221 sport Vrouw geschept door motor Denis Mentsjov Tweede Kazachstaanse ploeg kan redding Vinokoerov zijn Oscar Freire peuterde kogeltje van kwajongens zelf uit zijn dijbeen RABOBANK Gebrek aan zelfreflectie bij renners Van Vliet krijgt lift van Contador Andy Schleck prijst en waarschuwt Contador maandag 20 juli 2009 door Ad Pertijs VERBIER - Volgens Rini Wagtmans 'zou het zo maar eens kunnen ge beuren' dat er na de Tour een twee de Kazachstaanse wielerploeg op de weg komt. In dat team kan de tot 24 juli geschorste volksheld Aleksandr Vinokoerov zijn rentree maken. Rini Wagtmans is als afgezant van de Kazachstaanse regering nauw betrokken bij de toekomstplannen van de wielerploeg Astana. „Er wordt van alles geschreven en ge suggereerd, maar voorlopig weten alleen Johan Bruyneel en ik wat er gaat gebeuren. Dat maken we drie dagen na de Tour bekend", zegt de Willebrorder, die afgelopen vrijdag de natte Touretappe tussen Vittel en Colmar volgde in de ploeglei derswagen van Bruyneel. De beide kopmannen van de Asta- na-ploeg, Alberto Contador en Lance Armstrong, hebben laten we- Rini Wagtmans ten dat er rond beiden plannen zijn voor de oprichting van een nieuwe ploeg. Formule-i-coureur Fernando Alonso wil met sponsor Banco Santander een wielerteam opzetten voor Alberto Contador. Armstrong vertelde vorige week door Jaco Kaijen BESAN^ON - De Tour de France is zaterdag opgeschrikt door een do delijk ongeluk op het parcours van de veertiende etappe. In het dorp Wittelsheim - op zo'n veertig kilo meter van startplaats Colmar - botste een motorrijder frontaal op een overstekende vrouw. Het slachtoffer, dat volgens de politie 60 jaar was, overleed aan haar ver wondingen. Het was het eerste do delijke ongeluk in de Tour sinds 2002, toen een jongetje van zeven jaar omkwam nadat hij was ge raakt door een auto uit de reclame karavaan. Twee jaar eerder over kwam een jongen van twaalf het zelfde. De Tourorganisatie besloot na-dat het ongeluk uit 2002 om de veiligheidsmaatregelen aan te scher pen. Zo werd het aantal auto's in de reclamekaravaan fors ingekrom- door Ad Pertijs COLMAR - De wielrenners Oscar Freire en Julian Dean zijn vrijdag in de dertiende etappe van de Tour de France vermoedelijk be schoten door twee kwajongens. De procureur van Colmar heeft dat zaterdag gezegd op basis van getui genverklaringen. Er zijn nog geen aanhoudingen ver richt, liet hij verder weten. Freire werd vrijdag in zijn dijbeen getrof fen door een loden kogeltje, Dean werd in zijn hand geraakt. De be treffende teams, Rabobank en Gar- min, kregen vrijdagavond bezoek van de politie. „De zaak wordt se rieus genomen", vertelde Ra- bo-ploegleider Erik Breukink voor de start van de veertiende etappe. „Maar ik snap niet dat. er niet tij dens de etappe meteen actie is on dernomen. Oscar had bij de Tour arts gemeld dat hij vermoedelijk door een kogeltje geraakt was." Het incident leidde zaterdagoch tend bij de start in Colmar tot hec- dat hij plannen heeft voor een ei gen Livestrong-team. Eventueel met Bruyneel aan het roer. Wagtmans zegt dat Astana (Ka- zachstan dus) verder wil gaan met Bruyneel. „Ik heb een etappe met hem meegereden en kwam onder de indruk van zijn ong'elooflijke vakmanschap", zegt de oud-Tour renner, die de afgelopen maanden diverse binnenbrandjes moest blus sen om Astana de Tour in te krij gen. De terugkeer van Vinokoerov is ook iets wat Wagtmans omzichtig moet aanpakken. 