toen kunnen niet zonder Tour tour de france 135 Jalabert dan geletruidrager Rinaldo Nocentini Flecha blesseert knie bij val Gebroken pols nekt Leipheimer Minister bekritiseert ploeg van Armstrong Landaluze en Serrano betrapt op doping zaterdag 18 juli 2009 door Patrick Delait COLMAR - Of meneer Poulidor een handtekening wil zetten? Of me neer Poulidor het goed vindt dat er een foto van hem wordt ge maakt? Of meneer Poulidor alsje blieft een wielershirt wil signeren? Voordat de vraag is gesteld, heeft Poupou het antwoord al gegeven: „Bien sür monsieur." Acht keer stond de schoonvader van Adrie van der Poel in zijn lan ge carrière op het Tourpodium, waarvan de laatste keer in 1976. Winnen deed Poulidor echter nooit. Zelfs één dag in de gele trui was de Eeuwige Tweede niet ge gund, maar dat heeft hem niet minder populair gemaakt bij het Franse volk. Integendeel. Na 14 keer de Tour als renner te hebben COLMAR Juan Antonio Flecha heeft bij een valpartij zijn knie opengehaald. Dat gebeurde gisteren al in het be gin van de rit, waarna de Spanjaard in dienst van Rabobank het geluk had dat het peloton na 50 kilome ter stil viel. „Het is een flinke wond op een plek waar hij al een litteken had", vertelde ploegarts Dion van Bommel gisteravond. Flecha was een van de weinige ren ners van de Raboploeg die deze Tour nog niet onderuit was ge gaan. Van Bommel toonde zich be zorgd. „We moeten de wond goed verzor gen en het de komende dagen even aanzien." meegemaakt, speelt Poulidor nu al 32 jaar met volle overtuiging de rol van Tourheld. Veel hoeft hij daar niet voor te doen. Zodra hij op een stoel gaat zitten in het Village Dé- part, staat jan en alleman voor hem in de rij. Het enige dat Pouli dor vervolgens nog moet doen is glimlachen, poseren en een krab bel zetten op de reclameansicht kaart van hemzelf. VITTEL Levi Leipheimer is gisteren niet meer op de fiets voor de dertiende etappe van de Ronde van Frankrijk gestapt. De 35-jarige ploeggenoot van Alber to Contador en Lance Armstrong heeft zijn pols gebroken. De num mer vier van het algemeen klasse ment kwam donderdag tijdens de twaalfde etappe twee kilometer voor de finish ten val. Leipheimer dacht toen nog dat de blessure aan zijn pols mee zou vallen. De Ameri kaan maakte vrijdag op zijn Twit- terpagina echter bekend dat verder fietsen onmogelijk was. „Mijn pols is gebroken. Ik kan niet beschrij ven hoe ontgoocheld ik ben." Een leven zonder Tour kan Pouli dor zich nog altijd niet voorstellen en hij is niet de enige. De Tour werkt als een magneet op mannen die er naam en faam maakten. Vooral Franse wielerhel- den hebben hun hart voor eeuwig verpand aan de ronde van hun land. Vijfvoudig Tourwinnaar Ber nard Hinault voelt zich niet te goed om na de finish de huldiging op het ereschavot in goede banen te leiden. Gilbert Duclos-Lasalle is zo blij als een kind dat hij in juli drie weken lang met een gastenwa- gen door Frankrijk mag rossen. Laurent Jalabert, Luc Leblanc en Jean-Franqois Bernard doen al ja renlang verslag van de Tour voor radio en televisie. En dan is er nog de onvermijdelijke Richard Viren- que, samen met zijn bevallige vriendin dé attractie in het Village Départ. De overtreffende trap is dit jaar tweevoudig winnaar Lau rent Fignon, die ondanks twee da gen afwezigheid wegens de chemo- kuur tegen zijn alvleesklierkanker, alle andere dagen vanaf zijn com mentaarpositie verslag doet op de Franse televisie. Ook Frédéric Mon- cassin, Jacky Du rand en Charly Mottet zijn vaste waarden in het decor van de Tour. Allemaal kun nen zij niet zonder de Tour en de Tour kan niet zonder hen. „Wij zijn één grote familie", zegt Bernard Thévenet. De tweevoudi ge Tourwinnaar is verantwoorde lijk voor de 'Relations Extérieures'. Elke dag moet hij het evangelie van de Tour uitleggen aan een aan tal vips. Voordat Thévenet achter het stuur van zijn rode Skoda kruipt, heeft hij honderden han den geschud en minstens evenveel schouderklopjes gekregen. Het is een ritueel dat volgens Thévenet nooit gaat vervelen. „Je komt elke dag oude bekende tegen. Vrienden, maar ook ex-renners die je al jaren niet hebt gezien. Dat maakt dit werk zo mooi. Ik ben bezig aan mijn 37ste Tour, waarvan 26 