnen is het nu uit den boze. Daarmee verdwijnt een stukje van het Turkse cultuur erfgoed, zo vin den tegenstanders van het rookver bod. De waterpijp, nargile in het Turks, was bijzonder in trek bij sul tans in het Ottomaanse rijk. In de jaren negentig werd de waterpijp - met smaken als appel, perzik en cappuccino - populair onder Turk se jongeren én toeristen. Een groot aantal cafés in Turkije moet het juist hebben van de waterpijp en de uitbaters vrezen dan ook voor het voortbestaan van hun etablisse menten. „Veel rokers weten het niet, maar een waterpijp staat gelijk aan vijf tig sigaretten, dus zo onschuldig is het nietzegt Mehmet Ozturk, projectleider bij Yesilay, een organi satie die zich sterk maakt voor een rookvrij Turkije. Volgens hem is het land - waar toch één op drie rookt - klaar voor het rookverbod. „Uit een recent onderzoek blijkt ook dat negentig procent van de bevolking het verbod steunt." Ozturk wijst er op dat, geheel te gen alle verwachtingen in, de mees te Turken zich houden aan het rookverbod dat sinds vorig jaar mei al van kracht is in de winkel centra en openbaar vervoer. „Be langrijk is wel dat er ook strikt ge handhaafd wordt. Daarom gaan er ook duizenden teams in het hele land op pad om de nieuwe wetge ving te controleren." Rokers die nog een sigaret of water pijp opsteken riskeren een boete van omgerekend circa dertig euro en ondernemers die een oogje dichtknijpen kunnen een bekeu ring van 2600 euro krijgen voorge schoteld. Ozturk: „Maar ik ver wacht niet dat er zoveel boetes zul len worden uitgeschreven. Veel ro kers steunen namelijk de nieuwe wet." Geluiden dat de wetgeving - pre mier Erdogan staat bekend als een fervent tegenstander van roken - op religieuze gronden berust en dat na het rookverbod alcoholge bruik aan zal worden gepakt, wor den door de rokers naar het land der fabelen verwezen. Selver Uyu- raz (50): „Klinkklare onzin. Als an dere landen een rookverbod in voe ren, dan is het modern. Wanneer Turkije doet dat, is het islami tisch?" toen hun huis door aardverschui vingen werd verpletterd. Bij Viareg- gio in Toscane stierf een 74-jarige zeiler nadat zijn boot omsloeg. In Lecco, bij het Comomeer, werd langs een rivieroever het lijk gevon den van een man die was verdron ken in het snel stromende water. De organisatoren van het Poho- da-muziekevenement in Slowakije gelastten het festijn af nadat door het noodweer een tent instortte. Een 29-jarige man kwam om. De autoriteiten in Nachterstedt in de Oost-Duitse deelstaat Sak- sen-Anhalt hebben weinig hoop dat drie mensen die sinds zaterdag worden vermist, nog levend wor den teruggevonden. Zij woonden in een huis dat door een aardver schuiving het Concordiameer in werd gesleurd. Het is niet duidelijk of de regen van de laatste tijd of de bruinkoolwinning de oorzaak is. In het noorden van Spanje kostte een bosbrand een 86-jarige man het leven. Hij werd in zijn auto door het vuur ingesloten. JAKARTA - Door de bomaanslagen op twee hotels in Jakarta zijn mo gelijk Nederlanders omgekomen. Een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken zei gis teren dat „een aantal" Nederlan ders sinds de bomaanslagen afgelo pen vrijdag in de Indonesische hoofdstad wordt vermist. Een woordvoerder van het Korps landelijke politiediensten bevestig de dat de Nederlandse politie be trokken is bij het onderzoek naar de slachtoffers van de bomaansla gen van wie de identiteit niet vast staat. Eerder werd gemeld dat drie Neder landers door de aanslagen gewond raakten, waarvan twee ernstig. Een zwaargewonde is naar Singapore gebracht voor behandeling in een ziekenhuis. Het is de bedoeling dat ook de andere zwaargewonde naar Singapore gaat, zodra zijn toestand dat toelaat. De Nederlander die lichtgewond raakte, is uit het zie kenhuis ontslagen. Die man woont in Jakarta en is weer thuis. BRIGHTON - De oudste man ter we reld, de 113-jarige Brit Henry Alling- ham, is zaterdag overleden. Hij stierf in zijn slaap in een tehuis voor blinde veteranen. Allingham was sinds juni de oudste, nadat de Japanner Tomoji Tanabe (ook 113) stierf. Hij was de een na laatste nog in leven zijnde Britse veteraan uit de Eerste Wereldoorlog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7