41 binnenland Als gevaar groeit, Drie keer levenslang in één moordzaak Verlinde wint slag om tapes van BNN 'Nabestaanden kunnen shockschade claimen' BERLIJN Het vaccin dat wordt ingezet tegen de Mexicaanse griep heeft mogelijk ernstige bijwerkingen. Presentator EO vaart niet mee op homoboot BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iSam O waarom zou je meer betalen zaterdag 18 juli 2009 DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren in één zaak drie mannen veroordeeld tot levenslang. Zij kregen de maximale vrijheidsstraf voor de drievoudige moord in het Rotterdamse café Inn 8c Out. Na de moorden heb ben de mannen in het café brand gesticht. Eerder legde de rechtbank in Rot terdam hen al levenslang op. Op 18 november 2005 gingen de mannen bewapend met machine pistolen het café aan de Schiedam- sesingel binnen met het plan de ei genaar voor een half miljoen euro af te persen. Zij sloten de bezoekers op, bonden hen vast en uitten doodsbedreigin gen. Niemand zou de gelegenheid levend verlaten, lieten ze herhaal delijk weten. Het drietal, een 33-jarige en twee 34-jarigen, was in het gezelschap van een vierde man. De rechtbank op het Kaapverdische eiland Sao Vicente legde die vierde man in au gustus een celstraf op van 25 jaar. Dat is de maximumstraf op deze ei landengroep. Volgens het hof zijn de moorden met voorbedachten rade gepleegd, nadat was gebleken dat de eigenaar AMSTERDAM - Op internet is er al heel wat over afgegniffeld: prachtig dat BNN er in geslaagd is om rod delkoning Albert Verlinde af te luis teren. De omroep gaf de presenta tor van RTL Boulevard onlangs een prijs waarin afluisterapparatuur zat verstopt en dreigde de opnames gisteren uit te zenden. Typisch een 'koekje van eigen deeg', is het oor deel. Want als Albert Verlinde in Boule vard bewakingsbeelden laat zien van de zoenende actrice Yolanthe Cabau van Kasbergen en voetballer Wesley Sneijder in een parkeerga- ARNHEM - De moeder van de in 2002 vermoorde studente Nadia van der Ven kan de schade die zij lijdt door de gevolgen van de moord, verhalen op de dader. Dat heeft de rechtbank in Arnhem de ze week beslist. De schade zal minstens meerdere tonnen bedragen, gebaseerd op het verschil tussen het vroegere inko men van de moeder en haar huidi ge uitkering, zo schat advocaat Bas Martens van Nadia's moeder. De precieze hoogte moet nog worden bepaald. Volgens Martens heeft de uit spraak grote gevolgen voor andere nabestaanden in moordzaken. Eer der was het niet goed mogelijk als nabestaande schade op een dader te verhalen. De 25-jarige Utrechtse Nadia werd in haar huis met meerdere schoten om het leven gebracht door haar huisbaas, in een geschil over de wasmachine. De man werd daar voor in 2005 veroordeeld tot twin tig jaar cel en tbs. „Als slachtoffers overleven, dan kunnen zij alle schade op de dader verhalen. Maar nabestaanden van dode slachtoffers konden lange tijd niets", legt Martens uit. In 2002 oordeelde een rechter voor het eerst dat rechtstreekse ooggetui gen van schokkende misdrijven zo geheten shockschade op daders kunnen verhalen, mits zij die scha de aantonen. Advocaat Martens: „Nadia's moe der was geen ooggetuige, maar zij heeft wel vernomen wat er met haar dochter is gebeurd, en zij heeft haar dochter daarna gezien. Zij kan haar artsenpraktijk niet meer uitoefenen. De rechtbank is het nu met haar eens dat dat ook shockschade is." een dergelijke som geld niet kon ge ven. Er zou geen sprake zijn ge weest van een opwelling. Geen van de daders distantieerde zich later van de actie. De gebeurtenissen in die nacht in november 2005 tarten elk voorstel lingsvermogen, aldus het hof. Naar het oordeel van het hof maakt de ernst van de feiten en de beveili ging van de maatschappij een straf noodzakelijk die hoger is dan een tijdelijke celstraf Het hof in Den Haag acht het op leggen van een levenslange celstraf niet in strijd met het Europese Ver drag tot bescherming van de Rech ten van de Mens, zoals de verdedi ging had gesteld. Vorige maand be paalde de Hoge Raad al dat levens lang niet in strijd is met de men senrechten, omdat de mogelijk heid bestaat een gratieverzoek te doen. Levenslang betekent in Nederland dat iemand daadwerkelijk tot zijn dood opgesloten blijft. De enige mogelijkheid om nog vrij te ko men, is gratie krijgen. Dat gebeurt echter zeer zelden. In Nederland zit een veertigtal mensen een levenslange gevange nisstraf uit. H1N1 rage, dan mag Verlinde toch thuis worden afgeluisterd? Niet dus, oor deelde gisteren de Amsterdamse rechtbank in kort geding. De rechter bepaalde dat BNN een dwangsom van 25.000 euro moet betalen als de opnamen toch wor den uitgezonden. Verlinde