t wijzer in Brugge n Blom veilige kleedkamer in 29 Van J! Lindgren heeft iets recht te zetten bij Ajax Dagboek van een landskampioen maandag 20 juli 2009 Na acht trainingen op een uitstekend veld. trok AZ gisterochtend de deur in Sluis achter zich dicht. Tijd voor een terugblik op een trainings kamp, waarbij de Alkmaarse ploeg de basis legde voor een zwaar seizoen. Wie en wat vie len er op in Sluis, Middelburg en Cadzand. Uitblinker Mooie man, die Arnold. Zeven tig is-ie, maar hij maakt een vi tale indruk. Hij behoort tot het meubilair van SV Sluis, de zon dag-vijf deklasser die afgelopen week aan klantenbinding heeft gedaan. Vooral dankzij de gro te groep vrijwilligers, waar Ar nold Faes er één van is. Omdat het in de eerste dagen van de week niet regent, stapt hij mid den in de nacht zijn bed uit. Ar nold gaat naar het voetbalveld, zet de sproeiers op het hoofd- veld aan, kruipt terug zijn bed in, om de sproeiers een paar uur later weer even te verplaat sen. Zaterdagochtend gaat ie dereen van AZ op de foto met de gastheren uit 'Sluis. Terwijl iedereen al een tijdje klaar staat, komt Arnold aanwande len. Hij lijkt het te weten: zon der hem geen groepsfoto. Opmerkelijk bezoek Het is vrijdagmiddag, na de lunch. De assistenten van Ro nald Koeman hebben een paar uurtjes vrij en ontspannen in het café van hotel De Wielin gen. Er komt een jongetje aan fietsen, samen met zijn opa. Duitse toeristen? Nee, het blijkt de zoon van de Georgische presi dent Saakasjvili en zijn Terneu- zense echtgenote Sandra Roe- lofs te zijn. De kleine fietser heeft vakantie en komt zijn landgenoot Shota Arveladze even gedag zeggen. De assistent bij AZ krijgt in Cadzand dus opmerkelijk bezoek, maar bijna niemand merkt het op. Boze trainer Ronald Koeman laat veel aan zijn assistenten over. Hij obser veert vooral, maar heeft een he kel aan spelers die de kantjes er af lopen. Als Moussa Dembélé bij oefeningen met tempover snellingen niet voluit gaat, laat Koeman tijdens een drinkpauze zijn ongenoegen blijken. De trainer maakt duidelijk wat hij wil zien, zelfs met een paar al leszeggende, felle armgebaren. Koeman wil een scherpe Dem bélé zien! Want de trainer weet ook, dat de Belgische spits wel eens de sleutel tot nieuw Alk- maars succes zou kunnen zijn. Barry van der Hooft door Dick Sintenie en Jop van Kempen AMSTERDAM - Meer spelen en min der pijn, dat is het streven van Ras mus Lindgren. De Zweed heeft iets goed te maken bij Ajax. „Ik wil het vorig seizoen zo snel mogelijk van me afspelen. Het was mijn slecht ste seizoen als profvoetballer. De eerste helft van de competitie ging nog wel, maar in december raakte ik geblesseerd aan mijn rechteren kel. Er zaten wat botfragmenten los in het gewricht. Ik kon niet schieten en geen lange pass geven." „De trainer (Marco van Basten) heeft me gevraagd een operatie uit te stellen tot na het seizoen en dat heb ik gedaan. Maar ik kon niet vol uit trainen, vanwege de pijn. Ik raakte mijn basisplaats kwijt en als ik speelde, miste ik het zelfvertrou wen. Ik ben een voetballer die rit me nodig heeft." Dat hij op verzoek van Van Basten pas op 12 mei onder het mes ging en vervolgens ook niet in de basis stond, zorgde bij Lindgren niet voor een scheef gezicht. „Van Bas ten heeft me uiteindelijk niet meer opgesteld, maar hij was daar wel eerlijk in. Hij zei: 'er staat een an der op jouw positie en die speelt goed.' Mijn relatie met Van Basten was goed, ondanks het feit dat ik van bankzitter basisspeler werd en uiteindelijk van aanvoerder tot tri buneklant degradeerde. Ik vind hem een goede trainer. Geen per fecte trainer, maar die bestaat ook niet." Het gebrek aan stabiliteit in Lind- grens eigen prestatie was ook het gebrek aan stabiliteit dat Ajax ken merkte. Tussen een 7-0 overwin ning op Willem II en een 6-2 ne derlaag tegen PSV pasten in april van dit jaar precies zes dagen. „Ik was wisselvallig, zoals heel Ajax wisselvallig was. En ik moet eerlijk zijn: veel is er nog niet veranderd aan de selectie, dus die wisselvallig heid kan er ook nu nog zijn. Mis schien dat deze trainer (Martin jol) er een oplossing voor heeft. Feit is dat we een jonge selectie hebben die ervan overtuigd moet raken dat we zelf heel veel in han den hebben. Als iedereen beseft dat we het met elkaar moeten doen, dat iedereen zijn taak moet uitvoeren, dan zal blijken dat we genoeg kwaliteit hebben om wed strijden te