81 buitenland Vooral verbazing over aanslagen op twee hotels Terugkeer terreur schokt Indonesië KRAS.NL AANSLAGEN INDONESIË Jemaah Islamiyah eist nooit terreur aanslagen op, maar alles wijst naar de radicaal-islamitische organisatie. Minister Verhagen f waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cpm 8 SSS&m^mSÉ Eerste vrouw in België laat eicellen invriezen Tien bergbeklimmers komen om in Japan Hitlergroet-kabouter wereldwijd gewild Scholieren Swaziland stenigen indringer Man in stationskluis ontsnapt aan dood Noodweer eist zeven levens in Turkije zaterdag 18 juli 2009 „Ik veroordeel dit laffe geweld tegen onschuldige burgers. Mijn gedachten gaan uit naar de slachtoffers en hun naasten. Dit maakt duidelijk dat we alert moeten blijven op het gevaar van terrorisme." JAKARTA - Plassen bloed, lichamen zonder hoofd, afgerukte ledema ten, een zee van glas. De lobby en een restaurant van het Ritz-Carl- ton in de Indonesische hoofdstad Jakarta werden gisterochtend weg gevaagd door een bomaanslag. Gas ten van het hotel renden in paniek naar buiten. Zij keken, gehuld in witte badjassen van het hotel, ver bijsterd en met ongeloof naar de scènes die zich afspeelden als de hulpdiensten proberen greep te krijgen op de situatie. Even verderop ontplofte ook een bom in het Marriott-hotel. Aan de buitenkant van het gebouw was nauwelijks wat te zien. Hier is de explosie dieper in het gebouw ge weest, waarschijnlijk in de kelder, aldus de politiecommandant van Jakarta. Een hardloper die in de buurt was, ging naar binnen, voor dat er hulpverleners arriveerden. Hij zag levenloze lichamen, van een was de buik weggerukt. „Het was verschrikkelijk." De twee aanslagen, kort na elkaar gepleegd op luxe hotels, doen de gedachten onmiddellijk uitgaan naar 2003, toen het Marriott ook doelwit was. De terroristen heb ben uiterst strenge veiligheidsmaat regelen bij de hotels weten te om zeilen, wat duidt op een professio nele opzet. Niemand was de afgelo pen jaren in staat de twee hotels ongezien te naderen, elke auto werd gecontroleerd, vaak met de inzet van honden. Omstanders kunnen niet begrijpen hoe dit toch mogelijk was. Volgens Indonesische rechercheurs hadden de daders als gasten ge 8-daagse Singlereis (45+) Italië INCLUSIEF Vertrekdata: 22" augustus en 10 oktober. "Gegarandeerd vertrek Dag 1 en 2: heenreis naar Italië, met over nachting in Duitsland. Dag 3 vrije dag, ideale kans om de mooie kunststad Florence, met zijn vele bezienswaardigheden te bezoeken. Dag 4: via Greve en Castellina naar de hooggelegen vestingstad Monte- riggione. Dag 5: bezoek aan de scheve toren van Pisa met het doopvont en Campanile. Dag 6: door de wijnvelden van de bekende Chiantiwijn, rijden we naar Arezzo, één van de rijkste steden van de streek. Dag 7 en 8: terugreis naar Nederland met een overnachting in Duitsland. Zie www.kras.nl/22619 boekt en smokkelden de explosie ven zo de hotels binnen. Een aan tal verdachten logeerden in kamer 1808 van het Marriott. Ziekenhuispersoneel rende heen en weer om het hoofd te bieden aan de noodsituatie. Twee Neder landse zakenlieden werden met grote spoed naar een ziekenhuis ge bracht, waar ze op de intensive ca re liggen. Een derde Nederlander raakte licht gewond. Ofidanks de aanslagen voelt een an dere Nederlandse zakenman zich niet onveilig in de Indonesische hoofdstad. „Wat hier nu is ge beurd, kan ook elders in de wereld gebeuren", aldus de in Jakarta woonachtige Ben Misero. Hij is dan ook niet niet van plan zijn ge drag aan te passen. „Maatregelen zoals het wegblijven uit een omge ving waar veel buitenlanders sa menkomen, zoals de ambassade aanraadt, is tegen mijn natuur", zegt Misero. „Dat zijn juist de gele genheden waar een mens na of tij dens een werkdag of in het week einde zijn vertier zoekt." Het Indonesische televisiestation TV One zond later op de dag beel den uit van een beveiligingscamera van de Ritz-Carlton, waarop moge lijk een aanslagpleger te zien is. Een man in pak met een base ballpet op loopt enigszins onbehol pen met een koffer en een rugzak het restaurant binnen, vlak voor de explosie. Na de dubbele aanslag zijn de veiligheidsmaatregelen in al le hotels in Jakarta verscherpt. Zo moeten alle bezoekers na gisteroch tend door metaaldetectors en wor den alle voertuigen gecontroleerd. Na vier relatief rustige jaren is Indonesië weer het doelwit van zelfmoord aanslagen, ondanks pogingen van de overheid om op te rollen. door onze correspondent Esther de Jong Indonesië is geschokt door de twee zelfmoordaanslagen in hotels in de hoofdstad Ja karta. Bij de aanslagen die vlak na elkaar werden gepleegd kwamen zeker negen mensen om het leven, tientallen anderen raak ten gewond. Na vier jaar van relatieve rust is het voor veel Indonesiërs bijna niet te bevatten dat er nu weer aanslagen worden gepleegd. Zeker omdat het vóór