reageer de gisteren verheugd en emotio neel. „Wij zijn in onze privésfeer aangetast", zei hij over zichzelf en levenspartner Onno Hoes, gedepu teerde in Noord-Brabant. De twee zetten hun strafzaak tegen de pre sentatoren Sophie Hilbrand en File- mon Wesselink plus BNN door. Het vaccin dat moet bescher men tegen de Mexicaanse griep is omringd met onzekerheden. „Of je je laat vaccineren, blijft een individuele afweging." door Jacqueline Steenwijk Inenten tegen de Mexicaanse griep? „Ik dacht het niet", zegt Moniek Brands (43) uit Maastricht. Al vijftien jaar wei gert zij vaccinaties voor zichzelf en haar gezin. Zij vertrouwt op home opathie en een gezonde levensstijl. „Vaak noemen ze mij een slechte moeder. Ik zou onverantwoord be zig zijn omdat ik mijn kinderen niet laat vaccineren. Maar hoe ver antwoord is het voor eén overheid om een vaccin te gebruiken waar van niet bekend is of het werkt en wat de bijwerkingen zijn?" Volgens voorzitter Hester Visser van de Nederlandse Vereniging Kri tisch Prikken is Brands niet de eni ge Nederlander die er zo over denkt. „Iedereen moet voor zich zelf beslissen wat hij het beste vindt voor zijn eigen gezondheid. Maar vaccins zijn risicovol. Zeker in dit geval omdat er met een nieuw virus en een nieuwe genera tie hulpstoffen wordt gewerkt. Nie mand weet hoe veilig die combina tie is." In 1976 ging het bijvoorbeeld mis. Een kwart van de Amerikaanse be volking werd in allerijl ingeënt om een pandemie van een nieuw griepvirus tegen te gaan. De pande mie bleef uit, maar er werden ruim vijfhonderd mensen ziek door het vaccin. Ze kregen het Guillian-Bar- ré Syndroom, een verlammende HILVERSUM - EO-presentator Ma nuel Venderbos krijgt van zijn werkgever geen toestemming om volgende maand tijdens de Gay Pri de in Amsterdam mee te varen op een boot met homo's en lesbien nes, Venderbos was uitgenodigd door het Landelijk Koördinatie- Punt groepen kerk en homoseksua liteit (LKP). Volgens de Evangelische Omroep wil de omroep eigen 'vormen en middelen' kiezen om het 'gevoelige onderwerp' homoseksualiteit on der christenen bespreekbaar te ma ken, aldus een woordvoerder giste ren. Volgens de woordvoerder stond Venderbos zelf niet onwelwillend tegenover de uitnodiging, maar is in overleg met hem besloten niet op het verzoek in te gaan. „Wij doen er alles aan om het onder werp bespreekbaar te maken", al dus de EO. ziekte met soms chronische gevol gen. Zo'n dertig mensen stierven. Na tien weken werd het vaccinatie programma acuut gestopt. Om die reden heeft de Wereldge zondheidsorganisatie opgeroepen extra waakzaam te zijn op bijwer kingen als het vaccin wordt ge bruikt. Het middel zelf kan nog niet worden getest. „We weten dat er in zeldzame gevallen ernstige bij werkingen zouden kunnen optre den. Maar laten we het kind niet met het badwater weggooien", zegt viroloog Ab Osterhaus over de toepassing van het vaccin. „Het mag niet zo zijn dat kwetsbare pa tiënten die ernstig ziek kunnen worden van de Mexicaanse griep of zelfs het risico lopen er aan te sterven het vaccin niet willen ge bruiken, omdat ze te bang zijn voor bijwerkingen." Met name de vaccinatie van zwan gere vrouwen is een zorgwekkend punt. „Je wilt zwangere vrouwen Symptomen van de Mexicaanse griep De symptomen van de Mexicaanse griep zijn dezelfde als bij een gewone griep. Het influenzavirus veroorzaakt een snel optredende ziekte aan de luchtwegen, die mild kan uitpakken, maar ook ernstiger vormen kan aannemen. De meeste klachten verdwijnen tussen de twee en zeven dagen, maar het hoesten kan veel langer aanhouden. De incubatietijd is meestal 2 tot 4 dagen, maximaal een week. Psychologisch Vermoeidheid Gebrek aan eetlust Neus/keel Loopneus Keelpijn Droge hoest Ademhaling Hoesten Hele lichaam Koude rillingen Koorts Spierpijn Maag-darmstelsel Misselijkheid Braken .(IfMrrtJ83 iftmnm st sit it pi INCLUSIEF Vertrekdata: vrijdag van 7/8 t/m 23/10 Gegarandeerd vertrek op 7-14-28/8 Dag 1: aan het eind van de middag komen we aan in Berlijn. Dag 2 en 3: vrije dagen om deze bruisende stad te ontdekken. Wij raden u aan om het facultatieve excursie pakket bij te boeken. We maken dan een stadstour met o.a. de Brandenburger Tor, het Rijksdaggebouw, de Berliner Dom en de Alexanderplatz, in de middag naar de Kurfür- stendamm, en brengen we een bezoek aan de barokstad Potsdam en Schloss Char- lottenburg, ongetwijfeld het mooiste gebouw van de stad. Dag 4: terugreis naar Nederland. Excl. reserveringskosten 17,50 per boeking. www.kras.nl/35583 busreis j/ 4-sterren hotel 3 x ontbijt Inclusief reis per Comfort Class bus! 4-daagse busreis Duitsland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4