Zeeuwen zijn minder 21 zeeland Ex-directeur bibliotheek overleden PZC maandag Kerncentrale Het koningshuis en Hofleveranciers De krant 5 weken voor 15 euro! maandag 20 juli 2009 door Wim Hofman Vroeger dacht men dat kerncentrales hoogst on veilig waren en een ge vaar vormden voor de mensheid en voor toekomstige ge neraties. Daarom bouwde men ze het liefst ver weg, in de marge of in van die groezelige grensgebie den, waar de domme en armzali ge bewoners er toch niets van snapten en in ieder geval al niet van belang waren. Nu zijn onze opvattingen moderner geworden en eigentijds bijgesteld. Boven dien zijn er in het verleden maar een handvol ongelukken met kerncentrales gebeurd en die wa ren vooral te wijten aan slordige menselijke fouten. Zo maakte men fouten in Harrisburg en er gebeurde haast een grote ramp toen iemand in Brown's Ferry een en ander ging controleren met een kaars. De avondploeg van Chernobyl schakelde domweg de reactor te vroeg uit, waardoor het dak van de reactor afvloog en er een radioactieve rookwolk in de atmosfeer verdween. Zo'n hon derdduizend mensen kwamen COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91", 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie, Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten:- 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 om. Veertien jaar later legde men de hele centrale stil. Bovendien zijn we wel wat verder en maken wij, dankzij het verbeterde onder wijs zeker niet dezelfde fouten als onze voorvaderen. Kerncentrales kunnen we in feite zien als uiterst duurzame vormen van energieop wekking. Er valt daarom geen en kele fatsoenlijke reden meer te be denken om bijvoorbeeld nog zo'n oude centrale als die van Borssele te handhaven. En om hier een nieuwe te gaan bouwen is een be lachelijk idee. Een nieuwe nucleai re krachtinstallatie behoort, als je tenminste een beetje trots op Ne derland bent, in het hartje van het land te staan: midden in Den Haag bij het Binnenhof bijvoor beeld, of bij Scheveningen aan het strand bijvoorbeeld op de punt van de nieuwe pier die ontwor pen wordt. Iedereen kan dan pro fiteren van de futuristische archi tectuur van een gebouw met een koepel die aan een religie doet denken, zacht blinkend in het licht van de gouden zon of van de zilveren maan... Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.0Q uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Nederlanders zijn dol op hun koningshuis. De Zeeuwen, aldus een onderzoek, zijn net wat minder enthousiast. door Ondine van der Vleuten In Nederland staat volgens de onderzoekers 59 procent van de ondervraagden positief te genover het koningshuis, in Zeeland is dat percentage 11 pro centpunt lager. Waarom? Eric Saelens van onder zoeksbureau Brand Home denkt het wel te weten..Met geloof of po litiek heeft het volgens Saelens in elk geval niets te maken: „Zeeland is gewoon een nuchtere provin cie." Brand Home wilde wel eens we ten of je het instituut monarchie 'commercieel kunt gebruiken'. Van daar een onderzoek. Eén van de vragen aan het panel: 'Kan het Belgisch/Nederlanse ko ningshuis volgens u gebruikt wor- Nederland-België 54 procent van de Nederlanders voelt zich verwant met het konings huis; bij de Belgen is dit 27. In Nederland wordt het konings huis geassocieerd met Koninginne dag; Vlamingen denken aan wat het koningshuis hen kost en Walen aan de eenheid van België. Nederlanders denken bij 'konings huis' spontaan aan 'wijsheid, be trouwbaarheid, verbondenheid, klasse en leiderschap'. Belgen den ken eerder aan 'ouderwets, bevoor recht, saai, afstandelijk'. den als merk? Met andere woor den, kan het volgens u producten of diensten in eigen naam op de markt brengen?' Die vraag beantwoordde 86 pro cent van de ondervraagde Neder landers met 'nee'. Van de Zeeuw en stond 90 procent negatief tegen over het idee. Brand Home vroeg de Zeeuwen ook wat voor producten het ko ningshuis eventueel zou mogen aanbieden. 