'Vino' meent dat Astana er ooit is gekomen voor hem en dat hij daarom een plek in de ploeg verdient. Binnen Astana roept een terugkeer echter ook weerstand op. Zo werd de ploeg vo rig jaar uit de Tour geweerd vanwe ge de dopingperikelen rond onder meer Vinokoerov het jaar er voor. „Met een tweede ploeg omzeil je al les een beetje", weet Wagtmans. De wanprestatie van kopman De- nis Mentjsov op Verbier dwingt Rabobank tot bezinning. Wat is er aan de hand met de oranje brigade? Zaterdag toonde ploeg leider Erik Breukink zich 'pissig' dat zijn manschappen weer 's een vlucht hadden gemist. Zelfs het bescheiden Skil-Shimano overtroeft Rabobank tot nu toe op alle vlakken. De 'werkweige- ring' van Mentsjov sloeg giste ren alles. door Patrick Deiait VERBIER - Het was Denis Mentsjov gistermiddag niet aan te zien dat hij in de eerste Alpenetappe volle dig door het ijs was gezakt. Rustig keuvelend met een wielertoerist ging de Rus na de finish in Verbier op zoek naar de bus van de Rabop- loeg. Tegenover de pers was hij minder spraakzaam, de man die voor Rabobank de Tour had moe ten winnen. Met een afwerend gebaar gaf Mentsjov te kennen dat hij geen pen. De vrouw wilde het parcours in Wittelsheim oversteken kort na dat de kopgroep in de veertiende etappe was gepasseerd. Ze zag daar bij naderende motorrijders over het hoofd. Eén van de agenten botste tegen de vrouw op en gleed vervolgens met zijn motor het pu bliek in. Daar raakten twee vrou wen, van 34 en 61 jaar, gewond. Zij zijn naar het ziekenhuis gebracht, maar zijn buiten levensgevaar. Oscar Freire toont zijn schotwondje voor de start van de vijftiende etappe. foto Koen van Weel tische taferelen rond de bussen van de betrokken teams. Bij Gar- min meldde een woordvoerster dat met Dean alles in onde was. Freire bleef als altijd rustig onder alle commotie en toonde nog even de wond op zijn dijbeen. „We daal den met de groep in een bos en. plots hoorde ik een schot. Ik voel de onmiddellijk dat ik geraakt was en daarna hoorde ik nog een schot", zei de Spanjaard. Hij wilde het jurylid in de volgwa- gen waarschuwen, maar de man sprak geen Spaans of Engels. „Toen zijn we maar doorgereden." Onder weg peuterde Freire zelf het kogel tje uit de achterkant van zijn bo venbeen. „Dat was niet moeilijk. Ik heb het weggestoken en bij de fi nish aan de dokter gegeven." Freire leek niet echt onder de in druk van het voorval. „Als kind heb ik zoiets al eens eerder meege maakt. Ik reed op een motor en ie mand schoot op me vanuit een raam. Het kogeltje raakte toen mijn vinger." Beschoten worden in het peloton is toch een andere erva ring? „Het moet een idioot ge weest zijn. Wie doet zoiets? In het peloton ben je trouwens gewend aan gevaarlijke dingen. Oversteken de honden bijvoorbeeld. Vandaag stond er tijdens een beklimming plotseling een man middenin het peloton." Deriis Mentsjov wenste gisteren geen verklaring te geven voor zijn beschamend VERBIER Bondscoach Leo van Vliet was gis teren in de Tour. Om de Nederlan ders te bekijken en ook omdat hij vandaag als organisator van de Am- stel Gold Race een vergadering heeft met de UCI. In de chaos van Verbier miste Van Vliet het busje naar skilift. 'Geen punt' dacht zijn dochter Sophie en de blonde tiener sprong op de weg om de eerste de beste teamwagen te verleiden tot een lift naar beneden. „Stopt er een wagen en wie denk je dat er in zat: Alberto Contador", glunderde de bondscoach. De twee kennen el kaar van de Amstel Curasao Race, waarvoor Leo van Vliet ieder jaar weer toppers uitnodigt. VERBIER Andy Schleck, de enige renner die op de klim naar Verbier minder dan een minuut verloor op de nieu we gele-truidrager Alberto Conta dor, prijst de Spanjaard als een 'groot kampioen'. „Hij heeft van daag laten zien dat hij perfect in vorm is", zegt de jongste van de Luxemburgse Saxo-broers. Daar mee is de Tour volgens Andy Schleck echter nog niet voorbij. „Dit was pas de eerste Alpenrit en de minst zware ook. Ik kende deze klim uit de Ronde van Zwitserland van vorig jaar. Hij is zwaar, maar gezien de lengte blijven de verschil len beperkt. De echte grote Alpen ritten moeten nog komen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 24