sport 123 laat ploeg volledig zakken Big George en ploegleiding Kenny van Hummel is op tijd binnen Boonen voelde het zaterdag al aankomen Zeven van de twintig ploegen nog intact 'Aussie' Haussier blijft in Duitse WK-selectie maandag 20 juli 2009 verklaring wenste te geven voor zijn beschamende prestatie op de Zwitserse alp. De kopman van Ra bobank finishte als 65e op 6.27 mi nuten van etappewinnaar Alberto Contador. In het algemeen klasse ment is Mentjsov inmiddels zo ver weggezakt dat hij in Parijs niet meer hoeft te rekenen op een plek in de top tien. Het démasqué van Mentsjov op Verbier kwam niet eens onverwacht. Al sinds de Tourstart in Monaco loopt de win naar van de Giro achter de feiten aan. Wat er met Mentsjov aan de hand is? Niemand bij Rabobank die het lijkt te weten. Ploegleider Frans Maassen kwam gisteravond niet verder dan de constatering dat zijn kopman in deze Tour ver on der verwachtingen blijft. „Het was nog altijd de bedoeling dat Denis een zo goed mogelijk klassement zou rijden. Ik weet niet wat er van daag is gebeurd. Dit is een grote te leurstelling, maar het is niet an ders. We zitten blijkbaar in de hoek waar de klappen vallen. We moeten de rustdag (vandaag) ge bruiken om eens goed na te den ken", aldus Maassen. Vermoedelijk heeft Rabobank meer tijd nodig dan één dag om de vinger op de zere plek te leggen. Met een budget van ruim twaalf miljoen euro is de oranje brigade een van de duurste ploegen in het peloton. Dat de prestaties in deze Tour in geen enkele verhouding staan, moet teammanager Harold Knebel op zijn minst verontrusten. Zelfs het bescheiden Skil-Shimano overtroeft Rabobank tot nu toe op alle vlakken. De professionele structuur van Ra- prestatie op de Zwitserse alp. foto Koen van Weel VERBIER Wielrenner Kenny van Hummel heeft zich gisteren met moeite ge handhaafd in de Tour de France. De sprinter van Skil-Shimano werd al op de eerste klim gelost en reed in de vijftiende etappe bijna de he le dag alleen. Van Hummel arriveer de uiteindelijk op drie kwartier van ritwinnaar Alberto Contador. Van Hummel passeerde met een vuist in de lucht en een luide schreeuw de finish. „Vandaag heb ik mijn stuur bijna letterlijk opge geten. Het maakte me niets meer uit of ik wel of niet binnen de tijd zou binnenkomen. Ik ben een taaie, ik stap pas af als ik van mijn fiets donder." PONTARLIER Tom Boonen ging gisteren niet meer van start in de Tour de Fran ce. De Belgisch kampioen was in de nacht van zaterdag op zondag ziek geworden. Boonen voelde dat in de etappe van zaterdag al aanko men: „Toen voelde ik me al als een wrak, terwijl het om een gemakke lijke rit ging." De renner van Quick-Step probeerde gisteroch tend bij het ontbijt nog wel iets te eten, maar hij kon niets binnenhou den. „Doorgaan heeft dan geen zin", besefte hij. Zijn ploegleider Wilfried Peeters baalde stevig: „Voor Tom is dit ongetwijfeld een Tour geworden om snel te verge ten." VERBIER Vladimir Efimkin heeft gisteren op gegeven tijdens de vijftiende etap pe van de Tour de France. De Russi sche wielrenner van AG2R onder vond te veel hinder van blessures die hij woensdag had opgelopen bij een valpartij. Hij had verwon dingen aan de linkerkant van het lichaam, vooral in het gezicht en aan de knie. Efimkin stond zestien de in het algemeen klassement, op 2.45 van zijn teamgenoot Rinaldo Nocentini. Zeven van de twintig ploegen zijn nog compleet in de Tour. Agritubel heeft de meeste renners zien afstappen: drie, te we ten Romain Feillu, Eduardo Gonza- lo en David le Lay. bobank, die onder het bewind van Knebel nog is geperfectioneerd, vol staat blijkbaar niet om in de belang rijkste wedstrijd van de wereld een rol van betekenis te kunnen spe len. Wat er schort bij Rabobank? Opvallend is het gebrek aan zelfre flectie bij renners en ploegleiding. Zo zag teammanager Harold Kne bel op de eerste rustdag alleen maar roze wolken aan de hemel. Alsof het uitvallen van Robert Ge- sink, de blessures van Laurens ten Dam en de vormcrisis van Denis Mentsjov de ploeg niet in het hart hadden geraakt, wilde Knebel al leen praten over de successen die Rabobank zou najagen in het ver volg van de Tour. De verlammende aanpak bij Rabo bank staat in schril contrast met de spirit die topteams als Saxo Bank, Team Columbia en Astana zo suc cesvol maakt. Daags na de vierde etappezege van Mark Cavendish hield teammanager Bob Stapleton van Columbia een gloedvol