keer als volger, maar ik denk nog lang niet aan stoppen. Een zomer zon der Tour is voor mij geen leuke zo mer", zegt de nog altijd populaire winnaar van 1975 en 1977. De bewondering van de Fransen voor hun voormalige wielervedet- ten is volgens de 61-jarige kam pioen een aangename vorm van jeugdsentiment. Thévenet: „Veel mensen vinden het leuk om ons te ontmoeten omdat wij hen doen te rugdenken aan hun jeugd." door Mart Smeets VITTEL De Astanaploeg werd gisteren voor aanvang van de dertiende etappe geconfronteerd met kritiek van de Franse minister van sport, Rosely- ne Bachelot. De bewindsvrouw pleitte voor een steviger aanpak van Astana bij dopingcontroles. Dit, omdat de dopingcontroleurs vorige week in Andorra bijna een uur moesten wachten tot de ploeg bereid was mee te werken aan een onderzoek. Lance Armstrong wees echter op het vroege tijdstip waar op de controleurs voor de deur stonden. „Dit is de Tour dê France en dan kun je renners niet om zes uur 's ochtends wakker maken op de dag van een bergetappe." AIGLE De internationale wielrenunie UCI heeft de Spaanse renners Inigo Lan daluze en Ricardo Serrano voorlo pig geschorst. De twee Spanjaar den zijn betrapt op het gebruik van de epovariant Cera. Landaluze, een renner van Euskaltel, werd vorige maand twee keer betrapt, op 7 juni tijdens de Dauphiné Libéré en ne gen dagen later tijdens een out-of-competitioncontrole. Serra no testte positief op Cera na een controle op 13 juni in de Ronde van Zwitserland. De Spanjaard van Fuji-Servetto werd enkele weken geleden al door de ploegleiding ge schorst, nadat verdachte bloedwaar den waren gevonden. Voor de Franse fietsvol- gers is Richard Virenque nog steeds de echte chou-chou, de bijna afge likte en dood geknuffelde lieveling. Vreemd, maar waar, deze sonore valsspeler en leugenaar is nog steeds de favoriet van het grote pu bliek, terwijl ee/i bonk als Laurent Jalabert het met de eervolle en nietszeggende tweede plaats moet doen. Jalabert was nooit een grote win naar, wél een zeer goed renner. Hij was zeker een meer bescheiden mens dan Virenque. Hij won ooit op de 14e juli en Frankrijk ontplof te: wat een durf, wat een vader landsliefde, wat een held. Nadat hij voor veel geld voor Once had gereden en gewonnen en zijn eigen grote momenten had uitge zocht in belangrijke wedstrijden, stopte hij en verdween even uit de schijnwerpers. Hij werd huisman, maar dat duurde niet al te lang. Via de marathon van New York en later de Iron Man van Hawaii kwam hij terug in het sport nieuws. De Fransen schreeuwden het uit dat JaJa een snellere tijd liep dan de grote vijand van de Franse sport, Lance Armstrong, dat was nog een rechtvaardiging! Van wat? Jala trok zich daar niets van aan en ging zijn leven verder inrichten. Hij houdt van zelftuchtiging, an ders doe je niet aan triatlon, en blijft elf maanden per jaar strak in training. Hij bedacht tevens dat hij zijn naam goed kon gaan uitventen in de wielerwereld door 'consultant' te worden', een mooi woord overi gens, het siert ook mijn perskaart. Dat betekent dat hij commentaar geeft vanaf de motor voor de Fran se televisie, dat hij zijn eigen radio show voor RTL heeft vóór en na de etappe, dat hij een groot deel van een wielerinternetprogramma vult, dat hij medewerkt aan Q&.A pagina's in diverse wielerbladen en kranten en dat hij, voor wie dat wil, open staat zijn mening te ge ven over welk onderwerp dan ook uit de Tour. Tegen betaling wel te verstaan. JaJa laat zich hier begeleiden door een manager en een secretaresse, want zijn agenda puilt uit. Waar Vi renque weggewerkt is naar de der de babbelplaats bij Eurosport Frankrijk, is JaJa de grote Frans man op analistengebied in deze Tour. Hij rijdt zelfs een wagen waar zijn afbeelding en zeven maal zijn naam levensgroot op te zien zijn. Dat moet je ook maar durven, maar JaJa heeft, zo lijkt het, nu gro te munt geslagen uit zijn karakter volle en sympathieke manier van fietsen en leven in zijn vorig leven. Dat komt hem dus toe. Ook een be roemdheid heeft een eindpunt en hij weet dat. Dit zijn goede dagen voor de firma JaJa. Hij gaat goed langs de kassa. foto Wessel van Keuk/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 33