Garmin misgunt Hincapie oeuvreprijs sport 125 Een gemiste kans is ook een kans Ivanov doet het weer maandag 20 juli 2009 MEESTERKNECHT Columbia verliest geel en groen op 'zwarte zaterdag' George Hincapie (36) was zater dag lang op weg naar een machtsgreep in de Tour. De Amerikaan nam met een vlucht- groep voldoende afstand om de gele trui over te nemen van Ri- naldo Nocentini. Het werd hem niet gegund. Door Garmin. door Ad Pertijs VERBIER - Aan de successtory van Team Columbia kwam zaterdag on verwacht een abrupt einde. Bij het binnenrijden van finishplaats Be- sanqon zag alles er nog zonnig uit voor de ploeg van Bob Stapleton. George Hincapie stond op het punt de gele trui te veroveren en Mark Cavendish zat klaar om zijn achterstand op groene truidrager Thor Hushovd tot een minimum terug te brengen. De aanvankelijke feestdag liep ech ter uit op een zwarte zaterdag. Door een onverwachte hulpactie van Garmin kon Nocentini zijn lei derstrui alsnog redden en aange zien Cavendish werd gedeklasseerd wegens het klemrijden van Hus hovd kan de ploeg mogelijk fluiten naar de groene trui. Columbia voelde zich dubbel ge flikt. Dat medekoploper Hincapie de dagzege moest laten aan de Rus Sergei Ivanov deerde het team niet. De Amerikaan leek immers hard op weg om (na 2006) de twee de gele trui uit zijn carrière te pak ken. Na de finish werd de Amerikaan al vast naar het podium gedirigeerd. Het peloton met Nocentini, wiens ploeg AG2R aan het einde van zijn Latijn was, volgde op bijna zes mi nuten. Hincapie had bij het binnenrijden van Besan^on een marge van meer dan dertig seconden. Plotseling nes telde Garmin zich op kop en de achterstand begon sterk te slinken. In de laatste kilometers stond Co lumbia voor een dilemma. De ploeg moest versnellen om Caven dish aan de nodige punten te hel pen. „Die waren toch belangrij Na de finish werd George Hincapie zaterdag alvast naar het podium gedirigeerd om de gele trui om de schouders te krijgen. Een versnelling van het peloton in de slotkilometers onder leiding van Garmin voorkwam echter dat Hincapie in het geel gehesen kon worden. foto Nicolas Bouvy ker", verklaarde teamchef Rolf Al- dag later. In die spurt sneed Caven dish Hushovd de pad af Hij werd later dan ook teruggezet naar de laatste plaats van de groep. Funester is het feit dat hij geen punten pakte en Hushovd uitliep naar een voorsprong van achttien punten. In de twee resterende vlak ke etappes (vrijdag en zondag) is het verschil tussen de nummer één en twee steeds vijf punten. Dat wordt dus krap. „Ik heb geen respect meer voor Thor", bitste Ca vendish. „Ik heb altijd correct ge spurt tot dusverre. Kennelijk kun nen ze me alleen kloppen door me te laten deklasseren." De schade voor Hincapie was meer symbolisch. Het geel werd ge zien als een soort oeuvreprijs voor de voormalige meesterknecht van Armstrong. „Ik weet echt niet waarom Garmin dit deed", zei ook buitenstaander Johan Bruyneel van Astana. „Misschien gunde de ene Amerikaanse ploeg dit de an dere niet." Columbia-ploegleider Valerio Piva dacht aan afgunst van wege het vele succes dat het team al kende in deze Tour. „Misschien hebben we nog maar weinig vrien den in het peloton." Garmins teambaas Jonathan Vaughters vond het een normale tactische actie. „Enkele dagen gele den verloren onze klassementsren ners Wiggins en Vandevelde kost bare tijd omdat ze in de sprint ach ter een breuk zaten. De opdracht was daarom om die twee vandaag voorin te houden." Met geel en groen verloren richtte Columbia zich gisteren op de witte trui van het jongerenklassement. Daarin legde Tony Martin het in Verbier voorlopig af tegen Andy Schleck. door Peter van Leeuwen BESAN^ON - Martijn Maaskant (vierde) sprak van een gemiste kans. Albert Timmer (elfde) had zich stuk gereden achter de ont snapte Rus Sergei Ivanov, de uitein delijke ritwinnaar in Besan^on. Maar de twee Nederlanders had den zich zaterdag in ieder geval la ten zien in de veertiende Touretap pe. Dat kon niet gezegd worden van Rabobank, dat in de kopgroep van dertien ontbrak. Ploegleider Erik Breukink mopperde, maar sprak ook zijn waardering uit voor Timmer. „Die doet al twee keer knap mee in een finale." Maaskant was de initiator van de vlucht die bij kilometer veertien was ingezet. Hij kreeg aanvankelijk dertien renners mee, maar de Brit se sprinter Mark Cavendish - met wie niemand naar de finish wil rij den - liet zich wijselijk terugvallen. De verliezers, met name Rabobank en Quick-Step, slaagden er niet in het gat te dichten. Het was een ster ke groep, wist zowel Maaskant als Timmer. „Ik zag alleen maar goede renners om me heen", keek Tim mer terug. „Ze zullen allemaal meer finales hebben gereden dan ik." Maaskant wist ook, toen zijn avontuur eenmaal begonnen was, dat de ritzege niet meteen voor de hand lag. „Het was een lastige groep, met Ivanov en een paar goe de sprinters." De renner van Gar min probeerde twaalf kilometer voor de streep weg te rijden bij zijn medevluchters. „Het was op een klimmetje, ik had de route goed bestudeerd. Misschien was het te vroeg, had ik beter kunnen wachten tot in de afdaling. Ik zie het als een gemiste kans, maar ik heb me in ieder geval wel kunnen laten zien." Maaskant werd uitein delijk beloond met de prijs van strijdlustigste renner. Hij werd de tweede Nederlander die de prijs won. In de tweede etappe werd Stef Clement van de Rabobank- ploeg verkozen. Maaskant reed gis teren als beloning met een rood rugnummer. Timmer onderscheidde zich als de butant van Skil-Shimano al in de eerste week toen hij in Perpignan lang meestreed om de ritzege. „Na tuurlijk heb ik van die eerste keer wat geleerd, maar ook nu word ik teruggepakt." Dat gebeurde op het moment dat Timmer reed voor de tweede plaats. Ivanov was al te ver weg, de Nederlander had gezel schap gekregen van de Nieuw-Zeel- ander Hayden Roulston. „Ik had Ivanov zien gaan, twijfelde even en besloot er toen achteraan te rij den. Dat had ik natuurlijk beter meteen kunnen doen. Als ik zijn wiel heb, houd ik het misschien vol. Ook al zal ik dan wellicht ook niet winnen." Timmer werd 500 meter voor de streep ingelopen door de andere medevluchters. Hij was op. „Daar baal ik van, dat ik toen niet meer kon versnellen." BESAN^ON - De Russische wielrenner Sergei Ivanov behaalde zaterdag de tweede ritzege in de Tour de France uit zijn carrière. De 34-jarige Rus won in 2001 ook al een Tourrit, toen in Aix-les-Bains. Hij was zaterdag de slim ste van twaalf koplopers. Op het moment dat zijn medevluchters na een aantal uitlooppogingen even stilvielen, demarreerde Ivanov. Hij kreeg Tim mer en Roulston nog wel achter zich aan, maar zij konden niet meer in de buurt komen van de Rus die zijn tempo hoog hield tot aan de streep in Be- san^on. foto Christophe Karaba

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27