en "vlak na de verkiezingen rustig bleef in de archipel. Het terrorisme leek onschadelijk te zijn gemaakt en president Susilo Bambang Yudhoyono werd gezien als de brenger van stabiliteit. Yud hoyono heeft zijn herverkiezing tien dagén geleden te danken aan de herstelde rust. Bij de vorige verkiezingen in 2004 werd Indonesië geplaagd door een reeks aanslagen, waarvan die in 2002 op het vakantie-eiland Bali met 202 doden de meeste slachtof fers maakte. Het aan Al Q_aida geli eerde Jemaah Islamiyah wordt ver antwoordelijk gehouden voor deze en vijf andere aanslagen sinds Aanslagen hotels Jakarta Bij aanslagen op twee hotels in het centrum van Jakarta zijn doden en tientallen gewonden gevallen. INDONESIË Jakarta Indische Oceaan L I A\ BALI l JAVA Jakarta BRUSSEL In België heeft voor het eerst een al leenstaande vrouw met kinder wens haar eicellen laten invriezen, zodat zij op latere leeftijd alsnog moeder kan worden. De ontdooide eicellen moeten bij de vrouw voor haar 47ste worden teruggeplaatst, dat is de leeftijds grens voor in-vitrofertilisatie, kunstmatige bevruchting. DAISETSUZAN Tien bergbeklimmers zijn in het noorden van Japan om het leven ge komen door slecht weer. Zij bezwe ken in het Daisetsuzan-gebergte. De doodsoorzaken van de slachtof fers waren niet meteen duidelijk, maar weersdiensten 'maakten mel ding van lage temperaturen in com binatie met harde wind en regen. Daisetsuzan is het grootste nationa le park van Japan. Australische ambassade Getroffen hotels: Marriott en Ritz-Carlton Kuningan Eerdere aanslagen: 2002: Bali (202 doden) 2003: Marriott Hotel (12 doden) 2004: Australische ambassade 2000. Ook nu wijst alles in die rich ting van Jemaah Islamiyah, hoewel de groep nooit een aanslag heeft opgeëist. Het staat vast dat de aanslagen van gisteren zijn gepleegd door twee zelfmoordterroristen. Net als bij eerdere aanslagen zat er een pauze van enkele minuten tus sen de explosies van de twee bom men, dat lijkt een vingerwijzing NEURENBERG De Duitse kunstenaar Ottmar Hörl krijgt uit de hele wereld aanvragen van mensen die van hem een tuin kabouter willen kopen die de Hit lergroet brengt. Onder de belang stellenden zijn ook veel gerenom meerde Joodse kunstverzamelaars in de VS. Justitie onderzoekt of de tuinkabouter illegale nazïparaferna- lia is of een legitieme kunstuiting. NCABANENI Een schoolklas in de Swazilandse plaats Ncabaneni heeft een geweld pleger gestenigd. De 25-jarige drugs gebruiker drong met een speer de klas binnen en verwondde daar dertien leerlingen en doodde er een. De scholieren keerden zich daarop met stenen tegen de dader die ter plaatse overleed. Onderwij zers zouden nog geprobeerd heb ben de steniging te stoppen. naar dezelfde groep. De terroristen die een bom tot ontploffing brach ten in het Marriott hotel, hadden daar drie dagen voor de aanslag hun intrek genomen. Die bom werd waarschijnlijk in het hotel ge maakt. De twee getroffen hotels, het Mar riott en het Ritz-Carlton, liggen op slechts enkele minuten lopen van elkaar in het zakencentrum van Ja karta in een wijk waar ook veel am bassades zijn gevestigd. De beveili ging van de luxueuze hotels is nor maal gesproken erg strikt. In december 2000 kwamen negen tien mensen om het leven bij bom aanslagen op kerken. Het Marriott, was in augustus 2003 ook al het doelwit van een aanslag. Die kostte toen twaalf mensen het leven, on der wie een Nederlandse bankier. De Maleisiër Noordin Top eiste in 2005 een zelfmoordaanslag op in Bali. Hij zou banden hebben met de radicalen van Jemaah Isla miyah, dat ook verantwoordelijk wordt gehouden voor aanslagen in de Filipijnen. Het netwerk heeft zich ten doel ge steld Indonesië, het land met de meeste moslims in de wereld, te veranderen in een islamitische staat. Het netwerk zou zo'n negenhon derd leden tellen en zich uitstrek ken over Maleisië, Indonesië, Fili pijnen, Thailand en Australië. De harde kern van de organisatie wordt geschat op een zestigtal In donesiërs en Maleisiërs. Zij volg den eind jaren tachtig en begin ja ren negentig terreurtrainingen in Afghanistan. LUDWIGSHAFEN Een man die zichzelf voor de grap had opgesloten in een kluis op het station van het Duitse Ludwigsha- fen, is ternauwernood aan de ver stikkingsdood ontsnapt. De 20-jari- ge had zich in de kluis geperst en de deur achter zich dichtgetrok ken, die vervolgens niet meer open ging. Agenten slaagden er net op tijd in de kluisdeur open te breken. ISTANBUL Door onweer en zware regenval aan de Zwartezeekust van Turkije zijn in de afgelopen dagen zeker ze ven mensen om het leven geko men. Twaalf mensen raakten ge wond. In het gebied van de Zwarte Zee zijn ook veel huizen verwoest door het noodweer. Alleen in de provincie Kastamonu zijn al bijna twintig dorpen van de buitenwe reld afgesneden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8