winnen." Een manier van Jol om Ajax min der kwetsbaar en meer constant te maken is wellicht de aanpassing van het spelsysteem. Woensdag te gen Bristol City trad Ajax aan in een 4-4-2 formatie en ook zaterdag tegen Southampton (4-1 overwin ning) speelde Ajax een helft met vier middenvelders. „Als verdedi gende middenvelder kan ik in bei de systemen uit de voeten", aldus Lindgren. Een andere sleutel naar betere pres taties schuilt in het verbeteren van de eenheid bij Ajax. Vorig seizoen bleek het elftal te vaak onsamen hangend. „Sommige jongens in dit team vinden het moeilijk een an der te corrigeren. Sommige jon gens hebben er moeite mee gecorri geerd te worden. Dat heeft met leeftijd te maken, met een bepaal de trots ook." Iers oogden vermoeid, we waren slordig in balbezit en stonden ach terin twee keer niet goed bij een dieptepass. Daar kwam de 1-0 uit." Joseph Akpala vond na negen mi nuten de ruimte in de rug van Ni klas Moisander. Het schot van de spits passeerde doelman loey Didu- lica en werd door Wesley Sonck binnengegleden (1-0). Kort na rust moest AZ met tien man verder. Da vid Mendes da Silva kreeg zijn tweede gele kaart van de warrig lei dende scheidsrechter Pots. Koe man: „Met tien man zat de gelijk maker er een paar keer in. Dat is vaak het vreemde in voetbal. Je komt met tien man te staan, maar gaat wel beter voetballen. Voor ons was dit ook daarom een prima wedstrijd." Koeman wisselde in totaal zes keer. Na de rode kaart van Mendes da Silva haalde hij de teleurstellend spelende Pellè naar de kant. Even later werd Ari de diepe spits. De Braziliaan snelde tien minuten voor tijd door de verdediging van Club Brugge, waar de van AZ over gekomen Ryan Donk een solide wedstrijd speelde. Ari legde de bal alleen voor doelman Stijn Stijnen terug op Brett Holman. De Austra liër kon de hoek uitkiezen maar mikte op een verdediger. Sonck had kort daarvoor de bal al op een presenteerblaadje gekregen van AZ-verdediger Gill Swerts. Sonck stuitte op Didulica, maar de twee momenten kort achter elkaar ga ven wel aan dat de echte scherpte ontbrak bij AZ. Met de afgelopen week in Sluis en Cadzand in het achterhoofd was dat ook niet zo vreemd, vond Swerts. „We hebben soms drie keer per dag getraind. Dat voel je nu. Het is wel een goede week ge weest in Zeeland. Het was zwaar, met een oefenwedstrijd tegen een goede tegenstander als afsluiting." Club Brugge-AZ Club Brugge-AZ 1-0 (1-0). 9 We sley Sonck 1-0. Scheidsrechter: T. Pots. Rode kaart (2x geel): 49. Da vid Mendes da Silva (AZ). Gele kaart: Antonin Alcaraz (Club Brug ge). Aantal toeschouwers: 25.994. Club Brugge: Stijn Stijnen; Jorn Vermeulen (46. Laurent Ciman), Ryan Donk (86. Philippe Clement), Antolin Alcaraz, Koen Daerden; Na bil Dirar, Jeroen Simaeys, Vadis Odjidja Ofoe (67. Karei Geraerts), Jonathan Blondel (83. Mohamed Dahmane); Wesley Sonck (80. Ro nald Vargas) en Joseph Akpala. AZ: Joey Didulica; Gill Swerts, Kew Jaliens, Niklas Moisander, Sébas- tien Pocognoli (46. Simon Poul- sen); Demy de Zeeuw (46. Brett Holman), David Mendes da Silva, Maarten Martens (74. Marko Vej- inovic), Stijn Schaars (74. Nick van der Velden), Jeremain Lens (66. Ari); Graziano Pellè (52. Kees Luijckx). Doelman Sergio Romero, Gijs Lui- rink, Hector Moreno en de Zweed se aanwinst Pontus Wernbloom zaten op de bank bij AZ maar kwa men niet in actie. „De kans is groot dat zij woensdag tegen HSV spelen", zei Ronald Koeman. Club Brugge speelt over anderhal ve week het eerste duel in de voor ronde van de Europa League. De tegenstander komt uit de ontmoe ting tussen Gorica en FC Lahti. Dan is de uitkomst wrang." Manager veiligheidszaken Frank Wijnveld van PSV was evenmin vrolijk: „Volgens mij is het sinds 1913 altijd goed gegaan en we moe ten ook niet in de emotie reageren. Maar het is duidelijk dat we hier maandag op terug zullen komen. Over dit soort locaties moet je wel nadenken, natuurlijk. Een stadion biedt met hekken, camera's en per soneel alle garanties op een veilig verloop van een wedstrijd. Die heb je hier niet." De Uefa-wedstrijdma- kelaar, Atalay Mutlu, vond dat hij geen andere keuze had gehad dan het duel bij een amateurclub te la ten spelen. „Als ik voor zo'n wed strijd een stadion moet afhuren, kost dat 20.000 euro." Scheidsrechter Kevin Blom toont de rode kaart en wordt daarna bedreigd. foto Cees Baars/GPD foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31