sport 127 net te kort Valentino Rossi en Jorge Lorenzo zwepen elkaar op tot grote hoogte Cirobaas wil finishlijn in centrum Middelburg Smeets-Smabers speelster met meeste medailles maandag 20 juli 2009 Dani Pedrosa (links) gaat in het kielzog van Valentino Rossi mee. foto Hendrik Schmidt Golfer Stewart Cink heeft het Brits Open op zijn naam geschre ven. De Amerikaan was in een play-off net wat beter dan land genoot Tom Watson, die zich bij winst met zijn 59 jaar de oudste winnaar ooit van een grandslam- toernooi had mogen noemen. door Eric de Jager turnberyy - 'De meest gehate man in het universum'. Volgens een anonieme kreet op de golf baan van Turnberry is dat sinds gis teren Stewart Cink, de winnaar van het Brits Open. Niet dat de ze ge de Amerikaan niet toekwam. Het is zelfs geen nare jongen, die Cink. Maar langs de winderige Schotse kust hoopte iedereen op een goede afloop voor de 59-jarige Tom Watson, winnaar van The Open op Turnberry in 1977. Watson schreef het Brits Open al vijf keer op zijn naam, maar de laat ste keer dat hij de trofee, de legen darische 'claret jug', in zijn handen mocht houden, was 26 jaar gele den. Inmiddels loopt hij zijn rond jes in de seniorentour. In 2003 won hij de ouderenversie van The Open. Als oud-winnaar mag hij echter nog altijd meedoen aan de officiële versie van het toernooi. En dat deed hij dit jaar op zijn ge liefde linksbaan maar wat graag. Vanaf de eerste slag liet Watson zien waarom hij een topgolfer is. De baan van Turnberry staat be kend als één van de mooiste, maar ook moeilijkste ter wereld. De al tijd aanwezige, onberekenbare zee- De Schotse golfer Paul Lawrie sloeg in de slotronde van het Brits Open een albatros. Op de zevende hole was hij in twee slagen klaar terwijl vijf de standaard is. Sinds 1982 worden dit soort de tails op het Brits Open bijgehou- wind vraagt concentratie en een groot arsenaal aan slagen. De om standigheden kostten de gedood verfde favorieten Tiger Woods en Padraig Harrington al snel de kop. Woods haalde de cut niet eens, Harrington eindigde als 65e, op 12 slagen van Watson en Cink. Die hadden uiteindelijk allebei 278 slagen nodig om de vier rondes te voltooien. Watson had het in 277 kunnen doen, als hij de voorlaatste putt over twee meter niet iets te veel rechts van de hole had ge mikt. Hij was centimeters verwij derd van een historische zege. De onverwachte extra slag gaf Stewart Cink recht op een play-off over vier holes. En eigenlijk ook al met een recht op de zilveren beker en de 870.000 euro prijzengeld. Want Watson, de man die golf bijna een week lang terug in de tijd had ge zet, brak na zijn gemiste putt op de achttiende. Uit zijn lichaamstaal bleek direct dat hij in een play-off geen trek had. De vier holes naspel waren te veel voor de 59-jarige. Hij sloeg een bogey op de eerste hole en gaf daarna geen seconde meer de indruk dat hij de oudste Ma- jor-winaar ooit wilde worden. Waar het verschil in vier dagen nul slagen was, sloeg Cink gisteravond in vier holes een gat van zes. Cink kuste de winnende bal, maar wist tegelijkertijd dat hij zich niet bij ie dereen geliefd had gemaakt door de zege voor Watsons neus weg te kapen: „Het was een surrea listische ervaring. Als kind zag ik Watson op tv spelen. Ik hoopte dat ik ooit in zijn voetsporen kon tre den. Ik had nooit gedacht dat ik nog eens tegen hem zou spelen." den, de albatros van Lawrie was pas de zesde in de historie. Overigens gaf Lawrie, winnaar in 1999, het voordeel van drie slagen op de twaalfde hole weer weg. Op die par 4-hole vulde hij een 7 in op zijn scorekaart. door Jaap van Brummelen sachsenrinc - Liep heel Tavulia uit om in Assen Valentino Rossi's honderdste Grand Prix te kunnen vieren, gisteren kon de trouwe vriendenkring van de Italiaanse motorvirtuoos weer een feestje bouwen. Op de Duitse Sachsen- ring, toch bepaald niet het favorie te werkterrein van 'II Dottore', won Rossi een bloedstollend duel met zijn teammaat Jorge Lorenzo. Daarmee demonstreerde Rossi op nieuw zijn klasse. Hij bracht het aantal podiumplaatsen op 159, een evenaring van het record van zijn legendarische landgenoot Giacomo Agostini. De als derde finishende Dani Pedrosa hield met zijn Hon da Casey Stoner van het podium. Natuurlijk, de verschillen aan de top blijven klein en het seizoen is pas net over de helft, maar de vraag dringt zich op wie Valentino Rossi van zijn negende wereldtitel kan afhouden. Zijn teammaat Jor ge Lorenzo mag dan als beste uitda ger die Rossi ooit gehad heeft het beste in hem naar boven halen, als puntje bij paaltje komt zijn de bui tenaardse kwaliteiten van Rossi meestal doorslaggevend. De vier keer, dat beide teamvijanden