Kleur in tsaristisch Rusland 21 spectrum Sergej Prokoedin-Gorski (1863-1944) pionierde met kleurenfotografie. De Russische chemicus kreeg van tsaar Nicolaas II toestemming het Russische Rijk op de gevoelige plaat vast te leggen. Honderd jaar na dato zien de beelden er nog altijd verbluffend uit. Zaterdag 18 juli 2009 Een kerkencomplex in de buurt van Tver. door Olaf Koens foto's Sergej Prokoedin-Gorski/GPD Het zouden zomaar de vakantiekiekjes van een kennis of familie lid kunnen zijn. De beelden zijn helder, vol van kleur en in de meeste gevallen haar scherp. Alsof ze vorige week met een digi tale camera zijn geschoten. Toch dateren de foto's van Sergej Prokoedin-Gorski van tussen 1904 en 1915, ver voor de tijd van de Lumicolor en Kodachrome kleurenfilms uit de jaren dertig. Sergej Prokoedin-Gorski werd in 1863 ge boren in Moerom, een stadje 300 kilome ter ten oosten van Moskou. Zijn ouders wa ren van stand en verhuisden al snel naar Sint-Petersburg, waar de jonge Prokoe- din-Gorksi zich toelegde op de chemische wetenschap. Hij studeerde er onder andere onder Dimitri Mendelejev, die eerder het periodiek systeem der elementen bedacht. Sergej Prokoedin-Gorski zette zijn onder zoek door aan universiteiten in Berlijn en Parijs en wist verschillende patenten vast te leggen op de productie van kleurenfo to's en de projectie van kleurenfilm. In 1907 werkte Prokoedin-Gorski aan een plan waarin hij het Russische Rijk en de industriële vorderingen van die tijd wilde documenteren. Met zijn 'optimale kleuren - projecties' wilde hij Russische schoolkinde ren op de hoogte brengen van de diversi teit en grootte van de natie. Na verschillen de demonstraties aan het Russische hof kreeg hij de steun van tsaar Nicolaas II. Met een 'carte blanche' van de tsaristische bureaucratie kreeg hij alle medewerking en toegang tot gesloten of afgeschermde gebieden. Tussen 1909 en 1912 en in 1915 doorkruiste hij het Russische Rijk. Het mi nisterie voor Transport stelde een speciale wagon beschikbaar waarin hij een donkere kamer had. De foto's geven een indrukwekkend beeld van het Rusland van voor de Sovjet-Unie. Prokoedin-Gorski fotografeerde middel eeuwse kerken en kloosters, bruggen, kana len, locomotieven en stoomschepen. Aan het begin van de twintigste eeuw maakte Rusland een snelle economische ontwikke ling door. De handel floreerde, het culture le leven bloeide en overal in het Russische rijk werden spoorwegen aangelegd. In de Kaukasus en Centraal-Azië legde Pro koedin-Gorski moskeeën, islamitische scholen en religieuze leiders vast. Hij be- Een gevangenis in Oezbekistan. Nomaden op de steppe in Oezbekistan of Kazachstan. Een emir uit de Kaukasus. zocht Turkmenistan en Afghanistan. Behal ve landschappen en gebouwen fotografeer de hij veelal 'gewone' mensen. Van Oos tenrijk-Hongaarse krijgsgevangenen in Kar elia tot Mandarijnse gastarbeiders in wat tegenwoordig Georgië is. De collectie van 2.434 foto's in 14 albums geeft een omvang rijke indruk van de industriële revolutie in tsaristisch Rusland en vooral van de etni sche en religieuze diversiteit van het Russi sche rijk. Na de bolsjewistische revolutie van 1917, toen de communisten aan de macht wa ren, kreeg Prokoedin-Gorski een positie als professor. Nadat de tsarenfamilie in 1918 werd vermoord, ontsnapte hij met zijn complete fotocollectie naar Noorwegen en wist hij zich in Frankrijk te vestigen. Hij gaf in Frankrijk nog geruime tijd lezingen op uitnodiging van de Russische gemeen schap, die zich daar na de oorlog had geves- tigd. Prokoedin-Gorski overleed in 1944. Amper vier jaar na zijn dood verkochten zijn kin deren de collectie voor zo'n 5.000 dollar aan het Amerikaanse Library of Congress. In 2003 wisten conservatoren van de bi bliotheek de kleurenlagen om te zetten in digitale foto's, die vrij beschikbaar zijn op het internet. Sindsdien beleven de foto's een tweede jeugd. Ze duiken af en toe op in de Russische pers en zijn bijzonder po pulair op verschillende websites en blogs. www.prokudin-gorsky.ru www.loc.gov/exhibits/empire reageren? spectrum@wegener.nl jUklfflmrmtiTn I HUHlUl"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 139