betoog waarin het aandeel van de ploeg in het succes van Cavendish voorop stond. Ook Bjarne Riis (Saxo Bank), Johan Bruyneel (Astana) en Jonathan Vaughters (Garmin) ver staan de kunst renners tot het ui-- terste te motiveren. In al zijn ijver om Rabobank te mo delleren naar een bedrijfsmatig ge leide ploeg vergeet Knebel wellicht dat topsport zich voor een groot deel afspeelt in de hoofden van de renners. Motivatie is het begin van alle succes. In dat opzicht was het onthutsend om te zien dat geen en kele Raborenner het in de zaterdag etappe naar Besangon kon opbren gen om mee te springen met een kopgroep van twaalf Voor het eerst in deze Tour voelde ploeglei der Erik Breukink zich in de steek gelaten. „We presteren ver bene den de verwachtingen. Die groep reed zo snel weg dat je niet kunt zeggen: we konden niet mee. Ze willen wel, maar als het niet draait, lijkt het wel alsof het vanzelf steeds slechter gaat", zei Breukink, zonder met een pasklare remedie te komen. Er rest Rabobank in de laatste zes etappes niets anders dan hoop. Al leen in de vlakke vrijdagetappe naar Aubenas en de slotrit naar de Champs-Élysées liggen er voor de Nederlandse ploeg nog kansen om de bittere pil wat zoeter te maken. Maar zelfs dan ontkomt Rabo er niet aan om na de Tour in de spie gel te kijken. VERBIER De Duitse wielerbond houdt Hein- rich Haussier in de voorlopige se lectie voor de wegwedstrijd tij dens de wereldkampioenschappen in september. De Duitser die vrij dag de dertiende etappe van de Tour de France won, is van plan om voor zijn geboorteland Austra lië te gaan rijden. Op dit moment heeft Haussier echter de Duitse na tionaliteit en komt hij in wedstrijd verband voor Duitsland uit. De Duitse bond wil Haussier in september in de Zwitserse plaats Mendrisio graag inzetten voor de nationale ploeg, maar Haussier liet vrijdag nogmaals weten dat hij voor Australië wil gaan fietsen. door Mart Smeets Er bestaat een soort renner dat algemeen en internatio naal bewonderd en geac cepteerd wordt. Zo soms wint iemand uit die groep een etappe of een trui en dan ineens hoor je iedereen en alles binnen de Tour knorren van genoegen. Genoegdoening. Namen? Toen de Noor Dag-Otto Lauritzen zijn etappe in de Tour won, zag je iedereen blij knikken. De hele fietswereld had iets met de ze dappere strijder die altijd strijd leverde. De Australiër Neil Stephens was ook zo'n figuur. Hij werkte jaren en jaren in de scha'duw van vele kopmannen en toen hij eindelijk zijn etappe won, stond men klap pend aan de meet; het was hem zo vreselijk gegund. Zaterdag lag de gele trui voor Ge orge Hincapie klaar. 'Big George' was in een grote ontsnapping mee gegaan en had zijn werk voluit ge daan. Zoals altijd. De man uit South Carolina (af stammeling van Colombiaanse ouders die hun geluk in de VS gin gen zoeken en die Hincapia heet ten) rijdt al een vijftiental jaar in de kop van het peloton. Hij strijdt zichtbaar, rijdt nooit of te nimmer de kantjes eraf, heeft een eerbied waardige erelijst, durft af te zien en is boven alles gewoon een aardig mens. Hij, de voormalige eerste luitenant van Lance Armstrong, miste de trui op vijf seconden. Waarom? Omdat zijn eigen ploeggenoten ver strikt raakten in hun eigen onver mogen goed na te denken. De Columbiaploeg moest de pun- tentrui voor sprinter Cavendish aanvallen, maar tegelijkertijd de be nen inhouden om Hincapie zijn trui te laten verdienen. Beide zaken mislukten. Eens te meer werd bewezen dat topsport ook top-nadenken vraagt. Door in de laatste kilometers flink benen te maken om Cavendish in een goede uitgangspositie te breng en, vergat men de positie van een man die zaterdag misschien wel veel meer recht had op bescher ming. De teamleiding koos voor de sprin ter en liet daarmee een man van waarde en achting vallen. Een klap in het gezicht van de man die het brein van de ploeg is en die allen beter laat rijden. Ca vendish werd gediskwalificeerd door gevaarlijk te rijden en Hinca pie kwam zes tikken tekort om de gele trui te kunnen pakken. Juist hij, Hincapie, past in dat heel kleine pelotonnetje dat algemeen gewaardeerd en geaccepteerd is in de wielerwereld. Juist omdat er niet zoveel van dat soort mannen zijn, met die uitstra ling en die sociale vaardigheden, was deze tactische blunder van de ploegleiding opvallend. 'Big George' had de trui verdiend. Dat vond iedereen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25