dit seizoen om de overwinning voch ten leverden de sensationeelste ra ces van het seizoen tot nu toe op. „Races als deze zijn geweldig voor de sport", zei Rossi gistermiddag. Op de Sachsenring bracht de Itali aan in het duel met zijn Spaanse ri vaal de score op 3-1. Het was gisteren de vierde keer van de negen races dat Yamaha met Rossi en Lorenzo een dubbel slag sloeg. De Yamaha's zijn superi eur en dat is ook mede de verdien ste van Rossi. Nadat hij de over gang maakte van Honda naar Yam aha met in zijn kielzog de ervaren Australische techneut Jeremy Bur gess is Yamaha omgetoverd van ver liezende machine tot kampioens motor. Lorenzo profiteert daar me de van. Rossi kon zijn plan de campagne gisteren ten uitvoer brengen: snel wegwezen vanuit pole position. De eerste met wie hij te maken kreeg was Casey Stoner. De wereld kampioen van 2007 nam even de kop, maar moest snel Lorenzo en Rossi laten passeren. Lorenzo nam zes ronden voor het eind brutaal Over de helft Valentino Rossi behaalde zijn vier de MotoGP-zege van het seizoen. Casey Stoner en Jorge Lorenzo heb ben er beiden twee gewonnen, Da ni Pedrosa één. Het seizoen is na gisteren over de helft. De wedstrijd op de Sachsen ring was de negende van de zeven tien te verrijden races. Rossi leidt met 176 punten. Lorenzo (162) en Stoner (148) volgèn. Het resterende programma: 26 juli: Verenigd Koninkrijk 16 aug: Tsjechië 30 aug: Verenigde Staten 6 sept: San Marino 4 okt: Portugal 18 okt: Australië 25 okt: Maleisië 8 nov: Spanje de leiding, maar Rossi heeft altijd een antwoord klaar. Ook nu weer. Twee ronden voor de finish sloeg de maestro zijn slag. „Ik was van daag in topvorm en dat was nodig ook om Lorenzo te kloppen." Lawrie slaat zeldzame albatros sydney - De Nederlandse hock- eyster Maartje Paumen heeft behal ve een bronzen medaille met Oran je ook een persoonlijke prijs over gehouden aan de Champions Trop hy in Australië. De strafcornerspe cialiste werd met vijf doelpunten topscorer van het toernooi. Paumen maakte twee van haar vijf treffers gisteren in de gewonnen wedstrijd om de derde plaats tegen Duitsland (5-2). Een dag eerder liep de Nederlandse ploeg een fina leplaats mis door een 2-1-nederlaag tegen gastland Australië. „We heb ben die wedstrijd niet zo goed ge speeld. In de nabespreking was het team heel kritisch op zichzelf', zei bondscoach Herman Kruis. Minke Smeets-Smabers schreef his torie door haar tiende medaille op de Champions Trophy te pakken. Ze werd daarmee de succesvolste speelster ooit op het jaarlijkse zes- landentoernooi. door Theo Giele middelburg - De finishlijn in het centrum van de stad en de etappe Amsterdam-Middelburg op zater dag 8 mei. Angelo Zomegnan, di recteur van de Ronde van Italië, maakte zaterdag duidelijk wat zijn voorkeur heeft. Een kleine delegatie van de Gi ro-organisatie was het afgelopen weekeinde in Nederland en bracht zaterdag een kort bezoek aan de Zeeuwse hoofdstad ter voorberei ding op de Giro 2010. Na afloop zei Zomegnan onder de indruk te zijn van de stad. Hij ver zekerde dat dit geen obligate be leefdheidsfrase was, maar dat hij het echt meende. „Het komt recht uit mijn hart." Definitieve antwoorden over de exacte plaats van de finish en de da tum waarop de etappe wordt verre den - maandag 10 mei hangt ook nog in de lucht - kon Zomegnan zaterdag nog niet geven. Maar dat hij graag een finish 'downtown' ziet, was zonneklaar. Je kunt wel een eindstreep trekken over een brede maar anonieme strook as falt, maar dan komt niets over van het karakter van de finishplaats. „Het maakt dan niet uit waar je fi nisht, of het Middelburg of Maas tricht is." De komende weken worden benut om het parcours in de stad uit te zetten en te zien of en hoe knel punten kunnen worden omzeild of opgelost. Eind september moet hierover duidelijkheid zijn, want dan presenteert de Giro-organisa tie in Amsterdam het Nederlandse gedeelte van de 101e Ronde van Ita lië. Over de datum zal eerder al een be sluit vallen. Door al op vrijdag de proloog te rijden in Amsterdam, za Angelo Zomegnan zei zaterdag onder de indruk te zijn van Middelburg. Hij verzekerde dat dit geen obligate beleefdheidsfrase was. foto Ruben Oreel terdag Amsterdam-Middelburg en zondag Amsterdam-Utrecht, kan er voor de verplaatsing van het he le Giro-circus een dag langer wor den genomen. De vierde etappe staat voor dinsdag 11 mei gepland ergens tussen Milaan en Turijn. Of de Giro inderdaad een dag eer der dan gebruikelijk kan starten, hangt af van de internationale wie- Ierunie UCI. Vandaag, tijdens de rustdag in de Tour, wordt hierover gesproken en waarschijnlijk ook be sloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29