De Onze Lieve Vrouwe op Zeekerk 221 zeeland geëerd met lintje Trouwe brandweerlieden Hoge respons op enquête over leefbaarheid zaterdag 18 juli 2009 S 'De oorsprong van de stichting van de huidige kerk ligt in de jaren '30' 'Het vaandel komt uit Amsterdam, van een pastoor die hier vaak kwam' Tini Remijn van de jubileumcommissie De strandkerk van Haamste de bestaat vijftig jaar. De Roomse kerk heeft in die ja ren een vaste plaats verwor ven binnen de parochie. door Melita Lanting Het is een pand waar je gemakkelijk aan voorbij gaat. Een beetje verscholen achter groen en aan de rand van een groot parkeerter rein staat de Onze Lieve Vrouw op Zeekerk van Haamstede. In de volksmond wordt de kerk nog vaak aangeduid als strandkerk of toeristenkerk maar die naam doet het Godshuis onvoldoende eer aan. De kerk is van een toeris tenkerk uitgegroeid tot een vol waardige kerk binnen de parochie Schouwen-Duiveland. De kerk heeft een sobere uitstra ling aan de buitenkant die ook bin nen wordt voortgezet. Geen uit bundige Roomse pracht en praal, maar een eenvoudige inrichting die past bij de tijd waarin het ge bouw is neergezet. „Maar het is wel heel gezellig", roepen Tini en Piet Remijn van de jubileumcom missie in koor. „De priesters staan hier letterlijk heel dicht bij de men sen, vertelt Tini." In de kerk neemt het beeld van Ma ria een prominente plaats in. „Ma ria op de golven. Geschonken door een familie", vertelt Tini. „En die plaquette van de opstanding is in bruikleen gegeven door de deken. Het vaandel komt uit Amsterdam, van een pastoor die hier vaak kwam." Het is kenmerkend voor de inrich ting van de kerk. Veel spullen zijn gekregen of in bruikleen gegeven door mensen die de strandkerk een warm hart toedragen. Met trots tonen Piet en Tini Remijn de nieuwste aanwinst. Een kruisweg statie. Verkregen dankzij de inzet van deken Paul Verbeek. Tinie: „Die statie komt van de Pieter en Pauwelparochie uit het Belgische Mol." In de kerk staat in de hoek ook een klein orgel maar dat wordt tegenwoordig nauwelijks gebruikt. De kerk heeft geen organist. „Ja, dat is heel jammer", zegt Piet, „we zouden graag weer een organist hebben, vertelt Piet." Om de 'stille' momenten op te vullen wordt nu vaak gebruik gemaakt van cd-mu- ziek. „Dat verzorgt Frans Teunisse. „Hij maakt er een hele studie van welke muziek gepast is." De oorsprong van de stichting van de huidige kerk in de Westhoek ligt in de jaren dertig. Toen vestig den zich enkele Roomse families in Haamstede, waaronder in 1935 barbier-kleermaker Anthon Sim ons met zijn gezin. Zijn komst naar Haamstede is de eerste aanzet geweest tot het stichten van een kerk. Na de geboorte van zijn doch ter zijn de pastoor en kapelaan van uit Zierikzee met de tandem afge reisd naar Haamstede om in de woonkamer van Simons een Heili ge Mis op te dragen. In 1939 doet de huiskamer van Simons op nieuw dienst als kerkruimte, als mi litairen op het vliegveld van Haam stede worden gelegerd. Eind jaren 'De priesters staan hier letterlijk heel dicht bij de mensen' veertig - als het toerisme opkomt - wordt omgezien naar een grotere ruimte. Die werd gevonden in een garage waar normaliter de lijkwa gen gestald stond. In 1958 werd be gonnen met de bouw van de huidi ge kerk. Nog even dreigde de naast gelegen Christelijk Gereformeerde kerk roet in het eten te gooien. De kerk vreesde geluidsoverlast omdat de Roomse kerk ook over een openlucht-ruimte beschikte maar dat is in den minne geschikt. De kerk is op 19 juli 1959 ingewijd door bisschop Baeten van Breda. De naam van de kerk (Onze Lieve Vrouwe op Zee) is overgenomen van een kapel die eeuwen geleden in de buurt van het huidige Water gat bij Renesse heeft gestaan. Een groen steentje dat is ingemetseld in een van de muren herinnert daar nog aan. Zondag wordt het 50-jarig bestaan gevierd met een eucharistieviering. Voorgangers zijn bisschop Johan nes van den Hende met pastoor Paul Verbeek, pastor Ton Verdaas donk en pastor Jac Broeders. Een van de 14 staties waarin de lijdensweg van Christus wordt verbeeld. ONS LIEVE VROUWE OP ZEE Toeristen konden ook een kaartje van de kerk naar het thuisfront sturen. door Piet Kleemans KERKWERVE - De een had eerder dit jaar al afscheid genomen, de an der zat er nietsvermoedend bij. Leen de Kok en Jan van de Velde - beiderï uit Kerkwerve - zijn sinds gisteren Lid in de Orde van Oran- je-Nassau. Burgemeester Gerard Rabelink reikte de koninklijke on derscheidingen uit aan de trouwe brandweerlieden die respectieve lijk 29 en 20 jaar bij de Schou- wen-Duivelandse vrijwillige brand weer zijn. Leen de Kok (agrariër en sinds januari 2009 ex-brandweer man) werd door Rabelink omschre ven als 'de rust zelve', en iemand die opkomt voor de brandweerbe- langen. „Toen er ooit sprake van was dat de groep Kerkwerve opge- heven zou worden heb jij je opge worpen als woordvoerder. En het gevolg is dat de groep Kerkwerve er nog steeds is. Over brandweercollega Jan van de Velde (eveneens agrariër) had Ra belink een aantal sappige anekdo tes paraat. Onder meer over een ongelukje met de roldeur van de kazerne dat de onfortuinlijke brandweerman op een gebroken kunstgebit kwam te staan en meer dere ongelukjes met de brandweer pieper. „Volgens mijn bron heb je nogal wat piepers versleten", aldus de burgemeester. „Maar als de pie per gaat, heb je maar één doel en dat is zo snel mogelijk in de kazer ne zijn. Je zorgt zelf voor de hu mor, maar je staat wel voor de vei ligheid van de mensen." BRUINISSE - Meer dan de helft van de 1770 enquêteformulieren die een maand geleden in Bruinisse zijn verspreid, is ingevuld geretour neerd. Dat zegt het platform 'Bru laat van zich horen', dat de formu lieren verzamelt en de resultaten verwerkt. Het platform werd opgericht om te zorgen dat het masterplan voor Bruinisse zoveel mogelijk overeen komt met wensen van bewoners. Ze riep mensen op de enquête van 62 vragen in te vullen. In het plat form zitten onder meer Mariska Ju- melet (actie 'Stop de groene leu gen'), Theo Ketting (Stichting Festi viteiten Bruinisse) en oud-burge meester Cees van Liere. Leen de Kok (links) en Jan van de Velde foto Ronald den Dekker De Strandkerk of Onze Lieve Vrouwe op Zeekerk in Haamstede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 56