'Geen enkele', ant woordde 76 procent. Zeeuwen za gen vooral iets in 'koninklijke' kle ding (19 procent), terwijl in de rest van Nederland slechts 9 procent iets in kleding zag en een konink lijk magazine/krant het meest in de smaak viel. Andere typisch Zeeuwse keuzes: 19 procent van de Zeeuwen vond horloges en juwelen wel passende producten (elders: 10 procent), 14 procent koos voor voeding/drank (7 procent) of een magazine/krant (11 procent), io procent zou graag cosmetica met een koninklijke sig natuur kopen (tegenover 7 procent landelijk) en 5 procent (respectie velijk 2 procent) zag zelfs iets in ge neesmiddelen met het stempel 'ko ninklijk'. Maar slechts 5 procent van de Zeeuwen gaf aan zo'n product ook daadwerkelijk te willen kopen, te genover 13 procent van de Neder landers in zijn totaliteit. Piet Corbijn uit Vrouwenpol der begrijpt weinig van de conclusie dat de Zeeuwen - in verhouding - wat koeltjes tegen over het koningshuis staan. „Zee land heeft heel veel Oranjevereni gingen. Het Oranjegevoel is hier sterk." Corbijn is bestuurslid van de Bond van Oranjeverenigingen en was meer dan 25 jaar secretaris van de Oranjevereniging Vrouwen polder. „De bond heeft 380 leden. Stichtin gen, verenigingen, maar ook wijk- comités zijn dat. Verspreid over heel Nederland. Ik denk niet dat er ook maar één plaats in Neder land is, waar niets te doen is. In Zeeland zijn veel verenigingen en ze zijn erg actief Meestal functio neert het in de kleine plaatsen wat beter dan in de grote. In dorpjes zijn niet zoveel evenementen, daar is zo'n dag als 30 april heel belang rijk voor de gemeenschapszin." Uit een onderzoek begin vo rig jaar, uitgevoerd door communicatiebureau Cen- dris, kwam een beeld naar voren dat hem meer aanspreekt. De 'bi ble belt' (bijbelgordel), de gebie den in Nederland waar veel ortho doxe christenen wonen, is boven gemiddeld Oranjegezind. Zeeland was een van de provincies die er uit sprong. Cendris koppelde gege vens als mediagebruik, lidmaat schap van Oranjeverenigingen en interesses. 'De protestants-christelijke gezind te en Oranjegezindheid lijken hand in hand te gaan', was de con clusie. De gemiddelde Oranjegezin de is volgens Cendris ouder dan 60 jaar, met een uitschieter onder de 75-plussers. Bovengemiddeld Oranjegezinden hebben vaak een godsdienstige achtergrond en zijn zeer geïnteresseerd in antiek en ge schiedenis. „Het ligt er maar aan wat je als Oranjegezind beschouwt", zegt Corbijn. „Als je het hebt over inte resse in bestuursfuncties, zal dat profiel wel kloppen. Maar als je spreekt over deelname aan de Oranjefeesten, gaat dat door alle leeftijden, rangen en standen heen. Dat is juist zo mooi aan het feest van Koninginnedag, dat is de kracht van dat feest. Dat de putjes schepper en de burgemeester hand in hand feestvieren, met een glaasje oranjebitter in de hand." Eén ding is zeker: Koninginnedag is een bijzonder fenomeen. „Bur gers die een feestje bouwen voor hun soeverein, voor hun majesteit. Dat is toch prachtig! Vind je ner gens ter wereld. Lang leve de ko ningin!" Voelen Nederlanders in het algemeen, en Zeeuwen in het bijzonder, zich verwant met het koningshuis? Wie van de Oranjes is het populairst? En hoe zit het met bedrijven die zich Hofleverancier noemen? Een Belgisch onderzoek geeft uitsluitsel. Zeeland denkt heel positief over: Maxima Q Pieter van Vollenhoven Margriet Beatrix Willem-Alexander Catharina-Amalia Laurentien Constantijn Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA 14) een vast abonnement met betaling per. accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook' 088 - 013 99 10 Woonplaats Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven RekeningnummerHandtekening De PZC gaal rwgvuldig om mei persoonsgegevens In bei colofon treft u nadeie informatie door Carla van de Merbel MIDDELBURG - In zijn woonplaats Middelburg is afgelopen vrijdag Willem David de Bruine overle den. Hij is 85 jaar geworden. De Bruine (geboren in Vlissingen) was van 1961 tot 1985 directeur van de Provinciale Bibliotheek van Zee land en daarna nog ruim een jaar van haar opvolger, de Zeeuwse Bi bliotheek. Volgens plaatsvervan gend directeur Marlies Jongejan van de Zeeuwse Bibliotheek is De Bruine heel belangrijk geweest voor de bibliotheken in de provin cie, inclusief de bibliobussen. „Hij was de grondlegger van het biblio theeknetwerk in heel Zeeland. Eén netwerk met dezelfde catalogus en goed transport." De Bruine was ook belangrijk bij de totstandkoming in 1985 van de Zeeuwse Bibliotheek. Daarbij gin gen de Provinciale Bibliotheek, de openbare bibliotheek en de mu ziekbibliotheek samen in het nieu we pand aan de Kousteensedijk. Jongejan: „Hij wilde dat de biblio theek een ontmoetingsfunctie zou krijgen voor iedereen, waar ook le zingen werden gegeven en tentoon stellingen te zien waren. Dat was toen een vernieuwend concept en hij was daar de grondlegger van." De Bruine was van 1949 tot 1956 ar chivaris in Vlissingen. Van 1956 tot 1961 werkte hij als wetenschappe lijk ambtenaar bij de Provinciale Bi bliotheek. De Bruine wordt in besloten kring gecremeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2